Jump to content



Δικαιολογμένη η αγανάκτηση; - web developers για πείτε...


morph

Recommended Posts

Πρόκειται να φτιάκω μια κάπως προχωρημένη ισοσελίδα. Επειδή αργεί να φτιαχτεί, ο developer πρότεινε να μου φτιάξει μια σελιδα preregistration. Αφού περίμενα 56 εβδομάδες, την έφτιαξε (αποτελείται απο 3 Ελληνικές και 3 Αγγλικές - απλές HTML)

Υποτίθεται οτι πρέπει να υπάρχει κουτάκι δεξιά όπου βάζει, ο ενδιαφερόμενος το e-mail και το όνομά του, ώστε να τον ειδοποιήσουμε όταν η κυρίως σελίδα θα είναι έτοιμη.

Το πρόβλημα

Οταν βάλεις όνομα και μαιλ, το κουμπί, που λέει αποστολή, είναι mailto: aaaa@gmail.com (το e-mail μου)!!!! και μουστέλνει 2 πεδία

name=xxxxx

email=vvvvvv

ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ:

Πόσο δύσκολο είναι να υπάρχει μια βάση δεδομένων που

1. να κάνει capture όνομα και email

2. να στέλενει ένα confirmation e-mail που απλώς θα λέει Thank you... Κλπ.

Αν και δεν είμαι τεχνικός, μου φάινεται οτι η βάση δεδομένων είναι πολύ απλή και το μαιλ μπορεί να αναλάβει ένα autoresponder (που είναι και δωρεάν)

Καμιά πρόταση;;; (σχόλια - πρατηρήσεις - κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω πολλες λεπτομεριες σχετικα με το project αλλα τολμω να πω οτι ειναι σχετικα ευκολο...

γιατι δεν παιρνεις ενα βιβλιο php και μεσα στα πρωτα κεφαλαια θα εχει μια φορμα registration.Αν θες μετα ψαχνεις λιγο και το security issue.:)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι δεν το έθεσα καλά... Περισσότερο θέλω να μάθω, από όσους ξέρουν, πόση ώρα θα τους έπαιρνε να υλοποιήσουν κάτι τέτοιο με ασφάλεια (αν χρειάζεται ασφάλεια). Δεν θέλω να μου πείτε τι εργαλεία θα χρησιμοποιήσω. Αυτό είναι δουλειά του τεχνικού να το βρει.

Εδώ εγώ ρωτάω για να μπορέσω να εκτιμήσω κατα πόσον με κοροιδεύει αλλά και για να έχω διαπραγματευτικά στοιχεία. (Διότι πρόκειτε να βάλω τη φωνή λέγοντας οτι μετά από 6 εβδομάδες για να φτιάξει 6 σελίδες html δεν έβαλε μια απλή βάση δεδομένων με όνομα και μαιλ, που είναι υπόθεση 5 λεπτών)

Βέβαια, επειδή δεν ξέρω τα τεεχνικά, δεν θέλω να λέω κ αρλούμπες... είναι υπόθεση 5-10 λεπτών?

oxide ευχαριστώ για την απάντησή σου. Οταν λές ασφάλεια, σε αυτή την περίπτωση, τι ασφάλεια μπορεί να χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπόθεση λίγων λεπτών...

Όταν λέμε ασφάλεια σε τέτοιο επίπεδο εννοούμε απλούς ελέγχους του user input. Που σημαίνει ότι θα ελέγξουμε αν το e-mail είναι της μορφής name@domain.com και τα συναφή. Ένα κλικ πιο πάνω σε ασφάλεια είναι να προσθέσουμε ένα CAPTCHA, για να αποφύγουμε τυχόν αυτοματοποιημένες εγγραφές από bots. Αλλά για τόσο απλοϊκή σελίδα δε συνηθίζεται...

Μιλάμε για απλό HTML κώδικα με ελάχιστο PHP/ASP (ό,τι χρησιμοποιεί). Μια βάση δεδομένων γι αυτή τη δουλειά θα ήταν απλούστατη, δε χρειάζεται και καμιά μελέτη για να υλοποιηθεί. Κοινώς, ναι, έχεις απόλυτο δίκιο όσο και αν αγανακτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο developer δε χρειάζεται κάθε φορά να ανακαλύπτει το τροχό. Υπάρχουν έτοιμες τεχνικές από guru του χώρου σε PHP/MySQL, στις οποίες επάνω θα βασιστεί ο εκάστοτε developer, και θα τις προσαρμόσει στα μέτρα του πελάτη.

Η συγκεκριμένη δουλειά δηλαδή το παρακάτω εάν έχω καταλάβει καλά:

HTML φόρμα η οποία θα στέλνει τα στοιχεία σε μια απλή βάση δεδομένων με ένα απλό table.

Confirmation email. Εδώ παίζει αναλόγως του τι ακριβώς θές. Ένα απλό thankyou mail, μπορεί να γίνει μέσα από τον ίδιο τον mail server, εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, αλλιώς εάν είσαι σε shared hosting, τότε γίνεται δημιουργώντας μια email διεύθυνση και ρυθμίζοντας σε αυτή έναν autoresponder.

