Jump to content



Σήμερα 2TB. Αύριο;


mojiro

Recommended Posts

1FAIL.jpg

Dude, άλλο ένα platter των 200GB άλλο των 750GB.. δεν μπορώ να ξέρω αν υπάρχει διαφορά στο μέγεθος μεταξύ τους.

Πιο πολλά platters σημαίνει πιο αργός δίσκος αλλά και μεγαλύτερη πιθανότητα για αστοχία υλικού.

Αλλιώς βάζεις 5 για 1TB κι αλλιώς για 3,75 ;)

very funny btw :p

Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτό που θα μου άρεσε θα ήταν οπτικός δίσκος [dvd-blueray] που να μπορώ να κάνω ένα backup το λειτουργικό σύστημα σε προσιτή τιμή, γίνεται ?

πλέον συμφέρει πιο πολύ να πάρεις έναν σκληρό για backup και να τον έχεις να κάθετε μέχρι να τον χρειαστείς

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε αναλογια με το "αυριο" του volrath ειναι προφανες οτι θα υπαρξουν αλλαγες τραγικες, απλα οχι σε 2-3 χρονια. Για να βγουν ολα αυτα που αναφερει "SHD ταινίες με 20Μpixel ανάλυση, 3D (2x streams), πολλαπλές γωνίες θέασης" θα πρεπει ΚΑΙ η αγορα να ειναι ετοιμη να τις υιοθετησει. Υπαρχουνε τεχνολογιες οι οποιες πολ/ζουν τον αποθηκευτικο χωρο, απλα ξεφευγουνε απο τους μηχανικους δισκους.

Τωρα τι θα βγαλει η WD και η seagate μεχρι το 2011 και αν θα φτασουμε στα 4/8ΤΒ δεν ειναι πιστευω και μειζονος σημασιας. Γνωμη μου, οτι για τοσο συντομο χρονικο διαστημα τυπου 2-3 χρονια, φτηνοι "αργοι" SSD μεγαλης χωρητικοτητας ειναι το επομενο βημα.

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως πάμε σε 5 χρονια θα θέλουμε έναν SSD μονo για drivers

ας σταματήσουν τα φτηνά έργα και ας κάνουν κάτι δημιουργικό και οχι να μένουμε στα ιδια με συνέπειά να θέλουμε μέγεθος

φτάσαμε να κάνουμε install ένα game στα 15gb

Link to comment
Share on other sites

φτάσαμε να κάνουμε install ένα game στα 15gb

εσυ δηλαδη περιμενεις να ανεβουν τα γραφικα, ο ηχος, το gameplay γενικοτερα αυ΄τα που σου προσφέρει ένα παιχνίδι και να έχει Install files 100mb?λογικό δνε είναι να ανέβουν όλα?

Link to comment
Share on other sites

εσυ δηλαδη περιμενεις να ανεβουν τα γραφικα, ο ηχος, το gameplay γενικοτερα αυ΄τα που σου προσφέρει ένα παιχνίδι και να έχει Install files 100mb?λογικό δνε είναι να ανέβουν όλα?

άμα αυτό είναι εξέλιξη τότε πάω πάσο

προσπαθούν μόνο να ανεβάσουν ταχύτητες σε σκληρούς αντί να προσπαθούν να μικρύνουν τα μεγέθη σε αρχεία κλπ και αυτό εγώ προσωπικά το βλέπω λάθος

Link to comment
Share on other sites

άμα αυτό είναι εξέλιξη τότε πάω πάσο

προσπαθούν μόνο να ανεβάσουν ταχύτητες σε σκληρούς αντί να προσπαθούν να μικρύνουν τα μεγέθη σε αρχεία κλπ και αυτό εγώ προσωπικά το βλέπω λάθος

Και αυτο που λες ειναι εξελιξη, αλλα προσωπικα δεν με πειραζει η πορεια των πραγματων γιατι οι τιμες/GΒ αναλογικα πεφτουν οποτε ερχεται μια ή αλλη. Αν μιλας για ssd ενταξει... δεν νομιζω οτι "δικαιουμαστε" να παραπονιομαστε για τοσο νεα (??) τεχνολογια.

Αν παλι μιλας για συμβατικους σκληρους νομιζω οτι δεν πρεπει να παραπονιεται κανεις οτι του γεμισε ο μηχανικος σκληρος του απο installzzz.

Πλεον στα μεγεθη που ειμαστε μονο το HD ειναι ικανο να γιομιζει σκληρους και κατι πορωμενοι photochopαδες με scratch space αλλα αυτο δεν μπαινει στον κανονα σου...

Αν δεν ειχαμε... ιντερνετ (ΒluRay), ολοι μισο-1 ΤΒ σκληρο θα ειχαμε και θα το κοιτουσαμε στο 30-40% και θα παρακαλουσαμε να πιανουν τα 7 στα 300GB install για να το δουμε να γεμιζει :p

Link to comment
Share on other sites

οι SSD έπρεπε να είχαν βγει εδώ και χρόνια

χρόνια τώρα ένα pc τρώει φρένο πολλές φορές από τους συμβατικούς σκληρούς

επίσης τιμές με βάση ανά μέγεθος ένα δισκάκι blu-ray vs HDDs δεν συμβαδίζουν άπλα μας κλέβουν

λείπει ενας έξυπνος/καλύτερος τρόπος (on the fly)συμπίεσης στο κάθε αρχείο για τώρα

:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.