Jump to content



Τροχαία κανείς? Γτ να γίνω Punisher για να παρκάρω?


voudas

Recommended Posts

Λοιπόν, θέλω info όποιος ξέρει γτ τα νεύρα μου δεν είναι στα καλά τους... Απέναντι ακριβώς από το σπίτι μου (σε περιοχή με έντονο πρόβλημα parking) είναι ένας τυπάς που δεν έχει τύχει να τον πετύχω, όπου έχει μια σαραβαλιασμένη βέσπα με τέλη πληρωμένα ως το 2007, και τη βάζει κάθε μέρα το πρωί στη θέση του αυτοκινήτου του για να κρατάει τη θέση για όοοοποτε επιστρέψει...

απορίες:

1. είναι παράνομο ή νόμιμο?

2. αν είναι "νόμιμο", μπορεί να τον γράψουν για το ότι δεν έχει σήματα για 2008-2009-2010 (πινακίδες έχει)?

3. έχει κανείς φίλο από τροχαία πειραιά?

4. γτ οι άνθρωποι κοιτάνε μόνο την πάρτη τους κ να πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στο δε γ@μιέται ο γύφτος (και να συνεχίσει να κάνει τη δουλίτσα του και εγώ να συνεχίσω να αφρίζω) και στο να γίνω κακός "vigilante"?

:wall:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Take the law in your hands vouda :)

Περα απ τη πλακα δε νομιζω η τροχαια να μπορει να κανει κατι.

Να τη γραψει δλδ για τελη κυκλοφοριας οταν η vespa δεν κυκλοφορει και ειναι απλα παρκαρισμενη?

Πινακιδες εχει ή τις εχει παραδωσει?

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω αν το παρκαρισμενο μπρικι εχει τελη κυκλοφοριας και ασφαλεια ΔΕΝ μπορεις να του κανεις τιποτα.

Αν οχι τοτε μια χαρα τζερτζελο γινεται.

διαβασε και δω.

Link to comment
Share on other sites

κατω απο το σπιτι μου ενας ταριφας ειχε παρκαρει την κιτρινη πελωρια μερσεντες του και επιανε 2 θεσεις.Στις θεσεις που παρκαρουμε πλαγιως.Και παιρνω την τροχαια καλλιθεας και του λεω τι μπορω να του κανω και ποσο παρανομο η οχι ειναι να πιανει 2 θεσεις ετσι

Και μου λεει

Ανθρωπε μου τι να σου πω..Απλη λογικη θελει για να παρκαρεις..Τωρα αν αυτος παρκαρε ετσι τι να κανω κ εγω;

Τελος παντων για το γμτ πηρα πιο πολυ.

Αλλα που η λογικη στους ταριφες :p

Link to comment
Share on other sites

@tsakwnas το take the law in your hands το πα στο χουζουρι :innocent:

Το θεμα ρε vouda ειναι οτι αντε και βγαλεις ακρη με αυτο το θεμα.

Παλι το Parking Μπορει να στο παρει αλλος...

Αν φυγει η βεσπα απο κει αυτοματα σημαινει οτι ο καθενας θα μπορει να παρκαρει.

Εσυ δλδ παλι δε θα επωφεληθεις.

So whats the point. Αστο μην ασχολεισε...Μη σπαζεσαι για τον καθε μ@()@&@.

Εσυ χαλιεσε πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Η vespa που βρίσκεται όταν παρκάρει το αμάξι; διότι αν την ανεβάζει στο πεζοδρόμιο προφανώς είναι παράνομο και ίσως να ενδιαφερθεί η τροχαία να του τραβήξει ένα προστιματάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις βέσπα δίπλα κλείδωσε της και το τιμόνι η δέστην απο σταθερό σημείο :hehe: Η αν θές να νιώσεις πραγματικός modette <<--- http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/509248/ .

