Jump to content


Edifier s730 2.1 - Τα νέα μου εργαλεία (56k Warning)


Recommended Posts

Ευχαριστώ.:T:

Σε σύγκριση με τα z-5500 δεν γνωρίζω,δεν τα είχα και ποτέ μου στον χώρο εδώ,αλλά αυτά είναι δύο,τα άλλα πέντε... καταλαβαίνεις...:p

Από sub όμως,έχω την εντύπωση ότι λόγο passive radiators,καλύβει καλύτερα τον χώρο.

Επίσης αν ενδιαφέρεσαι για τέτοιο σετ σε 5.1,υπάρχει το s550 και s750,τα οποία όμως τα έψαξα και δεν βρήκα τίποτα εδώ.

Και αυτά πως τα βρήκα να λες... :p

Link to comment
Share on other sites

Μεγιες Johnsonb, πολυ καλη επιλογη!!! :D

Για καποιον που εκτως απο μουσικη θελει και ταινιες, με το 10αρι sub πρεπει να σπερνουν ε? Ουτως η αλλως δεν υπαρχουν 2.1 με dolby digital /dts/ prologic και τα συναφη. Μονο THX certified ειναι ορισμενα.

Link to comment
Share on other sites

Μεγιες Johnsonb, πολυ καλη επιλογη!!! :D

Για καποιον που εκτως απο μουσικη θελει και ταινιες, με το 10αρι sub πρεπει να σπερνουν ε? Ουτως η αλλως δεν υπαρχουν 2.1 με dolby digital /dts/ prologic και τα συναφη. Μονο THX certified ειναι ορισμενα.

Ευχαριστώ.:D

Ανέβασα λίγο την ένταση πριν για δοκιμή με ένα HD Trailler (Transformers) στο youtube,και το βρίσκω πιο πολύ κινηματογραφικό,παρά μουσικό.

Στα 2.5 μέτρα θέαση,σε 15-18μ2 δωμάτιο (κρεβατοκάμαρα),δεν ανεβάζεις ένταση παραπάνω από 25/50,και στο trailer ένιωθες ότι πρέπει να κρατηθείς.:baby:

Σε δικάναλο σύστημα όντως δεν πάνε τα DD,DTS κτλ,επειδή είναι κόλπα για 5.1 surround,απλά όταν στέλνεις DD ήχο ας πούμε μέσω ψηφιακής,δεν βγάζει καν ήχο,επειδή δεν μπορεί να αποκωδικοποιηθεί.Γι'αυτό κατά την γνώμη μου θα ταίριαζε κάποιο format decoding κόλπο,και ας είναι 2καναλο.:hehe:

(Το πιο άκυρο θα ήταν να βάζανε prologic :jester:)

ναι καλά είναι απο ομορφιά!
Κουκλιά.:inlove:
Johny πολυ special το thread, παντως αν θελεις να τα νιωσεις για τα καλα τραβα παρε μια καλη καρτα ηχου!

Και να θυμασε παντα αυτο που σου λεω κατα καιρους...ο ηχος ειναι επενδυση!!!:victory:

Thanks Alex. :D

Κάρτα ήχου σκέφτομαι για πολύ αργότερα,καμιά E-MU,ή M-Audio,για Analog σύνδεση.

Το πρωί ξεκίνησα με την onboard του laptop πάλι,και ξύνισα πάρα πολύ,και έπιασα το pc το άλλο που έχει spdif,και του πάσαρα linux για να το κάνω main,γιατί αυτός ο ήχος απ'το laptop δεν πάει ούτε με τα χειρότερα ηχεία του κόσμου.

Το pc ενοχλεί επειδή αθόρυβα τα λένε τα fan που βγάζουν 15DBa το καθένα (αθόρυβο=0db),αλλά απ'την άλλη στο laptop δεν διακρίνεις τι είναι κιθάρα,τι είναι ντέφι,τι πιάνο,και τι φωνή τραγουδιστή.

Όλα ένα πράγμα ακούγονται.:hm:

Σε σύνδεση spdif με coaxial απ'την onboard,ο ήχος με καλύπτει πάντως.

Φαίνεται πολύ ποιοτικό το DAC του ενισχυτή.

Κάτι άλλο που κατάλαβα,είναι ότι τώρα που κάθησα και άκουσα καλύτερα σε digital,τελικά κατάλαβα ότι όσα mp3 είχα,το 97% είναι για πέταμα.

Μισά με χαμηλό ήχο,μισά ακούγονται όπως να'ναι... Αυτά δεν τα άκουγα τότε που είχα τα Aiwa τα ηχεία,και πιο πριν τα logitech.

Έβαλα να παίξει ένα Flac με ένα τραγούδι της Patricia Barber,και έπαθα την πλάκα μου.

