Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

τωρα με κουβα πλενω. αφρο στον εναν, και νερο μονο στον αλλο.

καθαριζω με τον 1ο, και στον 2ο ξεπλενω το γαντι.

πιεστικο, εννοω με τον δοχειο μπροστα που κανει τον αφρο. απλα ετσι το ψεκαζεις, αφηνεις να δρασει ο αφρος(να φυγουν οι πολλες βρωμιες, λασπη κτλ) και μετα πλενεις με το γαντι.

Link to comment
Share on other sites

o 2ρος κουβας μαν ειναι ψιλο υπερβολη (και ταλαιπωρια για σενα ) , βεβαια το καρο σου ειναι new και εισαι μες την κ@υλα ( με το δίκιο σου )

Μπορεις με εναν κουβα να κανεις την δουλεια και να ξεπλενεις το σφουγγάρι στην βρύση ( αρκει αυτη να μην ειναι κανα 20μ μακρια )

Τα πιεστικα ( αναλογως και τι πιεστικό ειναι ) άλλα παίρνουν δοχείο άλλα έχουν λάστιχο-tank ξεχωριστο στο οποιο βαζεις το σαμπουαν και το διαλυουν με νερο παράγοντας αφρο . Ο αφρος απο μονος του δεν κανει τπτ αν δεν μπει χέρι με σφουγγάρι . Απλα τον πετας με την μια ομοιομορφα και γρηγορα για να ξεκινησεις με το σφουγγάρι .

Εγω κανω το εξης ( ειτε με το πιεστικο ειτε με το χέρι )

Κατεβαινω στο γκαραζ με καφε και ενα τσιγάρο . :p

Ψεκαζω το αυτοκίνητο όλο με σκέτο νερο καλα . ( πάντα πλένουμε χωρίς ήλιο ενοειτε πχ αν ειναι καλοκαιρι πλένεις απογευμα η νωρις πρωί , γιατι ο δυνατος ηλιος ξεραινει την σαπουναδα γρήγορα και αφηνει κηλίδες μεχρι να ξεπλυνεις το σημειο)

Αφου το βρεξω καλα ολο , καθομαι 5-10 λεπτα κανω ενα τσιγάρο , πινω λιγο καφε : P Και μετα ξαναβρεξιμο ολο και ξεκιναω σαπουναδα εχοντας μουλιασει η μπιχλα που εχει πανω το καρο και βγαινει πολυ ευκολοτερα απο το να το πλακωσεις με σαπουναδα με την 1 και να τριβεις σαν τρελος . Ακομη και απο ταξιδια οπου ολη η μουρη ειναι με μυγακια καθαριζει χωρις χημικα αρκει να εχεις ενα σφουγγαρι απο αυτα που απο την μια πλευρα εχουν διχτάκι με πολύ απαλο τρίψιμο .

Link to comment
Share on other sites

καμία διεύθυνση για ένα αξιοπρεπές σέτ ??

η ρεζέρβα μου πήρε μετάθεση στο υπόγειο ένεκα της δεξαμενής LPG...

Δεν το έχω κοιτάξει αλλά για eBay με βλέπω.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν αξιόπιστες 12 v αντλίες αέρα αντί για αμπούλες

Link to comment
Share on other sites

- Και τι βαζεις μεσα ρε μάστορα;

- Τι βαζω; Τον πατέρα μου και την μάνα μου βάζω!!!

