Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Όπερ μεθερμηνευόμενον, οι εργατοπατέρες είναι αυτοί που προοθούν την ανασφάλιστη /μαύρη εργασία, και δεν είναι καν σε θέση να το αντιληφθούν.

γιατί να το αντιληφθούν? Τους συμφέρει ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22080]tavliban[/MENTION] Αυτο το αστειο με το να μπερδευουμε τον φιλελευθερισμο με τον ΝΕΟ-φιλελευθερισμο και το να αναλυουμε την ιδεολογια του (ΝΕΟ)φιλελευθερισμου με βαση την ετυμολογια της λεξης ειναι αρκετα χαριτωμενο.

Αν ειναι να το ξερω οταν βγαλω κι εγω μια ιδεολογια να την ονομασω "μπριζολεςστακαρβουνακαιγιαεπιδορπιοσοκολατα"

Πιστευω δεν θα εχει κανεις να πει κατι κακο...

Η φραση σου μολις περιεγραψε πανω κατω τις μισες πολιτικες ιδεολογιες (στα χαρτια), αναμεσα της και ο φασισμος, ο εθνικοσοσιαλισμος, η αναρχια κλπ κλπ

Αλλωστε δεν νομιζω οτι κανενα πολιτικο ρευμα θα "επιανε" αν ειχε σαν κεντρικο αξονα "ΔΕΝ ειστε ελεύθεροι να κάνετε ότι θέλετε και να ορίζετε εσεις την μοίρα σας, χωρίς βέβαια να γίνεστε βάρος στους υπόλοιπους, να τους προσβάλλετε και να τους ενοχλειτε."

Μεχρι ΚΑΙ ο... Χριστιανισμος σε αφηνει ελευθερο να κανεις οτι θες (αφου το εφαγες το μηλο πριν 2-3 χιλιαδες χρονια. :p

Προσωπικη μου αποψη με βαση το bold σου... savoir vivre/faire και fair play δεν χωραει οταν καποιος παει να βγαλει κερδος ειτε για να επιβιωσει η μπιζνα του, ειτε για να φαει την δικη σου μπιζνα. <-- νεοφιλελευθερισμος (ανταγωνισμος κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

^^ το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνεις πως νιώθω εγώ τώρα με αυτό το οικονομικό μοντέλο...για αυτό και αναφέρω το παράδειγμα που λέω παρακάτω...Μπορεί να είσαι ελεύθερος και στον κομμουνισμό/φασισμό που λες (ακόμα και στα χαρτιά) αλλά κουμάντο σε πολλά πράγματα δεν κάνεις...

Για μένα είναι καλό να υπάρχει ανταγωνισμός/φαω την μπίζνα του άλλου όπως λες...Δες τι γίνεται στην βιομηχανία των τηλεπικοινωνίων που έχουν κατεβάσει βρακιά και δες ποιον συμφέρει στην τελική...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ήταν κάποτε δημόσιο αγαθό και οι εκάστωτε κυβερνήσεις το εκμεταλεύτηκαν μαζί με τους πελάτες τους και έδιναν τηλέφωνο με μέσο και λάδι ελαις...Γιατί τότε υπήρχε 1 εταιρεία και απασχολούσε 500 (?) άτομα στον ΟΤΕ μόνο, ενώ τώρα είναι 4-5 και απασχολιούνται 2000+ άτομα και δεν υπολογίζω τους τριγύρω που πουλάνε για αυτούς...

Γιατί τώρα το τηλέφωνο κάνει 25 ευρό το μήνα και πριν ο ΟΤΕ σε χρέωνε ότι ήθελε...

εύκολο...

Link to comment
Share on other sites

γιατί πρέπει να βρεις τον πολιτκό που θα είναι άγιος με το φωτοστέφανο, ο οποίος θα έχει εμπειρία στην βιομηχανία και θα ξέρει πως θα λειτουργήσει μια εταιρεία κλπ κλπ...

imposibru...

προσωπικά προτιμώ όμως να έχουν περισσότερος κόσμος δουλειά και να έχω το δικαίωμα της επιλογής ποιον πάροχο να διαλέξω...και αυτό όχι μόνο στον πάροχο που την ξέρω την αγορά καλά, αλλά και σε άλλα πολλά κομμάτια...

