Jump to content



Recommended Posts

Ναι ρε παιδιά....!

Το που θα στερεωθεί το SSD δεν είναι πρόβλημα.

Υπάρχουν άπειρες λύσεις και τα χεράκια μου πιάνουνε...:rofl:

Ρεύμα πως θα του δώσω?

Αυτό είναι το θέμα....:(

Link to comment
Share on other sites

Αντάπτορα θα βρείς είτε στο ebay (στα 10 ευρώ περίπου) είτε στο HAC shop στη Στουρνάρη πάλι σε παρόμοια τιμή.

Αν θες να δεις πως είναι ψάξε στο ebay για "microsata"...

Link to comment
Share on other sites

αλλά μπαίνουν εύκολα σε desktops και χωρίς "μετατροπείς" για τα καλώδια.
Πως δηλαδή?:confused:

Έχεις καμιά πρότασή?

Με μπέρδεψες. Σου λέω ότι οι 2.5" δεν χρειάζονται μετατροπείς (το κάνεις quote). Τα καλώδια ρευματος και τροφοδοσίας των 3.5" είναι ολόιδια με των 2.5"

Ρεύμα πως θα του δώσω?

Αυτό είναι το θέμα....:(

Για 2.5" ή για 1.8" ενδιαφέρεσαι ?
Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες. Σου λέω ότι οι 2.5" δεν χρειάζονται μετατροπείς (το κάνεις quote). Τα καλώδια ρευματος και τροφοδοσίας των 3.5" είναι ολόιδια με των 2.5"

Για 2.5" ή για 1.8" ενδιαφέρεσαι ?

Παιδες να σας ρωτήσω και κατι αλλο μιας και θελω να παρω κι εγω τον Intel X18-M 80GB SSD....!

Ξέρω οτι ο Intel X18-M 80GB SSD έχει μια παράξενη θύρα ρεύματος και όχι την κλασική Sata που έχουν τα τροφοδοτικά μας.

Λογικά υπάρχει κάποιος adaptor έτσι δεν είναι?

Παρέχεται με τον SSD? η πρέπει να τον πάρω ξεχωριστά?

Πουλάει το plaisio και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρατηρήσει τίποτα κολλήματα στον INTEL Χ18 ? Games έχεις παίξει? Πάει καλα γενικα? Παίζει "οut of the box"?

Μια χαρά, κανένα κόλλημα, παίζω και games.

Plug and play...

ps. Βέβαια όταν τον πήρα έκανα και firmware update

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Συγνωμη βρε angel αλλα εχεις εναν X18-M και αγορασες X25-M για Raid0?

Αυτο πως σου ηρθε? Το οτι οι δισκοι ειναι φτιαγμενοι με τον ιδιο ακριβως τροπο και εχουν τις ιδιες επιδοσεις δεν σημαινει οτι ειναι ιδιοι.

Δηλαδή δεν γίνετε RAID με δίσκους ακόμα και διαφορετικής μάρκας?? Εγω γνωριζω το αντιθετο...

Γιατι δηλαδή να υπάρχει πρόβλημα? πιστεύεις(ξέρεις) οτι με 2 x25m θα δω κατι διαφορετικό ?

Πχ σου βρικα με ενα προχειρο google αυτο.... http://www.slashgear.com/intel-x25-m-ssd-raid-0-array-tested-say-hello-to-speed-2019802/

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν γίνετε RAID με δίσκους ακόμα και διαφορετικής μάρκας?? Εγω γνωριζω το αντιθετο...

Γιατι δηλαδή να υπάρχει πρόβλημα? πιστεύεις(ξέρεις) οτι με 2 x25m θα δω κατι διαφορετικό ?

Πχ σου βρικα με ενα προχειρο google αυτο.... http://www.slashgear.com/intel-x25-m-ssd-raid-0-array-tested-say-hello-to-speed-2019802/

Καμια σχεση αυτο που παρεθεσες. Ο τυπος χρησιμοποιει Nvidia chipset και Raid.

