Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

σωματοτυπος - 173cm ,74 Κιλά, Λιπος 17% (μυωδη πόδια)

ποδηλατο - Mountain Bike

Επειδή τώρα απολύθηκα από φαντάρος και δεν παρακολουθούσα το νήμα να δω αν σου απάντησαν θα σου πω εγώ τι θα επέλεγα

αν είναι για χωματοκουρσά

-base layer

Bike24 - Pearl Izumi Transfer LS Baselayer Long Sleeve Undershirt 3899 - White 508

-κολάν

Assos T.neoPro S7 bib short short men- bib short Bibshorts (S7- seat pads) blackVolkanga

-jersey

Bike24 - Fox Livewire Race LS Jersey 2014 - acid green

-γάντια

Bike24 - Fox Reflex Gel MTB Full Finger Gloves 2014 - black

-πίσω στο jersey ένα αντιανεμικό/αδιάβροχο για το ψιλόβροχο και την κατάβαση

Bike24 - Endura Pakajak Jacket - black

-και αυτό πίσω στο jersey. μετατρέπεται σε κασκόλ/σκούφο/μπαντάνα κτλ.

Bike24 - Buff® Cyclone Multifunctional Cloth Green Hunt (108287)

-στα πολλά κρύα

Bike24 - Endura Roubaix Jacket - blue

-και

Bike24 - Assos LegWarmer S7 - blackVolkanga

Αν είναι για κατεβασιάρη/μονοπατάκια

-base layer

Bike24 - Pearl Izumi Transfer LS Baselayer Long Sleeve Undershirt 3899 - White 508

-κολάν

Assos T.neoPro S7 bib short short men- bib short Bibshorts (S7- seat pads) blackVolkanga

-παντελονάκι (ορισμένα έχουν πολύ καλά εσωτερικά κολάν ενσωματωμένα οπότε το παραπάνω κολάν δεν σου χρειάζεται)

Bike24 - Fox Ranger Cargo 12" MTB Shorts 2014 - Dark Khaki

-jersey

Bike24 - Fox Demo L/S Jersey 2014 - blue/red

-γάντια

Bike24 - Fox Digit MTB Full Finger Glove 2014 - black

-πίσω στο jersey ένα αντιανεμικό/αδιάβροχο για το ψιλόβροχο και την κατάβαση

Bike24 - Endura Pakajak Jacket - black

-και αυτό πίσω στο jersey. μετατρέπεται σε κασκόλ/σκούφο/μπαντάνα κτλ.

Bike24 - Buff® Cyclone Multifunctional Cloth Green Hunt (108287)

στα πολλά κρύα καθόμαστε σπίτια μας και μεγαλώνουμε την μπυροκοιλιά μας

Οι μάρκες που έχω βάλει είναι αυτές που μου αρέσουν και αγοράζω(Assos-top κολάν-, pearl izumi, fox, endura). Μπορείς να βρεις παρόμοια ρούχα από διαφορετικές μάρκες σε πολύ καλύτερες τιμές από αυτές που έχω βάλει.

Γενικά η αρχή είναι ντυνόμαστε σαν κρεμμύδια έχοντας πολλές στρώσεις. Όταν ζεσταίνεσαι αφαιρείς όταν κρυώνεις προσθέτεις. Τα ρούχα πρέπει να μεταφέρουν τον ιδρώτα από μέσα προς τα έξω έτσι ώστε πάντα να είσαι "σχετικά" στεγνός. Οι χωματοκουρσαδες προτιμάνε ρούχα πιο σφιχτά και κολλητά ενώ οι μπυροκοιλιάδες είμαστε αέρινοι και χαλαροί. Βασικά φόρα ότι σου αρέσει και μην δίνεις σημασία σε κανένα σχόλιο. Απλά ορισμένες φορές τα ρούχα έχουν και μια λειτουργικότητα. Για παράδειγμα στον μονοπατάκια τα ενισχυμένα γάντια, το έξτρα σορτσάκι και το jersey με τα προσαρμοσμένα pads προσφέρουν μια παραπάνω προστασια από τις πτώσεις που είναι πιο συχνές.

