Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

Συγνωμη για το double post.. εχω update.!

Αγόρασα απο εδω Msystems.gr - Προϊόντα - Dell DisplayPort to Dual Link DVI Adapter (R478G)

και έχουμε photo.

http://img52.imageshack.us/img52/6429/01102010251.jpg

http://img404.imageshack.us/img404/7746/01102010252.jpg

http://img828.imageshack.us/img828/8996/01102010255.jpg

http://img101.imageshack.us/img101/2527/01102010256.jpg

Μεχρι τωρα δεν εχω κανενα προβλημα.. δουλευει μια χαρα :D

Εχω επισημα Eyefinity!

sorry για το double post... εδω ειναι πως εχω σεταρισμενα το δικο μου eyefinity. μπορει να σε βοηθησει... να ξερεις οτι θες ανταπτορα active σαν τον δικο μου αλλιως δεν θα δουλευει.

και ενα ακομα λινκ για συνδιασμους που μπορει να βοηθησει

http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/gpu50-ati-eyefinity-display-connectivity.aspx

Link to comment
Share on other sites

Eλα παιδιά πάμε ένα γρήγορο..

προσπαθώ να ρυθμίσω τα Bazels μέσα από το Ccc είτε με χάρακα είτε και με το μάτι (αετίσιο!)

δεν μου βγαίνουν σωστά στο τέλος.

μετράω με το Ccc την ευθεία και ή στο 1 μόνιτορ είναι ένα mm πιο πάνω και στο άλλο 1 mm πιο κάτω η και τα 2 1 mm πάνω και το άλλο 2 πάντως σωστά δεν είναι..

ΕDIT: τώρα το παρατήρισα κάθε φορά που πειράζω τα Bazels η ανάλυση αλλάζει στο ccc μου λέει 5760χ1200 και το windows στο αριστερό κλικ screen resolution αλλάζει... δηλαδή απο 6056χ1200 πάει 6060χ1200 και αναλόγως πως

πειράζω τα Bazles και όταν την βάζω την ανάλυση σε 5760χ1200 εκεί και μετά πάω ccc και ξαναπατήσω adjust bazel αλλάζει πάλι στα 6Κ και έτσι είναι και στο gaming δηλαδη bf3 αυτή την ανάλυση μου βγάζει, και στο ccc δεν έχει

6κ ανάλυση μόνο 5760!

EDIT: [ame]

[/ame] είδα και αυτό το βιντεο και πάλι τα ρυθμίζω όπως μου κάθετε και εμένα στο ματί στα games δεν το καταλαβενεις δηδαδή πρεπει να βρεις μια γονιτσα να σταματισεις και να

κοιτάξεις πολύ προσεκτικά.. αλλά στο θεμα μας πχ τώρα που γράφω που έχει τις γραμμες εδώ στο lab ευθείες πάντως μια φορα δεν ειναι!

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Σαββατο που ειχα λιγο χρονο ειπα να γυρισω σε portrait τα ΤΝακια μου με πατεντα παρολο που δεν εχουν την αναλογη βαση... και ιδου το αποτελεσμα!:T:

Θα τα κρατησω λιγο ετσι κ βλεπουμε!

post-10015-1416075921,8223_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από csaris
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει ασχοληθεί κανεις με τα profile για eyefinity ? Αυτο που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ πχ να αλλάζω εύκολα αναλυσεις γιατι μερικά παιχνίδια δεν υποστηρίζουν eyefinity και οταν τρέχω πχ dota2 και ειμαι σε eyefinity desktop, μου τρέχει και στις 3 οθόνες το ίδιο πράγμα και εκτος του οτι ειναι σπαστικό, κουραζεται και η κάρτα γραφικών χωρίς λόγο.

Αυτο που ψάχνω ειναι να μπορώ πχ να παιζω ενα game full screen στη μεσαία οθόνη και στις άλλες 2 να μπορώ να έχω ενα web browser ή κάτι άλλο για να βλέπω παράλληλα.

Ειδα στο wsgf αυτό Product Feature: Alt-Tab and Leave Your Game Fullscreen | Widescreen Gaming Forum αλλά δε το έχω τεστάρει ακόμα και αυτός που το τεστάρει δεν έχει eyefinity αλλα matrox triplehead.

Link to comment
Share on other sites

Στην Dota όπως και στο Heroes of Newerth δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το έχουν κάνει ακόμα.

