Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

wacko εμενα η 295 gtx asus 700αριζε πυρηνα χωρις ρευμα ! και με ρευμα εχω παει 740!

Τωρα την εχω 675/1450/1150 για καθε μερα!

TASOS εχεις το θυριο παρε και εναν INTEL SSD, να του βγαλεις την δυναμη !

Το εχεις και σερνεται με τους δυνοσαυρους!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να ρυθμισω και κατι αλλο γιατι ειδικα με 1.25 δεν το πιστευω να κραταει ουτε στα 4.

Για καντε ενα τσεκ απ στις ρυθμισεις.

Μηπως HT off? ;)

Φιλε sebastian μην πεις περισσοτερα σε καταλαβα απο τη φωνη :hehe: (ετοιμος ειμαι με το ζορι κρατιεμαι να πεσουν λιγακι ακομα οι τιμες...)

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησούλα

Ξέρω πως είναι D0's owners thread αλλά συγχωρέστε με :flower:

C0 step 1.21 vcore 170 * 21 σταθερό με 1 ώρα orthos kai 82οC.

Οι μνήμες μου είναι 1600 cl8 και στα 1663 με 1.65v είναι οκ.

Αν βάλω 185 * 21 με 1.21 μπαίνει κανονικά αλλά δεν είναι σταθερό και τις μνήμες τις παίζω με blck * 08 1480MHz δηλ. Με blck * 10 ζορίζονται και δε θέλω να δώσω παραπάνω ρεύμα.

Ρεύμα επίσης δε θέλω να δώσω και στη cpu ότι κάνει η μητρική από μονη της που όπως βλέπω δίνει στο cpu-z max 1.268v.

Παίζει ο διαιρέτης να μη συνεργάζεται καλά? 2805 bios φοράει η μητρική το οποίο είναι beta.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:Καλα ρε παιδια παει παραπανω απο 20χ πολλαπλασιαστης?Δεν το δοκιμασα...Για 3.6 με αερα aftermarket τι προτεινετε να αλλαξω?Δεν ξερω αν πρεπει να κανω τιποτα αλλαγες σε μνημες voltages (εκτος cpu) κτλ...(εχω κατι 1600αρες mushkin).Που παιζετε οι περισσοτεροι?Επειδη ειναι λιγο δυσκολο να διαβασω 11 σελιδες μονομιας.Θα τις κοιταξω σιγα σιγα...Παρεμπιπτοντως εχω gigabyte ud5 και d0 920...Αν καταλαβα καλα το qpi πρεπει να ειναι οσο το δυνατον χαμηλο ετσι?Σιγουρα κατω απο 6.4...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

wacko εμενα η 295 gtx asus 700αριζε πυρηνα χωρις ρευμα ! και με ρευμα εχω παει 740!

Τωρα την εχω 675/1450/1150 για καθε μερα!

Μάλλον είσαι τυχερός. Εμένα η asus πηγαινε με 1,15ν 713 αλλά με shader 1680. Πήγαινε και 725 αλλά έκανε artifacts. Από εκεί και πέρα όσο ρεύμα και να έδινα (έως 1,3 δοκίμασα) δεν άλλαζε τίποτα. Είχε πάντα artifacts. Η Palit και η gigabyte, πήγαιναν λίγο καλύτερα με στοκ ρεύμα αλλά δεν άκουγαν καθόλου στην τάση και δε μπορούσαν βέβαια να πετύχουν τόσο μεγάλο shader.

Ερωτηση:Καλα ρε παιδια παει παραπανω απο 20χ πολλαπλασιαστης?Δεν το δοκιμασα...Για 3.6 με αερα aftermarket τι προτεινετε να αλλαξω?Δεν ξερω αν πρεπει να κανω τιποτα αλλαγες σε μνημες voltages (εκτος cpu) κτλ...(εχω κατι 1600αρες mushkin).Που παιζετε οι περισσοτεροι?Επειδη ειναι λιγο δυσκολο να διαβασω 11 σελιδες μονομιας.Θα τις κοιταξω σιγα σιγα...Παρεμπιπτοντως εχω gigabyte ud5 και d0 920...Αν καταλαβα καλα το qpi πρεπει να ειναι οσο το δυνατον χαμηλο ετσι?Σιγουρα κατω απο 6.4...

