Jump to content



Recommended Posts

Στο φόρουμ της intelδιάβασα αυτό:

I called tech support. The guy said that if I've rebooted my machine 3 times since the update & my ssd hasn't bricked, then I'm "one of the lucky ones". He told me to back up my data, but I shouldn't have anything to worry about.

http://communities.intel.com/thread/7839?tstart=0

Ειναι αυτο που λεμε οτι στις 3 καιγεσαι?

Τι σκ@τ@ support ειναι αυτο?!

"Αν ο θερμοσιφωνας δεν εκραγει την πρωτη φορα που θα παιξεις mp3 τοτε ο ssd ειναι κομπλε" :p

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολυ για σένα που απομόνωσες ένα κομμάτι μόνο από το ποστ μου, που με θεωρείς ''παίζω guru των ssd'' και που νομίζεις οτι κράζω/ειρωνεύομαι, και εδώ σταματάω.

Σχεδον δηλαδή, θα συνεχίσω να σας διαβάζω όποτε μπορώ.

Zητώ συγνώμη αν σε έθιξα/πρόσβαλα.(ή Οποιονδήποτε άλλο).

Ήθελα το ποστ μου να είναι λίγο ποιο "πιπεράτο",γιατί αυτό μου βγήκε εκείνη την στιγμή,επειδή θεώρησα το post του Ζάχουλη σαν ειρωνεία.

:daisy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι από τους "κωλόφαρδους" μάλλον... εδώ και μια βδομάδα μετά το update και είμαι ok (:innocent: φτου φτου φτου μου μην με ματιάσω).

Διαδικασία που ακολούθησα:

1. Έβαλα το mobo σε IDE Combatible (γιατί με ACHI δεν τον έβλεπε τον σκληρό, μάλλον αυτό με έσωσε :o Asus P6T Deluxe)

2. Αφού έβαλα το firmware απεγκατάστησα απο τα Windows 7 (x86) τους Intel drivers και έβαλα τον windows (ACHI).

Αυτά βασικά :rolleyes:

P.S.

Μετά από μισή ώρα έβαλα πίσω τους drivers της Intel γιατί είχα καλύτερη απόδοση.... σκέφτηκα ότι trimming μπορώ να του κάνω manual με το tool τις Intel το οποίο το χρησιμοποίησα μόνο μια φορά μετά από αυτά που άκουσα :computer:

Έγινε επεξεργασία από Johny69
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ούτε drivers ούτε τίποτα. Το firm φταίει καθαυτού. Εγώ με Vista την πάτησα και ούτε drivers περάστηκαν ούτε τίποτε άλλο.

ps. Τον 160αρι έχεις, έτσι? Γιαυτό χτυπάς 100+ writes.

Μπαααα. κι εγω 160αρη εχω και δεν εχω δει ποτε 100+ρια. Μια φορα οταν τον πηρα πριν κανα μηνα ετρεξα και ειδα τα νορμαλ (75-70-56). Αλλη μια φορα πριν καμμια βδομαδα ειδα τα (αναμενομενα απ' οτι φαινεται) μειωμενα (75-60-45) και εκτοτε δεν εχω ξανασχοληθει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω παρήγγειλα χτες εναν 80αρι απο eshop. Nα κανω εγκατασταση XP απο την αρχη η να κανω image το λειτουργικο με acronis και να το περασω στον SSD? Λεω για AHCI παντως αν και ελαφρα πιο κατω σε επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω παρήγγειλα χτες εναν 80αρι απο eshop. Nα κανω εγκατασταση XP απο την αρχη η να κανω image το λειτουργικο με acronis και να το περασω στον SSD? Λεω για AHCI παντως αν και ελαφρα πιο κατω σε επιδοσεις.

Να κανεις καθαρη εγκατασταση Win 7 64bit.

Tα xp πλεον ειναι για το μουσειο. Εκτος και αν δεν εχεις την δυνατοτητα που δεν νομιζω......:smoke:

Μαλλον για IDE θες να πεις διοτι το AHCI ειναι λιγο πιο πανω σε επιδοσεις ;)

Έγινε επεξεργασία από ardi21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδη ψηνομαι για ssd θελω να ρωτησω... Αν βγει sata3 οι τωρινοι ssd θα ωφεληθουν ή θα βγουν αλλα μοντελα ssd που θα υποστηριζουν το sata3?

Έχουμε μπόλικο δρόμο ακόμα. Πρέπει πρώτα να βγούνε τα πρώτα προϊόντα, μετά να βγούνε (σωστοί) ελεγκτές και τέλος να πέσουν οι πρώτες δοκιμές και να ξεπεράσουμε τις παιδικές ασθένειες.

