Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Οι πωλησεις καινουριων αυτοκινητων εχει πεσει κοντα 50% και φυσικα θα συνεχισει ακαθεκτο την πτωτικη πορεια, οποτε και το εμπαργκο να γινει, not a single flack will be given...

το κερδος του γερμανου δεν ειναι μονο στην αγορα καινουργιων

Ειναι στα ανταλλακτικα που πουλαει στις αντιπροσωπειες και στις εξαγωγες μεταχειρισμενων που κανει (οι μαντρες εφοδιαζονται συνηθως απο γερμανια)

Link to comment
Share on other sites

Η οποια αγορα μεταχειρισμενων παει αν οχι το ιδιο χαλια, χειροτερα (τουλαχιστον κατι τετοιο ειχα ακουσει σε ενα καναλι σχετικα προσφατα).

Επισης, kathimerini.gr | Η Κίνα οδηγεί την αύξηση των εξαγωγών γερμανικών αυτοκινήτων

Δεν θα τους νοιαξει λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Η οποια αγορα μεταχειρισμενων παει αν οχι το ιδιο χαλια, χειροτερα (τουλαχιστον κατι τετοιο ειχα ακουσει σε ενα καναλι σχετικα προσφατα).

Επισης, kathimerini.gr | Η Κίνα οδηγεί την αύξηση των εξαγωγών γερμανικών αυτοκινήτων

Δεν θα τους νοιαξει λεμε...

Κοιτά εκεί.... τα C-Class. Ουρές λέμε.... κι απο κάτω οι Golfέτες. Δεν φτάνει που δεν μπορούν κλ@σουν αυτοι εκεί τώρα παίρνουν και απο 5 αμάξια.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι αυτο με την Κινα...Να μαθουν σιγα σιγα την υπερκαταναλωση (και αυτοι) ,να σμπρωχτουν οι μισθοι τους προς τα πανω ωστε να μην τραβανε προς τα κατω τους μισθους του υπολοιπου κοσμου.

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μας μισθοί δεν επηρεάζονται. Και εκτός κρίσης.

Δεν έχουμε δική μας παραγωγή σε τέτοια. Απεναντίας, σαν Κινέζοι και εμείς τους μισθούς άλλων ανεβάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να είσαι σε θέατρο σκιών , με τον Καραγκιόζη και τα Κολητήρια του . Μην τσιμπάτε παίδες , το κόλπο είναι μιλημένο , διαβάστε τον Προυπολογισμό του 2012 που ΟΛΟΙ ψήφισαν να δείτε τί λέει . Άκουσα τον Καζάκη που τον έκανε ανάλυση σε μία εκπομπή και μου 'πεσε το σαγόνι. Και εφόσον έχουν ψηφίσει ήδη από τις 12/12/2011 τον ESM όλα έρχονται από άνωθεν , οπότε τα καραγκιοζιλίκια περί Επιτρόπου περιτά. Ο Επίτροπος είναι ήδη εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά εκεί.... τα C-Class. Ουρές λέμε.... κι απο κάτω οι Golfέτες. Δεν φτάνει που δεν μπορούν κλ@σουν αυτοι εκεί τώρα παίρνουν και απο 5 αμάξια.

Αν βγεις λίγο από Ελλάδα, θα δεις ότι οι Κινέζοι είναι παντού.

Μην σου κάνει εντύπωση, είναι η μεγαλύτερη παρθένα αγορά διεθνώς.

Όποιος πουλάει εκεί είναι μάγκας.

Και σαβούρες φτιάχνουν και μόνοι τους.

Το λούξουρυ είναι που πουλάει ;)

Link to comment
Share on other sites

Σαν να είσαι σε θέατρο σκιών , με τον Καραγκιόζη και τα Κολητήρια του . Μην τσιμπάτε παίδες , το κόλπο είναι μιλημένο , διαβάστε τον Προυπολογισμό του 2012 που ΟΛΟΙ ψήφισαν να δείτε τί λέει . Άκουσα τον Καζάκη που τον έκανε ανάλυση σε μία εκπομπή και μου 'πεσε το σαγόνι. Και εφόσον έχουν ψηφίσει ήδη από τις 12/12/2011 τον ESM όλα έρχονται από άνωθεν , οπότε τα καραγκιοζιλίκια περί Επιτρόπου περιτά. Ο Επίτροπος είναι ήδη εδώ!
True.-

