Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Είσαι γενικά χαμηλά Μάριε αλλά έχεις περιθώριο τεράστιο οπότε τσίμπα το λιγάκι να σιγουρέψουμε ότι δεν ευθύνεται αυτό...

Δοκίμασε και cpu που σου λέει ο Κοπρίτης,ποτέ δεν ξέρεις...

Το να είναι τόσο μάπα το κομμάτι μου φαίνεται σχεδόν απίθανο πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Το να είναι τόσο μάπα το κομμάτι μου φαίνεται σχεδόν απίθανο πάντως...

Κι εγω ετσι νομιζω κι απο την προσφατη εμπειρια μου (στις προηγουμενες σελιδες:p ) νομιζω οτι μεγαλο ρολο παιζει το Μ/Β...Εγω με τη Rampage gene δε μπορουσα να παω ουτε καν οπως ο Μαριος (μαλιστα ο Μαριος την ξερει κι απο πρωτο χερι την ιστορια)...Ειχα φτασει να δινω 1.4 cpu και δεν επιανα 4.00 σταθερα...Μολις αλλαξα και πηρα p6t dlx V2 εχω παει με 1.16 στα 3.8, εχω παει και 4.2, και για καθημερινα το εχω 21*188 με 1.1925 vcore και qpi 1.35,χωρις να εχω αλλαξει τπτ αλλο στο συστημα μου...

Δεν ξερω πως να το εξηγησω αλλα ειναι σαν καποια Μ/Β να μην ''καθονται'' σε καποια συστηματα...Δεν ειναι εξηγηση αυτη βεβαια,αλλα οταν ολα αλλαζουν τοσο πολυ με την αλλαγη του Μ/Β μονο...

Έγινε επεξεργασία από vazelos
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ εσυ wacko οχι στη συχνοτητα που λες στην υπογραφη σου αλλα σε συχνοτητα 3.6-3.8 εκτος απο cpu voltage τα αλλα τα ειχες στο auto η manual απλα στις default τιμες?Γιατι απο οτι βλεπω στο auto δινει λιγο οτι ναναι παντου...

Εγώ δε βάζω πουθενά auto ποτέ. Πάντα χειροκίνητα και το qpi και οι μνήμες στην τάση και τα timings. Απλά το auto όταν είσαι χαμηλά διευκολύνει. Εμένα πηγαίνει 20χ190 (3,8) με στοκ τάση δηλαδή 1,1875 από bios. 20χ180 (3,6) με ακόμα λιγότερη. Και μιλάω πάντα με ΗΤ ενεργοποιημένο και prime με 8 threads. Το qpi σε αυτή τη συχνότητα το έχω στα 1,355, όχι γιατί απαραίτητα χρειάζεται τόσο απλά για να είμαι σίγουρος ότι δεν είναι αυτό. Επίσης εκεί δε χρειάστηκε να κάνω κάτι με τα CPU PLL και IOH. Από εκεί και πάνω όμως χρειάστηκαν κι αυτά μια αύξηση. Το PLL 1,86 για να φτάσω στα 4 και πάνω από τα 4 του έδωσα μέχρι και 1,92. Το ΙΟΗ με 1,2 σε καλύπτει για όλες τις συχνότητες.

Link to comment
Share on other sites

Το σταθεροποιησα με 1.15 στα 3.5 αλλα αμα παω απο 3.57 τον πινει κανονικα.Δεν προλαβαινει να τρεξει ουτε ενα test στο 4ο worker...Παντα εκει κολλαει.Α και ξεχασα ειμαι με HT off!!!!!Δεν ειναι οτι με χαλαει να παω 3.6 με 1.2 καθημερινα αλλα απλα θελω να δω αν ειμαι εγω ο γκαντεμης και εχω εναν απο τους χειροτερους d0 που εχουμε...Ευελπιστω μεχρι το σ/κ να δοκιμασω και τον αλλο που εχω στο μαγαζι γιατι δεν θελω να τον ανοιξω αν δεν κλεισουμε μηχανημα με αυτον...Επισης μπορεις να γραψεις wacko τις ακριβεις ρυθμισεις σε voltages που ειχες γυρω στα 3.6-3.8?Αν δεν ειναι κοπος βεβαια παντα...

Link to comment
Share on other sites

απλα θελω να δω αν ειμαι εγω ο γκαντεμης

Μικρά παιδάκια μεγαλώσανε και πήγαν φαντάροι, μεγάλα παιδάκια μεγαλώσανε κι άλλο και κάνανε δικά τους παιδάκια, αλλά ορισμένα πράγματα δεν αλλάζουν :)

Link to comment
Share on other sites

Soz για το semi-ασχετο.

Προφανως απο οτι καταλαβα απο τα λεγομενα, με HT off θελουν τα παντα λιγοτερο ρευμα σε oc.

