Jump to content



Αξιολόγηση E-shop, Plaisio, Multirama.


greekfragma

Recommended Posts

Μια ακομα φορα που απογοητευτηκα απο το eshop...

Παρηγγειλα για την κοπελα μου μεταξυ αλλων μικροπραγματων (που δυστυχως τα εβρισκα μονο εκει) αυτό το ποντικι. Μας ηρθε αυτό το mouse χωρις συσκευασια και χωρις cd με drivers...:rant: Επισκευσμενο να υποθεσω??? :whistling

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply
Μια ακομα φορα που απογοητευτηκα απο το eshop...

Παρηγγειλα για την κοπελα μου μεταξυ αλλων μικροπραγματων (που δυστυχως τα εβρισκα μονο εκει) αυτό το ποντικι. Μας ηρθε αυτό το mouse χωρις συσκευασια και χωρις cd με drivers...:rant: Επισκευσμενο να υποθεσω??? :whistling

Το (λαθος) ποντικι που ηρθε ειναι εκδοση DSP κατι σαν bulk δηλαδη γι αυτο δεν εχει παρελκομενα...μην ανησυχεις.Βεβαια παραμενει η απογοητευση για το λαθος τους που δεν εστειλαν το σωστο.Παντως μακαρι τα παραπονα για το eshop να ηταν τετοιου τυπου.Αυτα λυνονται μεμιας...δεν παραλαμβανεις, το στελνουν πισω ,ερχεται το σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Το (λαθος) ποντικι που ηρθε ειναι εκδοση DSP κατι σαν bulk δηλαδη γι αυτο δεν εχει παρελκομενα...μην ανησυχεις.Βεβαια παραμενει η απογοητευση για το λαθος τους που δεν εστειλαν το σωστο.Παντως μακαρι τα παραπονα για το eshop να ηταν τετοιου τυπου.Αυτα λυνονται μεμιας...δεν παραλαμβανεις, το στελνουν πισω ,ερχεται το σωστο.

dsp συμαινει bulk? Δεν το γνωριζω! Αλλα και παλι αυτο που ηρθε δεν αναφερεται ουτε ως dsp ουτε bulk στο site.

Και οταν σου εχει ερθει mobo γδυμενη απο καλωδια, cd και λοιπα καλουδια, απο το εν λογω μαγαζι δυσκολα μενεις ηρεμος... Οταν δεν υπαρχει συσκευασια να την δεις σφραγισμενη που ξερεις τι εχουν κανει???

Συνήθως τα περιφερειακά της Microsoft δέν συνοδευόνται απο cd για τους προφανείς λόγους...

Δεν ειναι ετσι! Το cd δεν το θες για να σου αναγνωρισει το ποντικι, ολα αναγνωριζονται! Ολες οι σοβαρες εταιριες σου δινουν drivers και το προγραμμα για την ρυθμιση των κουμπιων (αν υπαρχει) σε cd για λογους ευκολιας :hm:

Link to comment
Share on other sites

Για Multirama θεσσαλονικης οι τεχνικοι που ηταν(ειναι?) πριν λιγους μηνες απλα χαλουσαν ολο το μαγαζι.Μιλαω γι αυτο του κεντρου και οχι της καλαμαριας.

Απαραδεκτη συμπεριφορα, ουδεμια σχεση με το επαγγελμα, καμια γνωση στο αντικειμενο και μονο ζημια φερνουν στο εν λογο καταστημα.

Καλο θα ηταν να ριχνουν και ενα καλυτερο update στις τιμες.Εχω παρει αρκετα (ακριβα) πραγματα απο εκει αλλα σε θεμα σερβις οταν το χρειαστικα ηταν απλα απαραδεκτοι.

Για eshop-plaisio μια απ τα ιδια με ολους πανω κατω αλλα αξιζει να αναφερθει οτι το πρωτο εχει αλλαξει τακτικες στα rma προς το καλυτερο και φυσικα αυτο μονο θετικο μπορει να ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Πλαισιο και πάλι Πλαισιο. Κορυφαιο RMA και ας δώσω και μερικα Ευρω παραπάνω. Ευγενικοί και εξυπηρετικοί πάντα.

e-shop: Δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά αρκετοί γνωστοί μου είχαν. Φροντίζω να παίρνω μόνο κάτι που θα το βρω σε εξαιρετικά καλή τιμή και δεν έχει να κάνει με overclocking (βλ Hard Disk, Cables, Μελάνια, WebCam κλπ).

Multirama: Αθλιο site που ψαχνεις να βρεις το search. Λαθος τιμες στο κατάστημα. Κάκιστο service. Ωραία κοπέλα στο ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

Από πλαίσιο ελάχιστες φορές (2) χρειάστικα το rma και ήταν άψογοι και με πολύ καλή εξυπηρέτηση, επίσης στις παραγγελίες για το σπίτι (το παλικάρι που τα φέρνει είναι κορυφή) είναι πολύ ακριβείς και στην ώρα τους και στον τρόπο που διασφαλίζουν τα αντικείμενα.