Δες παρακατω:

2 x X25-M 80GB

14.jpg

15.jpg

18.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άμα δε λέμε το block size δεν γίνεται σύγκριση.

Και πάλι δεν κατάλαβα τι μετράμε κάθε φορά με διαφορετικό block size.

Είχες ρωτήσει σε προηγούμενο ποστ ποιο είναι το default block size και αυτή ήταν μια πολύ καλή ερώτηση.

Λοιπόν, να υποθέσω ότι το NTFS θεωρεί ως defaul block size τα 4ΚΒ που είναι το file allocation unit?

Δηλαδή πρακτικά όταν μεταφέρουμε και μετράμε αρχεία 512 MB, ποιο διάγραμμα ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα?

Αυτό που το μετρήσαμε με block size 256ΚΒ ή αυτό που το μετρήσαμε με 4KB?

Γιατί με τους SSD, μπαίνει στη μέση το virtualization και δεν νομίζω ότι το NTFS προσαρμόζεται στις απαιτήσεις των SSD αλλά το SSD στις προδιαγραφές του NTFS.

Αλλά σε περίπτωση που πραγματικά αλλάξουμε το allocation unit size σε κάτι μεγαλύτερο από 4ΚΒ στο NTFS, οι μετρήσεις του HD Tune Pro θα ανταποκρίνονται σε κάποια πραγματικότητα?

Μετά μιλάμε για σειριακή και τυχαία ανάγνωση και εγγραφή.

Δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα στους SSD.

Όλα γίνονται random και όλα όσα βλέπουμε είναι virtual.

Απλά, όταν μετράμε random read, σημαίνει ότι ζητάμε από τον controller να ψάξει και να βρει την αντιστοιχία των random NTFS διευθύνσεων με τις θέσεις που πραγματικά βρίσκονται (έτσι κι αλλιώς random) στις μνήμες flash.

Αυτό σημαίνει μαζικές και απανωτές αναζητήσεις στο αρχείο αντιστοιχίας διευθύνσεων που καθυστερεί και επιβαρύνει σημαντικά τον controller και δοκιμάζει τις ρουτίνες του, όπως και το πρώτο flash chip όπου είναι γραμμένες οι αντιστοιχίες αυτές.

Βέβαια, αν υπάρχει πολύ εσωτερική cache, μπορεί ο SSD να μεταφέρει αυτά τα αρχεία στον controller και να μην κάνει τον κόπο να τα διαβάζει και να τα γράφει κάθε φορά στο δίσκο.

Άρα μετράμε βασικά και πρώτιστα τον controller. Κι αν ο controller που είναι ένας προγραμματισμένος επεξεργαστής κι έχει ρουτίνες για κάποιο συγκεκριμένο pattern, θα τις ανασύρει και ούτε καν θα κάνει τον κόπο να διαβάσει ή να γράψει τα στοιχεία στις μνήμες flash.

Αν πρόκειται για πραγματικές εγγραφές ή αναγνώσεις, τότε ο controller θα προχωρήσει στο επόμενο στάδιο που είναι η ανάσυρση των δεδομένων και η μεταφορά τους στην κεντρική μνήμη του συστήματος.

Πρακτικά αυτό το στάδιο εξαρτάται τόσο από τις προδιαγραφές των flash όσο και από τα κανάλια και το μέγεθος της cache. Αλλά βλέπουμε ότι τα SSD έχουν πάνω κάτω τις ίδιες μνήμες flash με παρόμοιες προδιαγραφές και το μόνο που αλλάζει είναι το μέγεθος και αν πρόκειται για mlc ή slc.

