Jump to content



Recommended Posts

To update δεν γινεται απο το λειτουργικο.

Αν θυμαμαι καλα σου δινει bootable ISO η Intel για να το γραψεις σε CD/stick και να ξεκινησεις απο εκει.

ναι απ'ότι φαίνεται έτσι είναι, διαβάζωντας το σχετικό readme.

θα το δοκιμάσω και βλέπουμε.

όλα οκ, με νέο firmware πλέον :dance3:

Έγινε επεξεργασία από juno12
Link to comment
Share on other sites

εγώ;;;

Εσύ !!!

Αντε αφού έγινες που έγινες labrat :p:P:P, κάντην ολοκληρωμένη τη δουλειά. Βασικά εγώ σε ρωτάω για να δω τα reallocated sector count, καθώς όταν είχα βάλει τον 02ha σε καινουριο δίσκο, απο 0->7 , και φυσικά τον αντικατέστησα, όπως και η ιντελ απέσυρε το συγκεκριμένο firmware αμεσως και έβγαλε το 02hd αργότερα.

Έγινε επεξεργασία από Eddie
Link to comment
Share on other sites

labrat:hehe:

δεν έχω βρεί πρόγραμμα που να διαβάζει το smart των δίσκων, λόγω του raid.

αν ξέρεις κάποιο πές το μου να το δω.

edit: μόλις δοκίμασα το intel toolbox το οποίο το διαβάζει.νομίζω με το προηγούμενο firmware δεν γινόταν.

ανεβάζω φωτό σε λίγο...

post-9809-1416074967,0168_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από juno12
Link to comment
Share on other sites

Με αγχωσες τώρα... Θυμάσαι αν είχες reallocated sectors και πριν κάνεις το update? Eχω τα ίδια host writes με εσένα, με τις διπλάσιες ωρες και 98 media wearout, αλλά δεν έχω καθόλου reallocated sectors.

edit: Βέβαια είσαι με δυο 40αρηδες (είχα και τετοιον) που βγάζουν πιο γρήγορα το media wearout απο τον 80αρη, αλλά και πάλι θεωρώ reallocateδ sectors δεν θα πρεπε να χεις.

Έγινε επεξεργασία από Eddie
Link to comment
Share on other sites

δεν το είχα κοιτάξει φίλος sorry.

δηλαδή είδες οτι πήγαν από 0 σε 7, νόμιζες οτι ο δίσκος πάει

για φούντο και πήρες άλλον;

Έγινε επεξεργασία από juno12
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eιχα πρωτοπάρει τον ssd , και όπως όλοι στην αρχη τρεχεις κανα benchmark και τουλάχιστον εγώ κοιτούσα καθημερινά το smart του και γενικά , πώς αυξάνονταν τα host writes. Το reallocated sector count ήταν στο 0. Λίγες μέρες μετα βγήκε το firmware 02ha. Oπως συνήθως , το εγκαθιστώ κατευθείαν, bootαρω, με το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ για τους δίσκους, επιβεβαιώνω ότι άλλαξε το firmware, κοιτάω και το smart και βλέπω τα reallocated sector count απο μηδέν πήγαν στα 7 .

Ψάχνω λίγο στα φορουμ και βλέπω ότι και άλλοι είχαν προβλήματα (κάποιοι ssd δεν δουλευαν καν μετά το firmware) , και την επομένη μέρα η ιντελ το αποσύρει και λέει ότι σε όποιους χάλασε θα τους επαναφέρει τα δεδομένα δωρεαν και θα τους αντικαταστήσει τον δίσκο.

