Jump to content



Recommended Posts

Επειδη το εχω αφησει καιρο το θεμα υπαρχει σημερα τροπος να εχω trim σε συστοιχια raid ;

Οχι ακομα δυστυχως. Μονο garbage collection..Εχω καποιες ελπιδες για τον νεο controller sata iii που ΘΑ βγαλει η intel, αλλα πολυ φοβαμαι οτι ουτε εκει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τα "320 series" τόσο reliable όσο τα x25-m;

Η ιντελ έτρεξε τεστ simulation 5 χρόνων για 1400 drives σε καθε κατηγορια.

320 series 25nm: Πρόβλημα σε 16 drives, αυτόματα recovered με XOR 14, χάλασαν 2.

x25-m 34nm: Χάλασαν 5. (Δεν έχει recover)

Αυτο δειχνει οτι τα 25nm εχουν προβληματα, αλλα τα καινουργια drives εχουν XOR protection και ετσι λύνεται το πρόβλημα. Intel describes XOR as a NAND-level RAID 4. Επιπλεον εχουν και 6 πυκνωτες για αδειασμα της cache εαν κοπει το ρευμα και προστασια απο Peaks στο ρευμα. :T:

λινκ

Έγινε επεξεργασία από techman
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τα "320 series" τόσο reliable όσο τα x25-m;

Η ιντελ έτρεξε τεστ simulation 5 χρόνων για 1400 drives σε καθε κατηγορια.

320 series 25nm: Πρόβλημα σε 16 drives, αυτόματα recovered με XOR 14, χάλασαν 2.

x25-m 34nm: Χάλασαν 5. (Δεν έχει recover)

Αυτο δειχνει οτι τα 25nm εχουν προβληματα, αλλα τα καινουργια drives εχουν XOR protection και ετσι λύνεται το πρόβλημα. Intel describes XOR as a NAND-level RAID 4. Επιπλεον εχουν και 6 πυκνωτες για αδειασμα της cache εαν κοπει το ρευμα και προστασια απο Peaks στο ρευμα. :T:

λινκ

...said intel, σε μια απέλπιδα προσπάθεια να μας πείσει να πετάξουμε τους παλιούς μας δίσκους

και να την βοηθήσουμε ν'αυξήσει τα έσοδά της και το επόμενο τρίμηνο:baby:.

Link to comment
Share on other sites

...said intel, σε μια απέλπιδα προσπάθεια να μας πείσει να πετάξουμε τους παλιούς μας δίσκους

και να την βοηθήσουμε ν'αυξήσει τα έσοδά της και το επόμενο τρίμηνο:baby:.

ΕΕΕ.... ενταξει... αυτο αφορα και αυτους που δεν εχουν παλιο δισκο και θελουν να αποφασισουν ποιον θα παρουν...σαν και μενα.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα αποτελεσματα τα εδωσε ενας french retailer για το ποσοστο επιστροφων προβληματικων ssd και hd.

- Intel 0,59% :magic:

- Corsair 2,17%

- Crucial 2,25%

- Kingston 2,39%

- OCZ 2,93%

Για HD

- Maxtor 1,04%

- Western Digital 1,45%

- Seagate 2,13%

- Samsung 2,47%

- Hitachi 3,39%

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, υπαρχει τροπος να δω αν περναει το TRIM στο σκληρο?

wGAMmbCJvYZ9wAAAABJRU5ErkJggg==

Go to the Command Prompt and type:

fsutil behavior query disabledeletenotify

DisableDeleteNotify = 1 (Windows TRIM commands are disabled)

DisableDeleteNotify = 0 (Windows TRIM commands are enabled) :T:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν ρωταω για το μικρο offtopic εχω 2 80αρηδες g2 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα επειδη θα φτιαξω καινουργιο pc με σατα 3 και εχω ακουσει καλα λογια για τους vertex 3 και για την σειρα 510 της ιντελ δεν εχω ακουσει τιποτα, εσεις ποιον προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν ρωταω για το μικρο offtopic εχω 2 80αρηδες g2 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα επειδη θα φτιαξω καινουργιο pc με σατα 3 και εχω ακουσει καλα λογια για τους vertex 3 και για την σειρα 510 της ιντελ δεν εχω ακουσει τιποτα, εσεις ποιον προτεινεται?