Απλά με τα μετροπρογράμματα, έχουμε ένα μέτρο πάνω κάτω για τις δυνατότητες κάθε SSD, που όμως μόνο με πραγματική μαζική αντιγραφή από και προς μπόλικη ram (ή κάποιο άλλο μέσο που θεωρούμε γρηγορότερο) μπορούμε να ξέρουμε πραγματικά τι γίνεται, όπως το είχατε προτείνει σε άλλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με τους SSD, μπαίνει στη μέση το virtualization και δεν νομίζω ότι το NTFS προσαρμόζεται στις απαιτήσεις των SSD αλλά το SSD στις προδιαγραφές του NTFS.

τι εννοείς?

και που ξέρεις ποιος προσαρμόζεται σε ποιόν?

ο controller δλδ γράφει σε NTFS?

και σε Linux like γράφει σε ext?

Αν εννοείς σε επίπεδο hardware η εγγραφή γίνεται πάντα όπως πει ο controller Και όχι το λειτουργικό.

Μετά μιλάμε για σειριακή και τυχαία ανάγνωση και εγγραφή.

Δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα στους SSD.

Όλα γίνονται random και όλα όσα βλέπουμε είναι virtual.

εδω΄μπλέκει πάλι το φυσικό επίπεδο οργάνωσης των δεδομένων και οι είδη υπάρχουσες εγγραφές

ακόμα και αν ο controller τα γράφει όλα αυστηρά σειριακά αυτό δε σημαίνει οτι 2 ταυτόχρονες εγγραφές θα εξυπηρετηθούν με τη σειρά και οτι τα αρχεία θα είναι σε συνεχόμενες θέσεις μνήμης.

στον μηχανικό υπάρχει όντως ένα έξτρα κόστος ανάσυρσης της πληροφορίας (της μετακίνησης του μηχανικού βραχίωνα και της επιτάχυνσης του μαγνητικού δίσκου.

η απούσια μέρους του χρονικού κόστους δεν αλοιώνει τη διαφορετικότητα της φύσης του σειριακού και του τυχαίου.

Βέβαια, αν υπάρχει πολύ εσωτερική cache, μπορεί ο SSD να μεταφέρει αυτά τα αρχεία στον controller και να μην κάνει τον κόπο να τα διαβάζει και να τα γράφει κάθε φορά στο δίσκο.

πόση είναι αρκετή cache?

μήπως εξαρτάται από τα μεγέθη που μεταφέρεις?

η cache οργανώντεται με τις αρχές της τοπικότητας, χωρικής και χρονικής,

ίσως αυτό να αλλάξει στους ssd αλλά δεν το έχω βρει κάπου να το διαβάσω,επιφυλάσομαι

cache+επάρκεια=No GO

η cache Πάντα θα είναι πιο γρήγορη και υπερβολικά μικρή

trade off κόστους ανάπτυξης έξυπνων αλγορίθμων και κόστους μνήμης, οδηγούν τις τάσεις στο φθηνότερο

ανα εποχή (δεκαετία-πενταετία ίσως)

Αν πρόκειται για πραγματικές εγγραφές ή αναγνώσεις, τότε ο controller θα προχωρήσει στο επόμενο στάδιο που είναι η ανάσυρση των δεδομένων και η μεταφορά τους στην κεντρική μνήμη του συστήματος.

έκτός απο πραγματικές,όρισε τι εννοείς,τι άλλες υπάρχουν?

Αλλά βλέπουμε ότι τα SSD έχουνπάνω κάτωτις ίδιες μνήμες flash με παρόμοιες προδιαγραφές και το μόνο που αλλάζει είναι το μέγεθος και αν πρόκειται για mlc ή slc.

πολύ νωρίς για να βγάλεις συμπεράσματα ειδικά για την ποιότητα των chips

Απλά με τα μετροπρογράμματα, έχουμε ένα μέτρο πάνω κάτω για τις δυνατότητες κάθε SSD,

αυτός δεν είναι ο σκοπός των μετροπρογραμμάτων?

μήπως εννοείς οτι κανένα απο μόνο του δεν είναι επαρκές για να περιγράψει πλήρως το νέο υπο εξέταση μέσο?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω και άλλο θέμα γράφω εδώ!

