Jump to content



Recommended Posts

Sakis, είσαι εκτός ανταγωνισμού και θες δικό σου thread...

Θέλω να πω, δεν υπάρχουν παρόμοια μέρη στην Ελλάδα, δηλαδή στην ίδια πόλη να έχεις και το μεσαιωνικό και το βιομηχανικό στυλ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 623
  • Created
  • Last Reply

Μια απόπειρα για hdr, κατά το ξεσκαρτάρισμα των raw από το περσινό wrc:

http://i687.photobucket.com/albums/vv237/dkouris/_MG_3808i.jpg

Canon 400d

iso 200

sigma 17-70@33mm

f/8

1/1000s

Αρχική δεν έχω πρόχειρη.

Single raw file, με το Dynamic Photo HDR

Link to comment
Share on other sites

όντως, τώρα που το αναφέρεις, ίσως ο ουρανός να ήθελε να μπλεδιάσει λίγο :p Θα το κοιτάξω και ίσως επανέλθω αργότερα

όσο για το καθάρισμα, η φωτογραφία είναι από πέρσι τέτοια εποχή, επομένως έχει καθαριστεί από τότε :p αλλιώς, τώρα, ο αισθητήρας θα φωτογράφιζε μόνο ένα λεπτό στρώμα βρωμιάς :hehe:

Link to comment
Share on other sites

όντως, τώρα που το αναφέρεις, ίσως ο ουρανός να ήθελε να μπλεδιάσει λίγο :p

πέρνα τον και ένα χέρι από το neat imge, noise ninja ή ότι άλλο χρησιμοποιείς για τον θόρυβο. καλό θα του κάνει νομίζω. :)

Link to comment
Share on other sites

armored, δυστυχώς δεν μπορούσα να κάνω κάτι για την κορδέλα. Ήταν των διοργανωτών :p

Ιάσωνα:

α. Σε έχω άνετα σε ένα ματσάκι στους 21 :p

β. Αν είχε και μια μπάλα παρατημένη, μέσα στο κάδρο, θα ήταν πολύ καλύτερη. Μ'αρέσει πολύ η γωνία λήψης ;)

εδιτ: και μετά από neat image (πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ :o):

http://i687.photobucket.com/albums/vv237/dkouris/_MG_3808_filteredi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη προσπάθεια, δεν είναι ιδιαίτερο πλάνο ή γωνία... τούριστ τελείως...

akro_or.jpg

akro.jpg

Τράβηξα και κανονικά με 3 διαφορετικά stop -2/0/+2, αλλά μου φαίνεται το ίδιο αποτέλεσμα με το raw...

Χρησιμοποίησα το Photomatix, παίζει άλλο καλύτερο...?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα το Photomatix, παίζει άλλο καλύτερο...?

Προσωπικά, προτιμώ το Dynamic Photo HDR :)

Στα της φωτογραφίας, όπως και οι περισσότεροι που προσπαθούν να φτιάξουν για πρώτη φορά HDR φωτογραφία, το παρατράβηξες στο strength, κι έτσι έχεις έντονο halo (αυτό το πράμα που φωσφορίζει γύρω από τις άκρες των αντικειμένων στη φωτογραφία σου)

Τις λήψεις με διαφορετικό exposure τις έχεις κι αυτές σε raw? Αν ναι, είναι εύκολο ένα πακετάκι με όλα τα raw στο rapidshare? :)

Link to comment
Share on other sites

από το μουσείο ειναι ;

Από τις καφετέρειες του Θησείου...

Τις λήψεις με διαφορετικό exposure τις έχεις κι αυτές σε raw? Αν ναι, είναι εύκολο ένα πακετάκι με όλα τα raw στο rapidshare? :)

Όλα σε raw είναι, αλλά θέλουν alignment... το παρκινσον μου νικάει το IS της canon με διαφορά...

Το θέμα όμως δεν είναι να μου το φτιάξει κάποιος ωραίο, το θέμα είναι να κάνω το post processing μόνος μου και να δω τι παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Για καφέ με τρίποδο δεν παίζει... :hehe:

Δεν έχει ακόμα, αλλά κάποια στιγμή ακόμα αργότερα θα το χτυπήσω...

Συνέχεια με τον αγαπημένο μου (μέχρι στιγμής) φακό, έναν SMC Takumar 1:1.4/50...:

kagkela_or.jpg

kagkela.jpg

leloudi_or.jpg

leloudi.jpg

Link to comment
Share on other sites

armored, δυστυχώς δεν μπορούσα να κάνω κάτι για την κορδέλα. Ήταν των διοργανωτών :p

Ιάσωνα:

α. Σε έχω άνετα σε ένα ματσάκι στους 21 :p

β. Αν είχε και μια μπάλα παρατημένη, μέσα στο κάδρο, θα ήταν πολύ καλύτερη. Μ'αρέσει πολύ η γωνία λήψης ;)

εδιτ: και μετά από neat image (πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ :o):

http://i687.photobucket.com/albums/vv237/dkouris/_MG_3808_filteredi.jpg

Σκατoυλακια....καπου το ειχα ..καπου το εχασα..

To σιγουρο ειναι οτι και οι διοργανωτες χασαν την κορδελα τους.

http://img3.imageshack.us/img3/2130/test1g.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.