Jump to content



4850 CF Αξίζει;


deNordic

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Πάρε μια 5770 και ρίξε και λίγο κλοκάρισμα, απο το να δώσεις τα έξτρα € για επεξεργαστή πιο πολύ θα βοηθήσει η κάρτα στην ανάλυση που είσαι. Εγω θα έκλεινα προς σειρά 5χχχ είναι πιο future proof για εμένα

Στην τελική μετά απο 6 μήνες αν θες κι' άλο την ζευγαρώνεις με μια ίδια και είσαι ταμαμ

Και ένα συγκριτικό για να βοηθηθείς

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3658&p=1

:hi:

Link to comment
Share on other sites

dN- η μητρική σου είναι η p5b deluxe ? αν ναι άσε το cf είχα πριν 2 χρόνια στην p5b dlx cf με 2x2900xt και έναν 6600 στα 4ghz και η μητρική με έκοβε πάρα πολύ, η μια pcix ηταν 16x και η άλλη 4x. Το 965 δεν είναι κάλο για cf.

Το καλύτερο για εμένα είναι να πας την cpu σου στα 3.5ghz που τα έχει και άνετα και να βάλεις μια 5770.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα την κάρτα από τον φίλο μου και έκανα CF. Τώρα το CF είναι enabled... Θα έχω πάλι παραπάνω κατανάλωση ρεύματος όταν δεν παίζω παιχνίδια ή όταν παίζω παιχνίδι που δεν υποστηρίζει CF;

Link to comment
Share on other sites

σε παιχνίδια που παίζεις δες και πες μας , ασε τα benchmarks :D .

Στα benchmarks θα δεις μεγάλες διαφορές :) .

Χαχα οκ θα το κάνω σήμερα, να ρωτήσω παίζει ρόλο αν είναι η 512MB στο 16x pci-e και η 1GB στο 8x; Γιατί έτσι τις έχω τώρα... μήπως αν τις αλλάξω θα έχει καμιά βελτίωση, υπολογίζοντας ότι η μία είναι και 1GB.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το Crysis σε ανάλυση 1920x1080, όλα Very high στο μηχανημά μου είναι unplayble ακόμα χωρίς φίλτρα... Με AA 8x με το ζόρι μου δίνει 1-2 fps :cry:

System Information

Operating system: Windows 7 Ultimate

System memory: 4095 MB

CPU: Intel® Core2 CPU 6600 @ 2.40GHz

CPU speed: 3200 MHz

Graphics card: - 0 MB

VGA benchmark information

Demo: Crytek Built-in

Quality: Very High (with tweaks)

Renderer mode: DirectX 10

Antialising mode: Off

Filtering mode: None

MultiGPU support: Enabled

Boost renderer: Disabled

Use Custom Config File: No

Random .exe: Disabled

Resolution: 1920×1080 (HD WideScreen)

Result(1): Minimum= 7 FPS Average= 14 FPS Max= 24 FPS

Το CoD MW2 με όλα στο full, 1920x1080 kai AA x4 παίζει με 40 fps average. Θα δοκιμάσω κιάλλα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Οι συστοιχίες καρτών γραφικών και μάλιστα υπό καθεστώς ATI Catalyst είναι το μεγαλύτερο "ναι μεν, αλλά..." στην ιστορία των 3D-games. 1000 φορές ένα καλό single-core...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαινω στον κοπο να διαβασω ολα αυτα που γραφονται...

Σορρυ:happy2:

Απλως εχω να πω οτι και εγω εχω 1920 οθονη και ειχα μεχρι τον σεπτεμβριο 2 4850 με εναν Ε6300 στα 3,5 και επαιζαν ολα τα ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ανετα.

Αοπ εμενα παρτες αν μπορεις να τις βρεις μεχρι 60-70 ευρα...

Αλλιως και με 2 5750 θα σαι καλυμενος!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα οκ θα το κάνω σήμερα, να ρωτήσω παίζει ρόλο αν είναι η 512MB στο 16x pci-e και η 1GB στο 8x; Γιατί έτσι τις έχω τώρα... μήπως αν τις αλλάξω θα έχει καμιά βελτίωση, υπολογίζοντας ότι η μία είναι και 1GB.

Είσαι σίγουρος πως η δεύτερη είναι σε PCI-E 8x ? Έχεις ένα screenshot ? Μάλλον κάτι δεν έχεις προσέξει....

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πως η δεύτερη είναι σε PCI-E 8x ? Έχεις ένα screenshot ? Μάλλον κάτι δεν έχεις προσέξει....

Όχι τελικά παίζει σε x4 η δεύτερη, δεν το ήξερα, νόμιζα x8 ήταν...Τώρα κόβει πολύ ε; Έβαλα στο x16 slot την 1GB για να έχω καλύτερη απόδοση όταν δεν υποστηρίζεται το CF. P965 Failed!

8sv.pnggb2.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.