Jump to content


Τροχαία κανείς? Γτ να γίνω Punisher για να παρκάρω?


voudas

Recommended Posts

στην γειτωνια μου ειναι ενα σπιτι που το εχει ενας με διανοητικη καθυστερηση και εχει και garage...

Μην ξεροντας κανεις στην γειτωνια εκτος 1-2 οτι δεν χρησιμοποιητε το αφηνουν κενο...

εκει που λετε ,παρκαρει σχεδον καθε μερα τα βραδια(λογο τρομερου προβληματος με τα παρκινγ) ενας με ενα accent....ε οταν προλαβαινω πριν απο αυτον το βαζω εγω...ειναι και διπλα στο σπιτι μου...

αποτελεσμα? αφου παρκαρα 3-4 φορες και δεν ειχε που να το βαλει μου εσκισε το λαστιχο με μαχαιρι!!!!αν ειναι δυνατον...Γυφτος

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Καφριλα η κατασταση. Το θεμα ειναι κατα ποσο θελεις να ασχοληθεις.

Στην Νεαπολη Θεσσαλονικης εχω δει μεχρι και πολυθρονα να καταλαμβανει θεση παρκινγκ.

Επισης η φαση με τις καρεκλες και τα σχετικα ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ. Τελος. Ο δρομος ειναι δημοσιος.

Εχω φτασει στα χερια με αλλον, επειδη χτυπησε το αμαξι γιατι λεει παρκαρα μπροστα στο σπιτι του.Φυσικα δεν εκλεινα καμια εισοδο σπιτιου ή παρκινγκ, απλα αυτος νομιζε οτι με το ενοικιο που πληρωνε (γιατι νοικαρης ηταν), νοικιαζε και την θεση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείτε να κάνετε κάτι. Είναι η νοοτροπία πολλών Ελλήνων.

Καθένας κοιτάζει την πάρτη του και τη θεσούλα του για να μην περπατήσει και 50 ολόκληρα μέτρα μέχρι το σπίτι. Οι υπόλοιποι πρέπει να κόψουν το λαιμό τους να βρουν να παρκάρουν.

Αγύριστα κεφάλια.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και η άποψη την οποία εκφράζεις είναι νοοτροπία πολλών Ελλήνων, και βασικό αίτιο του παρόντος προβλήματος (και πολλών άλλων...)

Δηλαδή τι?

Θα βάλω εγώ μυαλό στον άλλον που δεν έχει ίχνος παιδείας?

Που δε σκέφτεται ότι όλοι έχουν δικαίωμα να παρκάρουν στο δρόμο και ότι δεν μπορεί να βάλει στη θέση ταμπελάκι με το όνομά του με το έτσι θέλω?

Όχι, συγγνώμη. Με ενοχλεί, αλλά δε θα κάτσω να ασχοληθώ και να του πάω και κόντρα.

Στην τελική, δε θα βάλω σε κίνδυνο και το αμάξι μου.

Γιατί κρίνοντας από την παιδεία του, ποιος ξέρει με ποιο τρόπο θα πειράξει το αμάξι που θα του πιάσει την περίφημη θεσάρα του.

Και άντε να αποδείξεις μετά ότι το έκανε εκείνος. Η μόνη λύση μετά, θα είναι με τσαμπουκά, αλλά δεν είμαι καθόλου τέτοιος άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

μια σημείωση, δεν είναι προσόν μόνο των ελλήνων το όλο θέμα... είναι χαρακτηριστικό των αμόρφωτων, απαίδευτων, εγωιστών, εγωκεντρικών και μικρών ανθρώπων όπου και να βρίσκονται στο κόσμο.....

απλά.... εδώ... έχουμε περισσότερους....

Link to comment
Share on other sites

οι καρέκλες είναι παράνομες τα οχήματα όχι,

πρόστιμο μπορείς να του ρίξεις και για κατάληψη πεζοδρομίου και ενδεχομένως μέσω Δήμου για τη βέσπα όσο είναι κάτω στο δρόμο

πιθανότατα θα την μαζέψουν,αφού κολλήσουν σημείωμα προειδοποιητικό.

άκρη να βγάλεις δύσκολο, τα ίδια έχουμε και εμείς εδώ.

φωνάζουμε την αστυνομία λέει φέρε την τροχαία φέρνουμε την τροχαία λέει φέρε το δήμο έρχεται ο δήμος λέει είναι ποινικό το αδίκημα πηγαίντε στα δικαστήρια.

