Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

**μώ τα κολλημένα μυαλά της παλιάς γενιάς......εδώ ο κόσμος χάνεται και αυτοι το χαβά τους.

Tαφόπλακα στο αποτεφρωτήριο στο Μαρκόπουλο - Yahoo!

άντε μετά να δεις ανάπτυξη όταν ακόμα και η ελάχιστη προσπάθεια προς την σωστή κατεύθυνση (και αφού έχει περάσει από 40 κύματα) κολλάει σε τέτοιες βλακείες.

και για να δείτε πόσα συμφέρονται και λεφτά παίζονται να σας ενημερώσω οτι στους Αγίους Αναργύρους τα ετήσια έξοδα αποθήκευσης οστών νεκρού φτάνουν πλέον τα 100ευρώ το χρόνο.

Για ακόμα μία φορά η ασυδωσία δεν έχει όριο. Από πού και ως πού παρεμβάλλονται σε θέματα κοσμικά; Η επιστολή που έστειλε ο Μητροπολίτης από τη μία λέει ότι η εκκλησία δεν έχει λόγο σε τέτοια θέματα (όπως και στις ταφές αλλόθρησκων), αλλά από την άλλη καταγγέλει το αποτεφρωτήριο γιατί θα "διαταρράξει" ήθη και έθιμα του πιστού λαού. Τα ανθρώπινα δικαιώματα για μία ακόμα φορά παραμερίζονται.

Εντάξει βέβαια. Εκείνοι κατάφεραν το σκοπό τους. Να κρατήσουν το μονοπώλιο της κηδείας. Είναι πολλά τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

**μώ τα κολλημένα μυαλά της παλιάς γενιάς......εδώ ο κόσμος χάνεται και αυτοι το χαβά τους.

Tαφόπλακα στο αποτεφρωτήριο στο Μαρκόπουλο - Yahoo!

άντε μετά να δεις ανάπτυξη όταν ακόμα και η ελάχιστη προσπάθεια προς την σωστή κατεύθυνση (και αφού έχει περάσει από 40 κύματα) κολλάει σε τέτοιες βλακείες.

και για να δείτε πόσα συμφέρονται και λεφτά παίζονται να σας ενημερώσω οτι στους Αγίους Αναργύρους τα ετήσια έξοδα αποθήκευσης οστών νεκρού φτάνουν πλέον τα 100ευρώ το χρόνο.

Αν καταφέρουν και στα πάρουν Γιώργο, μαγκιά τους. Όταν η θρησκεία λέει ότι σημασία έχει η ψυχή του ανθρώπου και τα υπόλοιπα είναι τίποτα, "χτίσε εσύ" ειδωλολατρικά παλάτια στο νεκροταφείο !!

Πέθανε συγγενής σου; Πάρε προσφορές, για την φτηνότερη κηδεία, θάψε τον άνθρωπο και μην ασχοληθείς ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρουν και στα πάρουν Γιώργο, μαγκιά τους. Όταν η θρησκεία λέει ότι σημασία έχει η ψυχή του ανθρώπου και τα υπόλοιπα είναι τίποτα, "χτίσε εσύ" ειδωλολατρικά παλάτια στο νεκροταφείο !!

Πέθανε συγγενής σου; Πάρε προσφορές, για την φτηνότερη κηδεία, θάψε τον άνθρωπο και μην ασχοληθείς ξανά.

συμφωνοι Γιανγκο, αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος πως το αποτεφρωτηριο δεν θα χτιστει, οποτε δεν θα υπαρχει η δυνατοτητα αποτεφρωσης...:...:

θελω να πω, οτι ο κοσμος μπορει να γραψει στα παλαιοτερα των υποδηματων του τα "κοληματα" (χαριστικα τα αποκαλω ετσι για να μην επεκταθω), αλλα αυτο δεν λυνει το προβλημα του

ειναι η ιδια λογικη σταρχ**σμου και ωχαδελφισμου που εχει φτασει εδω την κατασταση συνολικα στην χωρα (πολιτικα,οικονομικα,κοινωνικα)

Το προβλημα ειναι πως η πολιτικη εξουσια (στο συνολο της) δεν ειναι σε θεση να τα βαλλει με τον Θεσμο Εκκλησια (Α.Ε.), το οποιο σε μεγαλο βαθμο δικαιολογειται κιολας, καθως και η ελληνικη κοινωνια δειχνει πως δεν ειναι ετοιμη για να ερθει σε ρηξη με την Εκκλησια δυστυχως.

Αυτος ο περιβοητος διαχωρισμος κρατους-θρησκειας-εκκλησιας ποτε θα εφαρμοστει?

Μαλλον ποτε, αν υπολογισουμε οτι εν ετει 2012, ακομα εχουμε Υπουργειο Θρησκευματων, και μαλιστα αρρηκτα συνδεδεμενο με την Παιδεια

Εχουμε ακομα στα σχολεια μαθημα θρησκευτικων στο οποιο επι της ουσιας διδασκεται μονο ο Χριστιανισμος (κυριως δε ο Ορθοδοξος) και μεχρι και πριν λιγα χρονια, διδασκοντες ηταν παπαδες και "Θεουσες"...