Δουλειά μιας ημέρας το πολυ, βάσει των δικών μου δυνατοτήτων, με τον κώδικα από το μηδέν, συμπεριλαμβάνοντας CSS, δηλαδή και design.

Συνήθως τέτοιοι αλεξιπτωτιστές του χώρου είναι που τον αμαυρώνουν κιόλας και έχεις δίκιο που τα έχεις πάρει. Προσωπικά δεν πρόκειται να αναλάβω project εάν ξέρω ότι είναι εκτός των δυνατοτήτων μου, γιατί οι δυνατότητές μου όπως και κάθε άλλου είναι συγκεκριμένες. Είμαι αρχάριος σε PHP, και εάν κάποιος μου ζητήσει κάτι τρελό σε PHP, τότε είτε θα το κάνω outsource είτε θα του πω να απευθυνθεί αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν SQL κλπ δεν θα χρειαστεί, ο πιο απλός τρόπος θα ήταν κάτι του τύπου contact form, δηλαδή ο άλλος να βάζει τα στοιχεία του σε 2 πεδία να πατάει ένα κουμπί και να σου έρχεται εσένα ένα email χωρίς να κάνει κάτι άλλο ο επισκέπτης.

Αν του πήρε και καιρό κιόλας να φτιάξει 3 στατικές σελίδες και ένα mailto action κάτι βρωμάει.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν SQL κλπ δεν θα χρειαστεί, ο πιο απλός τρόπος θα ήταν κάτι του τύπου contact form, δηλαδή ο άλλος να βάζει τα στοιχεία του σε 2 πεδία να πατάει ένα κουμπί και να σου έρχεται εσένα ένα email χωρίς να κάνει κάτι άλλο ο επισκέπτης.

Αν του πήρε και καιρό κιόλας να φτιάξει 3 στατικές σελίδες και ένα mailto action κάτι βρωμάει.

απο οτι καταλαβα αυτο το εχει κανει ηδη...απλα το παιδι θα ηθελε μαλλον να ειναι με βαση δεδομενων

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατί η διαδικασία θέλει mailto.

To submit button θα στέλνει τα στοιχεία σε ένα σκριπτάκι php και αυτό θα κάνει το sanitizing και το validation και θα στέλνει ένα email σε εσένα και ένα στον χρήστη.

Ούτε sql χρειάζεται γιατί όλη την δουλειά θα την κάνει η php.

Και αν σκεφτείς ότι στα internetz υπάρχουν ήδη ΑΠΥΡΑ σκριπτάκια που κάνουν αυτό το πράγμα, ο developer μας μάλλον δεν γνωρίζει πως να κάνει copy-paste.:p

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ:

Πόσο δύσκολο είναι να υπάρχει μια βάση δεδομένων που

1. να κάνει capture όνομα και email

2. να στέλενει ένα confirmation e-mail που απλώς θα λέει Thank you... Κλπ.

Καμιά πρόταση;;; (σχόλια - πρατηρήσεις - κλπ κλπ)

Οση ώρα έκανες να γραψεις αυτο το post, τοση ώρα θελει για να φτιαχτει ενα τετοιο script.

Link to comment
Share on other sites

:)

Παιδιά ευχαριστώ!!!

Αυτός μου έφτιαξε δουλειά Που μου στέλνει mail. Αγώ δεν θέλω τέτοιο πράγμα. Θέλω μια μικρή βάση δεδομένων (2 πεδία) που θα κράτάνε όνομα και e-mail και θα στέλενει ένα thank you e-mail. Αργότερα, όταν ετοιμαστεί η βάση (πιστεύω) ένα export στην μεγάλη βάση και είμαστε jet.

Αλλά όπως είπατε... μάλον έχει αναλάβει 100 project μόνος και με γείωσε...

Καιρός για λίγες φωνές τη Δευτέρα...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

:)

Παιδιά ευχαριστώ!!!

Αυτός μου έφτιαξε δουλειά Που μου στέλνει mail. Αγώ δεν θέλω τέτοιο πράγμα. Θέλω μια μικρή βάση δεδομένων (2 πεδία) που θα κράτάνε όνομα και e-mail και θα στέλενει ένα thank you e-mail. Αργότερα, όταν ετοιμαστεί η βάση (πιστεύω) ένα export στην μεγάλη βάση και είμαστε jet.

Αλλά όπως είπατε... μάλον έχει αναλάβει 100 project μόνος και με γείωσε...

Καιρός για λίγες φωνές τη Δευτέρα...

Ευχαριστώ

Να το παίξω και λίγο δικηγόρος του διαβόλου.. :)

Του ξεκαθάρισες ακριβώς τι θές? Αυτα που γράφεις απο πάνω βήμα βήμα, η απλά είπατε - θέλω μια registration σελίδα - και σου λεει, ΟΚ θα σου φτιαξω μια?

