Jump to content



Αξιολόγηση E-shop, Plaisio, Multirama.


greekfragma

Recommended Posts

το eshop γιατι και στα περισσοτερα προϊόντα ειναι το φθηνοτερο

Ίδιες τιμές με το Πλαίσιο στο 99% , να μου έλεγες ποικιλία να καταλάβω.

τοσο στο υποκαταστημα της Λαμιας οσο και της Κομοτηνης που ειμαι φοιτητης

Το μόνο καλό είναι ότι όπου έχει καταστήματα δέν σε χρεώνουν μεταφορικά, άν τα πάρεις απο εκεί βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Τις αγορές μου τις κάνω από Στουρνάρη γιατί με βολεύει ,τις πρώτες αγορές τις έκανα από το πλαίσιο (2-3 χρόνια πριν) και με νευρίαζε ότι παρόλο που στη σελίδα του είχε τα προϊόντα όταν πήγαινα εκεί μου έλεγαν "δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή μήπως θέλετε αυτό η εκείνο" (ίσως να έχουν στρώσει τώρα δεν γνωρίζω) ,στο cosmodata άλλο τους ζήταγα άλλο μου έδιναν και όταν πήγαινα σπίτι και το έβλεπα ότι μου είχαν δώσει λάθος πράγμα πήγαινα πίσω και τους έλεγα δεν ζήτησα αυτό ζήτησα εκείνο ,α συγνώμη δεν το έχουμε και έμενα με αυτό που μου έδωσαν,τους συχάθηκα ... Τώρα πια μόνο από e-shop ,καλές τιμές,δεν μου έχει τύχει καμία στραβή μέχρι τώρα ,μια παραγγελία που ακύρωσα με mail ακυρώθηκε κανονικά και ενημερώθηκα ,ένα δίσκο που πήγα για αλλαγή λόγω bad sectors την επόμενη ημέρα μου έδωσαν καινούριο, το μόνο παράπονο είναι ότι μέσα σε λιγότερο από ένα χρόνο έχω πάρει πράγματα αξίας πάνω από 1300 ευρώ και μια έκπτωση δεν έχουν κάνει...

Βασικά πιστεύω πως στραβά παντού μπορούν να σου τύχουν ,τώρα είμαι ευχαριστημένος από το e-shop ,τον άλλο μήνα μπορεί να το συχαίνομαι..:p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελικά μου φαινεται πως τώρα που εχουμε ολοι καταθλιψη και καθολου χρόνο, το μονο που μας νοιαζει ειναι να ειναι κοντα και να εχει προσβαση με αυτοκινητο η αντε και με internet.

Ποιες τιμες μου λετε, αν το ψαξεις και οι τρεις πανακριβοι ειναι αν μπορεσεις να πας σε μικρό τίμιο μαγαζί βρίσκεις πολύ φθηνοτερα.

απλα στην εποχή της Paris Hilton όλοι θελουμε να ειμαστε βολεμενοι και αραχτοι, και να ψωνιζουμε με στυλ, μη χε..ω.

Τωρα με τα media markt και saturn θα γινει κολαση ο χωρος...θα κλεινουν σαν ντομινο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά μου φαινεται πως τώρα που εχουμε ολοι καταθλιψη και καθολου χρόνο, το μονο που μας νοιαζει ειναι να ειναι κοντα και να εχει προσβαση με αυτοκινητο η αντε και με internet.

Ποιες τιμες μου λετε, αν το ψαξεις και οι τρεις πανακριβοι ειναι αν μπορεσεις να πας σε μικρό τίμιο μαγαζί βρίσκεις πολύ φθηνοτερα.

απλα στην εποχή της Paris Hilton όλοι θελουμε να ειμαστε βολεμενοι και αραχτοι, και να ψωνιζουμε με στυλ, μη χε..ω.

Τωρα με τα media markt και saturn θα γινει κολαση ο χωρος...θα κλεινουν σαν ντομινο...

Κοίτα για καμιά κουζίνα ή κανα φουρνάκι θα πάω εκεί. Για PC ποτέ, γιατί ως παλιός "αιμοδότης" στην βιομηχανία των υπολογιστών αν χρειαστεί να ρωτήσω κάτι πολύ απλά δεν θα ξέρουν. Για ποικιλία και τιμές απλά δεν υπάρχουν στον χάρτη για μένα. Αγόρασα 3 Α/C τα πήρα απο το Saturn.