Πρώτα ομως βεβαιωσε πως οντως δεν εχει την θέση νοικιασμένη απο τον Δήμο .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συμβαίνει στον voudas το αντιμετωπίζει η αδελφή μου στην γειτονιά της/// σε σπίτι με 2 εισόδους παρκινγκ και επειδή δεν θέλει να παρκάρουν μπροστά στην είσοδό του έχει βάλει 2 παλιά και εμφανώς παραμελημένα μηχανάκια πλαγίως παρκαρισμένα σε απόσταση μεταξύ τους (παλαιότερα εβαζε καφάσια -καρέκλες)....έτσι έχει ελεύθερη 10 μέτρα πρόσοψης σπιτιού πλην των εισόδων...όταν ξαναπεράσω θα βγάλω φωτογραφίες

η γειτονιά είναι εξαγριωμένη και θα γίνουν φασαρίες ...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δε με νοιάζει να παρκάρω εγώ... απλά θα είναι +1 θέση στη γειτονιά... είναι πρόστυχο άλλοι να δίνουν λεφτά για θέσεις πάρκινγκ κ ο ελληνάρας να καβατζώνει μία με το μπρίκι... αν είναι ξέρω κ εγώ με 170 ευρώ, δίνω 160 για ένα σαράβαλο μηχανάκι και 10 για φυλαχτό για τις κατάρες των γειτόνων και είμαι άνετος... αλλά δε πάει έτσι...

και ούτε έχω σκοπό να παραφυλάω κλπ... απλά μου τη δίνει κ ήθελα να δω αν σε πρώτη φάση είναι διώξιμο αυτό...

τη μηχανή τη βάζει πλάγια αφού ξεπαρκάρει κ η θέση διατηρείται... αφού αν αδειάσει η επόμενη όποιος ξαναπαρκάρει το βάζει εκεί κ όχι κολλητά στη μηχανή να του κόψουν τη θέση... από τη μία λες όχι δε θα τον αφήσω να το παίζει σερίφης αλλά από την άλλη με τον κάθε κομπλεξικό φοβάσαι (πχ μπορεί να σου γρατζουνίσει το αμάξι)...

λίγο τσίπα από τον καθένα κ θα είμαστε καλύτερα όλοι, αλλά @@...

Link to comment
Share on other sites

Σηκωνεις το μηχανακι παρδιπλα κ παρκαρεις, βαλε κ μια καμερα αν ειναι ευκολο για να δεις αν κανει καμια δολιοφθορα στο δικο σου οταν επιστρεψει κ δεν βρει την "θεση του". :whip:

Link to comment
Share on other sites

το χω κάνει 2 φορές που γύρναγα από δουλειά με γρύλο παραμάσχαλα (κατά το γνωστό ανέκδοτο)... μου άφησε απειλητικό σημείωμα... δεν φοβάμαι, απλά δε θέλω να ασχολούμαι με καραγκιόζηδες (όχι κ άλλους anyway)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως γίνετε κάτι ρε...

Το μόνο που γίνεται είναι ΑΝ ποτέ βρεθεί η θέση απλά να πάς να παρκάρεις.

Το θέμα με τέτοιους ανθρώπους είναι πως δεν θες να μπλέξεις όχι γιατί "θα φοβιθείς" αλλά γιατί είναι σκουπίδια και καμία μέρα θα το βρείς κλειδωμένο το αμάξι και άντε βγάλε άκρη...

Ενημερωτικά να σου πω, εχω φίλο που μένει Παγκράτι, και έχει 1 Harley και ενα Range Rover. επειδή το παρκάρισμα είναι μαμισέτα εκει, όταν παρκάρει το range απέξω και ξεπαρκάρει μετά, βάζει την μηχανή σαν place holder γιατί μετά δεν βρίσκει ποτέ να βάλει το θορικτό κάπου.

Δεν είναι η ίδια φάση απλά σου λέω. και αυτός το κάνει για 1 θέση έξω απο το σπίτι του. Για την μάνα του έχουν νοικιάσει parking αλλά δεν παίζει 2η θέση για το range και δεν χωράει κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κάνει και ο γείτονας στο παλιό μου σπίτι, καβατζάρει τη θέση από κάτω με μηχανάκι και μετά βάζει το δικό του.

Είπα του πατέρα μου να βάζει το δικό του μηχανάκι εκεί και αναμένουμε αποτελέσματα.

Τα υπόλοιπα θα στα πω από κοντά, γιατί εδώ παραμονεύει ο νόμος :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.