Πιστόνια, μπιέλες, μηχανικά ωστήρια, εκκεντροφόρους, billet τουρμπίνα, χταπόδι με εξτέρναλ, χειροκίνητο κοντό εξάρι σασμάν άμα έχεις χέρια... DSG άμα ΔΕΝ έχεις... Σε κόβω να μην έχεις!!! ΟΜΟΡΦΑΝΤΡΑ ΜΟYΥΥ.... Δεν πειράζει θα σου βάλω και νιτρα να ψεκάζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Γυρναω χθες απο την κοπελα μου και πετυχαινω στην αγια παρασκευη κοντα στο νομισματοκοπειο,ενα που μαλλον πηγαινε με την ταυτοτητα,να εχει ξεριζωσει ενα φαναρι(απο τα μεγαλα κιολας) και το αυτοκινητο αναποδογυρισμενο στη μεση της διασταυρωση.πυροσβεστικη αστυνομια κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν το αμάξι ανάποδα και κάπως "χάθηκε" λίγο η ενέργεια απο το στούκο καλά να λές... αν τον είχες δει καρφωμένο στο φανάρι θα ήταν πιο άσχημο...

Αν και τα φανάρια μας δεν πρέπει να είναι σαν αυτά στην Αγγλία που είναι φτιαγμένα για να ΜΗΝ σε σκοτώνουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγω απορω τι γινεται σε αυτο το σημειο της μεσογειων.πριν κανα 2μηνο παλι 100 μετρα πιο περα σκοτωθηκε καποιος.πρεπει να αναποδογυρισε παλι το αυτοκινητο και μπηκε στους θαμνους στο ενδιαμεσο.

βλεπουν ευθεια και χωνουν γκαζι?ημαρτον...θα σκοτωσουν και τους αλλους που κυκλοφορουν εκει και συνηθως σε αυτο το σημειο εχει και κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Παίζει να έκανα "μακακία" και να πέταξα την απόδειξη από το τέλος κυκλοφορίας.

Σε τέτοια περίπτωση ξέρει κανείς τι γίνεται;:wall:

το σημα τοχεις με τον αριθμο σου?Αν τοχεις μην σκας

Αν παλι τοχασεις βγαζεις καινουριο με αιτηση και 30 ευρα παραβολο

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω στην εφορία μπας και δουν ότι είναι πληρωμένο και δώσουν καμιά βεβαίωση. Με την γκαντεμιά που με δέρνει, θα με σταματήσουν αύριο και θα είναι το πρώτο που θα μου ζητήσουν!

*edit

το σημα τοχεις με τον αριθμο σου?Αν τοχεις μην σκας

Αν παλι τοχασεις βγαζεις καινουριο με αιτηση και 30 ευρα παραβολο

Το σήμα υπάρχει κανονικά και κολλημένο

Έγινε επεξεργασία από carrion
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κοιτάξει αλλά για eBay με βλέπω.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν αξιόπιστες 12 v αντλίες αέρα αντί για αμπούλες

Αυτην που ειχε το αμαξι μου πάντως απο το 2006 φουσκώνει ποδήλατα μηχανάκια και καμια φορα βαρκουλες το καλοκαιρι χωρίς πρόβλημα . Λογικά θα ειναι third party δεν νομιζω να τις φτιάχνει η honda οποτε θα κοιταξω τι μαρκα ειναι η θα ποσταρω καμια φωτο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχουν αξιόπιστες 12 v αντλίες αέρα αντί για αμπούλες

Οι αμπούλες που κοίταγα για το μηχανάκι έχουν ένα σημείο που διαφέρουν: αν έχουν στο ακροφύσιο σπέιρωμα ή όχι. Αν πρέπει να πάρεις αυτές με το σπείρωμα τότε η αντικατάστασή τους θα γίνεται μέσω ebay και είναι αρκετά ακριβότερες απο αυτές που δεν έχουν σπείρωμα (οπότε αγοράζεις τοπικα αμπούλες που παίρνουν τα αεροβόλα φθηνά) αλλά ο μηχανισμός τους είναι πιο πολύπλοκος απο τον άλλο που είναι απλά μια εύκαμπτη προέκταση που βιδώνει στα 2 άκρα.

Αντί όλων αυτών για το αυτοκίνητο προτίμησα ένα κομπρεσεράκι - βαλίτσα των 20 ευρώ ανευ μαρκας, πόυ μου κρατάει παρέα 6 χρόνια τώρα με καλή χρήση 5 - 6 φορές το χρόνο.