Οντως είναι λίγο ακριβά στην Ελλάδα. Αλλα αν τα παρεις απέξω θα τα σκάσεις σε μεταφορικά.

Που υπάρχει VERTEX 30άρης με 90€ εδω ? ΠΟΥΘΕΝΑ. Εξώ έχει οτι γουστάρεις. Και ειδικά Γερμανία.

Anyway.

1)To Πλαίσιο έχει καλό RMA/Service και η εξυπηρέτηση είναι διαφορετική απο κατάστημα σε κατάστημα.

2)Το E-Shop δεν εχει καλό RMA/Service (αλλά τείνει να βελτιωθεί με το DOA service) και η εξυπηρέτηση είναι επίσης διαφορετική απο κατάστημα σε κατάστημα.

3)Στο Multirama δεν εχω ψωνίσει ποτε, δεν ξέρω. Μόνο βόλτες εχω κανει στο XTREME (στην Στουρνάρη)

4)Επειδή τα μαγαζιά στην Στουρνάρη τα ξέρω όλα μιας και πηγαίνω εκεί από 12 χρονών, υπάρχουν φορές που βρίσκεις κάτι που δεν το έχουν τα μεγάλα. Απο ενα ανεμιστηράκι ή έναν αντάπτορα μέχρι και μητρική. Αλλά εχω και κακές εμπειρίες απο 2-3 σε θέμα εξυπηρέτησης. Εβεβαια οταν δεν πούλάγε κανείς SILVERSTONE στην Ελλάδα το παίζανε μάγκες "κάποιοι" εκεί γύρω. Μόλις μπήκανε οι μεγάλοι στο παιχνίδι τελειώσανε ολα. Όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν.

Προσωπικά για μένα τα μικρά μαγαζιά που "γδέρνουν" υπάρχουν ακόμα.

Αν ανοιχτεί άλλο τόπικ για τα υπόλοιπα μαγαζιά στην Στουρνάρη θα γράψω για ένα ένα, τις εμπειρίες μου.

Link to comment
Share on other sites

εγω σε μικρο μαγαζι δεν εχω δει διαφορα πανω απο 10ε...προς τα κατω...γιατι προς τα πανω εχω δει φοβερα πραματα...

μετα απο μερικα γδαρσιματα κτλ...δεν κοιταω ουτε τις βιτρινες τους..λυπαμαι που το λεω αλλα αυτο συμβαινει

Link to comment
Share on other sites

2)Το E-Shop δεν εχει καλό RMA/Service (αλλά τείνει να βελτιωθεί με το DOA service) και η εξυπηρέτηση είναι επίσης διαφορετική απο κατάστημα σε κατάστημα.

:wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει δεκάδες προϊόντα πιο φθηνά και με εγγύηση σε μικρότερα καταστήματα (letsbuy.gr /e-gate.gr κτλ)

αλλά εχω βρει και μικρούς γδάρτες.

Απλά οποιος θελει να κανει οικονομια το ψαχνει. οποιος το φυσάει και αγοράζει οτι του γυαλίσει πάει και παίρνει και υπολογιστή από το Βασιλοπουλο αμα τυχει:jump::rip:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Έκανα μια πρόχειρη αναζήτηση μιπος και βρω κάποιο παρόμοιο θεμα με αυτο που εχω εγω με το υποκατάστημα μουλτιραμα στο μενιδι.Θα ποσταρω εδω το τι έγινε.