Dota να μου πείς είναι BETA ακόμα και το μόνο που έχω δει να είναι okey είναι το starcraft και το LoL

Πράγμα που θα με ενδιέφερε και μένα άμα βρεις τίποτα (η κάποιος άλλος) (keep us up to date)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εδωσα τα ΤΝακια μου ειπα να παω σε IPS και χτυπησα 3 dell u2412 για να εχω και 200ρ εξτρα σε υψος/μηκος.

Μεγειες μεγειες αλλαξε και την υπογραφη σου τωρα και εισαι κομπλε.

Καλοδουλευτες φιλε Χρηστο. :T:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εδωσα τα ΤΝακια μου ειπα να παω σε IPS και χτυπησα 3 dell u2412 για να εχω και 200ρ εξτρα σε υψος/μηκος.

Διαφορα υπαρχει σε σχεση με ΤΝ αλλα οχι μεγαλη.

Οαση Χρηστο μεγειες. :T:

Γενικα εγω αναλογα τα φεγγαρια μια τις εχω portrait μια landscape.

Η δικη μου αληθεια μεχρι σημερα οσον αφορα τα παιχνιδια ειναι rallακια -> lanscape fps -> portrait

Επειδη τις περισσοτερες ωρες της ημερας θα με δεις να κανω desktop δουλειες το portrait με εχει κερδισει.

Οσον αφορα τις διαφορες αναμεσα σε TN και στις δικες μου U2311 τα χρωματα δεν εχουν καμμια σχεση με της samsung που ειχα πριν. Σαφως καλυτερα.

Μπριζομα On.

Μη μου το κανεις αυτο με τα μικρα κεπλερια και μεινεις ολο το χρονο στην αναμονη για το μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Μπριζομα On.

Μη μου το κανεις αυτο με τα μικρα κεπλερια και μεινεις ολο το χρονο στην αναμονη για το μεγαλο.

Αληθεια τωρα Γιαννη μου πιστευεις οτι αξιζει να παω εγω ή ο Χρηστος ή καποιοι με 580 setup στα 680;

Τι θα κερδισουμε μ αυτες που δεν το δινουν τα 580;

Και με τετοια τιμη; δεν ξερω τελικα για τον Χρηστο πως θα το αντιμετωπιση οταν τις δει στα ραφια ετοιμοπαραδοτες :hmm: αλλα εγω στα σιγουρα δεν θα τις τιμησω.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια τωρα Γιαννη μου πιστευεις οτι αξιζει να παω εγω ή ο Χρηστος ή καποιοι με 580 setup στα 680;

Τι θα κερδισουμε μ αυτες που δεν το δινουν τα 580;

Και με τετοια τιμη; δεν ξερω τελικα για τον Χρηστο πως θα το αντιμετωπιση οταν τις δει στα ραφια ετοιμοπαραδοτες :hmm: αλλα εγω στα σιγουρα δεν θα τις τιμησω.

Αξιζει δεν αξιζει κερδιζω χανω πολλες φορες ειναι λεξεις υποκειμενικες για τον καθεναν μας.

Εγω ας πουμε πουλησα τις δυο 6970 εβαλα και ενα κατοσταρικο και πηρα 7970.

Εχασα λιγο (για τα δικα μου μετρα) στα καρε.

Κερδισα οτι εδω και τρεις μηνες εχω ενα καινουργιο παιχνιδι και παιζω με αυτο οπως γραφει και στον τιτλο του το TheLab.

Τι πιστευεις οτι θα χασεις αν πουλησεις τις τρεις 580 σου και πας σε δυο 680 ;

Link to comment
Share on other sites

Λεω μια και καλη να παω στο μεγαλο κεπλερ αυτο εννοω οτι τωρα δεν αξιζει η μεταβαση, εκτος αν εισαι τις αποψης "παρε τωρα τα 680 που ειναι να βγουν συντομα και μετα πηγαινε και για το GK110 οταν βγει :wall: " παιζει και αυτο ε; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τι πιστευεις οτι θα χασεις αν πουλησεις τις τρεις 580 σου και πας σε δυο 680 ;

Δεν θα χάσει τίποτα για την ακρίβεια.

ίσα ισα θα κερδίσει.

ακόμα πιο πολύ και με τις 3ις που έχει (για 2 680) αλλά όταν βγει τον gk110?