αφου σε κοβω λατρη της ταχυτητας και δεν καιγεσαι τοσο για αξιοπιστια αν εχεις native 6g sataiii μητρικη με κλαιστα ματια VERTEX 3 ασε τα 510 και τις μαιμουδιες της intel μεχρι να βγαλει τον δικο της sata6g controller.

Link to comment
Share on other sites

αφου σε κοβω λατρη της ταχυτητας και δεν καιγεσαι τοσο για αξιοπιστια αν εχεις native 6g sataiii μητρικη με κλαιστα ματια VERTEX 3 ασε τα 510 και τις μαιμουδιες της intel μεχρι να βγαλει τον δικο της sata6g controller.

Σε ευχαριστω πολυ φιλε. Ναι για σαταΙΙΙ ετοιμαζομαι με i7 970 ::::))) οταν λες ομως για αξιοπιστια τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε. Ναι για σαταΙΙΙ ετοιμαζομαι με i7 970 ::::))) οταν λες ομως για αξιοπιστια τι εννοεις?

Γενικά την εχω πατησει μια φορα και με ετσουξε στην τσεπη. Οτι είναι καινουργιο στην τεχνολογια των η/υ το αφηνω κανα 6μηνο να δω τι προβληματα θα βγαλει και οταν λυθουν το παιρνω.Αφηνω να κυκλοφορησει να το παρουν αρκετοι χρηστες να κανουν τα πειραματα πανω τους οχι σε μενα....

Νεος controller sandforce 2xxx νεες μνημεσ 25nm (λενε οτι εχει μειωθει ο κυκλοσ ζωης τους στο μισο απο τις 34nm. Αντι για 5 θα το κρατησω 3 χρονια θα μου πεις σιγα τα αβγα... συμφωνω.) καποια bug στο firmware θα υπαρχουν. Ισως κανεισ κανα δυο format παραπανω. εγω δεν συμπαθω και την OCZ παντα ειχα προβληματα με τις μνημες της.

Θα προτεινα να κανεις υπομονη. φτιαξε το συστηματακι σου με τον 970 και μεχρι τοτε αν εχει ερθει ελλαδα τσιμπα εναν SSD της Corsair (τους GT που εχουν ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα με τους VERTEX III αλλα εχουν κανει θαυματα στο firmware διαβασα και εχει φανταστικο garbage collection, οτι πρεπει για 2 σε raid0 1000mb/sec ΜΑΓΙΚΟ!!)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε. Ναι για σαταΙΙΙ ετοιμαζομαι με i7 970 ::::))) οταν λες ομως για αξιοπιστια τι εννοεις?

i7 970 και native SATA 3 υποστηριξη δεν υπαρχει.

Αναγκαστικα θα χρησιμοποιήσεις τον marvel controller ο οποιος δεν ειναι οτι καλυτερο.

Οπότε κοίτα για άλλο SSD.

Link to comment
Share on other sites

O marvell στα χ58 τρεχει σε χ1 pciex γιαυτο οι ταχυτητες του ειναι αρκετα χαμηλές. Εαν θελεις να παιξεις με sata III Interface τοτε θα πρεπει να προμηθευτεις καρτουλα pciex x4 και ανω αλλα τότε ξεχνάς SLI και CF στις περισσότερες mainstream mobo της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

i7 970 και native SATA 3 υποστηριξη δεν υπαρχει.

Αναγκαστικα θα χρησιμοποιήσεις τον marvel controller ο οποιος δεν ειναι οτι καλυτερο.

Οπότε κοίτα για άλλο SSD.

ειδα τεστ vertex iii σε marvell. read max 400mb/s και το κουλο write 100mb/s. παιζει καποιο bug.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δηλαδη εσύ προτείνεις καλύτερα την corsair από την ocz?

H Intel παιζει κανένα ρόλο στους ssd ή μπα?

για τον φιλο που ηθελε γκαζια και vertex iii προτεινα τον corsair. εγω που δεν ήθελα γκαζια αλλα ένα δοκιμασμενο προιον πηρα intell 320 160gb. φυσικα και παιζει ρολο η intel. απλα αν θες sataiii ssd για φετος ξεχνα την ιντελ. στο roadmap που εβγαλε για τους ssd η σειρα 7χχ με 6g controller παει για q1 2012. καλα κρασια.γιαυτο δεν την ανεφερα καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.