Turbo On και ο πολλαπλασιατής γίνεται 21 σε φορτίο. 1600άρες είναι μια χαρά οι μνήμες. Στα 3,6 δε χρειάζονται και πολλά πράγματα να κάνεις. Μάλλον τίποτα. Λογικά θα παίξει εκεί με τα πάντα στο auto. To qpi το βάζεις στη χαμηλότερη δυνατή ρύθμιση (36χ στην περίπτωση σου) και παίζεις από εκεί. Διάβασε και το thread και θα σου λυθούν όλες οι πιθανές απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.Θα το δοκιμασω.Ειναι αυτο που λεει intel turbo technology καπως ετσι?Δηλαδη οταν το βαλω θα βλεπει 20χ bios και οταν θα τρεχει κατι βαρυ τοτε θα γυρναει 21χ?Διαβασα καπου οτι επρεπε να βαλεις τον πολλαπλασιαστη στο αυτοματο.Η ud5 δεν ειδα να εχει καπου αυτοματο για τον πολλαπλασιαστη.Παντως στα 3.56 (20χ178) με 1.21 cpu και 1.6 μνημες και νομιζω 6.4 qpi η λιγο παραπανω μου κολλαγε δεν εμπαινε καν λειτουργικο(δοκιμασα και με τις μνημες με μικροτερο πολλαπλασιαστη να τρεχουν δηλαδη 1070 καπου εκει και ρευμα στο αυτοματο για τις μνημες).Ισως εκει να ηθελε να αλλαξω και τα ρευματα τα αλλα που γραφατε προηγουμενως...Τι λετε?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Ας ενωθουν τα 2 ποστς μου...

Λοιπον ακουστε.Το θεμα το διαβασα ολοκληρο και μπορω να πω οτι καταλαβα αρκετα πραγματα...Ακουστε πως εχουν τα πραγματα ομως...Με ολα auto (oμως στο ρευμα του επεξεργαστη δινει πολυ δηλαδη 1.283 αν δεν κανω λαθος) δουλευει στα 20χ178 (3.56).Εκει ομως οπως λετε οι περισσοτεροι θα επρεπε να ειμαι με κατω απο 1.2!!!Δοκιμασα να δωσω 1.23 απο το bios δηλαδη 1.2-1.8 στο λειτουργικο σε full load και ετρωγα bsod & επανεκκινηση.Το να εχω πεσει σε τοσο χαλια επεξεργαστη το θεωρω λιγο ακυρο γιατι μεχρι και οι πιο χαλια ειναι πολλαπλασια καλυτεροι απο τον δικο μου.Αρα η κατι παιζει με τη μητρικη η κατι κανω εγω λαθος...Δοκιμασα να ανεβασω λιγο τα ρευματα στα υπολοιπα και σε καποια στιγμη σταματαει να αναβει καν το μηχανημα.Μονο επανεκκινηση κανει και μονο με ccmos επανερχεται...Καλο ε? :p

Το ρευμα των μνημων δεν θελω να πιστεψω οτι θελει αλλαγη γιατι λειτουργουργουν κατω απο την ονομαστικη τους τιμη (βεβαια εχω και τα timings στο αυτοματο κατι που ισως επηρρεαζει)

QPI @ x36

Uncore frequency δεν ξερω καν τι σημαινει.Εχει κατι πολλαπλασιαστες...

Αλλες ρυθμισεις δεν θυμαμαι κατι σημαντικο

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Ας ενωθουν τα 2 ποστς μου...

Λοιπον ακουστε.Το θεμα το διαβασα ολοκληρο και μπορω να πω οτι καταλαβα αρκετα πραγματα...Ακουστε πως εχουν τα πραγματα ομως...Με ολα auto (oμως στο ρευμα του επεξεργαστη δινει πολυ δηλαδη 1.283 αν δεν κανω λαθος) δουλευει στα 20χ178 (3.56).Εκει ομως οπως λετε οι περισσοτεροι θα επρεπε να ειμαι με κατω απο 1.2!!!Δοκιμασα να δωσω 1.23 απο το bios δηλαδη 1.2-1.8 στο λειτουργικο σε full load και ετρωγα bsod & επανεκκινηση.Το να εχω πεσει σε τοσο χαλια επεξεργαστη το θεωρω λιγο ακυρο γιατι μεχρι και οι πιο χαλια ειναι πολλαπλασια καλυτεροι απο τον δικο μου.Αρα η κατι παιζει με τη μητρικη η κατι κανω εγω λαθος...Δοκιμασα να ανεβασω λιγο τα ρευματα στα υπολοιπα και σε καποια στιγμη σταματαει να αναβει καν το μηχανημα.Μονο επανεκκινηση κανει και μονο με ccmos επανερχεται...Καλο ε? :p