Αν δεν προκειται να τρεξω ποτε bench, υπαρχει κανενας λογος που εχω το HT ενεργοποιημενο;

Δλδ σε παιχνιδια και αντε και προβολη HD αρχειων που ειναι τα πιο βαρυα αν δεν ασχολειται καποιος με εξειδικευμενα προγραμματα, ωφελει πουθενα το hyperthreading;

'φρστω :)

Link to comment
Share on other sites

Μικρά παιδάκια μεγαλώσανε και πήγαν φαντάροι, μεγάλα παιδάκια μεγαλώσανε κι άλλο και κάνανε δικά τους παιδάκια, αλλά ορισμένα πράγματα δεν αλλάζουν :)

Ελεος πετρο.Που πηγες και το ξεθαψες αυτο πες μου?Εποχη nf2???Ελεος!!!Πραγματι παντως τοτε το προβλημα αυτο ηταν αληθινο και μολις αλλαξα τους δισκους ολα καλα...

ΥΓ το ξερω οτι με αγαπας γιαυτο εψαξες ποστς μου για να βρεις να με λενε μητσοτακη... :p

Link to comment
Share on other sites

Soz για το semi-ασχετο.

Προφανως απο οτι καταλαβα απο τα λεγομενα, με HT off θελουν τα παντα λιγοτερο ρευμα σε oc.

Αν δεν προκειται να τρεξω ποτε bench, υπαρχει κανενας λογος που εχω το HT ενεργοποιημενο;

Δλδ σε παιχνιδια και αντε και προβολη HD αρχειων που ειναι τα πιο βαρυα αν δεν ασχολειται καποιος με εξειδικευμενα προγραμματα, ωφελει πουθενα το hyperthreading;

'φρστω :)

Όντως όλα χρειάζονται λιγότερο ρεύμα. Επίσης οι θερμοκρασίες είναι αρκετά μικρότερες. Και έπειτα από εκτεταμένη έρευνα και συζήτηση με άλλους κατόχους i7, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αν δεν τρέχεις wprime ή vantage δεν έχει καμμία απολύτως διαφορά εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων οι οποίες είναι κάτι πολύ εξειδικευμένο όπως 3D Rendering ή video encoding. Και πάλι, ακόμα και σε αυτά υπάρχουν περιπτώσεις που είναι αργότερο το ΗΤ. Προς το παρόν λοιπόν δεν έχει διαφορά ή υπάρχει διαφορά αλλά συνήθως προς το χειρότερο.

Το σταθεροποιησα με 1.15 στα 3.5 αλλα αμα παω απο 3.57 τον πινει κανονικα.Δεν προλαβαινει να τρεξει ουτε ενα test στο 4ο worker...Παντα εκει κολλαει.Α και ξεχασα ειμαι με HT off!!!!!Δεν ειναι οτι με χαλαει να παω 3.6 με 1.2 καθημερινα αλλα απλα θελω να δω αν ειμαι εγω ο γκαντεμης και εχω εναν απο τους χειροτερους d0 που εχουμε...Ευελπιστω μεχρι το σ/κ να δοκιμασω και τον αλλο που εχω στο μαγαζι γιατι δεν θελω να τον ανοιξω αν δεν κλεισουμε μηχανημα με αυτον...Επισης μπορεις να γραψεις wacko τις ακριβεις ρυθμισεις σε voltages που ειχες γυρω στα 3.6-3.8?Αν δεν ειναι κοπος βεβαια παντα...

Τις ακριβείς ρυθμίσεις νομίζω ότι τις θυμάμαι απ'έξω. Στα 3,8, 20χ190, δηλαδή turbo off αλλά ΗΤ on, ρεύμα cpu 1,1875 bios 1,14 πραγματικό σε load, uncore x17, qpi 1,355, IOH 1,18, μνήμες x8 ήτοι 1520 με 7-7-7-20 στα 1,58ν, CPU PLL 1,86 και ένα τσίμπημα στο dram termination voltage από 0,75 σε 0,78.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Και έπειτα από εκτεταμένη έρευνα και συζήτηση με άλλους κατόχους i7...

Ευχαριστω για την απαντηση.

Δλδ εν ολιγης να το βαλω off να τελειωνω αφου μονο για παιχνιδια ουσιαστικα ειναι το pc ... Nα overclockαρω και πιο ανετα ...

Link to comment
Share on other sites

Το σταθεροποιησα με 1.15 στα 3.5 αλλα αμα παω απο 3.57 τον πινει κανονικα.Δεν προλαβαινει να τρεξει ουτε ενα test στο 4ο worker...Παντα εκει κολλαει.Α και ξεχασα ειμαι με HT off!!!!!Δεν ειναι οτι με χαλαει να παω 3.6 με 1.2 καθημερινα αλλα απλα θελω να δω αν ειμαι εγω ο γκαντεμης και εχω εναν απο τους χειροτερους d0 που εχουμε...Ευελπιστω μεχρι το σ/κ να δοκιμασω και τον αλλο που εχω στο μαγαζι γιατι δεν θελω να τον ανοιξω αν δεν κλεισουμε μηχανημα με αυτον...Επισης μπορεις να γραψεις wacko τις ακριβεις ρυθμισεις σε voltages που ειχες γυρω στα 3.6-3.8?Αν δεν ειναι κοπος βεβαια παντα...
δοκιμασε και με hyperthreading off (multithreading @ gigabytes bios)