Link to comment
Share on other sites

Στην Ρωσία εκμεταλλεύτηκαν κατάσκοποι, κλέφτες, οπορτουνιστές, μια κλίκα αλητήριων κοινός και μάζεψαν όλη την περιουσία του κράτους στα χέρια τους...είναι αυτό που λέει ακριβώς ο colt...

Δεν είναι φιλελευθερισμός αυτό...Αυτό είναι δικτατορία, κατάληψη εξουσιών από λίγους..και η αριστερή προπαγάνδα το λέει νεοφιλελευθερισμό...

Μυραλί

είναι απλό γιατί προτιμώ τον φιλελευθερισμό από τον κομμουνισμό. Το λέει και στο όνομα του. Θέλω να είμαι ελεύθερος να κάνω ότι θέλω και να ορίζω εγώ την μοίρα μου, χωρίς βέβαια να γίνομαι βάρος στους υπόλοιπους, να τους προσβάλλω και να τους ενοχλώ.

π.χ. Προσωπικά δεν θέλω να πληρώνω ΙΚΑ, για πολλούς και διάφορους λόγους (απλά θα πω ότι δεν πάει για την δικιά μου σύνταξη και φάρμακα το ποσό που δίνω). Προτιμώ να τα παίρνω στο ΧΕΡΙ και να τα κάνω ότι θέλω. Αν λοιπόν πάρω 4000 ευρό στο χέρι για παράδειγμα και τα ξοδέψω, θα δημιουργήσω θέσεις εργασίας οι οποίοι με την σειρά τους θα ξοδέψουν τον δικό τους μισθό και θα δημιουργήσουν άλλες θέσεις εργασίας. Έτσι λοιπόν θα έχεις περισσότερους εργαζομένους και το κράτος πάλι θα έχει κέρδη αφού θα παίρνει αυτά τα 4000 από φόρους κατανάλωσης...και άμα το βάλω αθροιστικά και δουλεύω 35 χρόνια ας πούμε θα πάρω στο χέρι 35Χ4000=140000 ..... no comments και δεν βάζω τόκους ή αν θα βρω καλύτερη δουλειά ή πάρω αυξήσεις....

Στο κάτω κάτω αυτή τη στιγμή δανείζεται για να καλύψει τα έξοδα ασφάλισης σε πρόωρες συντάξεις που το "καλό" μας κράτος έδωσε...

Το τι θα κάνω λοιπόν με την σύνταξή μου θέλω να το ΟΡΊΣΩ ΕΓΏ και κανένας άλλος.

Γενικά θέλω να ορίζω εγώ την μοίρα μου, και όχι το σύνολο, σε όλους τους τομείς.

Όμως ξέρεις γιατί δεν αρέσει αυτό σε πολλούς;

Γιατί εκεί που ξεκινάει η ελευθερία, αρχίζουν και οι ευθύνες.

Σωστός και μάλιστα αν παρατηρήσεις ποιοι ψηφίζουν τα κόμματα θα δείς ότι τα μικρά κόμματα της κοινής λογικής π.χ Δημιουργία Ξανά, Δράση τα ψηφίζουν όσοι δεν έχουν ανάγκη το κράτος για να ζήσουν επειδή είναι αξιόλογοι επιστήμονες είτε επιχειρηματίες και τα υποστηρίζουν γνωστά ονόματα ελλήνων του εξωτερικού που διαπρέπουν.

Αντίθετα τα υπόλοιπα κόμματα τα ψηφίζουν όσοι δε μπορούν να ζήσουν χωρίς το κράτος πατερούλη.

Και όπως πολύ εύστοχα έγραφε κάποιος ακόμα και τώρα που μπαίνει ένας στους χίλιους στο δημόσιο, ο έλληνας πιστεύει ότι αυτός θα είναι ο ένας στους χίλιους, ότι θα γλυψει πιο καλά από τους άλλους 999 οπότε θα πάρουν αυτόν.

Για αυτό και ψηφίζει κόμματα που υποστηρίζουν τον κρατισμό, δηλαδή ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ.

Ούτε καν τον νοιάζει αν έχει πρόγραμμα το κόμα που ψηφίζει(για τέτοια ζωάκια μιλάμε).

