Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Για να μη χαλάσω το thread με τα ανέκδοτα:

ELEOOOSSSS PIA MANTRADES KAI IDIWTES!! SYNEXISTE NA POULATE TA MINI APO 22000 MEXRI 27000 KAI AS EINAI METAXEIRISMENA!!!!!!!RE PATE KALA...KAINOURGIO EXEI 28500E!!!!!!VALTE MYALO GIATI OPOU NA NAI KLEINETE ....SAS TA PERNEI H TRAPEZA.......ELLHNARES!!!!!!!!!! KATALAVENETE OTI DIANYOUME PERIODO KRISHS ..OU ME TIS TIMES POU VAZATE MIA ZWH ..TWRA THN PLHRWNOUNE OLOI EMEIS POU DEN FTAIME SE TIPOTA!!!!!!!

Το παλικάρι έχει απόλυτο δίκιο. Πέρασα περίπου ένα μήνα (Δεκέμβριο), παλεύοντας να αγοράσω μία σωστή Toyota Corolla 5d '06 με υπόλοιπο εγγύησης με Full εξοπλισμό (πακέτο SOL) κοντά στα 9.000. Στην ίδια τιμή πωλούνταν και πέρισυ. Ξέρετε πόσο παίζουν φέτος; 9,500-11,000!!! Ότι βρεις στα 9.000 είναι με ~100.000χλμ, εγγυήσεις κλπ δεν παίζουν και 1.002 άλλα.

Κανένας μαντράς δεν έπεσε κάτω από 300 ευρώ, ακόμα περνάω απ' έξω από τις μάντρες και τα βλέπω απούλητα ένα μήνα μετά στην ίδια τιμή.

Τελικά περνάνε κρίση ή όχι; Τα καινούρια χαρίζουν 2 και 3 χιλιάρικα για πλάκα, οι μαντράδες μόκο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://new.e-go.gr/wmotors/article.asp?catid=15897&subid=2&pubid=1813002

ωραιο δεν ειναι εξωτερικα? ποιο μοτερ φοραει? της ford δεν ειναι?

Opel corsa θα ελεγα μιας και ειναι της GM, αν κατω απο 15k και δωρεαν τα πρωτα 10 χρονια service και δωρεαν ενα daewoo nofrost ψυγειο, τοτε δεν ειναι ασχημα :p

edit> παντως συμπαθητικο ειναι εμφανισιακα αρκει να ειναι ακρως ανταγωνιστικο στην τιμη και να εχει πολλα χρονια service. το μονο ερωτημα ειναι αν στριβει η τραβαει μουτρα.

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Για να μη χαλάσω το thread με τα ανέκδοτα:

Το παλικάρι έχει απόλυτο δίκιο. Πέρασα περίπου ένα μήνα (Δεκέμβριο), παλεύοντας να αγοράσω μία σωστή Toyota Corolla 5d '06 με υπόλοιπο εγγύησης με Full εξοπλισμό (πακέτο SOL) κοντά στα 9.000. Στην ίδια τιμή πωλούνταν και πέρισυ. Ξέρετε πόσο παίζουν φέτος; 9,500-11,000!!! Ότι βρεις στα 9.000 είναι με ~100.000χλμ, εγγυήσεις κλπ δεν παίζουν και 1.002 άλλα.

Κανένας μαντράς δεν έπεσε κάτω από 300 ευρώ, ακόμα περνάω απ' έξω από τις μάντρες και τα βλέπω απούλητα ένα μήνα μετά στην ίδια τιμή.

Τελικά περνάνε κρίση ή όχι; Τα καινούρια χαρίζουν 2 και 3 χιλιάρικα για πλάκα, οι μαντράδες μόκο;

@jpavly.

Το αυτο κι εγω. Ημασταν ετοιμοι να αγορασουμε το Fiat 500 για την γυναικα λοιπον και αφου το ειδαμε στην αντιπροσωπια, ειπα να ριξω μια ματια και για μεταχειρισμενο. Εκτος του οτι οι τιμες ηταν 1-2 χιλιαρικα μικροτερες απο το καινουριο, σε περιπτωση αγορας με δοσεις, το αυτοκινητο εβγαινε κατα πολυ ακριβοτερο απο το καινουριο μιας και η επισημη αντιπροσωπια εδινε 4% επιτοκιο.