Η ιστορία έχει δείξει ότι όποιος βιάζεται (OCZ MLC SSD, Intel G2 firmware κλπ) σκοντάφτει ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Postville 80GB σε μια AOpen i945GTm-VHL (ICH7MDH Gen I, Merom T7200) με Vista x86 SP2

Stock AHCI Vista Drivers, No OC

Sequential Read : 136.046 MB/s

Sequential Write : 80.685 MB/s

Random Read 512KB : 122.509 MB/s

Random Write 512KB : 80.713 MB/s

Random Read 4KB : 10.371 MB/s

Random Write 4KB : 14.947 MB/s

Intel Chipset & Matrix Storage Drivers, No OC

Sequential Read : 138.266 MB/s

Sequential Write : 79.715 MB/s

Random Read 512KB : 128.023 MB/s

Random Write 512KB : 80.351 MB/s

Random Read 4KB : 16.882 MB/s

Random Write 4KB : 30.614 MB/s

Intel Chipset & Matrix Storage Drivers, 182MHz FSB

Sequential Read : 138.907 MB/s

Sequential Write : 81.805 MB/s

Random Read 512KB : 128.425 MB/s

Random Write 512KB : 82.470 MB/s

Random Read 4KB : 19.018 MB/s

Random Write 4KB : 32.916 MB/s

Για λόγους αναφοράς και μόνο, τη διαφορά τη νιώθεις.

Περιμένω την αναβάθμιση σε i5 :)

Μακράν η σημαντικότερη εξέλιξη εδώ και πολλά χρόνια, money well spent!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

My new Ιντελ 160 Gb (σιγά μην καθόμουν και περίμενα πότε θα μου στείλουν από το RMA τους 2 80αριδες, εν ολίγης πάλι τα έσκασα :( ). Σε Windows 7 x64 fresh install και ACHI.

περασες το καινουργιο firmware? με τι firmware εχει ερθει?

Link to comment
Share on other sites

περασες το καινουργιο firmware? με τι firmware εχει ερθει?

στο σπίτι του κρεμασμένου μιλάν για σχοινί. Όταν βγει το new και το περάσετε όλοι μετά από κανα μήνα θα ξανασχοληθώ με firm updates εγώ. Μακρυααααά.

Με το παλιό είναι φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Intel® SSD Firmware Upgrade Notice:

We have been contacted by users with SSD issues after using the firmware upgrade tool (version 1.3) in a Windows 7* 64bit environment. Intel has replicated the issue on 34nm SSDs (X25-M) and is working on a fix. If users have downloaded 02HA firmware and not upgraded, Intel recommends they don’t upgrade until further notice. Intel is pursuing the resolution of this as a high priority. No related issues have been reported by users who have successfully upgraded to 02HA firmware via the firmware upgrade tool (version 1.3).

http://http://communities.intel.com/community/tech/solidstate

Link to comment
Share on other sites

Intel® SSD Firmware Upgrade Notice:

We have been contacted by users with SSD issues after using the firmware upgrade tool (version 1.3) in a Windows 7* 64bit environment. Intel has replicated the issue on 34nm SSDs (X25-M) and is working on a fix. If users have downloaded 02HA firmware and not upgraded, Intel recommends they don’t upgrade until further notice. Intel is pursuing the resolution of this as a high priority. No related issues have been reported by users who have successfully upgraded to 02HA firmware via the firmware upgrade tool (version 1.3).

http://http://communities.intel.com/community/tech/solidstate

Δηλαδης μονο σε 7 χ64 υπαρχει προβλημα?? Ή μονο εκει καταφεραν και το εκαναν replicate??

Αυτο...

No related issues have been reported by users who have successfully upgraded to 02HA firmware via the firmware upgrade tool (version 1.3)

σημαινει απλα οτι αμα τυχον επιβιωσει για καποιο λογο ο σκληρος σας το update... εισαστε κομπλε??

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει το παλιο σε κανα rapidshare? και κατι αλλο τι εννοείτε όταν λετε intel drivers? για όσους εχουμε mobo amd τι γινεται?

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

το παλιό το έχω γραμμένο σε cd (μπορώ να το ανεβάσω κάπου άμα θέλετε) αλλά αν επιχειρήσεις να το περάσεις δεν σε αφήνει αφού σου λέει ότι έχεις ενημερωμένη έκδοση σε σχέση με αυτό.

εγώ πάντως έβαλα και τα win7 64bit και ο δίσκος δεν έχει πρόβλημα. (την αναβάθμιση την έκανα σε ide και μετά τον γύρισα σε achi και πέρασα τα 7 64bit.

κανένα πρόβλημα ο δίσκος με άπειρα restart κτλ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.