Jump to content



Recommended Posts

Πλέον το γράφει κ επίσημα στο site του ΠΛΑΙΣΙΟ οτι παραλαμβάνει στις 15/9.Δύο τα τεινά είτε είναι κάτι πιό σοβαρό απ αυτό που νομίζουμε και όχι μόνο το πρόβλημα με τα passwords και ετοιμάζουν ένα FW που θα χει μέσα το μία και καλή καί το fix αλλά καί την υποστήριξη για το trim [για να μήν τους πούμε και Indilinx!!!] και να ναι σχεδόν η παρουσίαση τους ίδια με τα Win 7 είτε έχει πολύυυυυυ stock απο G1 τουβλάκια...

Link to comment
Share on other sites

Πλέον το γράφει κ επίσημα στο site του ΠΛΑΙΣΙΟ οτι παραλαμβάνει στις 15/9.Δύο τα τεινά είτε είναι κάτι πιό σοβαρό απ αυτό που νομίζουμε και όχι μόνο το πρόβλημα με τα passwords και ετοιμάζουν ένα FW που θα χει μέσα το μία και καλή καί το fix αλλά καί την υποστήριξη για το trim [για να μήν τους πούμε και Indilinx!!!] και να ναι σχεδόν η παρουσίαση τους ίδια με τα Win 7 είτε έχει πολύυυυυυ stock απο G1 τουβλάκια...
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι το θέμα με τα password, κάτι άλλο θέλουν να αλλάξουν, το θέμα είναι τι?
Link to comment
Share on other sites

Λόγω έλλειψης χρόνου έχω εγκαταστήσει τα πολύ βασικά.

O Intel αντικατέστησε έναν Seagate 7200.12 500 Gb. Το σύστημα είναι Win 7 Χ64 (7100).

Αίσθηση μου έχει κάνει η ταχύτατη είσοδος στο desktop και η στιγμιαία φόρτωση των startup services (avira/ superantispyware/ HD sentinel/ Coretemp).

Επίσης ένα scan με το defender φάνηκε επίσης ταχύτατο.

Θα έχω καλύτερη αίσθηση όταν εγκαταστήσω Office & photoshop.

Σε κάθε περίπτωση δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος!

Αυτό που έχω παρατηρήσει, είναι ότι το boot time αν και τυπικά υπάρχει, πρακτικά δεν είναι αισθητό. Δηλαδή, αν φορτωθεί το desktop, είσαι άμεσα έτοιμος να δουλέψεις ακόμα και αν δεν έχει ολοκληρωθεί πλήρως η εκκίνηση όλων των προγραμμάτων του startup.

Ανοίγει για παράδειγμα τον firefox, σαν να μην έτρεχε τίποτα και ήτανε σε idle.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι sub-200 euro τιμές ήταν ευκαιρία!

Πήρα τον X25-M στα 195 την προηγούμενη εβδομάδα, από γνωστό μαγαζί της συμπρωτεύουσας και σήμερα τον βλέπω στα 299 (ίδιο part number).

Μάλλον συνδέεται με την αλλαγή χρονοδιαγράμματος των postville...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση ο καινούργιος 80άρης θα έχει καμμιά διαφορά στις επιδόσεις σε σχέση με τον παλιό. Εντάξει ο 160άρης λέγετε ότι έχει 40%+ στα random writes, αυτό θα ισχύει και για τον 80GB?

Είναι σίγουρα νωρίς για αφαλή συμπεράσματα. Οι πρώτες ενδείξεις πάντως λένε πως "όχι" δεν θα είναι αισθητές οι διαφορές από 80άρη σε 80άρη. Οι διαφορές φαίνεται να είναι στον 160άρι...

Link to comment
Share on other sites

:):D Τι καλά!!! Μόλις τέλειωσα (εγκατάσταση Windows 7 RTM + Συμπράκαλα....πονηρά μυαλά :tomato:). Τι ωραία αίσθηση ο SSD, δίνει αξία στο υπόλοιπο hardware, από τις λίγες φορές που δεν με ενδιαφέρει να τρέξω κάποιο bench... η διαφορά είναι αισθητή με κάθε κλικ.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

:):D Τι καλά!!! Μόλις τέλειωσα (εγκατάσταση Windows 7 RTM + Συμπράκαλα....πονηρά μυαλά :tomato:). Τι ωραία αίσθηση ο SSD, δίνει αξία στο υπόλοιπο hardware, από τις λίγες φορές που δεν με ενδιαφέρει να τρέξω κάποιο bench... η διαφορά είναι αισθητή με κάθε κλικ.

και εγώ μόλις πέρασα έναν intel 80άρι στο laptop μου με φρέσκια εγκατάσταση , το μηχάνημα πήρε μια τεράστια ανάσα πλέον δουλεύει :D σωστά .

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει μια διαφορα που δν πιστυω να την νιωσεις ομως, ετσι?

Έχεις απόλυτο δίκιο...

ότι ήταν να νιώσω το ένοιωσα όταν πρωτοφόρτωσαν τα win 7 από τον SSD...:crazy_pilot:

Παίδες καλως ήρθατε στον κόσμο των SSD!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, επίσης μετά απο 2 μήνες έχω χαμηλότερα στατιστικά. Ειδιαίτερα στα 4k. Γιατι αυτο ? Εχω τον 80άρη τον MLC, σε Vista με μοναδικές ρυθμίσεις το κόψιμο του System Restore, του Indexing, και του Defrag.

intelssd.th.jpg

Έγινε επεξεργασία από MeddlingMageGR
Link to comment
Share on other sites

Βαλε windows 7 rtm , επισης το page file σε αλλο δισκο!

Ξανα τρεχα benchκαι θα δεις οτι θα εισαι κομπλε.

Παντως τα μεγαλυτερα νουμερα στον Intel μου τα ειδα σε xp 64 bit και τα μικροτερα σε vista uti 64 bit . Τα 7 ειναι κοντα στα XP σε νουμεra και σε αισθηση.

Να πω την αληθεια τα vista και με ssd μου εδιναν την αισθηση οτι ειναι ενα κλικ πιο αργα απο xp και win7

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.