Το ρευμα των μνημων δεν θελω να πιστεψω οτι θελει αλλαγη γιατι λειτουργουργουν κατω απο την ονομαστικη τους τιμη (βεβαια εχω και τα timings στο αυτοματο κατι που ισως επηρρεαζει)

QPI @ x36

Uncore frequency δεν ξερω καν τι σημαινει.Εχει κατι πολλαπλασιαστες...

Αλλες ρυθμισεις δεν θυμαμαι κατι σημαντικο

ξεκινα απο χαμηλα

παιξε με 160 bclock και ανεβα σταδιακα

εχε υποψιν να κρατας το uncore σε αναλογια 2X Ram divider + 1

δλδ εχεις 10πολ/στη στις μνημες, θες 21 στο uncore

πχ ram@1600=uncore 1600x2+1xblock = 3200+160=3380

to qpi αστο οσο πιο χαμηλα για αρχη

δωσε στο vtt qpi/dram ~1.25+

τσεκαρε τα timmings των μνημων μπας και μ@λακιζεται η μητρικη και τις παιζει οπως να ναι

και report back

(εγω για αρχη θα προτεινα να απενεργοποιησεις και το Ηyperthreading αλλα και το turbo)

Έγινε επεξεργασία από Κοπρίτης
Link to comment
Share on other sites

To turbo το ειχα ηδη απενεργοποιημενο.Θα δοκιμασω αυτα που ειπες το απογευμα.To vtt qpi/dram ειναι προφανως μια επιλογη ετσι?Γιατι εμενα νομιζω δεν μου γραφει κατι για dram σε αυτο το voltage.Τις μνημες τις εχω βαλει στο 1.6 για να ειμαι σιγουρος γιατι κανει ενα μικρο undervoltage...

Υπαρχει κανενας οδηγος για τα subtimings πουθενα?Γιατι τα βασικα οκ τα βαζω 8-8-8-24 που ειναι οι μνημες.Τα αλλα?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Οι mushkin ειναι xmp;

Μολις εκανα το πρωτο μου επιτυχημενο oc στα 160 bclk που προτεινε ο κοπριτης.

Στα πρωτα δευτερολεπτα του prime95 χτυπησε 95 C ! Επειτα προσεξα οτι το auto στο vcore εδινε 1.36 ...

Το αλλαξα σε 1,125 και ολα κομπλε. Δεν ξεπερναει τους 70 C με prime σε large ffts.

Για το xmp σε ρωταω γιατι το εχω enabled στο profile1 και με auto στα παντα πιανει 1,65 στις μνημες και 8-8-8-24 χωρις να πειραξω τπτ αλλο.

Συνολικα αυτα που πειραξα:

Advanced CPU Features:

CPU Clock Ratio ................................ [20x]

Intel® Turbo Boost Tech .................. [Enabled]

CPU Cores Enabled ............................ [All]

CPU Multi Threading .......................... [Enabled]

CPU Enhanced Halt (C1E) ................... [Enabled]

C3/C6/C7 State Support .................... [Enabled]

CPU Thermal Monitor ......................... [Enabled]

CPU EIST Function ............................ [Enabled]

Virtualization Technology ................... [Disabled]

Bi-Directional PROCHOT ..................... [Disabled]

Uncore & QPI Features:

QPI Link Speed .............................. x36

Uncore Frequency .......................... 21

Isonchronous Frequency ..................[Enabled]

Advanced DRAM Features:

Performance Enhance ...................... [turbo]

Extreme Memory Profile (X.M.P) ......... [Enabled]

System Memory Multiplier (SPD) ........ [10] (Mε auto πηγαινε 12 και οι μνημες στα 1920)

DRAM Timing Selectable (SPD) .......... [auto]

Advanced Voltage Control:

CPU

Load Line Calibration ................. [Εnabled]

CPU Vcore ...............................1.125

Kαι πηρα αυτα τα αποτελεσματα ... (ενω τρεχει το prime95 σε large ffts)

(Προς το παρον λεω να μην τον ανεβασω αλλο για το καλοκαιρι ...