Στο e-shop δεν έχει χρειαστεί ποτέ και ούτε θέλω με αυτά που ακούω κατά καιρούς και φυσικά αγοράζω μικροπράγματα

Τώρα από Multirama πέραν του άθλιου site, πρίν μία εβδομάδα με ταλαιπώρησαν απίστευτα με την striker extreme που τους έστειλα για rma και μου δώσανε 2 καμμένες (την μία μετά την άλλην με το ανατριχιαστικό cpu init) και αφου έγινε χαμός με απειλές για καταγγελίες και τα σχετικά και ούτε μου δίνανε πιστωτικό για να με εξυπηρετήσουνε χρονικά μου δώσανε και τρίτη μητρική και φυσικά του είπα του super τεχνικού που μου έλεγε ότι τις καίω εγώ για να πάρω το πιστωτικό ότι δεν παίρνω μητρική αν δεν την δώ να δουλεύει μέσα στο κατάστημα.

Σύνολο 1 μήνα χωρίς μητρική, μακρυα και πάλι μακρυα....

Link to comment
Share on other sites

Και επαναλαβμάνω, ότι η microsoft δέν δίνει, είναι κανόνας.

Σε ότι χρειάζεται πρόγραμμα, τουλάχιστον σε ένα που μου έχει τύχει, το κατεβάζει αυτόματα όπως κάνει και με τον driver.

Τώρα όποιος έχει linux, έτσι και αλλιώς δέν νομίζω να πάρει microsoft.

Link to comment
Share on other sites

(το παλικάρι που τα φέρνει είναι κορυφή)

οσο για το παλικαρι που τα φερνει σε μενα ηταν αγενεστατος κ το κακο ειναι οτι δεν τον ειχα στο ξυλο γιατι εκανε ολοκληρη σκηνη που αντι να με παρει τηλ να κατεβω στην εισοδο να παρω το πακετο μου εκανε αναπαντητη κ τον χρεωσα . ολοκληρο θεμα σας λεω. βεβαια αυτη ηταν μεμονωμενη περιπτωση δεν θα ειναι ολοι ετσι το ξερω αλλα ξενερωσα .

Link to comment
Share on other sites

[off-topic]

Και επαναλαβμάνω, ότι η microsoft δέν δίνει, είναι κανόνας.

γκουχου γκουχου

th_130420091812.jpg

επειδη εσυ δεν πηρες δεν σημαινει και οτι ειναι "κανονας". Ας κραταμε μια πισινή γιατι ποτε δεν ξερεις...

[/off-topic]

Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα μου, θα συμφωνησω με τους προσαλαλησαντες για το πλαισιο οτι ειναι μονοδρομος, eshop δεν ξαναψωνιζω πλεον ουτε ενα φλασακι γιατι και με αυτο ειναι ικανοι να σε ταλαιπωρησουν. να πουμε ομως σαν προσωπικη εμπειρια ο καθενας μας απο ποια ιντερνετομαγαζα εχουμε ψωνισει μας εχει χαλασει κατι και το στειλαμε πισω και μειναμε ικανοποιημενοι. εχω ψωνισει σχεδον απο τα μισα μαγαζια που εχει το skroutz και μπορω να εκφερω γνωμη για καποια.

e-gate: αψογο και η τηλεφωνικη εξυπηρετηση και το service (σχεδον αντικατασταση σε μια ημερα)

megamarket: (περιπου εβδομαδα αλλαγης προϊοντος) καλη τηλεφωνικη εξυπηρετηση, αργο service

Link to comment
Share on other sites

[off-topic]

γκουχου γκουχου

th_130420091812.jpg

επειδη εσυ δεν πηρες δεν σημαινει και οτι ειναι "κανονας". Ας κραταμε μια πισινή γιατι ποτε δεν ξερεις...

[/off-topic]

Και το ΟΕΜ M$ wireless 6000 deskset που πήρα τις προάλλες απο e-shop είχε μέσα cd με drivers και τα σχετικά. Οτιδήποτε ΟΕΜ έχω πάρει έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγώ την πρόσφατη εμπειρία μου με το eshop, όπου αν και χρειάστηκε να φωνάξω , συνολικά ήταν γρήγορο στην αντικατάσταση ενος DOA δίσκου που μου έστειλαν (και που..? στη λήμνο..)

Τρίτη 7/4 παραλαμβάνω τον 1.5ΤΒ seagate βιαιοπραγημένο ,αφου επικοινώνησα άμεσα μου ειπαν θα αντικατασταθει, οπότε και τον παρέδωσα στην ACS πέμπτη 9/4.Σάββατο 11/4 μου ερχετε μυνημα στο κινητό "Το προιον σας αντικατασταθηκε και θα ενημερωθειτε απο το καταστημα που το παραδωσατε για την παραλαβη του" , τηλέφωνο εντος ολιγου στο eshop , να μου κανουν πιο λιανα το μυνημα (να διευκρινισω αν εννοουν την ACS..) οπου μου λενε οτι ναι μεν το ελεγξαν και χρηζει αντικαταστασεως, δεν εχουν παραλαβει ακομη απο αντιπροσωπια, γιατι ΔΕΝ έχουν αλλο κομματι. Μα καλα τον τελευταιο της "βιτρινας" μου στειλατε ρε παιδια και ηταν κακοποιημένος??, "ντροπη".. , και πως μου στελνετε τετοιο μυνημα, σε παρελθοντικο χρονο , οτι (ΗΔΗ) αντικατασταθηκε.... ?? τεσπα, δευτερα παλι τηλεφωνακι , (μια απο τα ιδια) ,τρίτη (γελαγε ολο το γραφειο με τη συνομιλια μου με το τεχνικο τμημα του eshop... , παλι τα ιδια, οπου με διαβεβαιωνε, οτι θα τον παραλαβουν αυθημερον (14/4) το δισκο και θα μου τον στειλουν την ιδια μερα...