Αν έκανες μια βόλτα από τα site των κομμάτων στις προηγούμενες εκλογές θα γελούσες.

Μόνο Δημιουργία Ξανά και Δράση είχαν site με αναλυτικές θέσεις για τα πάντα.

Το δε site του Σύριζα ήταν το πιο γελοίο από όλα, καθώς αντί για θεματικές ενότητες με θέσεις, έβρισκες ένα κακογραμμένο κείμενο στο word!

Βέβαια σε τέτοιον λαο (έλεγε ο Ροβέρτος Σπυρόπουλος του ΙΚΑ ότι όταν ήταν βουλευτής δεν είχε έρθει ούτε ένας άνθρωπος ποτέ αντί για ρουσφέτι να ζητήσει αξιοκρατία) τέτοια κόμματα αξίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός και μάλιστα αν παρατηρήσεις ποιοι ψηφίζουν τα κόμματα θα δείς ότι τα μικρά κόμματα της κοινής λογικής π.χ Δημιουργία Ξανά, Δράση τα ψηφίζουν όσοι δεν έχουν ανάγκη το κράτος για να ζήσουν επειδή είναι αξιόλογοι επιστήμονες είτε επιχειρηματίες και τα υποστηρίζουν γνωστά ονόματα ελλήνων του εξωτερικού που διαπρέπουν.

Αντίθετα τα υπόλοιπα κόμματα τα ψηφίζουν όσοι δε μπορούν να ζήσουν χωρίς το κράτος πατερούλη.

Και όπως πολύ εύστοχα έγραφε κάποιος ακόμα και τώρα που μπαίνει ένας στους χίλιους στο δημόσιο, ο έλληνας πιστεύει ότι αυτός θα είναι ο ένας στους χίλιους, ότι θα γλυψει πιο καλά από τους άλλους 999 οπότε θα πάρουν αυτόν.

Για αυτό και ψηφίζει κόμματα που υποστηρίζουν τον κρατισμό, δηλαδή ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ.

Ούτε καν τον νοιάζει αν έχει πρόγραμμα το κόμα που ψηφίζει(για τέτοια ζωάκια μιλάμε).

Αν έκανες μια βόλτα από τα site των κομμάτων στις προηγούμενες εκλογές θα γελούσες.

Μόνο Δημιουργία Ξανά και Δράση είχαν site με αναλυτικές θέσεις για τα πάντα.

Το δε site του Σύριζα ήταν το πιο γελοίο από όλα, καθώς αντί για θεματικές ενότητες με θέσεις, έβρισκες ένα κακογραμμένο κείμενο στο word!

Βέβαια σε τέτοιον λαο (έλεγε ο Ροβέρτος Σπυρόπουλος του ΙΚΑ ότι όταν ήταν βουλευτής δεν είχε έρθει ούτε ένας άνθρωπος ποτέ αντί για ρουσφέτι να ζητήσει αξιοκρατία) τέτοια κόμματα αξίζουν.

ετοιμάσου τώρα να τα ακούσεις από πολλούς... :rofl:

πάντως η ΝΤΙΞΑΝ και γενικά τα φιλελεύθερα κόμματα με απογοήτευσαν από την έλλειψη επικοινωνίας που είχαν μεταξύ τους...

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ειναι και λυση , να βγαζουμε τους σκελετους της σταλινικης Ρωσσιας η της ναζιστικης Γερμανιας , για να δικαιολογησουμε την υπαρξη του σημερινου εκτρωματος που υπαρχει.

Ποια ελευθερη αγορα και παραμυθια , συνεχεια γινονται κρατικες παρεμβασεις υπερ του 0,1% της κοινωνιας (του λεγομενου κεφαλαιου) , με πρωτη και καλυτερη τις U.S.A στις οποιες υπαρχουν τρις για να στηριχθει η Wall Street αλλα οχι λεφτα για την ασφαλιση του κοσμου.

Τωρα επειδη σε αφηνουν να ψηφισεις μια φορα στα 4 χρονια με πληρη ελεγχο των Μ.Μ.Ε απο μερος τους ,

και μια στις χιλιες αμα δεν πανε τα πραγματα οπως θελουνε να σε απειλουν με φτωχεια , πολεμο κ.τ.λ (ή να επιβαλλουν χουντες και να σκοτωνουν πολιτικους ηγετες).

