Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Δέχεσαι ότι κανείς δεν μπορεί να ξέρει τον ακριβή αριθμό, σου φέρνω 4 δημοσιευματα που λένε για 40%, και τώρα μου λες πάλι ότι μπορεί να είναι λιγότερο, σύμφωνα με το ΣΕΠΕ.

Ποιος το γυρίζει στο τσάμικο πάλι και δεν απαντάει σε αυτά που τον ρωτάνε?

Επειδή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ας το κάνω φραγκοδίφραγκα.

Ο τΣΥΡΙΖΑ ζήτησε να μειωθεί το πρόστιμο για αδήλωτη εργασία

Η ΝΔ του την είπε.

Ο τΣΥΡΙΖΑ απαντάει ότι δεν πρέπει να μιλάνε αυτοί που πήγαν την αδήλωτη εργασία στο 40%

Και εγώ λέω ότι αυτό το νούμερο πολύ απλά δε βγαίνει διότι πολύ απλά αν ίσχυε θα είμασταν σε φουλ απασχόληση αν ήταν αλήθεια.

Έρχεσαι λοιπόν και μου δείχνεις 3 ρεπορτάζ που μιλάνε για αδήλωτη εργασία 40%. Και σου απαντάω με μια παράγραφο την οποία πήρα απο ένα απο τα λινκ που παρέθεσες όπου λέει το πολύ απλό. Ότι επειδή οι έλεγχοι είναι στοχευμένοι αυτό το 40% παραβατικότητας δε μπορεί να θεωρηθεί ασφαλές δείγμα προκειμένου να βγάλουμε συμπεράσματα για την αδήλωτη εργασία στην Ελλάδα.

Και έχεις το θράσος να μου μιλάς για τσάμικο;

Link to comment
Share on other sites

Ποιων ιδιωτών? Αυτών που ξεζουμούντε για να δανείζοντε οι τράπεζες?

Ναι ντε. Αυτών που μόλις ανεβείτε στην εξουσία θα τους επαναφέρετε τους μισθούς στο 2009 και επειδή οι δαπάνες τους θα έχουν περιοριστεί στα επίπεδα του 2013 δε θα ξέρουν τι να κάνουν τόσα φράγκα και θα πάνε να αγοράσουν μετοχές τραπεζών

Link to comment
Share on other sites

Ναι ντε. Αυτών που μόλις ανεβείτε στην εξουσία θα τους επαναφέρετε τους μισθούς στο 2009 και επειδή οι δαπάνες τους θα έχουν περιοριστεί στα επίπεδα του 2013 δε θα ξέρουν τι να κάνουν τόσα φράγκα και θα πάνε να αγοράσουν μετοχές τραπεζών

Mια φορά να σε δω να απαντάς στο τώρα με την αφεντιά του Σαμαρά για πρωθυπουργο, και όχι ρίχνοντας την μπάλα στην κερκίδα, και τι στον κόσμο.

Δέχεσαι λοιπόν, ότι το κράτος πρέπει να επιδοτεί ΜΟΝΟ τις τράπεζες, βάζοντας τον λαό να πληρώνει. Άρα ανάπτυξη μόνο των τραπεζών και ο λαός να τις υπηρετεί.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΣΥΡΙΖΑ ζήτησε να μειωθεί το πρόστιμο για αδήλωτη εργασία

Λάθος! Είπε να πάει αναλογικά με το μέγεθος της επιχείρησης, και φυσικά είπε να δίνοντε τα πρόστικα κτλ

Η ΝΔ του την είπε.

2-3 πραγματάκια είπε η ΝΔ (ούτε λάθος ούτε σωστά) και κάπου εκεί μπλέχτηκε και ο Μr Bravisimo και πέταξε την λακαμία του.

Ο ΣΥΡΙΖΑ απαντάει ότι δεν πρέπει να μιλάνε αυτοί που πήγαν την αδήλωτη εργασία στο 40%

Και εγώ λέω ότι αυτό το νούμερο πολύ απλά δε βγαίνει διότι πολύ απλά αν ίσχυε θα είμασταν σε φουλ απασχόληση αν ήταν αλήθεια.

Και σου απαντάω και εγώ και ο ΓιαγκΤ ότι δεν θα μπορούσες να ήσουν περισσότερο λάθος, αφού τέτοιες αναφορές (άσχετα από το ποσοστό) είναι επί των εργαζομένων, όχι επί των ανέργων.

