Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

vcore γιατι δινεις τοσο πολυ μαν;

Δοκιμασες με λιγοτερο και σου εβγαλε error;

Ναι ειχα δοκιμασει, αλλα τοτε ειχα τις μνημες με 1.5, δεν ξερω αν εχει σχεση. Θα δοκιμασω με λιγοτερο παλι μολις βρω χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Μαν η γνωμη μου ειναι, οι μνημες ειναι rated 1600MHz@1.5v, δεν χρειαζονται περισσοτερο για να παιξουν στα 1530ΜΗz.

Θεσε το xmp profile που εχουν, δωσε την συχνοτητα που σου προκυπτει απο το bclk που δινεις αρκει να ειναι κατω απο 1600, δωσε επειτα στο qpi link το χαμηλοτερο που προκυπτει, και παιξε μονο με vcore και vqpi .

Link to comment
Share on other sites

Μαν η γνωμη μου ειναι, οι μνημες ειναι rated 1600MHz@1.5v, δεν χρειαζονται περισσοτερο για να παιξουν στα 1530ΜΗz.

Θεσε το xmp profile που εχουν, δωσε την συχνοτητα που σου προκυπτει απο το bclk που δινεις αρκει να ειναι κατω απο 1600, δωσε επειτα στο qpi link το χαμηλοτερο που προκυπτει, και παιξε μονο με vcore και vqpi .

To εβαλα ετσι οπως περασε το τεστ αλλα με 1.5 τις μνημες και κολλησε το Linx με error (οχι BSOD) αμεσως μολις τελειωσε τον δευτερο κυκλο.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα

dram 1.6 (απο 1.5)

vcore 1.32500

qpi 1.33125 (απο 1.34375)

Kαι τα εβγαλε κανονικα.

Θερμοκρασιες πηγε μεχρι 80, αλλα επαιζε κατα κυριο λογο στους 77.

Ειχα και γω παλια 920 D0/Ρ6Τ και ηθελα 1.325ν vcore.... Moλις εβαλα τη UD7 τοτε, ηθελα 1,256v !!

Παιζει και η μητρικη ρολο. Μπορει να εχεις αρκετα καλο κομματι αλλα να χαντακωνεται λογω μητρικης.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι, οκ τους δοκιμαζουμε σε full load @ max volts στα οποια τους βαζουμε να δουλευουνε αλλα παρατηρησα κατι σημερα, οταν πεφτει σε idle πεφτει και το voltage.

Πχ απο 4.00 γιγα @ 1.37 βολτ πεφτει στα 2400@ 1.0 βολτ. Και οταν κανει τη μεταβαση αυτη μερικες φορες κολλαει το συστημα. Ποτε οταν τρεχει φουλ. Πως μπορω να δοκιμασω αν ειναι σταθερος στα βολτ που του βαζω οταν ειναι idle?

Link to comment
Share on other sites

αν επιλεξεις το αλλο mod για το ρευμα δεν θυμαμαι τωρα πως το λενε τωρα δεν θα κρασαρει αλλα και δε θα ριχνει τα volt και σε μενα θυμαμαι μου την εσπασε ετσι αλλα βαρεθηκα να κατσω να ασχοληθω και το επαιζα σε no offset mod !! μαλλον δεν του φτανει το 1.0 volt και εγω τοτε αυτη την εξηγηση ειχα δωσει!!

Link to comment
Share on other sites

ε ναι δε του φτανει το 1 βολτ γιατι απο 1600 μηζ σε idle πλεον παιζει στα 2400...βασικα εγω θελω να το ριχνω το ρευμα γιατι την περισσοτερη ωρα παιζει σε idle...το workaround ειναι να ανεβαζω το ελαχιστο ρευμα αλλα ετσι ανεβαζει και το μεγιστο ρευμα πραγμα που δεν θελουμε..

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει επίπεδα loadline calibration π.χ low, medium, extreme κατεβάζεις το loadline και χρησιμοποιείς μετά offset mode με +. Το offset προστίθεται και στην idle τάση. Π.χ αν έχεις δώσει +0,1 offset θα πάρεις +0,1 και σε idle δηλαδή στη δική σου περίπτωση 1,1. Επειδή όμως θα ρίξεις το loadline στην πραγματικότητα θα πάρεις κάτι λιγότερο π.χ 1,06. Αυτός είναι γενικά ο τρόπος να δουλεύεις με offset mode και να ρυθμίζεις λίγο και την τάση του idle. Ψάχνεις να βρεις μια χρυσή τομή. Αν δεν έχει επίπεδα το loadline και είναι μόνο μια ρύθμιση on/off είσαι άτυχος.

Σημειώνω ότι αυτά που λέω λειτουργούν τέλεια σε sandy bridge πλατφόρμα. Σε Χ58 δεν υπήρχε καν dynamic voltage και offset mode εκτός από τις gigabyte. Δεν ήξερα ότι υπήρχε και σε άλλη μητρική.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

πάω να παίξω και εγώ τώρα :p για τo ψυχολογικό 4 :baby:

έχω καιρό να παίξω

εδιτ

κάτι μου λέει πως έχω ίδιο κομμάτι cpu με τον Fani

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Να και η πρώτη BSΟD με error code 124 κάπου πήρε το μάτι μου οτι είναι το qpi

και ναι μπήκα με 1.395 qpi στα windows wtf

από bios clasic 1.35 vcore

ram 1,66

και επειδή δεν θα θυμάστε ud7 + corcair dominator 1866

attachment.php?attachmentid=53240&stc=1&d=1352654803

post-14318-1416076775,5373_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

o παππούς μας εδώ rock stable απο βιοσ 1,300 και απο cpuz 1,264

qpi 1,275 ( δεν έχει γίνει τσεκ ακόμα για πιο κάτω :baby:)

αύριο θα δω για τις μνήμες

το tRFC πως το φτιάχνω γιατί σαν πολύ δεν ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.