Για εμένα η όλη δυσκολία είναι να βρώ ενα καλό σουβλί που περνάει το κορδώνι, καθώς και ποιοτικό κορδώνι. Οι ιδιοκτήτες βουλκανιζατέρ έχουν δικούς τους προμηθευτές για τέτοιου είδους εργαλεία, και δεν πουλάνε σε τρίτους.

edit: δες και εδώ:

http://www.ebay.com/itm/270853958064?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

με σπείρωμα

http://www.realcyclist.com/planet-bike-co2-cartridge-refills-3-pack?CMP_SKU=PBK0029&MER=0406&CMP_ID=SH_SHP010&mv_pc=r110&mr:referralID=730e6f66-3bae-11e1-a486-001b2166c2c0

οι αμπούλες του

http://www.ebay.com/itm/130591754990?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

χωρίς σπείρωμα αλλά με μεγαλύτερες αμπούλες.

http://www.ebay.com/itm/Slime-Tire-Repair-Sealant-16-oz-Bottle-2-Bottle-Pack-/180792229007?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a180e7c8f

μια ενδιαφέρουσα λύση τόσο για λάστιχα με σαμπρέλα όσο και χωρίς.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Και δεν χρειαζεται.Η ξερεις να οδηγας η δεν ξερεις και σε κοβουν.

No hard feelings αλλα δυστηχως ετσι ειναι.

Καλά, σιγά γιατί ξαφνικά νομίζω πως μεγάλωσα στο άνδρο της αξιοκρατίας...

Εγώ οταν έδωσα πριν 13 χρόνια κοντά δεν ήταν τόσο clear cut... Το είχα περάσει χωρίς να λαδώσω γιατί οδηγούσα απο τα 14 κλπ, αλλά είχα πολυ κόσμο που έζησε τον διάλογο "η 50.000 δραχμές φίλε ή τα λέμε".

Ναι [MENTION=1446]Dolly[/MENTION] και εγω περιπου τοσο καιρο εχει που το ειχα παρει (ισως παραπανω).

Εδινα καλοκαιρι και ειμουν εγω και μια κοπελα στρατιωτικος τελευταια φουρνια

γιατι φευγανε οι εξεταστες για διακοπες.Η κοπελα πληρωσε γιατι ηθελε διακαως το διπλωμα εγω οχι .Εγω κοπηκα εκεινη εφυγε με το διπλωμα.Τι εκανα λαθος?

Ανοιξα την πορτα με το αριστερο χερι ..

(Να το θυμασε αυτο [MENTION=10425]thanoolhs[/MENTION] ;) )

Μάκη δεν είναι έτσι ακριβώς, γιατί όταν πήγα εγώ και έδωσα με εκβίασαν στην ουσία χωρίς να έχω κάνει κάποιο πραγματικό λάθος.

Σκέψου μου έδωσαν την μία παρατήρηση γιατί πέρασα διασταύρωση που είχα προτεραιότητα. πήγαινα με λιγότερο από 20χλμ(yaris με ηλεκτρονικό καντράν), κοίταξα αριστερά δεξιά.Η παρατήρηση ήταν ότι έπρεπε να κόψω κι άλλο...

Παρατρίχα να παίξουμε ξύλο μέσα, απ το να δώσω τα ίδια για τα παράβολα τελικά τους λάδωσα δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Οι αμπούλες που κοίταγα για το μηχανάκι έχουν ένα σημείο που διαφέρουν: αν έχουν στο ακροφύσιο σπέιρωμα ή όχι. Αν πρέπει να πάρεις αυτές με το σπείρωμα τότε η αντικατάστασή τους θα γίνεται μέσω ebay και είναι αρκετά ακριβότερες απο αυτές που δεν έχουν σπείρωμα (οπότε αγοράζεις τοπικα αμπούλες που παίρνουν τα αεροβόλα φθηνά) αλλά ο μηχανισμός τους είναι πιο πολύπλοκος απο τον άλλο που είναι απλά μια εύκαμπτη προέκταση που βιδώνει στα 2 άκρα.