Επειδη ομως η ελληνικη γλωσσα ειναι η πιο πλουσια, δεν νομιζω οτι το παραπανω που περιεγραψα ,εχει να κανει κατι με ελευθερια ή δημοκρατια.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1167]colt3003[/MENTION] Λες λες για τον κομμουνισμό, και βγάζεις λάδι τον (νέο)Φιλελευθερισμό που ζούμε τώρα. Με το 30% ανεργία στην Ελλάδα..

Δεν υπάρχει νόημα να το συζητάμε περισσότερο, είναι προφανές ότι δεν πρόκειται να δεχθείτε ότι το μοντέλο είναι κακό, όπως εγώ δεν δέχομαι ότι το μοντέλο του Κομμουνισμού είναι αποτυχημένο.

Η διαφορά είναι ότι ο Κομμουνισμός απέτυχε να δουλέψει εξαιτίας των ανθρώπινων τάσεων, ενώ ο (νεο)Φιλελευθερισμός δουλευει γιατί δίνει στον άνθρωπο το καρότο του "κοίτα πόσο πάμπλουτος μπορείς να γίνεις". Βέβαια, μόνο ένα μικρό ποσοστό είναι εκεί, το υπόλοιπο, πεθαίνει προσπαθώντας.

Στο thread του Κομμουνισμού δεν πατάω.. Δεν έχω τα εφόδια για να μπω σε τέτοια λούπα.

[MENTION=806]skiabox[/MENTION] [MENTION=22080]tavliban[/MENTION]

Δεν έχω από που να αρχίσω και που να τελοιώσω με αυτά που γράφεις ρε skiabox...

Ότι γράφεις είναι είτε ψέματα είτε μισές αλήθειες.

Φυσικά και δεν τα ψηφίζουν όσοι δεν έχουν ανάγκη το κράτος, όχι επειδή είναι αξιόλογοι επιστήμονες, αλλά γιατί είτε νομίζουν ότι δεν το χρειάζοντε (γιατί όλοι θέλουνε τον δημόσιο δρόμο, το δημόσιο νοσοκομείο, την δημόσια καθαριότητα, τα δημόσια πάρκα), είτε γιατί είναι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού, μια χαρά περνούν σε κάποιο άλλο δημόσιο, οπότε, τι να τους νοιάζει τι γίνεται εδώ..

Πολύ θα ήθελα πάντως να μου δώσεις μερικά από αυτά τα γνωστά ονόματα..

Μετά λες ότι ο Έλληνας στηρίζει τον κρατισμό γιατί πιστευει οτι θα γλύψει καλύτερα από τους υπόλοιπους, και βάζεις μαζί ΝΔ, ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ.

Όχι αλήθεια, τον ΣΥΡΙΖΑ γιατί τον βάζεις εκεί? Με ποια λογική? Πότε κυβέρνησε ο ΣΥΡΙΖΑ και στήριξε τον άθλιο κρατισμό? Είχε την ευκαιρία να το κάνει πριν έναν χρόνο και δεν το έκανε, πάλι τα ίδια θα λέμε.

ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είναι 2 άθλια κόμματα, λεχρίτες, ψευτες και διεφθαρμένοι, όπου κανένα δεν είναι αυτό που λέει ότι είναι. Κανένα δεν λέει "Είμαστε με τον Κρατισμό", αλλά τα αποτελέσματα δείχνουν άλλα.

Γιατί αν δεχθούμε ότι το ΠΑΣΟΚ είναι σοσιαλιστικο και κοίτα πως τα έκανε με τον κρατισμό του ο σοσιαλισμος, τότε, πρέπει να δεχθούμε ότι και η ΝΔ είναι Λαική Φιλελευθερη Δεξιά. ΩΠ ΩΠ ΩΠ!!!! Κοίτα πως τα έκανε ο Φιλελευθερισμός με τον κρατισμό του!!

Το κράτος πρέπει να είναι ΠΟΛΥ διαφορετικό από ότι είναι τώρα, όλοι το λενε αυτό, ΑΛΛΑ μόνο 2 κόμματα άλλα λένε και αλλα κάνουν από πίσω.

