Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

βάζω και μερικές φωτογραφίες των τροχών. Πέρα από το λάστιχο που μάλλον θέλει άμεσα άλλαγμα, βλέπετε κάποιο πρόβλημα στην επιφάνεια πέδησης;

https://www.dropbox.com/sh/6y00ghtf6zxdm6g/AACKT61CUmtfTsfQf-lZ_Aqea?dl=0

Πιάνοντάς την με το χέρι, καταλαβαίνω ότι την έχει σίγουρα σκάψει το τακάκι σε ένα βαθμό αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι πολύ ή λίγο. Θα έλεγα λίγο και ότι δεν θέλει άλλαγμα αλλά πείτε και εσείς τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Το λάστιχο θέλει άλλαγμα γιατί έχει ραγίσει στα πλαϊνά, αλλιώς μια χαρά είναι.

Οι ζάντες συνήθως έχουν σε κάποιο σημείο δείκτη φθοράς. Κοίτα εδώ για λεπτομέρειες: Bike Test Reviews | SAFETY – Check Your Rims for Wear

Link to comment
Share on other sites

Δ Ω Σ Ε Π Ο Ν Ο λέμε, μέσα στο πρόγραμμα είναι. Περαστικά!

Γιατί έπεσες?

Εδιτ. Επιγονατίδες να πάρεις. Επιαγκωνίδες προσωπικά δεν γουστάρω. Το κράνος καλά εννοείται.

Μωρε πονο δινω...να δω πως θα παω για δουλεια το απογευμα ομως...

Επιγονατιδες δε θελω με τιποτα...φοραω κολαν ρε συ...δε φοραω βερμουδα. Δε θα με βολεψουν κιολας...

Το πως επεσα: περναω το ιδιο μονοπατι πριν 3-4 ημερες και βλεπω οτι καποιος εχει φτιαξει ενα αλμα καλο. Το πηδαω και ολα τελεια.

Χθες γυρνωντας απο το ιδιο σημειο, φτανω στο αλμα και με το που σηκωνομαι διαπιστωνω οτι ο ******* εχει φτιαξει και δευτερο αλμα στο καπακι. Η φορα που ειχα ηταν τοση ωστε να σκασει το ποδηλατο ακριβως επανω στο δευτερο αλμα αλλα οχι τοση ωστε να το περασω. Και εκει εγιναν ολα.

Ευχαριστω για τις ευχες.

Περαστικά ρε συ,κρίμα για τον αγώνα αλλά συμβαίνουν αυτά,σιδερένιος :)

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες. Πολυ κριμα για τον αγωνα, ειμαι να σκασω. Θα παω τουλαχιστον να τον παρακολουθησω. Θα δω βεβαια σε τι κατασταση θα ειμαι μηπως τρεξω μονο την Κυριακη.

Σημ: το ποσο τυχερος ημουν που δεν εσπασα δοντια δε λεγεται. Μεσα απο τα χειλη εχω κοψιματα και λεει η γιατρος να μου κανουν και εκει ραματα. Φρικαρα και δε την αφησα.

Επισης σκεφτομαι τι θα μπορουσε να ειχε συμβει εαν δε φορουσα γυαλια με κανα χαλικι μεσα στο ματι.

Θεωρω οτι και λιγα επαθα για το πεσιμο που ειχα.

edit: φοβηθηκα πολυ για χτυπημα στο κεφαλι μιας και ακομα και σημερα ακομα με ποναει αρκετα. Η ακτινογραφια ηταν καθαρη ευτυχως.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24707]kostas_gs[/MENTION] Γιατρός δεν είμαι αλλά ούτε να διανοηθείς να τρέξεις το σ/κ. Άσε το σώμα να ισιώσει κι ειδικά το κεφάλι. Θέλουν πολύ προσοχή τα χτυπήματα εκεί και δε ξέρεις τι μπορεί να συμβεί με περισσότερους κραδασμούς/πιθανή πτώση (φτου φτου μακρυά από μας). Κι εγώ εκτός ποδηλάτου ειμαι εδώ και καιρό λόγω μέσης αλλά τι να κάνω υπομονή, φυσιοθεραπεία και γυμναστική.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24707]kostas_gs[/MENTION] Γιατρός δεν είμαι αλλά ούτε να διανοηθείς να τρέξεις το σ/κ. Άσε το σώμα να ισιώσει κι ειδικά το κεφάλι. Θέλουν πολύ προσοχή τα χτυπήματα εκεί και δε ξέρεις τι μπορεί να συμβεί με περισσότερους κραδασμούς/πιθανή πτώση (φτου φτου μακρυά από μας). Κι εγώ εκτός ποδηλάτου ειμαι εδώ και καιρό λόγω μέσης αλλά τι να κάνω υπομονή, φυσιοθεραπεία και γυμναστική.