Τραγικοι ειμαστε τελικα. Οι μαντραδες προτιμουν να κλεισουν παρα να πουλησουν πιο χαμηλα. Δεν τους φτανουν τα 2-3 χιλιαρικα που βγαζουν σε καθε αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αυτό Ζάχο. Κάποτε τα έπαιρναν, τα έφτιαχναν, τα περνάγανε από φαναρτζίδικο και μετά τα πούλαγαν. Εννοείται ότι έχουν 2-3 χιλιάρικα αέρα. Όταν πήγαινα να πουλήσω το Clio μου, μου έδιναν 2.000-2.500 το πολύ για αμάξι που το πουλάνε 4.500!

Έχω φρίξει τόσο καιρό με τις φίφες τους, ο άλλος μου λέει αγρατσούνιστο και με δούλευε μπροστά στα μάτια μου όταν του έδειχνα όλο το χρώμα που είχε φύγει από το προστατευτικό μιας πόρτας και την κλειδιά σε όλη την άλλη πλευρά.

Σου λέει θα πουλήσω ένα πανάκριβα να βγάλω τα σπασμένα των άλλων. Ε, έλεος πια εγώ δεν θα πληρώσω τον εγωισμό κανενός, να μάθουν να είναι επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αυτό Ζάχο. Κάποτε τα έπαιρναν, τα έφτιαχναν, τα περνάγανε από φαναρτζίδικο και μετά τα πούλαγαν. Εννοείται ότι έχουν 2-3 χιλιάρικα αέρα. Όταν πήγαινα να πουλήσω το Clio μου, μου έδιναν 2.000-2.500 το πολύ για αμάξι που το πουλάνε 4.500!

Έχω φρίξει τόσο καιρό με τις φίφες τους, ο άλλος μου λέει αγρατσούνιστο και με δούλευε μπροστά στα μάτια μου όταν του έδειχνα όλο το χρώμα που είχε φύγει από το προστατευτικό μιας πόρτας και την κλειδιά σε όλη την άλλη πλευρά.

Σου λέει θα πουλήσω ένα πανάκριβα να βγάλω τα σπασμένα των άλλων. Ε, έλεος πια εγώ δεν θα πληρώσω τον εγωισμό κανενός, να μάθουν να είναι επαγγελματίες.

Δεν θέλω να ακουστώ μίζερος αλλά νομίζω οτι και αυτές οι περιπτώσεις(δηλαδή των ανούσια ακριβών μεταχειρισμένων) εντάσσεται στην γενικότερη κακομοιριά-λαμογιά που χαρακτηρίζει τον Έλληνα(πολύ απλά δεν περίμενα κάτι άλλο) στις επιχειρήσεις του.Κοιτάξτε ρε παιδιά τι γίνεται με τους μαντράδες με τα γερμανικά. Όργια. Στα άλλα δεν θα κάναν πUστιες?

No wonder που εδώ στον κολωνό και στην περιοχή των Σεπολίων που ξέρω, σχεδόν όσοι μαντράδες άνοιξαν μετά απο 1μιση-2 χρόνια λειτουργίας όλα κλείσανε. Προχειροδουλειές+γρήγορο κέρδος=no go.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να έχω φίλο ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων η φάση με τα τρακαρισμενα- διαλυμμενα- κομμένα από Γερμανια ακόμα καλά κρατεί. Ξέρω άτομο στην Θεσσαλονικη που το έχει επάγγελμα. Σασι και μοτέρ από Γερμανια, από 600αρες mercedes, μεταχειρισμένα ανταλλακτικά από καθίσματα μέχρι πλεξουδες και ωπ, έτοιμη η 600αρα «ευκαιρία» προς πώληση.

Link to comment
Share on other sites

Το μεταχειρισμένο είναι πολύ δύσκολη αγορά.

Εγώ προσωπικά το αγόρασα από κολλητό χωρίς ψάξιμο.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, είναι πολύ δύσκολο να βρεις τι έχει γίνει.

Προσωπικά προτιμώ να αγοράσω από έναν ιδιώτη που θα μου πει σταράτα έχιε αυτό και αυτό οτ πρόβλημα, παρά από μαντρά που θα πάει να πουλήσει atos για 360 modena.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μεταχειρισμένο είναι πολύ δύσκολη αγορά.

Εγώ προσωπικά το αγόρασα από κολλητό χωρίς ψάξιμο.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, είναι πολύ δύσκολο να βρεις τι έχει γίνει.