Περί προγραμμάτων των κομμάτων, οκ, ότι να 'ναι, νομίζω ο καθένας θεωρεί ως πρόγραμμα υποκειμενικά ότι θέλει, και οτιδήποτε πει ο άλλος δεν αποτελεί πρόγραμμα. Αλλά εδώ σε πείραξε το ότι ήταν (?) γραμμένο στο Word.. Πολιτικός λόγος να μην σου αρέσει ένα κόμμα.

"Εμένα δεν μου αρέσει το σύμβολο της ΝΤΙΞΑΝ, τι να πει κανείς? Χάλια κόμμα"

Και μια που το έφερε η κουβέντα, βγήκαν αρκετά δημοσιευματα εκείνη την περίοδο που πρώην συναγωνιστές της ΝΤΙΞΑΝ έβγαιναν και έλαγαν πόσο απογοητευτηκαν από τους "αρχηγούς" τους, και πόσο δήθεν ήταν τελικά.. Κανείς δεν το σχολίασε.

Link to comment
Share on other sites

"sorry" που πετάγομαι σαν τη τσουτσου. Αλλά μου μοιάζει κάπως παράξενο, άνθρωποι βουτηγμένοι στα καταναλωτικά αγαθά όπως τα πάσης φάσεως ηλεκτρονικά προϊόντα, να μιλάνε για εφαρμογή φουλ κομουνιστικής λογικής, με δημόσια "αγαθά" κλπ.

Πολλά από τα πράγματα που "απολαμβάνουμε", είναι προϊόν αυτής της "σιχαμερής" φιλελεύθερης λογικής ανταγωνισμού των εταιριών που προσπαθούν να κάνουν διαρκώς τα προϊόντα τους πιο ελκυστικά έτσι ώστε να τα αγοράσει ο καταναλωτής.

Τί σας κάνει να πιστεύετε ότι αν η σύνδεση στο internet ήταν δημόσιο αγαθό, που θα διαχειριζόταν από μια δημόσια εταιρία, ότι θα υπήρχε αυτή η συνεχόμενη βελτίωση στις ταχύτητες? Ποιός ο λόγος? Θα ήταν πολύ εύκολο να τεθεί ένα κάποιο όριο ως ικανοποιητικό για οικιακή χρήση, και τέλος.

Τι? ανθρακονιμάτινο ποδήλατο για να κάνεις το hobby σου? ένας ατσάλινος σκελετός και πολύ σου είναι.

Έχει κάνεις επαφή με τα προϊόντα που τάιζαν οι δημόσιες υπηρεσίες, τους "πολίτες", στη σοβιετική ένωση?

Εγώ ας πούμε έχω μια μικρή επαφή, καθώς μεγάλωσα μετακινούμενος με την οικογένεια μου μέσα σε ένα Wartburg του 1978. Το συγκεκριμένο σασί, ίδιο και απαράλλακτο, έβγαινε από τα 60s ως το 90 όπου απλά έκλεισε η εταιρία με το πέσιμο του σοβιετικού μπλόκ. Ο δίχρονος κινητήρας που χρησιμοποιούσε, ήταν μάλιστα πρακτικά ο ίδιος που χρησιμοποιούσε η Auto union - DKW από τα 40s

Εν ολίγοις. Από τότε που η ανατολική Γερμανία μπήκε στο σοβιετικό μπλόκ, η εξέλιξη πάγωσε. Γι αυτούς πια ένα αυτοκίνητο αρκούσε να έχει 4εις ρόδες και έναν κινητήρα 993cc

Εξέλιξη της τεχνολογίας από σοβιετικούς επιστήμονες υπήρχε και την αξιοποιούσαν κυβερνητικοί στον ανταγωνισμό της απέναντι δύναμης. Τα περισσότερα όμως έμεναν σαν ιδέες ή πειραματικά concepts στα συρτάρια γιατί δεν υπήρχε κανένα κίνητρο να προωθηθούν αυτά προς τον κόσμο.

Και εννοείται θα μπορούσε να μου πει κάνεις. "Εδώ υπάρχει κόσμος που πεινάει, κι εσύ μου μιλάς για καταναλωτικές ανοησίες"

Ναι οκ, δεκτό. Αλλά καλώς η κακώς, βρισκόμαστε σε ένα τεχνολογικό forum. Και έχω την αίσθηση ότι πολλοί νομίζουν, ότι η τωρινή τους ζωή θα μπορούσε να μεταφερθεί με όλες τις ανέσεις που απολαμβάνουν τώρα, σε ένα παράλληλο σύμπαν, υπό ένα ουτοπικό καθαρά ανθρωποκεντρικό κομουνιστικό καθεστώς.