πιθανοτατα θα σου επιτρεψει να τον δουλεψεις γυρω στα 200x20 με mem πολ/στη 8x , uncore 17x

pqi/dram ~ 1.33 & vcore ~1.275

μην ξεχασεις να τσεκαρεις και το pci-e και τα τα timmings

και ενδεχομενως να χρειαστει κι ενα cpu pll ~ 1.84

για πιο γρηγορο πρωτο τεσταρισμα τρεξε 10 loops intelburn test με custom memory ~ -50mb απο το max available

αναλογα με τη θερμοκρασια δωματιου, το κομματι cpu που εχεις και την ψυκτρα σου

παιζει και να την παλεψει

Μαριε τα δοκιμασες τα παραπανω?

μη το φοβασαι το ρευματακι... δωστου λιγο παραπανω

Advanced CPU Features:

CPU Clock Ratio ................................ [20x]

Intel® Turbo Boost Tech .................. [off] για αρχη και μετα βλεπουμε

CPU Cores Enabled ............................ [ALL]

CPU Multi Threading .......................... [off]

CPU Enhanced Halt (C1E) ................... [Enabled][Disabled] για αρχη και μετα βλεπουμε

C3/C6/C7 State Support .................... [Enabled][Disabled] για αρχη και μετα βλεπουμε

CPU Thermal Monitor ......................... [Enabled][Disabled] για αρχη και μετα βλεπουμε

CPU EIST Function ............................ [Enabled][Disabled] για αρχη και μετα βλεπουμε

Virtualization Technology ................... [Disabled]

Bi-Directional PROCHOT ..................... [Disabled] τι κανει αυτο? - αν εχεις ορεξη για μελετη click here

Uncore & QPI Features:

QPI Link Speed .............................. x36

Uncore Frequency .......................... x17

Isonchronous Frequency ..................[Enabled][Disabled]

Advanced DRAM Features:

Performance Enhance ...................... [standard]

Extreme Memory Profile (X.M.P) ......... εμενα δεν εχει τετοια επιλογη (αρα μαλλον δεν ειναι xmp)

System Memory Multiplier (SPD) ........ [8]

DRAM Timing Selectable (SPD) .......... [manual] 8-8-8-24 [cmd 2Τ?]

PCI-Express Fr.................................100mhz [oχι auto]

Advanced Voltage Control:

CPU

Load Line Calibration ................. [Εnabled]

CPU Vcore ...............................1.185 bios -> 1.15load [1.275-1.3125] για αρχη και μετα βλεπουμε

CPU Pll.....................................1.84(bios)

QPI/VTT...................................1.28(bios) [1.30-1.35]

Link to comment
Share on other sites

Βάλε 2Τ (χλωμό βέβαια να είναι αυτό το πρόβλημα σου) και pci-ex βάλτο 100 χειροκίνητα. Τόσο είναι το default. Κάνε δηλαδή ό,τι είπε ο Γιώργος από πάνω. Δοκίμασε και πες μας. Καλό θα είναι πάντως να δοκιμάσεις αν μπορέσεις και τον άλλο D0 που έχεις. Έτσι για σιγουριά...Γιατί κάτι περίεργο συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εκανα και εγω τη μεταβαση απο c0 σε d0...Δεν ξερω αν ζηταω πολλα αλλα θελω να παω στα 4.4 24/7..Δοκιμασα 4.2 με 1.28 vcore Και 4.3 me 1.33 vcore(δεν δοκιμασα αν παει πιο κατω παντως με 1.33 τρεχει prime σταθερα..Καμια βοηθεια για τα 4,4 ?

Link to comment
Share on other sites

Γλιστραει πολυ δηλαδη .... :hehe:

Μαριε οριστε, εχεις εδω μεσα τον guru

και καθεσαι και το ψειριζεις...

τσακισε τον στις ερωτησεις τωρα που τον πετυχες

(μπας και μαθουμε κι εμεις τπτ παραπανω)

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου 920 δειχνει να παιζει στα 4080 με 1.25vcore (ΗΤ enabled) . 194χ21 με μνημες στα 1940 : 7-8-7-20-1T . Vtt 1.5V (λογω υψηλου χρονισμου στις μνημες) . Αυτα με μια ultra120 extreme .

Θα σεταρω και το νερο συντομα και ευελπιστω για 4200 .

Του Μαριου το CPU ειχε μια περιεργη κλιση και δε μπορουσε να στερεωθει ουτε η ψυκτρα καλα-καλα που δοκιμαζαμε σημερα το μεσημερι παρεα .Ειναι το χειροτερο 920 d0 που εχουμε δει . Το σχημα του ηταν καπως ετσι :

banana.jpg

Συντομα ομως θα επανελθει γιατι πηρε νεο CPU ! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.