Jump to content



AMD OC Database


PGM

Recommended Posts

Με τον 980BE και χωρίς πολλά ψαξίματα είμαι 4.2-2.8 με 8GB DDR2 1066 όπως στο attached

Το ένα CPU-Z σου είναι version 1.57 για τις μνήμες και το άλλο (CPU) είναι version 1.58........:wall::nothing::nothing:

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Έχω και τα δύο shortcuts στο desktop και τα άνοιξα και τα δύο.

Είμαι με 1.4625 Vcore λόγω vdrop (~0.02) και 1.2375 CPU-NB, μνήμες 1.88V (OCZ Blade 9200 2 κιτ).

Όλα αυτά με νερό, D-tek Fuzion V2, Ati 3870 με αντίστοιχο μπλοκ, ψυγεία 1x 360 και 2x 120 Black Ice GTS , όλα μέσα σε Coolermaster CM690 και θερμοκρασία δωματίου γύρω στους 26 βαθμούς.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλη Χρονιά σε όλους,

με την εγκατάσταση της ψύξης "γουρούνι" που έβαλα όπως φαίνεται στην υπογραφή (ξέρω θα μου πείτε υπάρχουν και πιο γουρούνια αλλά πρώτη φορά εγώ βάζω τόσο μεγάλη ψύκτρα που ακουμπάει και στο case) είπα να του κάνω και εγώ ένα OC δοκιμαστικά για αρχή.

Αύξησα λοιπόν τα volt από 1,2125, στο ~1,3125 και απλά άλλαξα τον πολλαπλασιαστή από 15.5Χ200Mhz στο 20Χ200=4ghz με αποτέλεσμα να παίζει όμορφα και ωραία. Στο cinebench ανέβηκε από το 5,05 (αν θυμάμαι καλά) στο 7,5 και στο WEI (ξέρω ότι το wei είναι μούφα αλλά το αναφέρω και αυτό) από 7,5 στο 7,7.

Πιστεύεται ότι μπορεί να πάει και παραπάνω; Τι ρυθμίσεις στα hz του NB προτίνεται να βάλω; Άν αλλάξω το NB πρέπει να αλλάξω και την τάση σε αυτό όπως στην cpu;

Ελπίζω να κάνω τα σωστά ερωτήματα γιατί με το OC είμαι πρωτάρης...

Α ναι, όλα τα παραπάνω έγιναν με το AMD Overdrive...

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να δουλέψει στα 4Ghz με τις ακόλουθες ρυθμίσεις:

Multi:x20

CPU Volt:1.50

NB Freq.:x12(2400)

NB Volt:1.375

Για κάποιο λόγο αυτές τις ρυθμίσεις τις έκανα και με AMD overdrive και με το προγραμματάκι της ASROCK , αλλά με το που ξεκινούσε το Prime έκανε restart μετά από λίγα λεπτά...Αναγκαστηκά τις έκανα από το BIOS.Φαίνετε stable, έτρεξα Prime για πάνω από μια ώρα και Pcmark και Cinebench και όλα καλά προς το παρών.Θα το αφήσω και το βράδυ για κάνα πεντάωρο να δουμε τι θα γίνει...θα τρέξω και super pi. Από θερμοκρασίες το MAX που είδα ήταν 60 από 35 idle.Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω γιατί το Cool'n Quiet ενώ το έχω ενεργοποιήμενο στο BIOS να μην παίζει στα WIN:wall::wall:

Capture-7.png

Mε προβληματίζει επίσης και οι θερμοκρασία που πάει 60...είναι πολύ , τι λέτε.

Μόλις μπορέσω θα ποστάρω και διαφορές σε Bench από 3.4 - 3.8 - 4.0!!:)

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει το C'n'Q θα πρέπει στo Control Panel>System & Security>Power Options να έχεις ενεργοποιημένο το mode "PowerSaver" ή ίσως και "Balanced". Δοκίμασε με το πρώτο και βλέπεις. Πρέπει να σου πώ όμως ότι πάνω από ένα overclock level ίσως να μην δουλέψει ποτέ, ίσως και να σου προκαλέσει προβλήματα σταθερότητας.