Link to comment
Share on other sites

ετοιμάσου τώρα να τα ακούσεις από πολλούς... :rofl:

πάντως η ΝΤΙΞΑΝ και γενικά τα φιλελεύθερα κόμματα με απογοήτευσαν από την έλλειψη επικοινωνίας που είχαν μεταξύ τους...

Μπα δεν ασχολούμαι ποτέ να πείσω κάποιον Έλληνα για κάτι(στρατηγική επιλογή για να μη χάνεις πολύτιμο χρόνο από τη ζωή σου). Έτσι κι αλλιώς ακόμα μέσα σε φούσκα ζούνε. Για να ξυπνήσουν πρέπει να πεινάσουν στα αλήθεια.

Δεν υπάρχει και χρόνος από κάποιον που κάνει ΚΑΝΟΝΙΚΗ δουλειά που παράγει υπεραξία.

Συνεπώς όσο βλέπεις κάποιον να γράφει σεντόνια, τόσο λιγότερη αξία έχει η γνώμη του όπως καταλαβαίνεις, τουλάχιστον για εμένα μιας και αποδεικνύει ότι δεν έχει κάτι χρήσιμο να κάνει για να προάγει τον ανθρώπινο πολιτισμό.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=258]kaynd[/MENTION]

Όχι, δεν είπα ότι θέλω να περάσουμε σε full Κομμουνιστικό καθεστώς. Έχω πει κατα καιρούς ότι αυτό δεν γίνεται.

Αυτό που λέω είναι ότι ο ακρογωνιάιος λίθος της θεωρίας του Κομμουνισμού θα έπρεπε να είναι πολύ πιο προωθημένος σε οποιαδήποτε κοινωνία.

Ισότητα μεταξύ των μελών της, και άλλα ωραία όπως α-ταξική κοινωνία, εργατικός έλεγχος παραγωγής προς όφελος όλης της κοινωνίας, αμεσοδημοκρατία, αποκέντρωση κτλ, στον βαθμό που όλα αυτά είναι εφικτά.

Αυτή την στιγμή, είμαστε στο άλλο άκρο, όπου τίποτα από αυτά δεν γίνεται και τα αποτελέσματα τα βλέπουμε.

Θέλεις φίλε μου να αγοράσεις ανθακονημάτινο ποδήλατο? Γιατί να σε εμποδίσει κανείς?

Εχει ξαναμπεί νομίζω, αλλά κοιτάξτε εδώ. Δεν λες την Φιλανδία Κομμουνιστικό κράτος, αλλά ωρίστε πως το κράτος προσφέρει κάτι στους Πολίτες της, και κανείς δεν διαμαρτύρεται για το κόστος τους, για τις εργατοώρες τους κτλ.

[MENTION=806]skiabox[/MENTION]

Ουάο.. Αφού παράγεις και υπεραξία και είσαι τόσο χρήσιμος.. οκ.. Τα σέβη μου που μας φώτισες στο thread.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν ασχολούμαι ποτέ να πείσω κάποιον Έλληνα για κάτι(στρατηγική επιλογή για να μη χάνεις πολύτιμο χρόνο από τη ζωή σου). Έτσι κι αλλιώς ακόμα μέσα σε φούσκα ζούνε. Για να ξυπνήσουν πρέπει να πεινάσουν στα αλήθεια.

Εσύ πού ζεις και τί υπηκοότητα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Νέες επενδύσεις της κινεζικής Cosco στη δυτική πλευρά του ΟΛΠ προανήγγειλε ο πρωθυπουργός, εγκαινιάζοντας με τον πρόεδρο του κινεζικού ομίλου COSCO, Γουέι Τζιαφού τον προβλήτα 3, το νέο προβλήτα εμπορευματοκιβωτίων.

Όπως είπε ο κ. Σαμαράς αν εγκριθεί από τις κοινοτικές αρχές η νέα διαπραγμάτευση, θα επενδυθούν επιπλέον 224 εκ. ευρώ και θα δημιουργηθούν 500 μόνιμες θέσεις εργασίας, καθώς και άλλες 200 κατά τα τρία χρόνια των κατασκευών.