Σε 2-3 μέρες θα έχω στα χέρια μου 2 intel X25-E και θα τους κάνω raid για το σύστημα μου..

Θα ήθελα να μου πείτε αν πρέπει κάτι να προσέξω..(σε bios, σε firmware, κάτι για raid, πώς να τους στερεώσω κτλ..?

*Λειτουργικό θα βάλω W7 RC (x 64)

Αξίζει να πάρω και έναν 120αρη Vertex για αποθηκευτικό χώρο?Ή να πάρω έναν 640WD?Εννοώ απο την στιγμή που δεν θα βάλω λειτουργικό πάνω του θα δω κάποια διαφορά σε σύγκριση με έναν μηχανικό..

Ο ένας βέβαια θα είναι ssd 120gb και 3 φορές πιο ακριβός απο το wd(δεν θα τον πάρω απο Ελλάδα) και ο άλλος 640gb μηχανικός..

Τι λέτε? Αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη άχτη τον έχεις; Κάθε πρόταση στο μικροσκόπιο είναι :book:

Ζόρικος έ? Τουλάχιστον όμως ενδιαφέρεται. Αρκεί. :)

@DarkSaga

Σε ένα από τα έγκριτα δημοσιεύματα, αναφέρεται για τον controller των Intel ότι έχει την ικανότητα να αναγνωρίζει patterns μετροπρογραμμάτων και δεν μεταφέρει πραγματικά τα δεδομένα.

Σε άλλο δημοσίευμα αναφέρεται ότι οι controllers αναφέρουν πέρας εγγραφής, από τη στιγμή που θα λάβουν τα δεδομένα και πριν τα γράψουν πραγματικά στο δίσκο.

Μόλις βρω τις απαντήσεις σε κάποιες λεπτομέρειες, ίσως φτιάξω ένα ολοκληρωμένο κείμενο. Σχετικά με το controller έχω γράψει τα παρακάτω.

O controller βοηθιέται από γρήγορη dram cache που βρίσκεται σε ξεχωριστό chip.

Μέσα στον controller θα βρούμε

1. FIMs (flash interface modules). Συνδέονται τόσο φυσικά όσο και λογικά με κάποιες ομάδες NAND flash. Όσα περισσότερα είναι τα FIMs τόσο περισσότερο παραλληλισμό έχουμε οπότε ο δίσκος είναι αναλογικά γρηγορότερος.

2. Μικροεπεξεργαστή. Δέχεται τα δεδομένα, τα επεξεργάζεται, διορθώνει τα σφάλματα, κάνει αντιστοίχιση των σελίδων της μνήμης flash με τα clusters για ανάγνωση και εγγραφή και επικοινωνεί με το εξωτερικό interface (PATA ή SATA)

3. ECC για διόρθωση σφαλμάτων

4. Buffer (SRAM μνήμη για write back cache operations).

Αυτό που ψάχνω είναι το εξής:

Σε software raid-0 με δύο δίσκους, που φτιάξαμε με το NTFS, υπάρχει μόνο ένα master file table στον ένα δίσκο και στο δεύτερο έχουμε κάποιο υποτμήμα (παράρτημα) ή ισχύει κάτι άλλο?

Οι δύο φυσικοί δίσκοι σε RAID-0 φαίνονται ως ένας λογικός δίσκος με ένα $MFT.

Έγινε επεξεργασία από mariosalice
Link to comment
Share on other sites

Μετα την πρωταση του Voudas να τρεξω με 512kb.... :T:

d22js0ah1y8ws95kr83m.jpg

ge6860ezgsspc8fj74mg.jpg

ps.manolaskakis χυμα τους εχω στο κουτι... Έκανα stripe 64kb , κατα τα άλλα τίποτα το ιδιαίτερο...

Έγινε επεξεργασία από angel_f
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.