Jump to content



Μικρη αναβαθμιση


Elpis

Recommended Posts

Εχω εδω και 2.5 χρονια το pc της υπογραφης μου, ακομα με βολευει μια χαρα γιατι απλα το θελω μονο για internet και αντε για κανα pro, αλλα βλεπω καποια "σημαδια κοπωσης" και λεω να αλλαξω μερικα πραγματακια.

Θα ηθελα μια φτηνη ψυκτρα (εδω και 2.5 χρονια ειναι στα 3,2 ο e6400 με τη μαμα ψυκτρα και θελω κατι λιγο καλυτερο για να τον ανεβασω λιγακι ακομα).

Επισης θελω 2gb ram ακομα και κανεναν σκληρο γιατι ειμαι ακομα με 2χ80gb.

Θελω να δωσω οσο λιγοτερα γινεται μιας και απο ιανουαριο θα αλλαξω pc.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ο Ιανουάριος είναι σε ενα μήνα. Μην αλλάξεις τίποτα. Επένδυσε αυτά τα χρήματα στην επόμενη σου αναβάθμιση.

Πόσο παραπάνω νομίζεις ότι θα ανεβάσεις τον e6400 με μια aftermarket ψύκτρα ;

Υπολόγισε πως θες ενα 30άρι

Για μνήμες γενικά προτιμώ ενα kitάκι 2χ2gb αντί για 4Χ1gb. Έτσι σκέφτηκα να σου προτείνω να πουλήσεις τις δικές σου και να πας σε 2Χ2. Μπαίνω όμως να δω και βλέπω τις τιμές να είναι φαρμακερές

Σκληρός θα μπορούσε να ήταν αυτός που σημαίνει άλλα 50 ευρώ.

Συνεπώς μιλάμε για περίπου 150-160 ευρώ για να αναβαθμίσεις εναν υπολογιστή που έχεις σκοπό να κρατήσεις για ενα μήνα. Λάβε επίσης υπ' οψιν σου ότι δε θα σε αφήσει και με ανοικτό το στόμα η διαφορά στις επιδόσεις από τις συγκεκριμμένες αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

καλα σε 1,5 μηνα θα αλλαξεις pc και θες ΤΩΡΑ να κανεις αναβαθμιση σε αυτον που εχεις? εκτος αν σκεφτεσαι να κρατησεις και αυτον που εχεις... αλλα και παλι, του εχεις κανει κανα φορματ να στρωσει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και 2.5 χρονια το pc της υπογραφης μου, ακομα με βολευει μια χαρα γιατι απλα το θελω μονο για internet και αντε για κανα pro, αλλα βλεπω καποια "σημαδια κοπωσης" και λεω να αλλαξω μερικα πραγματακια.

Θα ηθελα μια φτηνη ψυκτρα (εδω και 2.5 χρονια ειναι στα 3,2 ο e6400 με τη μαμα ψυκτρα και θελω κατι λιγο καλυτερο για να τον ανεβασω λιγακι ακομα).

Επισης θελω 2gb ram ακομα και κανεναν σκληρο γιατι ειμαι ακομα με 2χ80gb.

Θελω να δωσω οσο λιγοτερα γινεται μιας και απο ιανουαριο θα αλλαξω pc.

Ευχαριστω

Τι εννοεις σημαδια κοπωσης? Εξηγησε το λιγο. Για την χρηση που το θες ο υπολογιστης ειναι υπεραρκετος. Τα χρειαζεσε τα 4gb? Τρεχωντας το PRO ξεπερνας τα 2gb? μπα. Δεν νομιζω η καρτα να μην μπορει να παιξει πολυ καλα το pro. Το μονο που θες ειναι ενα καινουργιο δισκο γιατι οι 80αριδες ειναι παλιοι σιγουρα και καθηστερουν το συστημα, τιποτα αλλο. Τους εχεις σε raid? Εφοσον παρεις καινουργιο pc το γεναρη δεν αξιζει καθολου να ριξεις λεφτα για δαισκεδαση 1,5 μηνα.

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα μιλωντας...μπορεις να παρεις μια all around (socket) ψυκτρα και να την βαλεις απο ιανουαριο στο νεο pc.(πχ mugen2)

Για την κοπωση που συναντας ,ισως μια θεραπεια με καποιον ssd να ειναι καλο γιατρικο...ο οποιος και αυτος βεβαια θα ειναι προικα για το επομενο pc.

Μνημες δε κοβω να μπορεις να βαλεις ..εκτος αν πας σε amd+ddr2 και αποκλεισεις απο τωρα intel+ddr3.

(υπαρχουν amd μητρικες με ddr3 ..αλλα μιας και το "παμε" αναποδα δεν το αναφερω)

Πρακτικα ..μπορεις να περιμενεις...εκτος αν θες να "σπασεις" το συνολικο ποσο του ιανουαριου.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα 100%.

ΟΤΙ πάρεις τώρα, κοίτα να το κληρονομήσει το νέο πι-σι, οτιδήποτε άλλο είναι πεταμένα λεφτά για 1 μήνα.

Ενας Ιντελ 80άρης, ή μια mugen όπως είπε και ο ΝΤG είναι win-win και σε ακολουθούν και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκαθαρισα κατι, θα παρω σε ενα μηνα pc αλλα μιας και ειμαστε 3 αδερφια φοιτητες σε ενα σπιτι το pc που εχω τωρα θα δουλευει συνεχεια και παλι. Ο λογος που ανεφερα οτι θα παρω καινουργιο pc για μενα, ειναι επειδη θελω να δωσω οσο πιο λιγα χρηματα μπορω!

Φίλε μου ο Ιανουάριος είναι σε ενα μήνα. Μην αλλάξεις τίποτα. Επένδυσε αυτά τα χρήματα στην επόμενη σου αναβάθμιση.

Πόσο παραπάνω νομίζεις ότι θα ανεβάσεις τον e6400 με μια aftermarket ψύκτρα ;

Υπολόγισε πως θες ενα 30άρι

Aν σκεφτεις οτι με τη μαμα ψυκτρα τον εχω παει στο παρελθον στα 3,5 σταθερα αλλα δεν ηθελα να το ζορισω τοσο, και οτι εχω καθαρισει τη ψυκτρα 1 φορα στα τοσα χρονια, και οτι δεν εχω αλλαξει καν το vcore και τρεχει στα 3,2 απο τα 2,13, πιστευω εχει λιγο ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Η κόπωση μπορεί να διορθωθεί με μνήμες και ένα format.

Ολα αυτα τα ξερω!

Εγω απλα θελω μια συμβουλη για ενα φτηνο σκληρο +2gb μνημη και μια ψυκτρα που να ειναι φθηνη αλλα καλυτερη απο αυτη που εχω!

Φιλικα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Αν σε τρώει ο πωπός σου να κάνει μια "αναβάθμιση" πριν την κανονική αναβάθμιση, πάρε κάτι που να μπορεί να μπει και στο καινούριο PC σου, πχ καναν καλό σκληρό/SSD, καμιά ψύκτρα που να παίζει και σε 775 αλλά και σε 1156, κάρτα γραφικών κλπ

Εναλλακτικά (τραβηγμένο), μπορείς να αναβαθμίσεις και τον επεξεργαστή και τις μνήμες, με την προϋπόθεση ότι η μεγάλη σου αναβάθμιση θα είναι σε socket 775 και DDR2 αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.