Jump to content



Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, είχα ήδη έναν 80GB G1 και αγόρασα εχτές έναν 160GB G2, έκανα transfer το OS (W7 x64) μέσω του Intel Data Migration Software, κάνω restart και τον αφήνω μόνο του στο σύστημα και βγάζει error Windows Boot Manager

cannot find \windows\system32\winload.exe

status: 0xc000000e

Info: the selected entry could not be loaded because the application is missing or corrupt.

έκανα ένα bootable usb με W7 x64, του δίνω repair, μου βγάζει ότι βρήκε κάτι σφάλματα και θα τα διορθώσει (κάτι με τον bootmanager, δεν συγκράτησα) αλλά συνεχίζεται το πρόβλημα. Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Thanx! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κανένα να μην μπορεί να κάνει hdd/secure erase με οποιονδήποτε τρόπο;(bios ahci, ide, intel toolbox, hdderase, gparted κλπ)

Με βγαλμένο το SATA στην αρχή;

Καλησπέρα, είχα ήδη έναν 80GB G1 και αγόρασα εχτές έναν 160GB G2, έκανα transfer το OS (W7 x64) μέσω του Intel Data Migration Software, κάνω restart και τον αφήνω μόνο του στο σύστημα και βγάζει error Windows Boot Manager

cannot find \windows\system32\winload.exe

status: 0xc000000e

Info: the selected entry could not be loaded because the application is missing or corrupt.

έκανα ένα bootable usb με W7 x64, του δίνω repair, μου βγάζει ότι βρήκε κάτι σφάλματα και θα τα διορθώσει (κάτι με τον bootmanager, δεν συγκράτησα) αλλά συνεχίζεται το πρόβλημα. Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Thanx! :)

Δεν δοκιμάζεις και με Windows backup από τη στιγμή που χρησιμοποιείς 7αρια. Άλλο drive έχεις εκτός από τους 2 SSD;

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμάζεις και με Windows backup από τη στιγμή που χρησιμοποιείς 7αρια. Άλλο drive έχεις εκτός από τους 2 SSD;

Τελικά βρήκα άκρη με το Backup & Restore via system image. :clap:

Χίλια ευχαριστώ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Χθές έλεγξα τις επιδόσεις του ssd (intel 320 160 gb) ύστερα απο 6 μήνες λειτουργίας. Στην 1η φωτό τα αποτελέσματα την 1η μέρα. Στην δευτερη φωτό μετά απο 6 μήνες και με το τελευταίο firmware περασμένο..

post-3087-1416075638,5157_thumb.jpg

post-3087-1416075638,7336_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με βγαλμένο το SATA στην αρχή;

Ναι... Έχω δεί και επίσημα να θέτουν ερώτημα για το ίδιο ακριβώς θέμα με το δικό μου στο forum της Intel και εννοείτια καμία απάντηση δεν έχει δοθεί. Αντιστοιχα στα fora των Mushkin, Corsair για το ίδιο θέμα οι admins λένε στα "θύματα" να ζητήσουν RMA. Ουσιαστικά μιλάμε για κλείδωμα του bios του SSD...Εντύπωση μου κάνει πάντως που έχου ασχοληθεί τόσο λίγοι και τόσο λίγο με αυτό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την τελευταία έκδοση (3.0.1) του SSD Toolbox σε φρεσκοφορμαρισμένο PC με Z68 chipset και όταν πάω να κάνω optimize μου πετάει το παρακάτω μήνυμα

Error: The Intel SSD Optimizer encountered an error (40). Reboot and try again.

Με επανεκκίνηση δυστυχώς δεν στρώνει... Πάντως σε P45 που ήμουν τόσο καιρό, δεν είχα ποτέ παρόμοιο θέμα, με καμμία έκδοση του προγράμματος.

Επίσης, αξίζει να αναφέρω ότι στο benchmark των Windows, ενώ μέχρι πρότεινως ο δίσκος είχε βαθμό 7.7, τώρα με το νέο chipset έχει 7.3...

Η μητρική είναι η Gigabyte Ζ68Χ-UD7 με περασμένους όλους τους drivers, ενώ ο SSD είναι ο 80άρης X-25M της Intel με περασμένο το τελευταίο firmware.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφού πιάσατε την κουβέντα για το πόσο φθείρει τις επιδόσεις του ssd o χρόνος, δείτε τον δικό μου γέρο-intel 80gb 1st gen fullαρισμένο, μετά από 2 χρόνια συνεχούς λειτουργίας, χωρίς trim

ssd4.png

ssd1.png

ssd2.png

Αφού το αποφάσισα να κάνω format, να τα νέα αποτελέσματα του γέρικου ssd :

ssdlife.png

ssdtoolbox.png

crystaldiskmark.png

Η αλήθεια είναι ότι τα περίμενα καλύτερα, μάλλον άρχισε να ξεπέφτει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Να ρωτήσω ρε παιδιά... Το καινούριο το firmware (αυτό που είναι για το πρόβλημα των 8ΜΒ στους 320), το βάζουμε ή όχι; Για 320 160GB ρωτάω.

Ρωτάω καθώς, ενώ ήμουν έτοιμος να το περάσω, έριξα μια ματιά στα forums της intel και "τρόμαξα" με αυτά που διάβασα. Αρκετοί αναφέρουν ότι το firmware είναι buggy και πως μπορεί να σου δημιουργήσει το 8MB προβλημα ακόμα και να μην το είχες πριν ποτέ. Τώρα, αυτό ήταν τυχαίο σε αυτούς ή πράγματι το νεο firmware είναι buggy και καλό είναι να το αποφύγουμε;

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς όποιν γνωρίζει. Πρόσφατα αγόρασα την Crosshair V Formula μαζί με τον 8120 FX. Βάζοντας τον Intel SSD πάνω από ότι καταλαβαίνω τον έχει δει μια χαρά και σαν SSD στα παράθυρα αλλά όταν τρέχω το Intel Optimizer μου γράφει ότι ο SSD είναι RAID και δεν μπορει να τον κάνει Optimize. Είναι κάποιο bug? Ξέρει κανένας? Στο Bios είναι σαν AHCI.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς όποιν γνωρίζει. Πρόσφατα αγόρασα την Crosshair V Formula μαζί με τον 8120 FX. Βάζοντας τον Intel SSD πάνω από ότι καταλαβαίνω τον έχει δει μια χαρά και σαν SSD στα παράθυρα αλλά όταν τρέχω το Intel Optimizer μου γράφει ότι ο SSD είναι RAID και δεν μπορει να τον κάνει Optimize. Είναι κάποιο bug? Ξέρει κανένας? Στο Bios είναι σαν AHCI.

AMD chipset και Intel Toolbox είναι ασύμβατα, ο μόνος τρόπος να κάνεις optimize είναι να το βαλεις για ένα boot σε κατάσταση IDE απο το BIOS, να κάνεις το optimize, και μετά το επαναφέρεις σε ahci.

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι οτι έχεις κάνει καινούργια εγκατάσταση των windows οπότε λογικά θα είναι ενεργοποιημένο, αλλιώς μπορείς να το τσεκάρεις με το προγραμματάκι CrystalDiskInfo, εκεί στα Features θα γράφει με έντονα γράμματα TRIM εάν είναι όντως ενεργό, άν δεν είναι τότε θα την βρούμε την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.