Όπως και εγινε ,(ευτυχως για την Ψ. ηρεμια και των 2 πλευρων..), και σημερα το πρωι είχε φτάσει στο νησί

(ΔΕΝ τον εχω ανοίξει ακόμη... φτου φτου φτου...)

Εν τέλει , αν ηταν fleamarket θα έβαζα ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΗ αξιολογιση, Μπραβο στο eshop, εξεπλάγειν.

Link to comment
Share on other sites

ηταν εντος 7ημερων αλλιως θα σου ελεγα τι ταλαιπωρια θα τραβαγες.

Μην το λες. Και η δική μου η περίπτωση όχι απλά ήταν εντός 7 ημερών, αλλά έγινε και έλεγχος του προϊόντος μπροστά μου σε e-shop point. Τι κάνανε; Ακυρώσανε τον τεχνικό τους στο e-shop point μπροστά μου επιμένοντας για δεύτερο έλεγχο(!) και αρνήθηκαν να μου επιστρέψουν τα χρήματα. Δυστυχώς στην δική μου περίπτωση μάλλον μιλάγαμε, για προβληματική παρτίδα προϊόντος οπότε το μόνο που τους ένοιαζε ήταν πως να με ταλαιπωρήσουν και ταυτόχρονα να ξεπουλήσουν. Ακόμα με αγνοούν. Η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή δεν έχει βοηθήσει (η υπάλληλος μου διαφήμιζε το πόσο καλός άνθρωπος και πιεσμένος από άποψη φόρτου εργασίας είναι ο υπεύθυνος του service του e-shop - τι άλλο να πω; ) οπότε περιμένουν να πάω πίσω παρακαλώντας γονατιστός για άλλον έναν τεχνικό έλεγχο...

Παλιά πραγματικά πίστευα ότι ήταν ένα καλό μαγαζί και είχα ανοίξει και thread για να τους υποστηρίξω. Αγνοούσα τις αρνητικές αξιολογήσεις των άλλων παιδιών εδώ μέσα και απλά συνέχιζα να αγοράζω, μέχρι να συμβεί η στραβή. Αλλά αυτό το πράγμα που μου επιφύλασσε το κατάστημα δεν το περίμενα. Ίσως να φταίω και εγώ διότι στο e-shop point δεν έβρισα, ούτε φώναξα. Μίλαγα ήρεμα και λογικά.

Και προφανώς την πάτησα.

ΜΑΚΡΙΑ από e-shop. Κάποια στιγμή θα συμβεί και σε εσάς...

Link to comment
Share on other sites

Της on line αγορες της εκοψα μετα την αγορα καρτας γραφικων που ηταν ανοιγμενη (για ελεγχο και καλα ειπαν) οποτε προτιμω το καταστημα.

απο πλαισιο ειμαι ευχαριστημενος απο εξυπηρετηση αλλα η ποικιλια ειναι προβλημα.

Το e-shop στο καταστημα ειναι πιο απροσωπο και αφιλοξενο, απο after sales δεν μου εχει τυχει ακομα

Απο multi ειχα την χειροτερη εμπειρια, καμμια εξυπηρετηση. Δοκιμασα και το multirama extreme και πραγματικα ηταν το καλητερο καταστημα που εχω επισκεφτει ποτε, οι υπαλληλοι ειχαν και γνωσεις και αριστη εξυπηρετηση.

Στησαμε ενα συστημα για εναν φιλο με ενα παιδι απο εκει, του τον εστειλαν στο νησι που μενει και επειδη η εταιρια courier που του το παραδωσε κατεστρεψε το pc, το επιστρεψαμε και το αντικατεστησαν πολυ γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιποοον να πω και εγω την γνωμη μου.....

σε αντιθεση με τους περισσοτερους εδω μεσα εγω βαζω πρωτο το eshop γιατι και στα περισσοτερα προϊόντα ειναι το φθηνοτερο αλλά και μια φορα που ειχα πρόβλημα με εναν εξωτερικο σκληρο που μου ειχε πεσει απο υψος γραφειου μου τον αντικατεστησαν χωρις δευτερη κουβεντα...το μονο αρνητικο ηταν οτι απλα αργησε δυο βδομαδες το service να βγαλει "διαγνωση"....Παιδια δεν θελω να κανω διαφημιση αλλα απο το eshop δεν εχω κανενα παραπονο 5 χρονια τωρα τοσο στο υποκαταστημα της Λαμιας οσο και της Κομοτηνης που ειμαι φοιτητης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.