Είμαστε πλέον σε κατοχή. Η Τρόικα κατήργησε νόμο του κράτους που ψηφίστηκε πριν από 3 μέρες.Σοκ για τους οφειλέτες

Link to comment
Share on other sites

Οι κινέζοι όταν αρχίσουν να καταναλώνουν και να γλυκαίνονται θα αρχίσουν να απαιτούν περισσότερα και με το απολυταρχικό καθεστώς που έχουν σύντομα θα έρθουν σε σύγκρουση, αστάθεια και μακάρι και σε διαρροή επενδύσεων. Μας έχουν κάνει μεγάλο κακό. Το χειρότερο με αυτούς είναι πως έχουν εξαγάγει και κινέζους σε άλλες χώρες όπως στην ελλάδα και φτιάχνουν επιχειρήσεις. Οι κορεάτες, ταιβανοί και άλλοι λαοί με χαμηλά μεροκάματα δε στέλνουν τον λαό τους να κάνει μαγαζιά σε άλλες χώρες και να τις κάνεις έτσι δύο φορές ζημία.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο είναι ότι έχουν πάρει όλη την παραγωγή από Ευρώπη και Αμερική.

Μην πας μακριά, πες ότι θες να φτιάξεις μια πλακέτα.

Όσο θα σου στοιχίσει να φτιάξεις 1 από έλληνα κατασκευαστή, θα πάρεις 10 από τους κινέζους, και πιθανώς θα είναι και καλύτερες (πλέον).

Σε συνδυασμό με το ότι στέλνουν ένα κάρο φοιτητές σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου κάνοντας κατά 90% business studies καταλαβαίνεις ότι η οικονομία θα αλλάξει ραγδαία τα επόμενα χρόνια (ήδη έχει αλλάξει), και η πρώτη συνέπεια είναι να γίνει η Ευρώπη φτωχότερη και η Κίνα πλουσιότερη (η Αμερική λόγω δολλαρίου τη γλιτώνει, αναλογικά με το μέσο μισθό Ευρώπης είναι ήδη αρκετά 'φτωχοί').

Το καθεστώς της Κίνας δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα με τον πλούτο και με το να δημιουργεί κοινωνική ΕΛΙΤ. Η ΕΛΙΤ πιστεύω ήδη απολαμβάνει ελευθερίες, αυτοί που τις στερούνται είναι η φτωχολογιά. Ο μέσος μισθός στην Κίνα πλέον είναι γύρω στα 500 ευρώ σύμφωνα με τους κινέζους που έχω γνωρίσει να σπουδάζουν Αγγλία (στις νορμάλ θέσεις, δεν λέω για τους γκασταρμπάιτερ στις φάμπρικες), δεν είναι πολύ άσχημα αν σκεφτείς ότι εμείς είμασταν εντός Ε.Ε. στο 1000ρικο και τώρα πέφτουμε προς τα εκεί.

Ιδιαίτερα δε αν αναλογιστείς ότι τα κόστη διαβίωσης είναι πολύ πιο χαμηλά από τις χώρες της Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι φαίνεται η Κίνα εδω και τουλάχιστον 10-15 χρόνια εχει ενα σχέδιο και ακολουθεί μια στρατηγική(άσχετα με το αν κάποτε θα σπάσει η φουσκα,διότι με ξένο λοκο γίνομαι κ εγώ ιερόδουλη..)

το θεμα μας ειναι εμεις τι κάνουμε? ποιο το σχέδιο,ποια η στρατηγική,που οδεύουμε?

τελικα και οι δικοι μας ειχαν σχέδιο και παει πολυ καλα απο οτι φαινεται..

Link to comment
Share on other sites

Αν βγεις λίγο από Ελλάδα, θα δεις ότι οι Κινέζοι είναι παντού.

Μην σου κάνει εντύπωση, είναι η μεγαλύτερη παρθένα αγορά διεθνώς.

Όποιος πουλάει εκεί είναι μάγκας.

Και σαβούρες φτιάχνουν και μόνοι τους.