Τώρα για το OC σου, το restart ίσως να μήν οφειλόταν στο Overdrive αλλά στις λάθος ρυθμίσεις. Αφού το κατάφερες είσαι οκ. Ψάξε λίγο να δείς μήπως παίζει και με λιγότερο CPU-NB, για ΝΒ 2400 είναι αρκετά μεγάλη η τιμή που έχεις. Συνήθως αυτή τη συχνότητα την έπιαναν με λιγότερο από 1.3~1.275. Φαντάσου στον 940 μου είχα 2400 με 1.2V.

Για το max stable θα πρέπει να κλείσεις το C'n'Q καθώς και Spread Spetrum.

Για Full σταθερότητα τρέχω linX All ram 20 loops και μετά prime blend κανα 8ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει το C'n'Q θα πρέπει στo Control Panel>System & Security>Power Options να έχεις ενεργοποιημένο το mode "PowerSaver" ή ίσως και "Balanced". Δοκίμασε με το πρώτο και βλέπεις. Πρέπει να σου πώ όμως ότι πάνω από ένα overclock level ίσως να μην δουλέψει ποτέ, ίσως και να σου προκαλέσει προβλήματα σταθερότητας.

Τώρα για το OC σου, το restart ίσως να μήν οφειλόταν στο Overdrive αλλά στις λάθος ρυθμίσεις. Αφού το κατάφερες είσαι οκ. Ψάξε λίγο να δείς μήπως παίζει και με λιγότερο CPU-NB, για ΝΒ 2400 είναι αρκετά μεγάλη η τιμή που έχεις. Συνήθως αυτή τη συχνότητα την έπιαναν με λιγότερο από 1.3~1.275. Φαντάσου στον 940 μου είχα 2400 με 1.2V.

Για το max stable θα πρέπει να κλείσεις το C'n'Q καθώς και Spread Spetrum.

Για Full σταθερότητα τρέχω linX All ram 20 loops και μετά prime blend κανα 8ωρο.

Aυτό που λες δεν υπάρχει σαν επιλογή πλέον στα Power Options (cpu throttle) . Eχθες έτρεξα prime95 για κάνα 6ώρο no problem , το Linx που λες το κατέβασα και το έτρεξα για κάνα 5ώρο (wtf? 20 loops how much time????).

To NB volt το χαμήλωσα στο 1.250 .

Anyway σήμερα απέκτησα μετά από πολύ καιρό σκέψεως (ωρίμου :p) μία U2312HM και...επιτέλους :magic::dance3: θα χαρώ 1080 gaming...Ήμουν αρκετά επιφιλακτικός διότι φοβόμουν μήπως

έπεφτα θύμα bottleneck για αυτό και η προσπάθεια για overclock...αλλά καμία σχέση ,σε 1920*1080 σε βαριά παιχνίδια το σύστημα μου συμπεριφέρεται καλύτερα από ότι σε 1600*1050. Γιατί ???

Link to comment
Share on other sites

Eντός των Windows λέω, το cpu (thermal) throttle είναι στo Advanced menu> CPU configuration στο ΒΙΟS...εκτός κι αν εννοείς ότι έχεις ενεργοποιημένο το cpu throttle και ότι δεν έχεις το power options στα windows λόγω αυτού (!?)....

Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες για να καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάω για το Bios ,εννοώ στο controll panel --> power options --> balanced --> chang plan settings --> change advanced power settings --> power processor management . Εκεί κανονικά όταν είχα stock τον επεξεργαστή είχε και μία επιλογή που ήταν default 10% και 99% στη χρήση του cpu. Δηλαδή όταν έκανες π.χ. σερφάρισμα στην ουσία έριχνε τα ρολόγια στο 10% .Αυτή η επιλογή πλέον δεν υπάρχει... αλλά δε πειράζει θα του βάλω και σως για να γλιστράει...(θα το κλείσω και από το BIOS τελείως).

