Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Τι πρόβλημα έχεις vazelos?

Βασικα φιλε μου κατι δεν πηγαινε καλα απο την αν θυμασαι ολη την κουβεντα που εχουμε κανει.Τωρα στα default,μου κολλαει η οθονη οπως και τις προηγουμενες φορες αλλα με κλοκαρισμενο συστημα,τρεχω p95 και στα πρωτα δευτερολεπτα σταματαει και ενω εχω 6 γιγα μνημη μια μου διαβαζει 2 γιγα,μια 4,δε μπορω να κανω restart γιατι κολλαει και θελει reset μετα για να επανελθει.Για τις μνημες,αν τις βγαλω και τις ξαναβαλλω τις βλεπει κανονικα,στην πρωτη επανεκινηση παλι διαβαζει οτι να ναι...Αυτο το τελευταιο σε συνδιασμο με τα αλλα μου δινει μια ελπιδα να ειναι μητρικη οποτε καλυτερα να παω να παρω μια P6T deluxe v2 να ησυχασω, αλλα φοβαμαι οτι μπορει να ειναι επεξεργαστης οποτε πεφτει κλαμα...

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου εκανε κατι κουλα στις μνημες στην αρχη... μια εβλεπε 4g, μια 6g. το προβλημα ειναι οτι οι δικες μου εχουν προβλημα στα 1600... δοκιμασε να τις κατεβασεις. τωρα τις εχω 1520 με 1.64 και 9αρια - γενικα ειναι gtp οι μνημες

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τη μνήμη δεν είναι θέμα μητρικής. Το παρουσιάζουν όλες οι μητρικές όταν έχεις αρχίσει να ξεπερνάς το όριο που αντέχει η μνήμη ή το qpi. Το παθαίνω κι εγώ με τη gigabyte καμμιά φορά άμα ζορίσω πολύ τη μνήμη. Κατέβασε συχνότητα στη μνήμη και ξαναδοκίμασε. Θα δεις ότι αυτό είναι το πρόβλημα μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυριο θα ειμαι και εγω ενας χαρουμενος (ας ελπισουμε) κατοχος ενος D0 αφου εχθες εδωσα τον i940 C0 που δεν με αφηνε να κανω και πολλα απο οτι φανηκε ;)

sorry για το διπλο post

Τελικα με αυτο τον επεξεργαστη ειναι παιχνιδι το overclocking

Στις ιδιες ρυθμισεις και στα ιδια "υψηλα" ρευματα (1.41cpu) που ειχα τον i940 και δεν μου κρατουσε ουτε δεκα λεπτα εβαla ton D0 και δεν εκανε κιχ.

Τον κατεβασα στο 1.28cpu και χωρις ψαξιμο ειναι full stable στα 4 και μνημες 1600 κλπ κλπ ετρεξα και stability test και ολα δουλευουν ρολοι.

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω ακομα ταλαιπωρουμε χοντρα.Πηρα την p6t deluxe v2 τελικα και εχω κατι θερμοκρασιες idle 55 και load 90+ ολα στα default!!!!!!και οι θερμοκρασιες της μητρικη εξισου υψηλες με του επεξεργαστη...Περασα τελευταιο bios,εβγαλα την ψυκτρα και την ξαναβαλα με καινουρια παστα,κατεβασα ολα τα προγραμματα για παρακολουθηση θερμοκρασιας και τιποτα....90αρια στα 20*133 χωρις ρευμα....Βαλτε ενα χερακι πριν τα σπασω ολα!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία από vazelos
Link to comment
Share on other sites

20*200; Αλλο ρευμα πλην του vcore αλλαξες; Θερμοκρασιες;

Στις μνημες 1.65volt για να εχω και το κεφαλι μου ησυχο στα 1600mhz,

Απο θερμοκρασιες στα 4 idle 42-44 και load οχι πανω απο 75βαθμους με εξωτερικη 27 με 28 (ειναι ζεστος ο χωρος ξερω αλλα...)

Γενικα εχει πολυ καλυτερες θερμοκρασιες απο τον i940 που πρασπαθουσα ματαια να το σταθεροποιησω αλλα τπτ.

Εχω την ησυχια μου τελος και το κυριοτερο οταν τα γυρναω οαλ στοκ 2.66+turbo εχει idle 30-32 και το epu engine στο auto και εχω και ησυχια.

Link to comment
Share on other sites

Mε τι μετρας θερμοκρασιες; εγω ρε γμτ σε στοκ (12*133 με C1E) εχω idle 40-45 σε real temp/ coretemp με παραπλησια με την TRUE 120 ψυκτρα και 2 ανεμιστηρακια push pull ... :-/ και κολλαω να κλοκαρω τωρα με τις ζεστες ...