Απο Σεπτεμβριο που πεφτουν θερμοκρασιες ανεβαινουμε εμεις :) )

ocsetts.png

Κοπριτη ή οποιος εχει υποψιν του, καμια συμβουλη για τα ρευματα περαν του vcore (ή και αυτου) ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε και με hyperthreading off (multithreading @ gigabytes bios)

πιθανοτατα θα σου επιτρεψει να τον δουλεψεις γυρω στα 200χ20 με mem πολ/στη 8 , uncore 17

pqi/dram ~ 1.33 & vcore ~1.275

μην ξεχασεις να τσεκαρεις και το pci-e και τα τα timmings

και ενδεχομενως να χρειαστει κι ενα cpu pll ~ 1.84

για πιο γρηγορο πρωτο τεσταρισμα τρεξε 10 loops intelburn test με custom memory ~ -50mb απο το max available

αναλογα με τη θερμοκρασια δωματιου, το κομματι cpu που εχεις και την ψυκτρα σου

παιζει και να την παλευει

αυτη τη στιγμη τυχαινει να τσεκαρω ενα συστηματακι με μια Akasa Nero

που δεν την ειχα και σε τρελλη εκτιμηση για να ειμαι ειλικρινης

και παιζει εναν 920 D0@4.2 με 1.3v σε intelburn test 10loops με max 78c (Τamb ~24c)

ειναι να σου κατσει τελικα

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου report:

Καταρχας δοκιμαζω χωρις HT.Πηγα οκ με 1.15 στο λειτουργικο μεχρι 3.5.Δηλαδη μεχρι 175 fsb και στη μνημη 1.6

Advanced CPU Features:

CPU Clock Ratio ................................ [20x]

Intel® Turbo Boost Tech .................. [off]

CPU Cores Enabled ............................ [ALL]

CPU Multi Threading .......................... [off]

CPU Enhanced Halt (C1E) ................... [Enabled]

C3/C6/C7 State Support .................... [Enabled]

CPU Thermal Monitor ......................... [Enabled]

CPU EIST Function ............................ [Enabled]

Virtualization Technology ................... [Disabled]

Bi-Directional PROCHOT ..................... [Disabled] τι κανει αυτο?

Uncore & QPI Features:

QPI Link Speed .............................. x36

Uncore Frequency .......................... x17

Isonchronous Frequency ..................[Enabled]

Advanced DRAM Features:

Performance Enhance ...................... [standard]

Extreme Memory Profile (X.M.P) ......... εμενα δεν εχει τετοια επιλογη (αρα μαλλον δεν ειναι xmp)

System Memory Multiplier (SPD) ........ [8]

DRAM Timing Selectable (SPD) .......... [manual] 8-8-8-24

PCI-Express Fr.................................100mhz

Advanced Voltage Control:

CPU

Load Line Calibration ................. [Εnabled]

CPU Vcore ...............................1.185 bios -> 1.15load

CPU Pll.....................................1.84(bios)

QPI/VTT...................................1.28(bios)

Μολις εδωσα 178 bclk (3.56) και ρευμα στο bios 1.2 -> windoze 1.17 περιπου τα κλασικα του.Στη μαπα BSOD me memory dump

Δεν νομιζω να φταιει η μητρικη ε?Εσεις τι λετε?Α θερμοκρασιες φτανουν μεχρι 73-75 full load.Να συμπληρωσω και οτι τα vista x64 που εχω ειναι εγκατεστημενα απο το παλιο μου pc που ηταν χ48 και q9550 και ddr2 μνημες...Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο...Μετα απο καποια ωρα prime 4 threads μου κολλαει μεχρι και με τις ρυθμισεις που γραφω παραπανω...Τι να πω...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το uncore στο 2 x memory χωρίς +1 (στην περίπτωση σου δηλαδή χ16). Αυτό ισχύει για όλους. Αν με αυτό βγάζει prime μια χαρά, τότε βάλε +1. Μπορείς και παραπάνω αναλόγως πάντα τι αντέχει. Καλό θα είναι επίσης να κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού. Φυσικά και παίζει ρόλο. Κατά τα άλλα οι ρυθμίσεις σου είναι εντάξει. Αφού δοκιμάζεις σταθερότητα, απενεργοποίησε και όλες τις ρυθμίσεις εκοικονόμησης ενέργειας. C6/7/8, EIST, Thermal Monitor, τα πάντα. Όταν σταθεροποιήσεις το σύστημα και καταλήξεις σε μια συχνότητα την οποία θα κρατήσεις ενεργοποίησε τα πάλι. Η μητρική δε φταίει, μάλλον έχεις μάπα κομμάτι. Κάνε όμως πρώτα καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Μαπα κομματι μητρικη η επεξεργαστη εννοεις?Επεξεργαστη εχω αλλο ενα d0 στο μαγαζι μπορω να τους κανω τραμπα πανευκολα :p Επισης εχω την εντυπωση οτι αν βαλω ολα τα ρευματα στην κανονικη τους τιμη + ενα σκαλοπατι παει καλυτερα παρα απο οτι ολα στο auto...Οσο για το λειτουργικο εννοω υπαρχει περιπτωση να κολλαει επειδη εχω παλια εγκατασταση?Οτι δεν δουλευει οσο σωστα θα επρεπε το ξερω.Απλα ρωταω αν λετε να παιζει να κολωνει εξαιτιας αυτου...