Έρχεσαι λοιπόν και μου δείχνεις 3 ρεπορτάζ που μιλάνε για αδήλωτη εργασία 40%. Και σου απαντάω με μια παράγραφο την οποία πήρα απο ένα απο τα λινκ που παρέθεσες όπου λέει το πολύ απλό. Ότι επειδή οι έλεγχοι είναι στοχευμένοι αυτό το 40% παραβατικότητας δε μπορεί να θεωρηθεί ασφαλές δείγμα προκειμένου να βγάλουμε συμπεράσματα για την αδήλωτη εργασία στην Ελλάδα.

Και έχεις το θράσος να μου μιλάς για τσάμικο;

Αφού χορευεις κανονικότατα! Δεν απαντάς στο θέμα, παρά μόνο αμφισβητείς τους αριθμούς. Δεν είναι όλοι στοχευμένοι και δεν ελέγχοντε όλες οι επιχειρήσεις. Αν το ΣΕΠΕ λέει έτσι, εγώ πρέπει αν το δεχτώ? Αλλά έστω ότι δεν είναι 40% και είναι 30% είναι όλα μια χαρά? Αν είναι 20% είναι τέλεια?

Link to comment
Share on other sites

Σκάστε ρε μην νευριάσει ο Αντωνάκης και δεν δώσει πανελλαδικά free wifi!

( αλήθεια, έστω το φανταστικότατα σενάριο ότι πραγματοποιείται αυτή η υπόσχεση, οι ISP τι θα κάνουνε ? :D )

Link to comment
Share on other sites

Σκάστε ρε μην νευριάσει ο Αντωνάκης και δεν δώσει πανελλαδικά free wifi!

( αλήθεια, έστω το φανταστικότατα σενάριο ότι πραγματοποιείται αυτή η υπόσχεση, οι ISP τι θα κάνουνε ? :D )

Θα κολλάνε μπρίκια.

Link to comment
Share on other sites

περισσοτερο γέλιο ρίχνω εδώ,παρά στο ανέκδοτα θρεαντ :p

Εδώ ο τηλεπλασιέ έγινε ειδικός και κρίνει την ποιότητα των φαρμάκων...

Το άλλο δε ανέκδοτο με τον ΕΟΦ ιδέα του τηλεπλασιέ πρέπει να είναι και αυτή. :p

Link to comment
Share on other sites

Μιλάνε τώρα τα διόδια, τα θαλασσοδάνεια και οι κρατικές επιχορηγήσεις. Αυτοκριτική κάνει ο "δημόσιος" αυτός υπάλληλος;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Και σου απαντάω και εγώ και ο ΓιαγκΤ ότι δεν θα μπορούσες να ήσουν περισσότερο λάθος, αφού τέτοιες αναφορές (άσχετα από το ποσοστό) είναι επί των εργαζομένων, όχι επί των ανέργων.

Και όπως απάντησα στο ΓιαγκΤ και συμφώνησε μαζί μου, είναι πάρα πολύ δύσκολο για κάποιον να δηλώσει ότι δουλεύει στα ερωτηματολόγια της ΕΛΣΤΑΤ όταν δουλεύει μαύρα. Εσυ πχ θα το έκανες;

Αφού χορευεις κανονικότατα! Δεν απαντάς στο θέμα, παρά μόνο αμφισβητείς τους αριθμούς. Δεν είναι όλοι στοχευμένοι και δεν ελέγχοντε όλες οι επιχειρήσεις. Αν το ΣΕΠΕ λέει έτσι, εγώ πρέπει αν το δεχτώ? Αλλά έστω ότι δεν είναι 40% και είναι 30% είναι όλα μια χαρά? Αν είναι 20% είναι τέλεια?

Μα πως να μην αμφισβητήσω το συμπέρασμα που βγάζεις όταν ο ίδιος ο φορέας που έβγαλε την ανακοίνωση λέει ότι αυτή ακριβώς η ανακοίνωση δε μπορεί να εξάγει ασφαλή συμπεράσματα για τη μαύρη εργασία. Σου λέει ότι οι έλεγχοι γίνονται είτε σε ύποπτες επιχειρήσεις είτε μετά απο καταγγελία. Αν εσύ είσαι τόσο τσακωμένος με τη λογική ή τόσο πωρωμένος που δε μπορείς να το καταλάβεις αυτό, κανένα πρόβλημα. Τράβα πάρε αλα μπρατσέτα τον Παναγούλη και πηγαίνετε να δείρετε δημοκρατικά και με σεβασμό στην ανθρώπινη υπόσταση πάντα τον πρόεδρο του ΣΕΠΕ που είχε το θράσος το ρεμάλι να πει το αυτονόητο.

