Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Σε μια χαρα δρομο βαδιζει το παιδι ..να μη το πω??

Εχει ηδη μια mirrorless ,τον helios 44m7 ,εναν jupiter 21m...Μενει πλεον ,αν θελει να μεινει στη μαμα ρωσσια ,ενας tair 11a για ποικιλια ,ή λιγο καλυτερα ενας jupiter 37a και αν θελει να φυγει απο ρωσσια αριστες επιλογες czs sonnar ή αν ντε και καλα θελει στα χαρτια το 2.8 εναν meyer.

Μετα εμεινε να παρει και ενα tamron 52bb/72E ή καποιον μεταγενεστερο εφοσον εχει δαχτυλιδι διαφραγματος.

Και ολα αυτα τα βαζει υστερα και στην α7 ή οποια αντιστοιχη μεταγενεστερη :p

Χωρις πλακα ...αν το γυριζα σε μιρορλες καπως ετσι θα επαιζα..

[MENTION=9931]soulclaimer[/MENTION]

Αν θες και κατι σε canon παρε οπωςκαιδηποτε 70-210 φ3.5-4.5 usm.

Στο 100αρικο παιζει και αυτος και εχει ring type usm οπως 70-200 Φ4 Λ ,85 1.8..

Αν σου κατσει καλο κομματι δεν διαφερει και πολυ απο 5.6 και πανω.(με τον Φ4 Λ)

Ρώσικους, ουκρανικούς, και λοιπούς ΜΦ δε ξαναπαίρνω(θέλω να πιστευω).

Επομενη αγορά είναι ο 27άρης για την ΧΜ1 και μια retrospective 7(ή 5? δεν είναι μικρή η 5?).

Μετά, αν αποφασίσω πως έχω και άλλα λεφτα για κάψιμο θα πάω για dslr και 24, 50 και 70-200.

Η 1100 αρχισε να ψοφάει btw. Τα έφτυσε το ροδακι. GGWP entry level canon quality.

2 μήνες μετα την ληξη της εγγύησης... :dance3:

Δε λυπάμαι και πολύ γιατι με την fuji και τα αρχεια που παίρνω απ αυτη δε μπαίνω καν στον κόπο να ενεργοποιήσω στην 1100.

Link to comment
Share on other sites

Μου ρθε ενας γκαντέμης σπίτι και με το που έφυγε μου έπεσε ούτε από τα 10 εκατοστά (μου γλήστρισε από το χέρι) στο πλακάκι ο Tamron 70-300..

Τώρα κάνει κάτι χρουτσου μέσα.. η ροδέλα του Zoom δεν δουλέυει.. τραβόντας το κάνει ζοομ.. τι κάνουμε το στέλνουμε πίσω και λέμε χάλασε? ποια είναι η δικαιολογία..?

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

Που θα βρώ pdf με διάφορα book σχετικά με την φωτογραφία και tips για αρχαρίους ?

Ενα καλο και βασικο βιβλιο ειναι αυτο. Απο εκει και περα υπαρχουν διαφορα βιβλια στα Αγγλικα που μπορεις να διαβασεις αλλα νομιζω οτι και αυτο που σου εστειλα θα σε καλυψει.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να νοικιάσω έναν όσο πιο sharp φακό γίνεται για την Canon 450D που έχω από εδώ Find a Lens to Hire - Lenses For Hire για φωτογράφηση μέσα σε πόλη (πάρκα, κτίρια, αξιοθέατα, κλπ.).

Διαθέτω ήδη τον Canon EF 50mm F1.8 II ο οποίος είναι αρκετά αξιόλογος αλλά με περιορίζει αφού η 450D δεν είναι full frame camera.

Στην αρχή έλεγα για τον Canon EF 17-40mm f/4 L USM ή τον Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM αλλά σε δείγματα που είδα και για τους δύο το light distortion είναι αρκετά έντονο στις άκρες των φωτογραφιών.

Advanced Search

https://www.flickr.com/photos/lynt/424948038/sizes/o/

https://www.flickr.com/photos/lynt/418735611/sizes/o/

https://www.flickr.com/photos/lynt/441576874/sizes/o/

Advanced Search

Τι έχετε να προτείνετε γιατί έχω χαθεί. Θεωρούσα αυτούς τους φακούς πολύ καλούς ειδικά για τις τιμές τους εκτός αν φταίει που χρησιμοποιούνται σε non full-frame cameras. Ο Canon EF 17-40mm f/4 L USM φαίνεται να έχει καλύτερα αποτελέσματα πάντως.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Samyang 14 (δεν πρόσεξα αν τον έχει :p), 28mm f2.8 IS USM, 24-70 f2.8 L II, 85mm f1.2 L, 100mm macro, 70-200 f4 L IS για sharpness. Οι φακοί που κοιτάς είναι μέτριοι. Η αλήθεια είναι βέβαια πως αυτοί οι φακοί χαραμιζονται στη μηχανή σου..

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να νοικιάσω έναν όσο πιο sharp φακό γίνεται για την Canon 450D

Aν προκειτε περι ενοικιασης ..νοικιασε οσους περισσοτερους μπορεις.Και αυτους που ανεφερες και αλλους που δεν ανεφερες.

Οι συγκεκριμενοι 2 παντως ..ιδιως για το 2014 αδικουνται σε cropped camera.(με την γενικοτερη εννοια "αδικουνται").

