Jump to content



Recommended Posts

Εσύ δεν χρειαζόσουν ssd... Format χρειαζόσουν! ;) Είπαμε καλοί χρυσοί οι ssd, οι intel ακομα καλύτεροι, αλλα μην το λυσάτε έτσι. Δεν ανακαλύφθηκε τώρα η φωτιά :dots:

Το συστημα μου παντα ειναι σε αριστη κατασταση και φρεσκοφορμαρισμενα παντα!....

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα έναν X25-M σε Hackintosh με Ε8400 και πάνε όλα σφαίρα.

Κάθομαι για εργασία σε μηχάνημα με μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ (8-Core Harpertown Xeon @ 2.8 MacPro, Raptor) και η διαφορά είναι μέρα με νύχτα. Από το boot, το άνοιγμα των εφαρμογών (και είναι αρκετές που τρέχουν παράλληλα), το άνοιγμα των plugins, τα πάντα.

Επιβεβαιώνω παραφράζοντας: once you go ssd/mac, you can't go back

Επειδη , φανταζομαι , πολλοι θα ηθελαν να ξερουν τι διαφορες θα δουν σε καθημερινη χρηση με εναν ssd , μπορεις να μας πεις ποσο κανει να ανοιξει το convertxtodvd ; Για παραδειγμα , σε εμενα με q6600 3,6ghz , 4gb μνημης και velociraptor 300gb κανει γυρω στα 2''. Θα περιμενα με εναν ssd (και μαλιστα τον intel) να ανοιγει πριν καλα κανεις click. Ειναι ετσι ;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη , φανταζομαι , πολλοι θα ηθελαν να ξερουν τι διαφορες θα δουν σε καθημερινη χρηση με εναν ssd , μπορεις να μας πεις ποσο κανει να ανοιξει το convertxtodvd ; Για παραδειγμα , σε εμενα με q6600 3,6ghz , 4gb μνημης και velociraptor 300gb κανει γυρω στα 2''. Θα περιμενα με εναν ssd (και μαλιστα τον intel) να ανοιγει πριν καλα κανεις click. Ειναι ετσι ;

- Me intel για να καταλαβεις τι διαφορες μιλαμε, θα σου δωσω ενα παραδειγμα ειδικα για το convertx , πριν ακομη πατησεις το power button στον υπολογιστη ενω με τον μηχανικο θα περιμενεις αντιθετα me ton ssd θα εχεις ξεκινησει και το convertx αλλα και μια πασιετζα ταυτοχρονα!joke!!!!

- Oτι και να σου πουμε billy εαν δεν δουλεψεις μηχανημα με ssd δεν θα καταλαβεις οτι και αν σου πουμε. Ουτε και εγω πιστευα αυτα που μου ελεγαν εδω μεσα τα παιδια ή οχι τα πιστευα αλλα δεν μπορουσα να καταλαβω εαν δεν το εβλεπα live στο φιλο μου christara! Μια δοκιμη με επεισε για το τι μπορουν να κανουν αυτα τα μηχανακια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη , φανταζομαι , πολλοι θα ηθελαν να ξερουν τι διαφορες θα δουν σε καθημερινη χρηση με εναν ssd , μπορεις να μας πεις ποσο κανει να ανοιξει το convertxtodvd ; Για παραδειγμα , σε εμενα με q6600 3,6ghz , 4gb μνημης και velociraptor 300gb κανει γυρω στα 2''. Θα περιμενα με εναν ssd (και μαλιστα τον intel) να ανοιγει πριν καλα κανεις click. Ειναι ετσι ;

Η μεγαλη διαφορα που θα δεις με τους ssd ειναι στο multitasking για μενα, αν κατι διαβαζει απο το δισκο σε μηχανικο δισκο και προσπαθησεις να ανοιξεις ενα προγραμμα ας πουμε θα κανει μια ωρα, με ssd θα ανοιξει σχεδον στον ιδιο χρονο που θα ανοιγε αν ο δισκος ηταν idle. Τωρα αν ανοιγει μια εφαρμογη 2 δευτερα πιο γρηγορα δεν πιστευω οτι νοιαζει και πολλους.

Link to comment
Share on other sites

παντος μετα απο ενασχοληση μου μιασ ημερας να πω και εγω με τη σειρα μου οτι το μηχαμημα φυσαει και μια που αναφερατε το convertxtodvd το οποιο κατα τη χρηση του το μηχανημα ηταν πρακτικα μη προσβασιμο ενω τωρα με τον ιντελα αλλα κολπα !!!:T::T::clap:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με την σειρα μου να πω οτι πλεον το μηχανακι ειναι "πριονι" μετα απο 6 φορματ και διαφορους συνδηασμους που κατεληξε στα win 7 64bit + 2 x x-25-m = d015.gif

Με λιγα λογια ο υπολογιστης μεταμορφωθηκε εντελως και εχω στην rampage 2 raid ενα με τους μηχανικους και ενα με τους ssd και το λειτουργικο επανω τους φυσικα.