Link to comment
Share on other sites

Shimano 105 5800 vs Shimano ultegra 6700

Γεια σε όλους & καλώς σας βρήκα,

θα αγοράσω φρένα για την κούρσα μου (brake calipers) και είμαι μεταξύ των τωρινών 105 (5800) και των ultegra της προηγούμενης γενιάς (6700). Αν βγάλουμε έξω από την συζήτηση τα sti levers που έχω (τα οποία είναι sora και προηγούμενης γενιάς οπότε και με τα 2 θα έχω ένα ψιλοπροβληματάκι με το cable ratio) ποιο μοντέλο από τα παραπάνω θα προτιμούσατε;

Τα παραπάνω 2 μοντέλα τα βρίσκω στην ίδια τιμή & δεν θα ήθελα να πάω σε ultegra 6800.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=33555]ThouVou[/MENTION]

Καλώς τον ΘΒ - Σπύρο.

Δεν νομίζω να δεις διαφορά. Πάρε όποια σου αρέσουν περισσότερο. Επίσης δεν ξέρω αν εχουν διαφορετικό ratio (στις αλλαγές ταχυτήτων) παλιά Sora με καινούρια 105-Ultegra, αλλά στα φρένα δεν νομίζω να υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία! Σας ευχαριστώ και τους 2. Οπότε αφού τα φρένα της 5800 είναι παραπλήσια της 6800 (αν εξαιρέσουμε το βάρος) παρήγγειλα τα brake calipers 5800 (shimano 105) και θα σας πω εντυπώσεις όταν τα βάλω. Το ποδήλατο είναι το

2006 1000 - Bike Archive - Trek Bicycle

που αν και δεν έχει κάποιο πολύ μεγάλο βάρος (~9,5 kg), σίγουρα δε με ενδιαφέρουν/υπολογίζω τα γραμμάρια.

Link to comment
Share on other sites

μεγειά,καλά χλμ Μήτσε :D

Σε ευχαριστώ επίσης. Αίσθηση κυλισης πολυ καλη , σκληρες χωρις flex πατας και ξεκολαει ανετα...Σε μικρες ανηφορες τα πανε καλα .Θελω να τις δοκιμασω καποια στιγμη σε καποια καλη αναβαση και να τσεκαρω χρονο. Ενα μειον....επειδη εχω αλουμινιο φωναζουν θελω αλλο πλαισιο !!!:D

Link to comment
Share on other sites

τρελή διαφορά στην ανηφόρα,ακόμα και σε κλίσεις 10-12% με 11-25 γρανάζι πίσω

Και εγώ παλεύω με 12 25.Να σε πω αυτη η ανηφορα Κισσος Χανια τι πραμα ειναι:drool:...συνεχεια 14%??!!!Περασαμε απο εκει ενα Σαββατο που καναμε τουρ στο Πηλιο !

Link to comment
Share on other sites

Χαλια μαυρα:

ασχημη πτωση σημερα. Πολυ ασχημη. Συρθηκα με το προσωπο στο μονοπατι. 2 ραματα στο σαγονι. Γρατζουνιες και εκδορες σε ολο το προσωπο. Χαλασε η μοστρα. Ελπιζω να μην μεινει κανενα σημαδι στο προσωπο. Γονατα χαλια. Αγκωνας σε καλυτερη κστασταση.

Κρανος ραγισμενο.

Εντονος πονοκεφαλος.

Πηγα νοσοκομειο και εκανα ακτινογραφια στο κεφαλι. Ευτυχως ολα καλα.

Επισης, σκισμενο αντιανεμικο και ισοθερμικο. Το jersey και το κολαν δεν επαθαν τιποτα ευτυχως. Πως σκιστηκε το ισοθερμικο και οχι το jersey?????!!!!!!

Το ποδηλατο και το garmin κομπλε.

Αντιβιωση και αντιτετανικος ορος, ενεση στον κωλο.

Το ΣΚ ειναι ο αγωνας εδω στη Λαμια και δε το βλεπω να τρεχω δυστηχως. Θα δειξει.

Η μουρμουρα της γυναικας ατελειωτη. Χαχα!!

Δε μας σταματα τιποτα. Συνεχιζουμε να κατεβαινουμε τα μονοπατια διχως αυριο!!!!

Περαστικα λεμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

:T:

Περαστικά και να 'ναι η τελευταία! Μήπως πρέπει να πάρεις full face κράνος;

Οχι ρε συ mtb κανω. Δε χρειαζεται full face.

Αλλα πραγματικα θα τα ειχα σπασει ολα εαν δεν ειχα το κρανος.

Κρανος ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δ Ω Σ Ε Π Ο Ν Ο λέμε, μέσα στο πρόγραμμα είναι. Περαστικά!

Γιατί έπεσες?

Εδιτ. Επιγονατίδες να πάρεις. Επιαγκωνίδες προσωπικά δεν γουστάρω. Το κράνος καλά εννοείται.

Έγινε επεξεργασία από Κωστάκης
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.