Link to comment
Share on other sites

για ΝΒ 2400 είναι αρκετά μεγάλη η τιμή που έχεις. Συνήθως αυτή τη συχνότητα την έπιαναν με λιγότερο από 1.3~1.275. Φαντάσου στον 940 μου είχα 2400 με 1.2V.

Για Full σταθερότητα τρέχω linX All ram 20 loops και μετά prime blend κανα 8ωρο.

Eγώ που το έχω 3000MHz δεν είναι μεγάλη τιμή..?

Καλύτερα το NB να είναι μεταξύ 2600-2800, έτσι υπάρχει και διαφορά στην απόδοση.

Σκέτος ο CPU να ανέβει δεν δίνει και πολλά από μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το σύστημά σου είναι σταθερό και με λιγότερο ρεύμα, εννοείται πως πρέπει να το κατεβάσεις. Πέρα από μικρότερες πιθανότητες να κάνει degrade o επεξεργαστής σου, θα έχεις και στο σύνολο χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Γενικά, ως ιδανική αναλογία για Deneb/Thuban θεωρείται/προτείνεται για τη συχνότητα NB το 4x RAM για DDR2 και 3x RAM για DDR3.

Aπό εκεί και είναι μικρότερο το όφελος στην απόδοση αναλογικά και με το τί απαιτείται για να την αποκτήσεις. Κοινώς δεν κάνει το ίδιο scaling στις επιδόσεις.

π.χ. για DDR2 στα 1066, δηλ βασική συχνότητα 533, το βέλτιστο NB θα είναι 4x533 = 2133Mhz, για DDR3 στα 1600, δηλ 800, το ΝΒ θα πρέπει να είναι 3x800 = 2400Mhz.

Τα νούμερα αυτά λέγεται ότι είναι πρακτικοί οδηγοί για μία καλή αναλογία απόδοσης. Αν κάποιος τώρα πιάνει τα 3-3.2 σε NB με λίγο ρεύμα, έχει όφελος σαφώς αλλά όχι ίσως όσο θα δικαιολογούσε η διαφορά των MHz στο ΝΒ

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η διαφορά έχει να κάνει με το τί πρόγραμμα/benchmark χρησιμοποιείς για να την εντοπίσεις καθώς άλλες παράμετροι είναι πιό σημεντικές στο ένα και λιγότερο σημαντικές στο άλλο.

Aυτό που επεσήμανα πιό πάνω είναι ότι δεν είναι αναγκη να βάλει κάποιος τα κλάμματα αν δεν ανέβει πάνω από 2400-2600, καθώς η διαφορά πάνω από 2600-2800 ίσως να μην είναι η ίδια σε σχέση με το 2000->2400. O massman θυμάμαι είχε κάποιο review για ΝΒ performance scaling και υπάρχουν και διάφορα ατομικά reviews στο XS.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το σύστημά σου είναι σταθερό και με λιγότερο ρεύμα, εννοείται πως πρέπει να το κατεβάσεις. Πέρα από μικρότερες πιθανότητες να κάνει degrade o επεξεργαστής σου, θα έχεις και στο σύνολο χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Γενικά, ως ιδανική αναλογία για Deneb/Thuban θεωρείται/προτείνεται για τη συχνότητα NB το 4x RAM για DDR2 και 3x RAM για DDR3.

Aπό εκεί και είναι μικρότερο το όφελος στην απόδοση αναλογικά και με το τί απαιτείται για να την αποκτήσεις. Κοινώς δεν κάνει το ίδιο scaling στις επιδόσεις.

π.χ. για DDR2 στα 1066, δηλ βασική συχνότητα 533, το βέλτιστο NB θα είναι 4x533 = 2133Mhz, για DDR3 στα 1600, δηλ 800, το ΝΒ θα πρέπει να είναι 3x800 = 2400Mhz.