Περσι εβαλα μια adsl οτενετ στα 768 και μου είχε δωσει στο πακετο ενα usb μοντεμακι sagem. Εγω επειδή ειχα 2 πισια σπιτι ενδιαφερουμουνα για καπιο αλλο μοντεμ ρουτερ.Αρχικα παω στα μουλτιραμα στο δε μολ να δω τι παιζει και να ρωτισω. Μεσα σε ολα που ειδα εκανα ετσι μια σύγκριση με το πιες ειναι οι αναγκες μου και κατελιξα σε ενα μοντεμ-ρουτερι d-link (δεν θυμαμε ακριβος μοντελο) αξιας 80 γιουρο. Πριν πάρω οτιδήποτε ξεκαθαρίζω στον πωλητή οτι εγώ περνω αυτό το ρουτερ-μοντεμ με την λογικη οτι θα μου βγαλει δουλεια για τουλαχιστον ενα χρονο χωρείς πρόβλημα και οτι με οποιοδήποτε πρόβλημα θα υπαρξη αντικατασταση.Μου λεει οκ και το περνω.Τσεκαρω ρυθμισεις απο ενα φορουμ ,τις περναω και παπαλα δουλεψε.Λεω ωραια εδω ειμαστε. Μετα απο 5 μηνες καλης λειτουργιας ενα μεσημερι σταματισε να δουλευει. Πάλεψα με ρεσετ και τιποτα. Τελοσπαντων δεν μπορούσαν να γίνουν πολλα διότι δεν το έβλεπα εγώ το μόντεμ παρα η αδερφή μου και απλά εκτελούσε εντολες που της ελεγα.Καλουνε εναν τεχνικο του οτε να το φτιαξει βγάζει το d-link και βάζει το sagem και δουλεύει κανονικα.Λεει ο τεχνικος ότι ειναι πρόβλημα του μοντεμ. Σκευτομαι εγω οτι οκ,μολις γυρισω ελλαδα θα το παω με την εγκυηση πισο και θα μου δωσουνε ενα αλλο. Γυριζω ελλαδα βλεπω το μοντεμ του κανω reset, τιποτα.Του αλλαζω LAN IP και δεν κράταγε ρυθμισεις.Περνω ενα μοντεμ ρουτερ του οτε (huwaey νομιζω λεγετε) το βαζω πανω και έκατσε με την μια.

Αφού είδα και αποείδα το παω στα Μultirama στο μολ.Ειχε κλείσει το υποκατάστημα. Λεω οκ...θα το παω στο μενιδι.Το παω και μετα απο καιρο με περνουνε τηλεφωνο και μου λενε οτι δεν εχει κανενα προβλημα και να παω να το παραλαβω. Μολις παω μου λενε οτι κοστίζει 15 euro (δεδομένο οτι την περίμενα την μαμακια τους) και πολλή απλά τους ρωτάω τον λογο για τον οποίον με χρεωνουναι ενώ στην ουσια σταμάτησε απο μονο του να δουλεύει. Ενολιγης μου λένε οτι φταίει η σύνδεση μου. Έφτασα μεχρι και την διεύθυνση του καταστήματος και ο Άνθρωπος μου είπε οτι το μόντεμ μπορεί να έφαγε φλασαρισμα επειδή ανέβηκε η τάση του ΟΤΕ και ήρθανε περισσότερα δεδομένα και επίσης πανω στην συζητητή του τι έκανα εγώ οτι η IP address του LAN(192.168.1.1 που ει ναι συχνά) δεν μπορεί να αλλάξει με τιποτα και οτι δεν ξερω τι λεω.5 χρονια ηλεκτρολόγος μηχανικος πρωτη φορα ακουω συσχέτιση της τάσης ρεύματος με ρυθμο εκπομπής πακέτων (δεν ειναι τόσο ειδίκευση μου βεβεα). Το θεμα μου ειναι οτι εγώ και δεν έκανα την δουλεια μου ,και με "βρησανε" κιολας με υφακι. Παιδια.....ας καταλαβουμε και κατι....(και το λεω κυριος στους περισσοτερους "τεχνικους" αυτου του foroum).Δεν ειναι ΟΛΟΙ μηχανικοι υπολογιστων....Υπαρχουνε και απλοι χρηστες στον κοσμο αυτο που το μονο που τους νοιαζει ειναι να γινει η δουλεια τους. Τιποτα λιγοτερο-τιποτα περισσοτερο. Τελοσπαντων το πρόβλημα δημιουργήθηκε απο κατάστημα multirama για αυτό και το αναφέρω εδω. Ευχαριστώ και sorry αν ειναι άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

η άποψη μου είναι πως αυτά τα καταστήματα απλά πατάνε στο θέμα της εγγύησης και το πρόβλημα είναι πως τα πράγματα που αγοράζουμε από εκεί δεν πηγαίνουν κατευθείαν στην αντιπροσωπεία αλλά κοιτάνε να αλλάξουν το χαλασμένο ή ελαττωματικό κομμάτι και να στο δώσουν σαν καινούργιο.... προτιμώ τις αγορές από το εξωτερικό όπως Γερμανία ή Αγγλία...και τουλάχιστον να ξέρω ότι θα κάνω αγορά θα μου κρατήσει και αν θέλω να φτιάξω κάτι γιατί είναι ελαττωματικό θα μπορώ να το στείλω. και θα ξέρω ότι θα πάει στην αντιπροσωπεία...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.