άμα βγάλεις άκρη,γράψε και εδώ τη λύση...

εμείς παίξαμε και το ξύλο μας ανταλλάξαμε και μηνύσεις

και φως δεν είδαμε....

η κατάσταση αλλάζει για 2μέρες και μετά όλα επανέρχονται στη θέση ισορροπίας τους...

ο μακάκας τις καρέκλες του,ο πονηρίδης τα μηχανάκια του και η γειτονιά στο ρυθμό της...

κοιτάζω φωτό του δρόμου προ τιετίας τετραετίας που είχαμε πάρει αμάξι και δεν τον αναγνωρίζω

ένα παρκαρισμένο εδώ κι ένα εκεί κάτω....

ας είναι καλά οι συντελεστές σοδόμησης και οι οικοδομικές άδειες άνευ πάρκινγ....

βολικά όλα, δε λέω...

επίσης είναι απίστευτα ψυχοφθόρο να προσπαθείς να επανιδρύσεις τη γειτονιά σου,την αυλή σου

το παπάρι σου όταν κανένας μα κανένας δεν αντιλαμβάνεται οτι οι ελευθερίες του πρέπει κάπου να σταματάνε, εκεί π.χ. που ίσως να ξεκινάνε οι δικές σου....

κορόιδευα κάτι φίλους που αγόραζαν σπίτια στη Λούτσα πριν χρόνια

τώρα ίσως και να ζηλεύω λίγο τους τύπους στο "χωριό"

και εκεί έχει πουστριλίκια και ζόρια αλλά απέχουν 10χρόνια από το μακελειό που ζούμε καθημερινά...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω υπαρχουν και οι αλλοι γειτονες που δεν τους εχουμε αναφερει μεχρι στιγμης. ειναι αυτοι που (μαλλον) βρισκονται πισω απο την κουρτινα του σπιτιου με τα κλειδια στο χερι και μολις αδειασει θεση μπροστα στο σπιτι τους τους βλεπεις να τρεχουν να το φερουν εκει. απο αυτους εχω αρκετους γυρο γυρο..

Link to comment
Share on other sites

Ok είπαμε ότι είναι προκλητικό και άτιμο να καταλαμβάνεις θέση παρκινκ για τη πάρτη σου με κάθε μέσο πέρα από το αυτοκίνητο σου.

Αλλά που είναι το κακό να προσπαθείς να βρεις μια θέση παρκιννγ διπλά στο σπίτι σου? Στη τελική ελευθερώνεται η θέση που βρισκόταν πριν το αυτοκίνητο και δεσμεύεται μια άλλη. Δε βλέπω κάτι μεμπτό σε αυτό. Αφού έτσι κι αλλιώς το αυτοκίνητο θα κάλυπτε μια θέση στη περιοχή.

Να φανταστείς το λέω εγώ αυτό που μου έχει αποτυπωθεί στο μυαλό, σαν οικογενειακή παράδοση από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, το παρκάρισμα 500 μέτρα μακριά από το σπίτι. (Περιοχή Ζωγράφου)

Link to comment
Share on other sites

Ok είπαμε ότι είναι προκλητικό και άτιμο να καταλαμβάνεις θέση παρκινκ για τη πάρτη σου με κάθε μέσο πέρα από το αυτοκίνητο σου.

Αλλά που είναι το κακό να προσπαθείς να βρεις μια θέση παρκιννγ διπλά στο σπίτι σου? Στη τελική ελευθερώνεται η θέση που βρισκόταν πριν το αυτοκίνητο και δεσμεύεται μια άλλη. Δε βλέπω κάτι μεμπτό σε αυτό. Αφού έτσι κι αλλιώς το αυτοκίνητο θα κάλυπτε μια θέση στη περιοχή.

Να φανταστείς το λέω εγώ αυτό που μου έχει αποτυπωθεί στο μυαλό, σαν οικογενειακή παράδοση από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, το παρκάρισμα 500 μέτρα μακριά από το σπίτι. (Περιοχή Ζωγράφου)

αφου ειναι ετσι να τα σκασει στο δημο να βγαλει αδεια καταληψης δρομου που κοστιζει πανω απο 5 χιλιαρικα και να γουσταρει...

Link to comment
Share on other sites

ας είναι καλά οι συντελεστές σοδόμησης και οι οικοδομικές άδειες άνευ πάρκινγ....