Link to comment
Share on other sites

Mια φορά να σε δω να απαντάς στο τώρα με την αφεντιά του Σαμαρά για πρωθυπουργο, και όχι ρίχνοντας την μπάλα στην κερκίδα, και τι στον κόσμο.

Δέχεσαι λοιπόν, ότι το κράτος πρέπει να επιδοτεί ΜΟΝΟ τις τράπεζες, βάζοντας τον λαό να πληρώνει. Άρα ανάπτυξη μόνο των τραπεζών και ο λαός να τις υπηρετεί.

Αυτό που λέω είναι ότι οι τράπεζες παίζουν βασικό ρόλο σε μια οικονομία και πρέπει να προστατεύονται. Αν διαφωνείς πάρε ένα τηλέφωνο τον προεδρό σου (χρόνια του πολλά για σήμερα btw) διότι αυτό είπε και ο ίδιος στο Τέξας. Σε μια παγκόσμια οικονομία όπου το ρόλο πχ της Εθνικής θα μπορούσε να τον παίξει η barclays (κοινώς να δίνει αυτή απο το Λονδίνο δάνεια σε Έλληνες) θα δεχόμουν να τις αφήσεις να φαληρίσουν.

Όσον αφορά το ποιος θα αγοράσει τις Ελληνικές μετοχές άνοιξε και διάβασε ποιο είναι το πλάνο επαναγοράς τους απο ιδιώτες. Δε θα κάτσω εγώ να σου ανοίξω τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάνε τώρα τα διόδια, τα θαλασσοδάνεια και οι κρατικές επιχορηγήσεις. Αυτοκριτική κάνει ο "δημόσιος" αυτός υπάλληλος;

Δηλαδή ο εργαζόμενος στον οποιοδήποτε μεγαλο-εργολάβο/καραβοκύρη/εργοστασιάρχη/τραπεζίτη, που πιθανόν να διαπλέκεται με το πολιτικό σύστημα, αυτομάτως χρεώνεται και τη ρετσινιά του εργοδότη του ????

Ε ας μην κλαιγόμαστε λοιπόν για τη φυγή όλων αυτών για τα ξένα. Αυτούς ποτέ και πουθενά δεν τους ακούμπησε κανένας. (Δες μόνο πόσα τέτοια ονόματα κυριαρχούν στην Γερμανία).

Και μετά τι ?? Ο λαός θα αναλάβει την κατοχή/διαχείριση των μέσων παραγωγής πλούτου ??? Το έχουμε δεί αυτό το έργο νομίζω. Απο την αρχή μέχρι το τέλος.

Διάβασε και το δεύτερο λινκ που παρέθεσα για να καταλάβεις τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο βέβαια και το επάγγελμα -π.χ. κανένα πρόβλημα με τον όποιο εργαζόμενο στο Άκτωρα του Μπόμπολα αλλά όταν ακούς νύχτα-μέρα τον Πρετεντέρη να δουλευει πρίμο σεγόντο Μνημόνιο ...

Link to comment
Share on other sites

^^ Για εμένα τουλάχιστον, είναι το ίδιο μεμτό με αυτούς που νύχτα μέρα μας δουλεύουν με το ανάποδο παραμύθι, αλλά απαξιούν να μπούν στον κόπο να μας εξηγήσουν και τον τρόπο που θα δουλέψει η δική τους εκδοχή. Δεν πειράζει όμως. Το τέλος των ψευδαισθήσεων είναι κοντά.

Τελικά, όλοι αυτοί (και οι μεν και οι δε) καλύπτουν μια συγκεκριμένη ανάγκη: Να αγοράσει ο καθένας που βαριέται/δυσκολεύεται να κρίνει απο μόνος του, τι συμβαίνει γύρω του, την εκδοχή που του κάθεται καλυτερα στα συμφέροντά του.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.