Αντί όλων αυτών για το αυτοκίνητο προτίμησα ένα κομπρεσεράκι - βαλίτσα των 20 ευρώ ανευ μαρκας, πόυ μου κρατάει παρέα 6 χρόνια τώρα με καλή χρήση 5 - 6 φορές το χρόνο.

Για εμένα η όλη δυσκολία είναι να βρώ ενα καλό σουβλί που περνάει το κορδώνι, καθώς και ποιοτικό κορδώνι. Οι ιδιοκτήτες βουλκανιζατέρ έχουν δικούς τους προμηθευτές για τέτοιου είδους εργαλεία, και δεν πουλάνε σε τρίτους.

edit: δες και εδώ:

eBay - New & used electronics, cars, apparel, collectibles, sporting goods & more at low prices

με σπείρωμα

Planet Bike Co2 Cartridge Refills - 3 Pack from Realcyclist.com

οι αμπούλες του

eBay - New & used electronics, cars, apparel, collectibles, sporting goods & more at low prices

χωρίς σπείρωμα αλλά με μεγαλύτερες αμπούλες.

Slime Tire Repair & Sealant 16 oz Bottle 2 Bottle Pack | eBay

μια ενδιαφέρουσα λύση τόσο για λάστιχα με σαμπρέλα όσο και χωρίς.

Ρώτα εδώ και ψάξε τις ίδιες μάρκες στο eBay για σύγκριση

TECNOPNEUMATIC A.E.: Προϊόντα

TECNOPNEUMATIC A.E.: Προϊόντα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον terra-s ειναι το μοντέλο , την ιδια φοραει και η bmw στο works.

Βρείτε BMW MINI COOPER S WORKS AIR COMPRESSOR TERRA-S FREE POST στη Διεθνή Αγορά του eBay, με παγκόσμιες προσφορές για αντικείμενα από όλες τις αγαπημένες σας κατηγορίες. Τα πάντα στέλνονται στη χώρα σας!

Και το δικο μου κιτ οπως το εχει το αυτοκίνητο . Αντλια + μπουκαλακι με κολλα ( λογικα )

48661-4xmne.jpg

48662-3y8hs.jpg

48663-5qbk1.jpg

Έγινε επεξεργασία από Athens2004
Link to comment
Share on other sites

Το σήμα υπάρχει κανονικά και κολλημένο

Δεν κανει τιποτα το σημα μονο του.Θελεις και την αποδειξη για να αποδειξεις οτι εχεις πληρωσει το σωστο αντιτιμο.

Γιατι πολυ απλα μπορει να πληρωνεις τα τελη απο ενα παπακι/smart/matiz/whatever και να χρησιμοποιεις το αυτοκολλητακι στο Hummer που εχει τελη 1000+ ευρω

Link to comment
Share on other sites

εγώ το σήμα για λόγους καλαισθησίας όσο είχα τη σουηδέζα δε το χα κολλήσει ποτέ στα τζάμια...μέσα στο ντουλαπάκι καθότανε κάθε χρονιά από τις 5 που την είχα.

2 φορές που με σταμάτησαν για έλεγχο ρουτίνας δε μου το ζήτησαν.

Link to comment
Share on other sites

εγώ το σήμα για λόγους καλαισθησίας όσο είχα τη σουηδέζα δε το χα κολλήσει ποτέ στα τζάμια...μέσα στο ντουλαπάκι καθότανε κάθε χρονιά από τις 5 που την είχα.

2 φορές που με σταμάτησαν για έλεγχο ρουτίνας δε μου το ζήτησαν.

καλαισθησία, αλλά άμα διπλοπαρκάρει ο άλλος στη Στουρνάρη να του τουμπάρεις το αμάξι ε? :p:P

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.