Τα νούμερα αυτά λέγεται ότι είναι πρακτικοί οδηγοί για μία καλή αναλογία απόδοσης. Αν κάποιος τώρα πιάνει τα 3-3.2 σε NB με λίγο ρεύμα, έχει όφελος σαφώς αλλά όχι ίσως όσο θα δικαιολογούσε η διαφορά των MHz στο ΝΒ

felix (και απευθήνομαι γενικά και σε όλους) δεν το κατάλαβα καθόλου αυτό αν και διάβασα και προηγούμενα ποστ!

είμαι αρκετά νέος στο oc,έχω αυτά ->

CPU: Phenom II x4 955 BE

CPU COOLER: Scythe Mugen 2100-(Push-Pull)

MOBO: MSI 870A-G54

RAM: Kingston 2*4 1333Mhz (elpida)

CASE: Thermaltake V3 BlackEdition (push-pull)

GPU: Sapphire 5850 xtreme

HDD: Hitachi Deskstar 7k1000.c

PSU: Corsair tx650 v2

η μητρική είναι τίμια για τα λευτά της αλλά με έχει χαλάσει λίγο σε κάποια θεματάκια oc.

1ον στις τιμές στο cpuv δεν με αφήνει να πάω κάτω απο 1.387 ενώ ξέρω πως δουλέυω απροβλημάτιστα με 1.2v σε στοκ συχνότητα!

2ον όσο ανεβάζεις τα volt του nb ανεβένουν και του ht θες δεν θες (εκτός αν υπάρχη επιλογή να το απενεργοποιήσω αυτό και δεν το ξέρω αλλά δεν νομίζω)

3ον στο dramv η συχνότητα δεν ανεβένει πάνο από 1.625 η κάπου εκεί,δηλαδή δεν πατάει τα 1.65!

και για να διευκρινίσω τι εννοώ δεν με αφήνει,πχ αν βάλω στο cpu-volt τιμή κάτω απο 1.387 κοκκινίζει και δεν ξεκινάει το σύστημα,και μου βγάζει ένα error (κάτι σαν oc failed αν θυμάμαι καλά)

anyway ο cpu φένεται καλό κομμάτι,τον έχω τρέξει με 1.45 στα 4.2 απροβλιμάτιστα τώρα τον χειμώνα ΜΟΝΟ απο multiplier και δουλέυει απροβλιμάτιστα στα 3.9 με 1.35 με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες!

θέλω να κάνω ένα καλό και γενικό 24/7 χωρίς τρελό overvolt,μπορείτε να βοηθήσετε?

edit στις τιμές των dram

Έγινε επεξεργασία από UpcomingDesigner
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εμένα στην Asrock έχει default 1.35V. Οι μνήμες που τρέχω είναι στα 1.65V ενώ η μητρική κανονικά είναι για 1.5V αλλά φυσικά με αφήνει να τις πειράζω. Μετά από πολλά test στον συγκεκριμένο σε BF3 και Metro2033 δουλεύοντας Crossfire διαπίστωσα οτι το πιο efficient OC για τον 955ΒΕ είναι στα 3.6Ghz.

Παραπάνω (3.8-4.2) καις πολύ ρεύμα και παίρνεις πολύ λιγότερες αποδώσεις οπότε παρόλο που τον άφησα μια εβδομάδα στα 4.0 τον κατέβασα στα 3.6 για να μην ζορίζεται.Έχω μείνει πλέον στα 3.6Ghz @ 1.4V όλα τα άλλα μαμα και οι μνήμες 8-8-8-22 @800Mhz (1600) με 1.7V

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Με την βοηθεια του φιλου [MENTION=12897]absolom[/MENTION] ο 960T δουλευει ως εξης:

Multi: x19

Vcore: 1,375

NB Freq: 2600

NB Volt: 1.2

Λογο του οτι ειναι ξεκλειδωτος θερμοκρασιες δεν μπορω να δω αλλα οταν επιανα το μπλοκακι στο τεστ ηταν κρυο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.