Υπαρχουν πλεον αρκετες επιλογες καλυτερες για να κουμπωσουν εκει.

(σκεψου αυτους τους 2 φακους σαν να ψαχνεις ~ 11-25mm για την cropped...Αλλιως σαν ευρος για την cropped δυσκολακι).

Απο την αλλη το επισης παραδοξο ειναι οτι δεν εχεις και τον πιο αναλυτικο σενσορα ωστε να ψαχνεις τον πιο sharp φακο.Διαφορες θα δεις απο εναν χαλια σε εναν παρα πολυ καλο αλλα δεν θα κρινουν την φωτογραφια καθοριστικα.

Φυσικα μιλωντας για καλη ληψη με σωστες ρυθμισεις.Οχι να παρεις πχ τον canon 50 1.4 και να τραβηξεις @1.4.

Για τετοιο διαφραγμα ξεκινας με τον art series και γλυκοκοιτας σφυριζοντας αδιαφορα (αν δεις τιμη) τον carl zeiss otus.

Aπο κει και επειτα αν μιλαμε για μια φορα ενοικιαση και ξεχναμε το οτιδηποτε αλλο..

δες τον φακο που ανεφερε ο deninho ,σιγμα 17-70 hsm C series (ακομα και για αγορα δλδ) ή καποιον prime οπως

Canon EF 28mm f/2.8 USM IS ,Canon EF 35mm f/2 USM IS ή αν για καποιο λογο θελησεις πιο ανοιχτο διαφραγμα απο φ2 δες και τον Samyang 35mm f/1.4 AS UMC .Αν δεν θες παραπανω διαφραγμα μεινε στο canon.

Οι δυο canon (28+35) μπορεις να τους δουλεψεις και wide open...Για αυτο τα δινεις τα ~450€ που ζητανε..

Oλα τα παραπανω περι ενοικιασης.Αν σκεφτεσαι μελλοντικη αγορα απλα μη κανεις το λαθος να ξαναδεις φακο για την 450d.:p

Υ.Γ

Εχω τον 17-40..αλλα στην 5δ.

Aν μπορεις να εισαι πανω απο 5.6 ...και να μην εισαι μονιμα @17μμ τοτε ειναι μια χαρα επιλογη για FF...που ειναι ευκολακι για uw-w φακο(κουμπωμενος σε φφ).

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Οι Zeiss μαμούνε και δέρνουνε, αλλά στα focal lengths που βγάζουνε, δίχως autofocus είναι λίγο βλακεία.

Πέραν από studiακί χρήση με κατάλληλο εξοπλισμό, εμπειρία και υπομονή, πορτραίτο με manual focus στις σύγχρονες consumer & pro-sumer DSLRs είναι ολίγον τι παλούκι.

Street photography με τον 55άρη Otus ? Αν στηθείς σε μια γωνία, prefocused κλπ οκ πες.

Αλλιώς ? Help me God ? :D

Από την άλλη, τα Distagon T στα architecture & landscape focal lengths είναι μανούλα, και δεν υπάρχει θέμα με το focusing.

Link to comment
Share on other sites

Οι Zeiss μαμούνε και δέρνουνε, αλλά στα focal lengths που βγάζουνε, δίχως autofocus είναι λίγο βλακεία.

Πέραν από studiακί χρήση με κατάλληλο εξοπλισμό, εμπειρία και υπομονή, πορτραίτο με manual focus στις σύγχρονες consumer & pro-sumer DSLRs είναι ολίγον τι παλούκι.

Street photography με τον 55άρη Otus ? Αν στηθείς σε μια γωνία, prefocused κλπ οκ πες.

Αλλιώς ? Help me God ? :D

Από την άλλη, τα Distagon T στα architecture & landscape focal lengths είναι μανούλα, και δεν υπάρχει θέμα με το focusing.

Eχεις μια ταση να διαστρεβλωνεις τα παντα με περισση ανεση χωρις καν να προαπαθεις.

Δεν προτεινα φακο 4Κ € για street photοgraphy.

Το αναφερα στο να μην περιμενει ευκρινεια σε "λαθος" διαφραγματα με "λαθος" φακο.

(εδιτ-> και δεν αναφερομαι αποκλειστικα στο 1.4...Πολλοι 2.8 πχ δεν το εχουν @2.8)

Και ξαναλεω(επειδη το ειχα αναφερει και παλιοτερα)..η φωτογραφια δεν ανακαλυφθηκε απο τοτε που πηρες μηχανη.Δεν ηταν παραλογο να να εστιαζεις χειροκινητα να γυριζεις φιλμ κλπ κλπ τα προηγουμενα 100 χρονια..

Βλεπεις παρατηρεις σχεδιαζεις και ετοιμαζεις το καδρο σου σχεδον σε οτιδηποτε.

1000 snapshots σε καθε ειδος και να ψαχνεις στο σωρο για 1-2 καρε δε μου λεει κατι.

y.g

landscape kai architecture (να βαλω και studio για product?) ??

Που να δεις τωρα τελευταια που ανακαλυφθηκαν καποιοι tilt and shift φακοι..(you -πλυθηντικος- can spot the irony).

edit

μου πηρε λιγη ωρα να το βρω..νομιζω το ειχα δει παλιοτερα dpreview αλλα δεν εκατσε..

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.