Το hyper threading το εχεις ενεργοποιημενο; και γιατι ειτε ναι ειτε οχι ....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το εχω ενεργοποιημενο.

Μετραω και μετραγα παντα με everest 5.01 εκδοση αλλα το εχω επαληθευσει και με coretemp αλλα και hwmonitor ,bios κλπ.

Ειχα θεματα με θερμοκρασιες με τον 940 αν και ο i7 εχει θερμοκρασιες γενικα οποτε το 40αρι ειναι πολυ καλο.

Τωρα οπως σου ειπα και εγω εκει παιζω χωρις a/c on :jump1:

Τις "καλες" θερμοκρασιες τις εχω με underclocking οπως σου ειπα απο epu.

Και εγω με τον 940 αλλαξα και ψθκτρα απο noctua πηγα στην black και παστες και και και αν και μου εδειχνε μονιμα σε δυο cores 4 βαθμους επανω απο τους αλλους δυο ενω με τον 920 που πηρα τωρα ειμαι οκ (τι να πω ειμαι τυχερος?...που δεν συμβαινει συχνα).

Link to comment
Share on other sites

Σημερα περασα και την 5.02 εκδοση του everest και ειναι ολα ιδια με 5.01

Επισης δεν ξερω αν ειναι off topic (αν ειναι ας μεταφερθει) αλλα για τον φιλο AriGold θα βαλω τι ρυθμισεις εχω κανει και ειμαι στα 4Ghz με τον i7 920 D0

Member tasos53

Processor 920 D0 4.0Ghz TURBO

M/b Rampage II extreme

RAM 6Gb dominator 1600Mhz C8D

Cooling Method true black 120

BIOS Version 1306

Extreme Tweaker

Ai OC Tuner Manual

OC from CPU Level Up Auto

OC from Memory Level Up Auto

CPU Ratio Settings 20

CPU Turbo Power Limit Enabled

BCLK Freq 200

PCI-E Freq 100

DRAM DDR3-1603Mhz

UCLK Auto

DRAM Timing Control Manual set to 8-8-8-20

EPU II Phase Control Full Phase

Load-Line Calibration Enabled

CPU Differential Amplitude Auto

Extreme OV Disabled

CPU Voltage 1.28

CPU PLL Voltage Auto

QPI/DRAM Core Voltage Auto

IOH - PCIE - ICH - PCIE Auto

DRAM Buss Voltage 1.65

CPU Spread Spectrum Auto

PCIE Spread Spectrum Auto

CPU Clock Skew Auto

IOH Clock Skew Auto

Advanced(CPU Configuration)

C1E Support Disabled

Hardware Pref. Enabled

Ajacent Cache Line Pref. Enabled

Intel Virtual Tech. Enabled

CPU TM Function Enabled

Execute Disabled Bit Enabled

Intel HT Tech. Enabled

SpeedStep Enabled

Turbo Enabled

Active Processor Cores All

A20M Disabled

Intel C-State Tech. Disabled

Power

Suspend Mode Auto

Repost Video On S3 Resume No

ACPI 2.0 Support Disabled

ACPI APIC Support Enabled

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζω ακαθεκτος :shutup:

Στα 4.2 με 1.37v cpu και ολες οι ιδιες παραπανω ρυθμισεις εκτος φυσικα το CPU Ratio Settings 21

Και ενα print screen στο vantage "ασχετο" αλλα κατω δειχνει και τις θερμοκρασιες το everest σε idle

screensnaperimageu.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζω ακαθεκτος :shutup:

Στα 4.2 με 1.37v cpu και ολες οι ιδιες παραπανω ρυθμισεις εκτος φυσικα το CPU Ratio Settings 21

Και ενα print screen στο vantage "ασχετο" αλλα κατω δειχνει και τις θερμοκρασιες το everest σε idle

screensnaperimageu.th.jpg

Πολύ ρεύμα...Για δοκίμασε με λιγότερο..

Link to comment
Share on other sites

@AriGold λεγε με και anti lag :hehe:

@ReaperX σηκωνεται με πιο λιγο ρευμα αλλα σαν κριτηριο εξ αρχης ειχα και εχω το vantage και δυσκολο το βλεπω να το βγαζει στα 1.35 ας πουμε (θα ξαναδοκιμασω παντως...οι υπολοιπες ρυθμισεις?).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το ρεύμα. Είναι πολύ ψηλά. Εγώ βγάζω vantage στα 4.2 με αέρα στα 1.25ν. Όσο για την κάρτα γραφικών 680 μου φαίνεται δύσκολο. Οι 3 διαφορετικές υλοποιήσεις 295 που έχω δοκιμάσει (Gigabyte, ASUS, Palit), δε μπορούσαν χωρίς αύξηση στην τάση. Η Palit έφτανε λιγάκι πιο κοντά (670). Το 100% ίσως βοηθήσει βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.