Jump to content



Recommended Posts

ποιος ο λόγος τότε για να κάνεις tony trim??? ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσεις όλα αυτα τα εργαλεία?? Γιατί??? ΜΟΝΟ TRIM από INTEL TOOLS !!!!!! γύρνα σε IDE αν βιάζεσαι τρέξε trim και γύρνα το στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Για εμας που εχουμε 2 σε raid τι προτεινεται? Έχω το RST περασμενο, οποτε iaStor γραφει στο AS SSD Bench.

Αν έχεις μόνον 1 SSD δεν χρειάζεται και δεν πρέπει να κάνεις defrag...

Βάλε(αν δεν το έχεις ήδη κάνει)τους τελευταίους RST, εγκατέστησε και το toolbox και τρέξε το SSD optimizer από μέσα...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ έχω 8 ιντελς και μέχρι στιγμής έχω κάνει 2 φορές τριμ και 2 φορές HDDerase. Οι εγγραφές μου ξεπερνάνε τα 7ΤΒ στον κάθε δίσκο και δεν έχω κανένα πρόβλημα. To Trim & το Tony Trim ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΓΙΑ ΧΌΡΤΑΣΗ. Ανα 3-4 μήνες το κάνουμε. Η άποψή μου είναι ότι καλύτερα να κάνεις HDDerase παρά tony trim. Αυτό πιστεύω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

2352010.jpg

Στο toolbox πάντως λέει

"Intel recommends running Intel SSD Optimizer (τριμ δηλαδή; ) once a week"

Χωρίς hdd erase, tony trim.. με το toolbox 2 φορές το μήνα, 2-3 format (τελευταία φορά το Φεβρουάριο), o ssd είναι σε καλύτερη κατάσταση (αφού είχε γίνει και firm upd το δεκέμβριο) κι απο τότε που έγινε η αγορά (Οκτώβριος) με 1,5 TB εγγραφές (+torrent). Κλειστά είναι το defrag και το indexing.

Δεν πρέπει να ναι σε ahci απ ότι κατάλαβα..

Link to comment
Share on other sites

Το trim είναι συγκεκριμένη και ορισμένη λειτουργία, όπου το λειτουργικό ενημερώνει τον SSD ότι έχει διαγράψει κάποια αρχεία και το SSD αυτόματα προγραμματίζει τις αντίστοιχες κυψέλες (blocks) στο background, ώστε να είναι διαθέσιμες για εγγραφή. Έτσι ο SSD δεν χρειάζεται να διαχειρίζεται μεγάλο όγκο δεδομένων μεταφέροντας άχρηστα (διαγραμμένα) στοιχεία σε νέες κυψέλες, στα πλαίσια της αναδιοργάνωσης του. Επιπλέον, ένα μεγάλο ποσοστό του SSD φαίνεται διαθέσιμο, ώστε να μη καθυστερεί να διαγράψει κυψέλες την ώρα της εγγραφής. Οτιδήποτε διαφορετικό δεν είναι trim. Κακώς μιλάμε για manual trim, έστω κι αν φαινομενικά μοιάζει να κάνει την ίδια δουλειά.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει τρόπος να ελέγξουμε αν λειτουργεί το trim. Η άποψη μου είναι ότι δεν λειτουργεί πουθενά. Λέγεται ότι με Windows 7 και SSD που υποστηρίζουν trim, ίσως λειτουργεί με τους οδηγούς της MS. Επίσης ίσως λειτουργήσει με τα νέα chipsets που θα φτιαχτούν με εγγενή υποστήριξη Rapid Storage. Τα υπάρχοντα chipsets φτιάχτηκαν για matrix. Το τοπίο είναι θολό εκ μέρους της Intel. Για παράδειγμα, αμφιβάλω ότι με Rapid storage, win7 και μονό Postville έχουμε πραγματικό trim (αυτόματο) σε οποιοδήποτε υπάρχον στην αγορά chipset (δεν ξέρω τι γίνεται με τα πολύ τελευταία). Πάντως η διαγραφή των σβησμένων αρχείων είναι πολύ χρήσιμη, έστω κι αν προς το παρόν γίνεται μόνο χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

τα 4k qd32 είναι υπερβολικά χαμηλά

4K QD32 : Random Read/Write Test (Block Size = 4KB, Queue Depth = 32) for NCQ&AHCI

Πρέπει να είναι σε ide ο ssd.. Αν φαίνεται η διαφορά πρακτικά, και δεν είναι μόνο στο benchmark, να κάνω και μια δοκιμή με AHCI..

Αλλά και πάλι δεν θα αλλάξει το απλό 4k..

Έγινε επεξεργασία από g1ann1s
Link to comment
Share on other sites

Το trim είναι συγκεκριμένη και ορισμένη λειτουργία, όπου το λειτουργικό ενημερώνει τον SSD ότι έχει διαγράψει κάποια αρχεία και το SSD αυτόματα προγραμματίζει τις αντίστοιχες κυψέλες (blocks) στο background, ώστε να είναι διαθέσιμες για εγγραφή. Έτσι ο SSD δεν χρειάζεται να διαχειρίζεται μεγάλο όγκο δεδομένων μεταφέροντας άχρηστα (διαγραμμένα) στοιχεία σε νέες κυψέλες, στα πλαίσια της αναδιοργάνωσης του. Επιπλέον, ένα μεγάλο ποσοστό του SSD φαίνεται διαθέσιμο, ώστε να μη καθυστερεί να διαγράψει κυψέλες την ώρα της εγγραφής. Οτιδήποτε διαφορετικό δεν είναι trim. Κακώς μιλάμε για manual trim, έστω κι αν φαινομενικά μοιάζει να κάνει την ίδια δουλειά.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει τρόπος να ελέγξουμε αν λειτουργεί το trim. Η άποψη μου είναι ότι δεν λειτουργεί πουθενά. Λέγεται ότι με Windows 7 και SSD που υποστηρίζουν trim, ίσως λειτουργεί με τους οδηγούς της MS. Επίσης ίσως λειτουργήσει με τα νέα chipsets που θα φτιαχτούν με εγγενή υποστήριξη Rapid Storage. Τα υπάρχοντα chipsets φτιάχτηκαν για matrix. Το τοπίο είναι θολό εκ μέρους της Intel. Για παράδειγμα, αμφιβάλω ότι με Rapid storage, win7 και μονό Postville έχουμε πραγματικό trim (αυτόματο) σε οποιοδήποτε υπάρχον στην αγορά chipset (δεν ξέρω τι γίνεται με τα πολύ τελευταία). Πάντως η διαγραφή των σβησμένων αρχείων είναι πολύ χρήσιμη, έστω κι αν προς το παρόν γίνεται μόνο χειροκίνητα.

και πως εξηγείς το γεγονός ότι με το Tony trim προσθέτονται ms στον σκληρό μας ενώ με το Trim μειώνονται ?

Κάνοντας Tony Trim το latency είναι 0,11ms ενώ με το Trim 0,075ms???Μπορεί να φαίνεται ελεεινά μικρή διαφορά αλλά σε θέματα όπως random search in DB έχεις μείωση 25%.

Επίσης πιστεύεις ότι μία εταιρία σαν την Ιντελ θα αφήσει τα προϊόντα της χωρίς έστω και μειωμένη υποστήριξη?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.