Σε πλήρη ανάπτυξη, το λιμάνι του Πειραιά θα αποκτήσει δυναμικότητα 7 εκ τόνων, η επένδυση θα φτάσει τα 500 εκ ευρώ και οι θέσεις εργασίας θα ξεπεράσουν τις 3.000.

Τέλος ο κ. Σαμαράς απηύθυνε πρόσκληση στους Κινέζους να επενδύσουν και σε άλλους τομείς της ελληνικής οικονομίας αναφέροντας ότι σε λίγες ημέρες θα ανακοινωθεί και επίσημα η αποκρατικοποίηση της ΤΡΑΙΝΟΣΕ.

Πηγή: Σαμαράς προς Κινέζους: Επενδύστε και σε άλλους τομείς

«Η απόφαση για το κλείσιμο της ΕΡΤ και οποιοσδήποτε έωλος κυβερνητικός σχεδιασμός για τη συνέχεια, δημιουργεί αυτήν τη στιγμή στα κρατικά ταμεία ένα επιπλέον χρέος που ξεπερνά με μέτριους υπολογισμούς τα 300 εκατ. ευρώ και ίσως πλησιάσει και το μισό δισ. ευρώ» τόνισαν οι δημοσιογράφοι της ΕΡΤ, σε συνέντευξη Τύπου που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Ραδιομέγαρο της Αγίας Παρασκευής. «Οι αποζημιώσεις των 2.650 εργαζομένων, οι ρήτρες συμβολαίων, η ακύρωση συμφωνιών παραγωγών προγράμματος, τεράστιο κόστος για αποζημιώσεις πάσης φύσεως, με την “ΚΥΑ Κεδίκογλου” μεταφέρονται όλες στο δημόσιο λογιστικό και στον ελλειμματικό προϋπολογισμό» συμπλήρωσαν, υποστηρίζοντας ότι τα λάθη της αιφνιδιαστικής επιχείρησης κλεισίματος της ΕΡΤ δεν πρόκειται να διορθωθούν.

Do the math.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2474]Γιωργος_Μ[/MENTION], Έχεις δίκιο σε αυτό που γράφεις. πάνω που ετοιμαζόμαστε να ζήσουμε την πτώση (ή το μετασχηματισμό ;) ) αυτού που μέχρι τώρα μας παρείχε κατά κοινή ομολογία σαφώς καλύτερο επίπεδο διαβίωσης, και βλέπουμε σε όλο τον κόσμο να αναζητείται νέα λύση, έρχεται ο [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] και λοιποί και μας λένε πως η λύση είναι πίσω. Πόσο πίσω ? την εποχή των αγνών κομμουνιστών. Δηλαδή στις πρώτες χριστιανικές κοινότητες περίπου 1800 χρόνια πίσω. Προσωπικά αδυνατώ να δεχτώ ότι τα πάντα εξαντλούνται στις ήδη δοκιμασμένες (και μερικές ήδη ξεπερασμένες) λύσεις.

Αναζήτηση για κάτι νέο που να καλύπτει την εποχή μας ? ΝΑΙ οπωσδήποτε !!

Επαναφορά δια της πλαγίας και προκαλυμμένα λύσεων που απέτυχαν οικτρά ?? ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !

Το θέμα είναι πως για την υλοποίηση της πρώτης πρότασης θεωρώ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ την βούληση τουλάχιστον της πλειοψηφίας του συνόλου. Αν αυτή η συνθήκη δεν ικανοποιείται, τη θέση του κόσμου λαμβάνουν οι ινστρούχτορες, που πρώτο μέλημά τους είναι ΠΑΝΤΑ το τομάρι τους. Γιατί να τους το επιτρέψουμε ??

Link to comment
Share on other sites

γιατί πρέπει να βρεις τον πολιτκό που θα είναι άγιος με το φωτοστέφανο, ο οποίος θα έχει εμπειρία στην βιομηχανία και θα ξέρει πως θα λειτουργήσει μια εταιρεία κλπ κλπ...

imposibru...