Ειναι ενας απο τους λογους που χαιρομαι που μενω στην Περαια, στην Θεσσαλονικη.

Με συντελεστη δομησης 0.4, τα 600 μετρα του στρεματος, τα κανουν ολοι Parking.

Η οικοδομη αυτη την στιγμη εχει 12 διαμερισματα και κατοικουνται ολα. Τα οχηματα

ειναι στο συνολο 14. Και εχουμε χωρο για καμια 6-7 ακομα.

Τα πεζοδρομια φυσικα εξω, ειναι αδεια. Εκτος απο κατι καφρους, οι οποιο ναι μεν

εφτιαξαν την μεζονετα, αλλα βαριουνται να βαζουν και να βγαζουν το αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι?

Θα βάλω εγώ μυαλό στον άλλον που δεν έχει ίχνος παιδείας?

Αν μη τι άλλο, θα ήταν ΠΟΛΥ πιο χρήσιμο να προσπαθήσεις, απο το να λες πόσο μα ΠΟΣΟ κακός, και αμόρφωτος και απαίδευτος είναι ο άλλος σε κάποιο χ φόρουμ, όπου η άποψη, πέρα απο προσωπική εκτόνωση, λίγα προσφέρει. Και το να προσπαθήσεις, γίνεται με πολλούς τρόπους. Δεν είναι ανάγκη να πας μόνος σου. Πάντε 15 και εξηγήστε του πως έχει το πράμα. Θα χαρακώσει ολονών τα αμάξια? (κι αν το κάνει, αποδεικνύεται ΠΟΛΥ ευκολα οτι ήταν αυτός σ' αυτή τη περίπτωση). Ή μαζευτείτε 115 και απατήστε απο τον όποιο αρμόδιο, να κάνει τα πράγματα ξεκάθαρα.

Δεν χρειάζεται να τον μορφώσεις. Δε σε ενδιαφέρει εντέλει. Ας είναι όσο βλαχαδερό θέλει. Όταν σ' αφορά όμως, μπορείς (κι αν δε μπορείς, ΠΡΕΠΕΙ να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ) να τον κάνεις να σέβεται.

Αυτό που προσπαθώ να πω, είναι οτι καλό και όμορφο το οτι η ελευθερία καθενός σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου, αλλά όταν ΔΕ σταματάει, και εσύ είσαι ο ΑΛΛΟΣ, αν δε διεκδικήσεις εσύ τα δικαιώματα σου, δε θα στα χαρίσει κανείς.

Φιλικά. :):daisy:

*Επίσης, να σημειώσω για την ιστορία, "beta tester" ποδηλατοδρόμων Θεσσαλονίκης εδώ. Για όποιον καταλαβαίνει... :p

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι ετσι να τα σκασει στο δημο να βγαλει αδεια καταληψης δρομου που κοστιζει πανω απο 5 χιλιαρικα και να γουσταρει...

:o Έτσι κι αλλιώς δε θα καταλάμβανε μια θέση κάπου εκεί γύρω το αυτοκίνητο του?

Προφανώς μιλάς έχοντας στο μυαλό σου τύπους που θεωρούν τις θέσεις κοντά στο σπίτι τους "δικές τους", και φυσικά τότε μπαίνουμε στη περίπτωση που περιγράφεται το πρώτο ποστ.

Εγώ απόρησα που είναι το κακό στο να περιμένεις να ελευθερωθεί κάποια θέση κοντά στο σπίτι σου για να φέρεις το αυτοκίνητο πιο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

μηπως γιατι εχω κι αλλες δουλειες να κανω απο το να περιμενω να φερω το αμαξι κοντα?

αλλωστε ποιο ειναι το νοημα...?

το θεμα δεν ειναι οταν δεν εχεις να παρκαρεις απλα,ειναι η μαγκια κλανια του εξυπνου γειτονα.

αυτο το φαινομενο ειναι και στα περισσοτερα μαγαζια,απο περιπτερα και ψιλικατζηδικα μεχρι κλαμπ και καφετερειες...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι εγώ κι εσύ έχουμε καλύτερες δουλειές να κάνουμε δε σημαίνει ότι ο άλλος δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει από τη στιγμη που δε χρησιμοποιεί κάποιο αθέμιτο μέσο για να καταλαμβάνει τη θέση διαρκώς ακόμα και όταν δε τη χρειάζεται.

Μπορεί να έχει το A-B πρόβλημα και να θέλει το αυτοκίνητο κοντά του.