ΥΓ Δοκιμασα και με uncore 2xmem αλλα και παλι μετα απο λιγη ωρα κολλαει.Πρωτα βγαζει λαθος το ενα worker και αν το αφησεις και αλλη ωρα κανει επανεκκινηση... :(

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Μάπα κομμάτι μητρική δεν υφίσταται. Μιλάμε για επεξεργαστή πάντα. Η μητρική ή δουλεύει μια χαρά από oc ή δε δουλεύει καθόλου. Αν κοκκινίζει το worker συνήθως θέλει περισσότερο ρεύμα ο επεξεργαστής. Επανεκκίνηση σημαίνει συνήθως chipset ή μνήμη. Χωρίς βέβαια να είναι κάτι απόλυτο. Το λειτουργικό υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει το oc γιατί μπορεί να δημιουργείται κάποιο conflict. Πάντως μου φαίνεται πολύ χοντρό το ότι δε μπορείς να πας 3,56 με 1,15. Οι περισσότεροι D0 πάνε 4 με 1,25 και με στοκ (1,1-1,15) πάνε για πλάκα 3,6-3,8. Τόσο μπανάνα πια? Με ΗΤ απενεργοποιημένο χρειάζεται ακόμα λιγότερο ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ τοτε θα δοκιμασω καινουριο λειτουργικο (εχω και raid0 παναθεμα με...) και θα δοκιμασω μετα το καινουριο λειτουργικο αν δω τα ιδια τον αλλο επεξεργαστη που εχω προσβαση...Τουλαχιστον κατι ειναι το οτι καποιοι που εχουν την ιδια μητρικη μου επιβεβαιωνουν οτι δεν εχω κανει καμμια τελειως κουλαμαρα...Ευχαριστω και τον κοπριτη οπως και τον wacko κτλ κτλ

ΥΓ εσυ wacko οχι στη συχνοτητα που λες στην υπογραφη σου αλλα σε συχνοτητα 3.6-3.8 εκτος απο cpu voltage τα αλλα τα ειχες στο auto η manual απλα στις default τιμες?Γιατι απο οτι βλεπω στο auto δινει λιγο οτι ναναι παντου...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην εννοειται οτι τσεκαρεις και τις προηγουμενες συμβουλες του Wacko

περι ρυθμισεων εξοικονομισης ενεργειας και καθαρης εγκαταστασης αν ειναι δυνατον

και κατι ψιλοτραβηγμενο αλλα πιθανο.

το prime το τρεχεις απευθειας ή απο συντομευση?

ρωταω γιατι συμβαινει να τρωει κομπλα και να βγαζει errors καποιες φορες οταν εκτελειται απο συντομευση

ενω αμα το τρεξεις απευθειας απο το exe πει μια χαρα

καλου κακου παντως δοκιμασε και to Intel burntest

και imho δοκιμασε με περισσοτερο "ζουμακι" στο cpu & qpi/dram...

Link to comment
Share on other sites

Κοπριτη οχι απο exe κατευθειαν το τρεχω.Γιωργο (reaper) 1.28 ειναι λιγο λες?

Πιστευετε και οι υπολοιποι οτι μπορει να μην εχω τυχει σε τοσο καλο κομματι?Να δοκιμασω και το αλλο ενα που εχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.