προσωπικά προτιμώ όμως να έχουν περισσότερος κόσμος δουλειά και να έχω το δικαίωμα της επιλογής ποιον πάροχο να διαλέξω...και αυτό όχι μόνο στον πάροχο που την ξέρω την αγορά καλά, αλλά και σε άλλα πολλά κομμάτια...

Δειξε μου εναν επιχειρηματια/εργοστασιαρχη που θα ειναι ετσι οπως τον λες (αγιος με φωτοστεφανο) και θα σου βρω 10 πολιτικους με τις ιδιες αρετες. Και δεν το λεω για να υπερασπιστω τους πολιτικους. Ειναι γνωστη η αγαπη που τους εχω.

To χειροτερο δε ειναι το "Δειξε μου εναν πολιτικο που ειναι ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΠΟΔΟ απο αυτο που θελεις και περιγραφεις και θα σου δειξω απο απο 1-15 επιχειρηματιες που ειναι απο πισω του."

Δυστυχως ομως για την καταντια των πολιτικων ευθυνονται κατα 99.99% οι επιχειρηματιες που τους κατευθυνουν.

Μην κοροιδευομαστε. Οταν ζουμε σε ενα συστημα που απλα προωθει το "αμυνεσθε περι παρτης" θεωρω οτι στραβα αρμενιζουμε.

Δεν το καταλαβαινω αυτο παντως το παραδειγμα με τις τηλεπικοινωνιες (το εχεις ξαναπει κιολας).

Αυτο ειναι το holy grail του νεοφιλελευθερισμου?

Δηλαδη ειμαστε τρομερα ωφελημενοι?? Απο τις ΕΕ χωρες πρεπει να εχουμε απο τα αργοτερα και ακριβοτερα ιντεργουεμπζ.

Οσο για τα κινητα, σαν παθοντας ανακαλυψα προσφατα οτι για καθε "νεα" προσφορα που σκαει με κυμα διαφημησεων, αφαιρειται αυτοματα η προηγουμενη σιωπηλα. Για καθε νεο πακετο με δωρεαν χρονο ομιλιας, εχουν αυξησει το κοστος SMS και τουμπαλιν. Και το κανουνε ολοι με ψιλο-ιδια τιμολογια.

Μη μου πεις τι να τα κανεις τα SMS. Παραδειγμα ειναι που ετυχε να το εχω ζησει.

Αν το αφησεις στην μοιρα του να εχεις εκει ενα προγραμμα να "τρεχει" και δεν ασχοληθεις καθε 4-6μηνο να το αλλαζεις με το "νεο σουπερ ντουπερ με μπλε και πρασινους κοκκους" σου ερχεται μια ή αλλη.

Μην πω για εταιριες-κορακια (τυπου Ceetah :hehe:) που πηγανε και πιασανε κοροιδο την μανα μου. Στεγνο ψεμα για να υπογραψει και να αλλαξει παροχο.

Αμα αυτοι ειναι οι επιχειρηματιες με "εμπειρια" που "ξερουνε πως δουλευει μια μπιζνα" τον ηπιαμε κλαρινο...

Σορυ, αλλα ο ανταγωνισμος δεν εξαντλειται στο "παιδια ο αλλος εχει το ταδε προιον 10 ευρω φτηνοτερα, ριχτε την τιμη 11 ευρω να του την πουμε"

Σε ολους μας αρεσει αυτο.

Δυστυχως ομως εχει πολλα ποδαρια ο συγκεκριμενος διαολος.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, καλό νέο, αλλά, στο μέγκα το ξεφτύλισαν ήδη.

Success Story της χιλιετίας, χάρη στον Σαμαρά!!!

Ο Πρετεντέρης είπε "Σχεδόν όλη η Βόρεια Ελλάδα θα βρει θέσεις εργασίας εκεί". Μαζέψτε τον ρεεεεεεεεεε.

Θα συμφωνήσω με την ανακοίνωση του ΚΚΕ.. Ψίχουλα (μάλλον) για μάξιμουμ 2.500-10.000 ανθρώπους μπροστά στο 1.300.000 ανέργων, ενώ πριν 2 βδομάδες μόνο απέλυσαν 2500 ανθρώπους συν ~500 από τον Κατσέλη, 3000 μόνο αυτά που ξέρουμε για τον Ιούνιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.