Τώρα αν το πάμε και σε επιχειρήσεις-καφετέριες που εκμεταλλεύονται το δημόσιο χώρο καταχρηστικά ή για γείτονες που τους ξέρεις ότι το κάνουν αυτό μόνο και μόνο για "μαγκιά κλανιά" χωρίς κανέναν ουσιαστικό λόγο, δεν έχω λόγο να διαφωνήσω ότι είναι εκνευριστικό.

Link to comment
Share on other sites

δε σημαίνει ότι ο άλλος δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει από τη στιγμη που δε χρησιμοποιεί κάποιο αθέμιτο μέσο για να καταλαμβάνει τη θέση διαρκώς ακόμα και όταν δε τη χρειάζεται.

το να βαζει καρεκλες δεν ειναι αθεμιτο μεσο?

Αν εχει Α Β προβλημα βροβλημα του,αν ειναι αναπηρος να το δηλωσει στο δημο και θα του δωσουν την απαραιτητη αδεια.

αν απλα ειναι τεμπελης θα παρει @@:giveup:

Link to comment
Share on other sites

το να βαζει καρεκλες δεν ειναι αθεμιτο μεσο?

Ποιες καρέκλες?

Τόσα ποστς η κουβέντα περιστρέφεται γύρω από αυτούς που περιμένουν να αδειάσει η θέση για να φέρουν το αμάξι μπροστά στο σπίτι τους.

Δε μίλησε κανείς για καρέκλες νομίζω.

Και φυσικά αυτό δεν είναι κακό. Ο άλλος μπορεί να το 'χει βίτσιο να είναι το αμάξι από κάτω και να το βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες καρέκλες?

Τόσα ποστς η κουβέντα περιστρέφεται γύρω από αυτούς που περιμένουν να αδειάσει η θέση για να φέρουν το αμάξι μπροστά στο σπίτι τους.

Δε μίλησε κανείς για καρέκλες νομίζω.

Και φυσικά αυτό δεν είναι κακό. Ο άλλος μπορεί να το 'χει βίτσιο να είναι το αμάξι από κάτω και να το βλέπει.

α σορυ εγω νομιζα για καρεκλες και λοιπα εμποδια:look:

Link to comment
Share on other sites

ισως δεν το διατυπωσα σωστα αλλα εμενα με εκνευριζει οταν κατεβαινω να φυγω και επειδη για τον α β λογο δεν φυγω αμεσως βλεπω αυτον που μενει εκει να ερχεται και να μου λεει περιμενε να φερω το αμαξι μου και μετα φευγεις. μια δυο τρεις καπου δεν μου αρεσει. Δεν λεω ο καθενας εχει το δικαιωμα να παρκαρει σε μια θεση αφου δεν ενοχλει και δεν ειναι πιασμενη αλλα καποιοι το παρατραβανε. για αυτον που λεω τωρα εχει 2 αμαξια και ενα βανακι απο την δουλεια που το φερνει και κανει αμαν και πως να τα στιμωξει εξω απο την πορτα του.

ειναι και κατι αλλο. σε ενα φιλο μου οι γειτονες απενταντοι εχουν 4 αμαξια και ιδιωτικο παρκιν στην εισοδο. ωραια ειναι οταν τα βαζουν μεσα. οταν ομως παρκαρουν σε αλλο σημειο εκτος απο μεσα και μπροστα στο δικο του παρκιν αυτο δεν αρχιζει να γινεται κουραστικο για τους αλλους?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στη γειτονιά, απέναντι από το Πάρκο στην πλατεία Κύπρου, που έκοψε τα δέντρα ο Κακλαμάνης, έχει μια κάβα. Η κάβα αυτή, έχει 2-3 θέσεις parking μόνιμα καβατζωμένες με καφάσια και με καρότσια. Αυτοί που ακριβώς απέναντι διαδηλώνουν κατά του parking, γιατί δεν του καίνε την κάβα?

Επίσης ο μανάβης της γειτονιάς βάζει καφάσια στην μόνιμα καβατζωμένη θέση για το μανάβικό του.

Παιδιά, αυτά δεν αλλάζουν. Η νοοτροπία του έλληνα είναι αυτή, η λύση είναι να πας έξω από την πόλη, και να αφήσεις τους κάφρους εντός των τειχών. Και σε δεύτερο στάδιο, να αφήσεις τη χώρα εντελώς, αφού ούτως ή άλλως πάει για φούντο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.