υγ θελω να ευχαριστησω πολυ τον jax που ειναι και "παλιος" συμφορουμιτης μου d055.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με την σειρα μου να πω οτι πλεον το μηχανακι ειναι "πριονι" μετα απο 6 φορματ και διαφορους συνδηασμους που κατεληξε στα win 7 64bit + 2 x x-25-m = d015.gif

Με λιγα λογια ο υπολογιστης μεταμορφωθηκε εντελως και εχω στην rampage 2 raid ενα με τους μηχανικους και ενα με τους ssd και το λειτουργικο επανω τους φυσικα.

υγ θελω να ευχαριστησω πολυ τον jax που ειναι και "παλιος" συμφορουμιτης μου d055.gif

Αντε με αυτα που ελεγες εδω μεσα ηταν σαν να ησουν στο ρευμα αντιθετης κυκλοφοριας και να λες που πανε οι τρελοι....αλλα στην ουσια εσυ τα ειχες τσουξει λιγακι :hehe:

φιλικα man

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι εξου και η πλιαδα των φορματ :computer:

Να ειστε καλα παντως του εδωσα και καταλαβε :happy2:

υγ επιτελους το everest καθως και αλλα προγραμματα βλεπουν τα 6gb κανονικα

Τελικά τι λάθος έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Το εντοπισα οταν περνουσα καποιους drivers και utilities της rampage απο εκει και περα μου εκανε τα ιδια.

Εκατσα και εβγαζα ενα ενα μηπως και βρω πιο ειναι που το προκαλει αλλα τπτ.

Φυσικα ολα αυτα με συνδηασμους φορματ που δεν μπορεις να φανταστεις οχι xp οχι vista,φορτωνα πρωτα τα sp μετα προγραμματα κλπ κλπ.

Μην στα πολυλογω τελικα μπηκαν τα 7 σε 64bit (για πρωτη φορα) που τον μονο driver (μιας και το cd της rampage δεν το δεχοταν καθολου) που εβαλα ειναι της nvidia και το εργαλειο πρωτη φορα το εχω δει σε τετοια φαση.

Δεν το πατας και ανοιγει αλλα το φυσας :blink:

Εμεινα αφωνος με το responce και φυσικα συνδηασα και 64bit αλλα και πολυ ομορφο περιβαλλον αυτο των win7

Link to comment
Share on other sites

Εμεινα αφωνος με το responce και φυσικα συνδηασα και 64bit αλλα και πολυ ομορφο περιβαλλον αυτο των win7

Τελος καλο, ολα καλα. Αυτο εχει σημασια. Καιρος να ευχαριστηθεις το μηχανημα σου....

Link to comment
Share on other sites

Ζητάω πολλά αν ρωτήσω τι έκανες? Γιατί κι εγώ έχω το πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω.. ίσως δεν το έχω σε τόσο μεγάλο βαθμό, αλλά όπως έχω ξαναπεί, με το στόμα ανοιχτό δεν έμεινα... vista 64 sp1 έχω περάσει.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Ζητάω πολλά αν ρωτήσω τι έκανες? Γιατί κι εγώ έχω το πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω.. ίσως δεν το έχω σε τόσο μεγάλο βαθμό, αλλά όπως έχω ξαναπεί, με το στόμα ανοιχτό δεν έμεινα... vista 64 sp1 έχω περάσει.:hmm:

Σε πρωτη φαση μιας και θα εχεις πεδευτει ηδη κανε τον κοπο και περνα τα 7αρια την 64bit χωρις κανεναν driver και πιστευω οτι αυτο απο μονο του φτανει για να δεις διαφορα (εφοσον πανε ολα οκ).

Link to comment
Share on other sites

Από τα λεγόμενά σου αυτό είχα καταλάβει.. έχω σκοπό να βάλω τα 7 rtm 64bit με το που βγουν(ελπίζω msdnaa). Απλά υπέθεσα πως έκανες κανά άλλο κόλπο.. πχ ήθελε drivers πριν την εγκατάσταση? Άλλη ρύθμιση στο φτιάξιμο του raid? Firmware update? Erase?

Link to comment
Share on other sites

Οχι τπτ αλλο εχω την 7100 εκδοση στα win 7.

Firmware εχω κανει update και το εχω γραψει πιο πισω,επισης εχω κανει και clean και τους δυο.

Raid στηνεις κανονικα με τους dravers απο το cd και το εστησα στα 128.

Οτι αλλο θες στην διαθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει τα vista 64 sp1 με το default τρόπο.. πήγα να κάνω το κόλπο από το outofspecs αλλά είχα και το πρόβλημα με το boot device order και το παράτησα.. έτσι, ούτε erase έχω κάνει, ούτε firmware update ούτε κάτι άλλο... τους drivers του ich10r τους έβαλα μετά, μέσα από τα windows, γιατί μέχρι τότε που έλεγε ότι είχα 8/9 και έλεγε και achi bios not installed! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.