δηλαδή τώρα εσύ [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] άμα έβγαινε σε ένα μήνα μια 8970 που είναι καλύτερη από 680 και 7970 τι θα έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Λεω μια και καλη να παω στο μεγαλο κεπλερ αυτο εννοω οτι τωρα δεν αξιζει η μεταβαση, εκτος αν εισαι τις αποψης "παρε τωρα τα 680 που ειναι να βγουν συντομα και μετα πηγαινε και για το GK110 οταν βγει :wall: " παιζει και αυτο ε; :hehe:

Αν μου ελεγαν οτι το μεγαλο κεπλερ θα ερθει σε τρεις μηνες θα σου ελεγα αραξε.

Αν σου ελεγαν οτι θα ερθει το 2013 τι θα εκανες ;

Τακη ολα εχουν να κανουν με την τσεπη σου την διαθεση σου και την υπομονη σου.

Α και το αλλο εσυ με τις τρεις και με ~200 ευρω plus πας σε κατι νεο με την ιδια τουλαχιστον δυναμη και μειωνεις τα προβληματα του multigpu (απο 3 core σε 2) στο setup σου.

Το setup του Χρηστου ομως οπου με τα χρηματα των 2 580 παιρνει μονο μια 680 ειναι λιγο πιο δυσκολο οπως ηταν δλδ το δικο μου.

Δεν θα χάσει τίποτα για την ακρίβεια.

ίσα ισα θα κερδίσει.

ακόμα πιο πολύ και με τις 3ις που έχει (για 2 680) αλλά όταν βγει τον gk110?

δηλαδή τώρα εσύ [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] άμα έβγαινε σε ένα μήνα μια 8970 που είναι καλύτερη από 680 και 7970 τι θα έκανες?

Εγω δεν πιστευω οτι θα δω σε ενα μηνα 8970 οπως δεν πιστεψα ποτε στα 300 ευρω του μικρομεγαλου κεπλερ.

Καθε χρονο και οι δυο εταιριες βγαζουν κατι για να μας τα παιρνουν.

Η κοκκινη πιστη στα ραντεβου της καθε 12 μηνες μας δινει κατι.

Η πρασινη μονο μειωσε αυτον τον χρονο αναμεσα στην 480 και 580 σε 9 μηνες και τον ανοιξε φετος με την 680 15 μηνες μετα την 580.

Link to comment
Share on other sites

Οαση Χρηστο μεγειες. :T:

Γενικα εγω αναλογα τα φεγγαρια μια τις εχω portrait μια landscape.

Η δικη μου αληθεια μεχρι σημερα οσον αφορα τα παιχνιδια ειναι rallακια -> lanscape fps -> portrait

Επειδη τις περισσοτερες ωρες της ημερας θα με δεις να κανω desktop δουλειες το portrait με εχει κερδισει.

Οσον αφορα τις διαφορες αναμεσα σε TN και στις δικες μου U2311 τα χρωματα δεν εχουν καμμια σχεση με της samsung που ειχα πριν. Σαφως καλυτερα.

Μπριζομα On.

Μη μου το κανεις αυτο με τα μικρα κεπλερια και μεινεις ολο το χρονο στην αναμονη για το μεγαλο.

Σε Ευχαριστω Γιαννη μου! :fun:

Εχωντας δουλεψει για μια μερα το setup το ξαναγυρισα στο landscape γιατι με βολευει πιο πολυ τελικα. Εντωμεταξυ ειναι και κατι κωλοπαιχνιδα τυπου me2&3 και re5 που δεν δειχνουν καλα τα μενου και πρεπει να τα γυρναω σε portrait!:wall:

Anyway σαν χρωμα -στα ματια μου τουλαχιστον- η διαφορα ειναι παρα πολυ μικρη οπως επισης και στο μαυρο, ζητημα να ειναι 1 σκαλι πανω απο ενα νεο ΤΝ... Κορυφαια χρωματα & μαυρο εχουν τα PVA του Sebastian αλλα εχουν ενα θεμα με input lag & ghosting. Αυτο που θεωρω ως το μεγαλο ατου τους οι γωνιες θεασης!

Γενικα τα Dell τα πανε καλα στο all around κομματι και γι αυτο τα επελεξα!:T:

Γιαννη μου γενικα δεν μου αρεσουν τα κομμενα τσιπακια τυπου 680... Το να τα σκασω δεν θα ειναι η πρωτη φορα αλλα τουλαχιστον αυτο που να παρω να ειναι το τοπ, οχι το 660 μετανομασμενο σε 680.

Αλλαγη μαν θα κανω απο Αυγουστο με το GK110/8970.

Έγινε επεξεργασία από csaris
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.