Ναι man αυτο θα κανω μιας και φοβηθηκα για το κεφαλι πολυ.

Αγωνες θα ερθουν κι αλλοι αρκει να εχουμε την υγεια μας.

Link to comment
Share on other sites

O μόνος που ξέρω που τρώει σαβούρες και συνεχίζει την επόμενη είναι ο [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] αλλά αν τον γνωρίσεις θα καταλάβεις πως κάτι εμφανώς δεν πάει καλά με αυτόν και παίζει να είναι απο τις πολλές σαβούρες! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

σε βρισκω υπερβολικο Κλεισθενη...

ρωτα και τον Κωστακη που βγηκαμε προχθες ποικιλο οπου σε ενα αποτομο μου εφυγε το ποδηλατο και πηγα να πεσω (να ειναι καλα το δεντρο)και μετα για να αποφυγω μια μεγαλη λιμνη απο νερα , εφαγα στο ματι ενα χαστουκι απο κλαδι θαμνου.

:p

Περαστικα Κωστα!

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν τα φρένα (shimano 105 5800) αν και βίασα το μπροστινό καλώδιο

https://www.dropbox.com/sh/7wkgv81j3f51rr1/AAD1TpspwHufmeUXUXZkWeZJa?dl=0

20% με 30% καλύτερη απόδοση από πριν μαζί με το επιπλέον καθάρισμα που έκανα στη ζάντα και στα τακάκια. Περίμενα η αλήθεια κάτι καλύτερο για τα 70 ευρώ που έδωσα αν σκεφτούμε ότι πριν είχα noname δαγκάνες.

Υγ: οι ρόδες μου θέλουν ακτινολόγιση μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

36 χιλιόμετρα σήμερα. Βγήκα να δοκιμάσω τα καινούργια μου φρένα, ήπια ένα καφέ και έκανα και λίγο ποδήλατο για ξεκάρφωμα :p:laughing:

https://www.dropbox.com/sh/jok0t6k1rj6avy5/AADqS8LK3N26ijcETXtug-ona?dl=0

Photo%2001-11-14%2015%2021%2031.jpg?dl=0

Έγινε επεξεργασία από ThouVou
Link to comment
Share on other sites

Ρε πουστη μου αντι να καλυτερευω εγω νιωθω χειροτερα. Απο χθες με ποναει ο αυχενας μου, τα χερια, η πλατη και τα πλευρα μου. Νιωθω λες και με εχουν δειρει.

Το κεφαλι ευτυχως ειναι οκ.

Μ αρεσει που το σκεφτηκα οτι θα μπορουσα να τρεξω και στον αγωνα.

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι αυτά,όταν πέρυσι γνωρίστηκα απο κοντά με το πίσω μέρος ενός αυτοκινήτου,στην αρχή δεν πόναγε τπτ

την επόμενη και όλη την εβδομάδα δεν μπορούσα ούτε να μασήσω καλά-καλά

υπομονή,έχει κι άλλους αγώνες παρακατω :)

36 χιλιόμετρα σήμερα. Βγήκα να δοκιμάσω τα καινούργια μου φρένα, ήπια ένα καφέ και έκανα και λίγο ποδήλατο για ξεκάρφωμα :p:laughing:

ο λαιμός είναι απο mtb?πολύ ψηλά δεν είναι;χαμηλώνοντας το τιμόνι μερικές μοίρες,θα κερδίσεις σε τελική

αλλά θα επιβαρύνεις λίγο τα χεριά σου (μούδιασμα συνήθως-καταπονείς το ωλένιο νεύρο με την συνεχή πίεση)-κάτι που με τον καιρό-προπόνηση θα περάσει

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το πόσο πονάει στην αρχή είναι "εντυπωσιακό". Ο λόγος που άλλαξα φρένα ήταν επειδή δεν έπιασαν καλά πριν λίγες μέρες και συγκρούστηκα με έναν άλλο ποδηλάτη. Έπεσα πάνω του ενώ τον είχα δει 2 μέτρα πιο πριν και μετά έπεσα με το γόνατο στον δρόμο (μάλλον λόγω spds, χωρίς να είμαι και σίγουρος).

Εε ενώ με πόνεσε όταν έπεσα, μετά από 1 λεπτό ήμουν ΟΚ και γύρισα στο σπίτι με το ποδήλατο. Στο σπίτι είχε φουσκώσει και χρειάστηκε να του βάλω πάγο για να φύγει το πρήξιμο και χθες/σήμερα 3-4 μέρες μετά φάνηκε για τα καλά το μελάνιασμα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.