Jump to content



Recommended Posts

Ότι χειρότερο δηλαδή κατάφερε η Ιντελ.

Όχι μονο χαλασαν πολλοι δίσκοι αλλα και οι υπολοιποι περιμένουμε ποτε θα μας χαλάσει?

Έλεος, τέτοιο φιασκο δεν το θυμαμαι ξανα.

Γιατι δεν βγαζει τουλάχιστον το παλιο firmware (με καινουριο installer, ωστε να μπορει να μπει πάνω) μέχρι να βρει το πρόβλημα.

Το ίδιο είχε γίνει με τους δίσκους της Seagate.

Link to comment
Share on other sites

Ok, just checking...

Φαίνεται να έκανα καλά που απενεργοποίησα το optimization:

"Also some people like calbearz024 says their problems were 'delivered late', which I assume their disks went to wrong after scheduled optimization on their disks."

"So I saw a case where x25-m went wrong on Vista, 2 days after update. I'm getting sure that it goes wrong since it tries erasing data which is thought not to be used"

Την έκανε την ^%$^##@%$# της η Intel........ Κρίμα......

Αναρωτιέμαι αν καλύπτονται από τς δηλώσεις περί backup προ του update κτλ. Γιατί εδώ δεν πρόκειται για μια περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά στο update και κολλάνε τα πάντα, είναι διαφορετική περίπτωση πιστεύω.

EDIT: crmaris είχες ενεργοποιημένο το optimization? Με schedule κτλ εννοώ. Ή μήπως το έτρεξες χειροκίνητα και μετά κράσαρε?

ουτε optimazation ειχα τρεξει ουτε τιποτα. Απλος brickaran όταν άνοιξα το pc μετά από 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι παθαμε στα καλα του καθουμενου... Να περιμενουμε μπας και κλαταρει ο δισκος.:rant::rant:

Και ηλπιζα οτι ειτε το παθαινεις απο την αρχη του update η αν το περασεις μετα δεν εχεις προβλημα...

Η intel πρεπει να βγαλει αμεσα διορθωση.

Δεν ξερω τι θα κανει, ας ασχολειται μονο με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα, στον controller είχατε drivers των windows ή της Intel?

Εγώ όταν έκανα το firmware update είχα τον IMSM.

Μετά διάβασα ότι ο IMSM δεν υποστηρίζει το αυτόματο TRIM και τον έβγαλα και μπήκε των windows. Δούλεψα τουλάχιστον μια μέρα με αυτόν αλλά μετά παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα που το είχα και παλιότερα και ηταν και ενας από τους λόγους που ειχα τον IMSM (μετά από sleep δεν βλέπει έναν από τους μηχανικούς δίσκους, άσχετο με τον SSD). Οπότε επέστρεψα στον IMSM. Έχω κάνει αρκετές φορές wipe με το intel ssd toolbox, μηπως και προκαλέσω το πρόβλημα, τουλάχιστον να μην ζω με το άγχος αλλα τίποτα.

Ολα τα παραπάνω σε AHCI mode σε ICH10R. Οπότε όχι δεν ειναι σιγουρο ότι φταίει ο ένας driver ή ο άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί από αυτούς που ανέφεραν το πρόβλημα είχαν drivers των windows, όπου υποστηρίζεται το τριμ.

Στο φόρουμ της ιντελ, ένας εκπρόσωπος της πρότεινε σε κάποιον ότι εφ' όσον παίζει με τους δικούς της drivers να μη γυρίσει σε αυτούς των windows μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Intel Chipset Inf Update Program V9.1.1.1014 for for Windows XP 32bit/XP 64bit/Vista 32bit/Vista 64bit Win7 32bit/64bit

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/misc/utils/Intel_ChipsetInf_V9111014.zip

εκτός αν μιλάμε για το matrix storage????

Intel® Matrix Storage Manager Driver V8.9.0.1024

http://downloadmirror.intel.com/17882/eng/IATA89ENU.exe

Έγινε επεξεργασία από lefteriz
Link to comment
Share on other sites

Intel Chipset Inf Update Program V9.1.1.1014 for for Windows XP 32bit/XP 64bit/Vista 32bit/Vista 64bit Win7 32bit/64bit

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/misc/utils/Intel_ChipsetInf_V9111014.zip

εκτός αν μιλάμε για το matrix storage????

Οχι αυτο ηθελα! Ευχαριστω πολυ φιλε μου. Και εγω με τη ψυχη στο στομα ειμαι μη τουβλιασει ο Χ25, εκοψα και raid και ahci και τα παντα :cry: Πισω στην εποχη των σπηλαιων :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τρελαίνεστε! Όσοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα(μέχρι τώρα τουλάχιστον) χρησιμοποιούν οδηγούς ACHI της μικρομαλακης. Όσοι είστε με τους οδηγούς της intel δεν έχετε τίποτα να φοβάστε. Προληπτικά μην χρησιμοποιείτε το Toolbox αν θελετε.

Προσωπικά, το optimizer το χρησιμοποιώ κάθε μέρα. Και οι 2 οι δίσκοι μου πετάνε.

Link to comment
Share on other sites

πως βλέπουμε ποιους drivers χρησιμοποιεί ο ssd ?

Control Panel -> Device Manager -> IDE ATA/ATAPIP controllers

Αναλογα αν τον εχεις σε ide η σε ahci πας στο αντιστοιχο κοκκινο βελακι και κανεις δεξι κλικ -> properties -> driver και βλεπεις τι λεει στο Driver provider

Link to comment
Share on other sites

δεν φαίνεται ο δικός μου να έχει πρόβλημα

να τονίσω ότι τον έκανα update με το τελευταίο firmware (2CV102HA) και το έχω να τρέχει σε IDE mode

τα αποτελέσματα του full diagnostic scan, και του SMART μέσω του Intel SSD Toolbox είναι τα παρακάτω

Επίσης και το hard disk sentinel δεν βγάζει κάποιο error ή bad sector στον δίσκο

και αυτά δείχνει στο

Device Manager

(άρα έχω τους drivers της intel)

post-5016-1416074192,1933_thumb.jpg

post-5016-1416074192,5006_thumb.jpg

post-5016-1416074192,5363_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν φαίνεται ο δικός μου να έχει πρόβλημα

Το θεμα ειναι οτι και αλλα παιδια ηταν οκ αλλα ξυπνησανε ενα πρωι....και παπαλα απ'οτι καταλαβα!

Εγω εχω βαλει τους intel ahci drivers, απενεργοποιησα το toolbox και περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.