Το λούξουρυ είναι που πουλάει ;)

Φίλε μου μόνο στο Λονδίνο εχω πάει 2 φορές. Τους είχα δει κι εκεί. Το γνωρίζω οτι είναι παντού κι απο άλλους που ταξιδεύουν συχνά-πυκνά στο εξωτερικό.

Το μόνο που μου κάνει εντύπωση πλέον στη φάση που βρισκόμαστε είναι η Ελληνική απάθεια οσον αφορά την κατάσταση του τόπου αυτού.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι η Κίνα καθαυτή, βρήκαν πάλι το διάβολό τους οι Αμερικανοί και Ευρωπαίοι για να συσπειρώνουν ιδεολογικά τους υπηκόους τους...

Πρόβλημα είναι οι επιχειρήσεις μιας χώρας που βγάζουν έξω τη παραγωγή τους, οι εφοπλιστές της που ναυπηγούν έξω τα πλοία τους κοκ και το νομικό πλαίσιο και οι πολιτικές που το επιτρέπουν αν δεν το ενθαρρύνουν...

Η Κίνα εξάλλου δεν έχει κανένα συμφέρον να φτωχύνει η Ευρώπη κι η Αμερική, γιατί εκεί πουλάει τα προϊόντα της, εξαγωγική οικονομία είναι, αγοράζει δε και το χρέος τόσο της Ευρώπης όσο και των ΗΠΑ...

Πάντως η οικονομική κρίση τής έμαθε και την αξία της εσωτερικής ζήτησης, όταν πέφτει η εξωτερική...

Οι κυβερνήσεις και ευνοημένοι επιχειρηματίες μια χαρά ξέρουν να συνεργάζονται, τις "αντιπάθειες" και τις κατηγορίες τις αφήνουν για τα θύματα των ψευτοιδεολογημάτων τους...τα οποία οποία τα θυμουνται για να κατασκευάσουν εξωτερικούς εχθρούς και να ενοποιήσουν/συσπειρώσουν το πληθυσμό στο εσωτερικό, αλλά τα ξεχνούν στην ουσία τους, επιβάλλοντας ιεραρχίες σε κάθε χώρα και μεταξύ χωρών...

Το πρόβλημά μου δεν είναι ούτε η Κίνα, ούτε η Γερμανία, αλλά οι πολιτικές σε βάρος των εργαζομένων που οργανώνονται από την κάθε οικονομική και κοινωνική ελίτ...και ως προς αυτό οι εργαζόμενοι σε κάθε χώρα έχουν κοινά συμφέροντα

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω ποιός το έγραψε, δεν έψαξα κιόλας. Είναι εξαιρετικό κι έτσι, ανυπόγραφο:

70 χρόνια σε περίμενα

Έλα, ρε άτιμε. Έλα να τα πάρεις όλα. Και για όσα πάλεψαν οι πρόγονοί μου και για τα δύο μέτρα κήπο που μου άφησαν οι παππούδες μου. Έλα να πάρεις και τα μεροκάματα, τα σκληρά, που τα έβαζα στην άκρη για μια ώρα δύσκολη, εκείνη της αρρώστιας.

Έλα να τα πάρεις όλα. Πάρε και τον ήλιο που τόσο τον γουστάρεις για να λιάζουν οι συφιλιδικοί τα κορμιά τους αποκτώντας το μεσογειακό χρώμα που τόσο επιθυμούν και τόσο απεχθάνονται.

Πάρε ρε, και τις θάλασσές μου να εξάγεις αέριο και τα ποτάμια μου να παράγεις ενέργεια φθηνή μόνο για την πάρτη σου. Πάρε και το γάλα των προβάτων μας και τα στάρια των κάμπων μας.

Το ξέρω που το πας, άτιμε. Το πας εκεί που πάντα ήθελες να το φθάσεις. Να καταστήσεις έναν λαό υπηρέτη. Να βλέπω απελπισμένες μεσόκοπες να βγάζουν μεροκάματο σε μπουρδέλα παραπήγματα ενώ οι πιο νέες να φεύγουν καραβιές για τα διεθνή καλογυαλισμένα μπουρδέλα σου.

Να βλέπω γέρους να πεθαίνουν από αφόρητο κρύο κλεισμένοι μέσα στα 20 τετραγωνικά λίγο πριν τους τα πάρεις κι αυτά ή από ασφυξία όταν θα τους κλείνεις τον διακόπτη από την συσκευή οξυγόνου λόγω ληξιπρόθεσμων λογαριασμών.