Ξέρω το θέμα ειναι απλό, πολύ απλό και δεν παίρνει καθόλου παραπάνω χρόνο να προγραμματισει την επιλογή που θές vs αυτό που σου έφτιαξε, αλλα αν δεν ήταν ξεκάθαρο το τι θές, τότε έφτιαξε και αυτός αυτό που ήθελε/είχε ετοιμο/ήξερε να φτιάχνει.

Και το δεύτερο σχόλιο. Για 6 βδομάδες και 6 σελίδες πόσο σε χρέωσε? Γιατί καλώς ή κακώς συνήθως ότι πληρώνεις παίρνεις. Πχ. σε μια εταιρία που είχα δουλέψει πρόσφατα, ειχα τον ιδιοκτήτη να παραπονιέται ότι το site που του έφτιαξαν για την εταιρια του δεν δουλεύει καλά και δεν κανει αυτό που θέλει κλπ. Και τον ρωτάω: πόσα πλήρωσες? και λεει 2000 ευρώ. Και κάπου εκει γελάς γιατι ξέρεις ότι ενα καλό εταιρικό site χρειάζεται σημαντικά περισσοτερα χρήματα για να κατασκευαστει, αν αναλογιστείς έξοδα requirements gathering and analysis, γραφιστικής, configuring (αν βασίζετε σε κάποια έτοιμη πλατφόρμα), testing (ειδικα αν βάλουμε και performance testing στην μέση..), hosting και βασικού maintenance. Να μην μιλήσουμε για τον χρόνο και το involvement απο την πλευρά σου, γιατί στην τελική, εσύ το παραγγέλνεις και τις δικές σου απαιτήσεις πρεπει να καλύπτει.

Καλώς ή κακώς στον κλάδο μας υπάρχουν οι άσχετοι και οι επαγγελματίες, αλλά δυστηχώς οι επαγγελματίες στην ελλάδα ειναι αφενώς δυσεύρετοι, αφαιτέρου χρεώνουν αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο jpavly.

Προφανώς πρόκειται είτε για άσχετο, είτε για άνθρωπο που έχει αναλάβει 100 δουλειές μόνος του και σε έχει γειώσει...

:T: Αν και αυτή η δουλειά δεν θέλει πάνω απο 1/2 ώρα.

Οση ώρα έκανες να γραψεις αυτο το post, τοση ώρα θελει για να φτιαχτει ενα τετοιο script.
:worship:
Link to comment
Share on other sites

Και το δεύτερο σχόλιο. Για 6 βδομάδες και 6 σελίδες πόσο σε χρέωσε? Γιατί καλώς ή κακώς συνήθως ότι πληρώνεις παίρνεις. Πχ. σε μια εταιρία που είχα δουλέψει πρόσφατα, ειχα τον ιδιοκτήτη να παραπονιέται ότι το site που του έφτιαξαν για την εταιρια του δεν δουλεύει καλά και δεν κανει αυτό που θέλει κλπ. Και τον ρωτάω: πόσα πλήρωσες? και λεει 2000 ευρώ. Και κάπου εκει γελάς γιατι ξέρεις ότι ενα καλό εταιρικό site χρειάζεται σημαντικά περισσοτερα χρήματα για να κατασκευαστει, αν αναλογιστείς έξοδα requirements gathering and analysis, γραφιστικής, configuring (αν βασίζετε σε κάποια έτοιμη πλατφόρμα), testing (ειδικα αν βάλουμε και performance testing στην μέση..), hosting και βασικού maintenance. Να μην μιλήσουμε για τον χρόνο και το involvement απο την πλευρά σου, γιατί στην τελική, εσύ το παραγγέλνεις και τις δικές σου απαιτήσεις πρεπει να καλύπτει.

Καλώς ή κακώς στον κλάδο μας υπάρχουν οι άσχετοι και οι επαγγελματίες, αλλά δυστηχώς οι επαγγελματίες στην ελλάδα ειναι αφενώς δυσεύρετοι, αφαιτέρου χρεώνουν αρκετα.

εγώ θα διαφωνήσω... είναι σα να μου λες sites <2000 δε θα έπρεπε να παίζουν καλά... ούτε η λέξη "εταιρικό" από μόνη της κάνει ένα site εξωτικό σε απαιτήσεις κ κόστος...

άλλο το να μην είναι το πιο όμορφο δυνατόν, λειτουργικό κλπ κλπ κ άλλο να έχει probs... αν δε δουλεύει καλά απαιτείς να δουλέψει ακόμα κ αν έκανε 200 ευρώ, παραπάνω απαιτήσεις οκ μπορεί να μην έχεις. πάντως ακόμα κ έτσι προσφορά θα έδωσε κ θα πήρε τη δουλειά, ήξερε την τιμή, άρα ο κατασκευαστής δε μπορεί να πει με 2000 μην περιμένεις να δουλεύει...

το ότι γενικά γίνονται άπειρα ευτράπελα στο χώρο, οκ γίνονται...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.