Σε jazz είχα πάθει τέτοια πλάκα όταν είχα ακούσει τα Magnat Quantum 603 με jazz video clip.

Ίδια ποιότητα ηχείων,δεν είναι σε καμιά περίπτωση,αλλά δεν φανταζόμουν να είχα και τέτοιον ήχο από multimedia set.

Τα ανέβασα πριν και σε μουσική,και με full μπάσο,πάνω από 25 μόνο τρελός τα ανεβάζει.

Έτριζαν πόρτες,παράθυρα,κατσαρόλες,έτριζε και το πάτωμα στο μπαλκόνι που βγήκα μια να δω πως ακούγεται έξω.

Ενθουσιάστηκα απ'την ένταση και απ'το μπάσο,αλλά δεν είναι κάτι που με τρέλανε και θα το κάνω συχνά,γιατί είναι ζαλάδα σκέτη,άσε που βουίζουν τα αυτιά μετά.

Προτειμώ να ακούω σε κανονικές εντάσεις,και να είναι και ισορροπημένος ο ήχος.

Έχω μείνει πάντως ευχαριστημένος πάνω από 100%.:T:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια παρουσιαση man...

Τα ηχεια φαινονται πολυ καλα και ποιοτικα..

270 ευρω ειναι αρκετουτσικα για σετ 2.1 αλλα εαν ειναι ποιοτικα γιατι να μην τα δωσει καποιος...

Απο ελλαδα εγινε η αγορα?

Με μια αναζητηση μονο στο dot-media τα βρηκα και σε 5.1 σε αυτους δεν παιζει τιποτα...:...:

Link to comment
Share on other sites

Thanks.Yep από ελλάδα.:T:

Είχα ψάξει το s550 set που είναι 5.1 s730,αλλά κάπως "κομμένο" σε διάφορα θέματα,και έχει και παρόμοια τιμή με το s730,και δεν βρήκα τίποτα.

Τα έβρισκες πριν λίγο καιρό από pixmania,αλλά τώρα δεν υπάρχει τίποτα.

Αν το έβρισκα έλεγα να το έπαιρνα,απλά στον χώρο εδώ δύσκολα βάζεις 5 ηχεία χωρίς να γεμίσεις μακαρόνια,και γι'αυτό είπα ας πάρω το 2.1 και να τελειώνει η υπόθεση.:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Με FLAC τι λενε?

εκανες δοκιμες?

Yep,εκεί λένε ότι έχουν.

Ότι μουσική είχα από κινητό μέχρι pc,σε όλα κάτι δεν μου καθόταν καλά,και έπαιξα διάφορα flac,και soul τραγούδια που είχα από γνήσιο cd,και εκεί έδειχναν το τι μπορούν.

Έχω και το CD με το Gta San andreas Soundtrack,και τόσο τρέλα που έχω με το συγκεκριμένο soundtrack,το άκουσα όλο χτες.

Το κακό είναι ότι τώρα κόλλησα με CD και Flac.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θες να σε φτιαξω με τιποτα ακυκλοφορητο!:banging:
Why not? :D
Πολυ ωραια ρε Γιαννη!!!Καλοριζικα και καλα νταπα ντουπα! χεχε

Απο που τα πηρες?

msn το βραδδδ

Thanks.:D

Τα πήρα από Axion Technology,είναι από τα λίγα μαγαζιά που τα έχουν,και προς θεού δεν κάνω διαφήμιση,απλά καλό θα ήταν να το αναφέρω και αυτό γιατί μπορεί να τα ψάχνει κάποιος.

Τα έχει και η DotMedia (Αντιπροσωπεία της Edifier).

Α ωραία τα ηχεία που πήρες johnson Καλορίζικα :baby: χμ … Μεγάλο sub :toomuchne έχουν .Koιτα να πάρεις κάρτα ήχου πίστεψε με θα είναι ακόμα καλύτερα.
Ευχαριστώ.:)

Βασικά το sub είναι τεράστιο.:dance3::jump:

Για κάρτα κάτι θα γίνει προς επαγγελματική,ή καμιά καλή multimedia,αν είμαι 100% σίγουρος ότι δουλεύει στο linux.:upside:

Link to comment
Share on other sites

Με γειά! Καλά ακούσματα...

Θα έλεγα ότι το sub τους είναι υπεραρκετό, ούτως η άλλως σε περίπτωση που το δυναμώσεις για περισσότερες χαμηλές, οι μεσαίες κ' οι ψηλές θα χάνονται...

Τα Altec MX5021, τα έχεις ακούσει(μόνο από τα χαρακτηριστικά το μόνο που θα μπορούσα να πώ είναι ότι έχουν πιο αδύναμο μπάσο, κ λόγω διάστασεως του sub)? Aν ναι, από άποψη πιο ποιοτικής αναπαραγωγής ποια θεωρείς καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.