Να βλέπω 50ρηδες σε απόγνωση, 40ρηδες στις ουρές ανεργίας και 20ρηδες να λένε την ξενιτειά πατρίδα τους.

Να βλέπω τα παιδιά ως μελλοντικούς σκλάβους της Φάρμας των Ανθρώπων που χρόνια στήνεις και τώρα θα εγκαινιάσεις εκεί ακριβώς που ξεκίνησε ο Ανθρωπισμός.

Βλέπω που το πας. Δεν θα ρίξεις απλά το μεροκάματο στο 1 ευρώ την ημέρα για 18 ώρες δουλειάς. Θα μας κάνεις να χαιρόμαστε που ζούμε κι ας μην παίρνουμε ούτε το 1 ευρώ. Φτιάχνεις το νέο Νταχάου και αυτό θα είναι η ίδια μου η χώρα. Τα Νταχάου ποτέ δεν κλείνουν, απλά αναστέλλουν τις εργασίες τους, έτσι δεν είναι λουκανοθρεμμένε μου;

Έφθασε η ώρα να μπουν μπροστά οι μηχανές αυτού του τεράστιου κρεματορίου που θα έχει για οροφή τον ουρανό που λατρέψαμε και για πάτωμα το χώμα που μας έθρεψε.

Έλα, ρε άτιμε, πισώπλατα αυτή την φορά γιατί την προηγούμενη που ήρθες είχες τουλάχιστον τα κότσια να μου υψώσεις κατάμουτρα το όπλο και να μου πεις να σκύψω. Και είχα την επιλογή ή να σκύψω ή να πάρω τα βουνά. Τώρα όμως μού έχεις κλέψει και τα βουνά. Μου μένει λοιπόν να σκύψω χωρίς τον φόβο της σφαίρας που θα έβγαινε από το προτεταμένο σου όπλο.

Είναι τρελό να παραδίνομαι χωρίς να έχω πάρει εντολή για αυτό. Είναι τρελό να φοβάμαι μια σφαίρα που δεν υπάρχει. Πώς γίνεται να βλέπω μπροστά μου ένα όπλο που δεν υπάρχει;

Άτιμε, τα όπλα σου αυτή την φορά δεν έχουν κάνη, ούτε σκανδάλη. Τα λάδωνες όμως δεκαετίες ολόκληρες και έχουν τις φάτσες όλων αυτών των υπανθρώπων που βγάζουν ακόμα λόγους, που κάνουν κόμματα και παρακόμματα, που σφάζονται μπροστά στην κάμερα ενώ πίσω από αυτή στήνουν το σχέδιο για το πλιάτσικο που έχει ξεκινήσει.

Α, ρε άτιμε. Για αυτόν τον λόγο πέταγες ξεροκόμματα στα κομματόσκυλα της Ελλάδας. Για την στιγμή που θα τους έδινες την εντολή να κάνουν επίθεση πισώπλατα στον ίδιο λαό που τους έδινε τις ελπίδες του μέσα από ένα σταυρωμένο κωλόχαρτο.

Έλα, ρε μπούλη του Βορρά, να με συμμορφώσεις, να με κάνεις ευρωπαϊκό είδος, να φτιάχνομαι με Μότσαρτ και όχι να κλαίω όταν ακούω κλαρίνο. Να νιώθω «πολιτισμένος» με προθήκες Μουσείων και όχι με τους σπαρμένους κίονες στα χωράφια μας, που κράτησαν όλον τον δήθεν σου πολιτισμό. Έλα να σε πάω τελευταία βόλτα στα πατρικά μας να μυρίσεις την ακόμα καμμένη πέτρα των σπιτιών από τον πολιτισμό των δικών σου προγόνων.

Έλα να με κάνεις άνθρωπο εμένα, τον γύφτο του Νότου. Έλα για να δω αν τελικά έχει μείνει ίχνος Ελλάδας μέσα μου. Έλα ρε, για να μου αποδείξεις αν το μαχαίρι του παππού μου είχε τα αποτελέσματα που μου περιέγραφε ή ήταν ένα παραμύθι για να κάνω όνειρα κόκκινα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.