Προσωπικά προτιμώ να αγοράσω από έναν ιδιώτη που θα μου πει σταράτα έχιε αυτό και αυτό οτ πρόβλημα, παρά από μαντρά που θα πάει να πουλήσει atos για 360 modena.

Σωτηρη μη νομιζεις

κι οι ιδιωτες πλεον δεν ειναι οπως οταν αγοραζαν & πουλουσαν αμαξια οι πατεραδες μας...

παιζουν κι εκει λαμογιες τρελλες

και ειπαμε καντε κι εναν ελεγχο τις πινακιδας του προς αγορα αυτοκινητου με τον ασφαλιστη σας

φιλος πηγε να την πατησει με "αγρατζουνιστο" αμαξι απο ιδιωτη, φαινομενικα αψογο

το οποιο οπως αποκαλυφτηκε ειχε εμπλακει σε 5 τρακαρισματα τα τελευταια 2 χρονια

(και δεν ειναι και κανενας ασχετος, κοβει το ματι του και ξερει τα βασικα)

Link to comment
Share on other sites

Σε λευκό τα σπάει....

Honda CR-Z

http://www.youtube.com/watch?v=SCEsGLwimKY&fmt=22

Θα τα έσπαγε αν έιχε εναν B20, F20 ή εστω εναν ολοκαίνουριο B16 ο οποίος έγραψε ιστορία στα CRX... Δεν μπορώ να νοήσω το μότο "chase your adventure" με εναν 1500αρη υβριδικό και μισό τόνο μπαταρίες... Απλα δεν μπορώ...

Κρίμα γιατι είναι πανέμορφο... και ειχε ολα τα φόντα να γίνει best seller...

Link to comment
Share on other sites

Θα τα έσπαγε αν έιχε εναν B20, F20 ή εστω εναν ολοκαίνουριο B16 ο οποίος έγραψε ιστορία στα CRX... Δεν μπορώ να νοήσω το μότο "chase your adventure" με εναν 1500αρη υβριδικό και μισό τόνο μπαταρίες... Απλα δεν μπορώ...

Κρίμα γιατι είναι πανέμορφο... και ειχε ολα τα φόντα να γίνει best seller...

LevelOne τα εχεις παρεξηγησει τα νεας τεχνολογιας αυτοκινητα...εμενα προσωπικα δε θα με χαλαγε ενα ηλεκτροκινητο που με 2 ευρω ρευμα θα εγραφε 100 χιλ για μεσα στη πολη οπως το i-mev της mitsubishi αν δεν κανω λαθος και ενα Ιαπωνικο που να ψαχνει τους κοφτες σε καμοια πιστα...

Link to comment
Share on other sites

Σε λευκό τα σπάει....

Honda CR-Z

http://www.youtube.com/watch?v=SCEsGLwimKY&fmt=22

Δεν δίνω δεκάρα για τις γιαπωνέζικες μπάλες,αλλά σοβαρά αυτή η γιαμαπέζα θα αντικαταστήσει το CRX?

Αυτό είναι να το οδηγούνε γυναίκες που δεν μπορούνε να πάνε αμάξι με σοβαρό κινητήρα,όχι CRX αντικαταστάτης.:getlost:

LevelOne τα εχεις παρεξηγησει τα νεας τεχνολογιας αυτοκινητα...εμενα προσωπικα δε θα με χαλαγε ενα ηλεκτροκινητο που με 2 ευρω ρευμα θα εγραφε 100 χιλ για μεσα στη πολη οπως το i-mev της mitsubishi αν δεν κανω λαθος και ενα Ιαπωνικο που να ψαχνει τους κοφτες σε καμοια πιστα...

Είναι καλά τα ηλεκτροκίνητα,γρήγορη επιτάχυνση,2ε για 100 χιλιόμετρα,και πάνω απ'όλα δεν βγάζουν αυτά co2...

...Η ΔΕΗ βγάζει όμως τόνους μόνο και μόνο για να φορτίσει 5-6 αν φανταστείς πόσο ρεύμα φεύγει για να φορτίσει ένα τέτοιο.

http://pavanvan.files.wordpress.com/2009/10/smoke-stack-pollution.jpg

Μερικές φορές χαίρομαι που δεν κυκλοφορούν πολλά pussycars,γιατί το Co2 που θα βγαινέ απ'την ΔΕΗ δεν θα χε σχέση με αυτό που βγαίνει απ'τα αμάξια τώρα.

Έγινε επεξεργασία από johnsonb
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.