Εγω για να τον έστελνα στην ιντελ, δεν υπήρχε περίπτωση, τον επεστρεψα απο εκει που τον αγορασα λέγοντας ότι έχει reallocated sector count, τα οποια επιβεβαιωσαν και με το smart και μου τον αντικατέστησαν με έναν καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν στους αλλάζουν καθώς δεν δικαιολογείται αλλαγή για τόσα λίγα reallocated sector. Ωστόσο εξαρτάται απο ποιο μαγαζί τον πήρες και κυρίως σε τι ανθρωπο θα πέσεις. Επίσης εγώ αυτό το έκανα τον οκτώβρη του 2009. Πλέον έχουν δυσκολέψει τα πράγματα και δεν στα αλλάζουν τόσο εύκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tελικά βαρέθηκα να περιμένω (lol) και το εβαλα και γω. Ολα καλά. Εχω την εντύπωση ότι περνάει πιο γρήγορα στο boot οταν ψάχνει για δίσκους αλλά ίσως είναι και ιδέα μου. Τα reallocated sectors μου παρεμειναν στο 0 οπότε οι δικοί σου μάλλον τα είχανε, και τέλος μου ανέβασε το media wearout indicator απο το 98 στο 99. Επίσης ίσως αυξήθηκε λίγο στα benchmarks το read στο 4k qd32. Aπο 150mb/s μου πήγε στο 180mb/s που έχω την εντύπωση ότι δεν ειχα ποτέ, αλλά ίσως κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

μ'έχεις βάλει σε σκέψεις τώρα.

όχι οτι θα χάσω δεδομένα αν συμβεί κάτι στον ένα από τους 2,

αλλά φοβάμαι οτι σε περίπτωση που όντως υπάρχει πρόβλημα και τους αφήσω όσο

αντέξουν, θα χάσω τις εγγυήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

μ'έχεις βάλει σε σκέψεις τώρα.

όχι οτι θα χάσω δεδομένα αν συμβεί κάτι στον ένα από τους 2,

αλλά φοβάμαι οτι σε περίπτωση που όντως υπάρχει πρόβλημα και τους αφήσω όσο

αντέξουν, θα χάσω τις εγγυήσεις τους.

Σκοπεύεις να μείνεις με τους 40αρηδες για καμία 5ετία? Δεν νομίζω. Ακόμα και αν μείνεις όμως δεν νομίζω ότι θα χαλάσουν. Οι hdd έχουν αρκετές χιλιάδες spare reallocated sectors, οι ssd δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω να χουν μόνο 1000-2000. Κοιτα, στο κατω-κάτω αν θες και έχεις χρόνο, πήγαινε στο μαγαζί που τους πήρες και πες ότι θέλεις αλλαγή. Αν στους αλλάξουν καλώς, στη χειρότερη τους παίρνεις πίσω και απλώς μένεις για λίγες μέρες χωρίς ssd + την όποια ταλαιπωρία.

Καλυτερα να ρωτησεις στo φορουμ της Ιντελ για το reallocated sector count. Ισως να παρουσιάστηκαν από τα πολλά unsafe shutdown που έκανες. :nothing:

Μπα εχω περισσότερα unsafe shutdown και δεν νομίζω ότι αυτό μπορεί να παιζει ρόλο, αλλά βέβαια δεν χάνει τπτ να ρωτήσει είτε στην ίντελ είτε στα φορουμ της.

post-9897-1416074974,8804_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Eddie
Link to comment
Share on other sites

Media Wearout Indicator 99

Kαι έχω και εγώ reallocated sector count = 1.

Μήπως με secure erase επανέρθει;

Edit:

Και για να ξέρουμε τι μας γίνεται να τι γράφει το Toolbox Guide:

http://download.intel.com/support/ssdc/hpssd/sb/intel_ssd_toolbox_user_guide.pdf

05 – Re-Allocated Sector Count

This attribute shows the number of retired blocks since leaving the factory (also known as a grown defect count).

post-149-1416074974,8396_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Spyrus
Link to comment
Share on other sites

ε ναι, αφού στο recommended action δείχνει ready for use, δεν ανησυχώ ακόμα.

θα τους αφήσω μερικούς μήνες κι αν αυξηθεί το sector count θα το ψάξω περισσότερο.

ο τύπος στο link έχει sector count 10 και του απαντούν να μην ανησυχεί εφόσον το toolbox

του δείχνει "ready for use".

http://communities.intel.com/thread/14610?wapkw=(ssd+drives+reallocated+sector+count+on+intel+ssd)

Έγινε επεξεργασία από juno12
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.