Η αδρανεια επομενως δεν βλεπω να εχει αποτελεσμα, ετσι δεν ειναι? :hm:

Link to comment
Share on other sites

ούτε καν.......αποτεφρωτήριο και στο Αιγαίο από τα βράχια του Σουνίου.

Εγώ σου λέω ότι το αποτεφρωτήριο αν χτιστεί θα είναι ποιο ακριβό από ένα θάψιμο σε "δευτεράντζα νεκροταφείο"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου λέω ότι το αποτεφρωτήριο αν χτιστεί θα είναι ποιο ακριβό από ένα θάψιμο σε "δευτεράντζα νεκροταφείο"

Είναι επιλογή και δικαίωμα του καθενός τι θα γίνει το σώμα του μετά το θάνατό του. Και το κόστος δεν παίζει κανένα ρόλο στην απόφαση της δημιουργίας ή όχι αποτεφρωτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι επιλογή και δικαίωμα του καθενός τι θα γίνει το σώμα του μετά το θάνατό του. Και το κόστος δεν παίζει κανένα ρόλο στην απόφαση της δημιουργίας ή όχι αποτεφρωτηρίου.

Όσο ζω μαθαίνω!!

Μέχρι τώρα ήξερα ότι δικαιώματα έχουν οι ζωντανοί.

Βεβαίως αντιλαμβάνεσαι φαντάζομε τι θρησκόληπτη άποψη εκφράζεις έτσι; : )

Link to comment
Share on other sites

Όσο ζω μαθαίνω!!

Μέχρι τώρα ήξερα ότι δικαιώματα έχουν οι ζωντανοί.

Βεβαίως αντιλαμβάνεσαι φαντάζομε τι θρησκόληπτη άποψη εκφράζεις έτσι; : )

Δηλαδή αυτοί που θέλουν άλλες μεθόδους πέραν της ταφής δεν έχουν το δικαίωμα να τις επιλέξουν; Αποτέφρωση, Κατάψυξη, Διάλυση σε χημικά (ή όπως αλλιώς λέγεται) δεν έχουν το δικαίωμα της επιλογής; Προφανώς και δεν εννοώ ανόητες επιλογές, π.χ. εναπόθεση στην πλατεία Συντάγματος ή να μιουμοποιηθεί μέσα στον Παρθενώνα, αλλά ξεκάθαρα μέσα στα πλαίσια του εφικτού και του νόμιμου.

Προς τι ο χαρακτηρισμός ως θρησκόληπτη στάση;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτοί που θέλουν άλλες μεθόδους πέραν της ταφής δεν έχουν το δικαίωμα να τις επιλέξουν; Αποτέφρωση, Κατάψυξη, Διάλυση σε χημικά (ή όπως αλλιώς λέγεται) δεν έχουν το δικαίωμα της επιλογής; Προφανώς και δεν εννοώ ανόητες επιλογές, π.χ. εναπόθεση στην πλατεία Συντάγματος ή να μιουμοποιηθεί μέσα στον Παρθενώνα, αλλά ξεκάθαρα μέσα στα πλαίσια του εφικτού και του νόμιμου.

Προς τι ο χαρακτηρισμός ως θρησκόληπτη στάση;

Θα στο ξαναγράψω : Μόνο οι ζωντανοί "θέλουν"

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε επί του πρακτέου.

Ο καθένας έχει αποφασίσει τι επιθυμεί μετά θάνατον οι συγγενείς του να πράξουν για το σώμα του. Δεν αποφασίζεις όταν είσαι νεκρός. Ζωντανός αποφασίζεις. Όπως ακριβώς ζωντανός αφήνεις τη διαθήκη σου και αυτή πραγματοποιείται μετά θάνατον. Δεν καταλαβαίνω την ένστασή σου. Άλλοι μπορεί να θέλουν κηδεία, άλλοι αποτέφρωση. Είναι υποχρέωση του ελληνικού κράτους να παρέχει και αυτή τη δυνατότητα. Ασχέτως κόστους, πόσο μάλλον όταν θα αποφέρει και χρήματα στο δήμο. Η παρέμβαση της εκκλησίας είναι κατακριτέα και αστήριχτη. Αυτά από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε επί του πρακτέου.

Ο καθένας έχει αποφασίσει τι επιθυμεί μετά θάνατον οι συγγενείς του να πράξουν για το σώμα του. Δεν αποφασίζεις όταν είσαι νεκρός. Ζωντανός αποφασίζεις. Όπως ακριβώς ζωντανός αφήνεις τη διαθήκη σου και αυτή πραγματοποιείται μετά θάνατον. Δεν καταλαβαίνω την ένστασή σου. Άλλοι μπορεί να θέλουν κηδεία, άλλοι αποτέφρωση. Είναι υποχρέωση του ελληνικού κράτους να παρέχει και αυτή τη δυνατότητα. Ασχέτως κόστους, πόσο μάλλον όταν θα αποφέρει και χρήματα στο δήμο. Η παρέμβαση της εκκλησίας είναι κατακριτέα και αστήριχτη. Αυτά από εμένα.

Νομίζω ότι ο Γιαγκτ θέλει να πει ότι όσο είναι ζωντανός εκφράζει τι θέλει μετά θάνατον. Όταν πεθάνει δεν έχει σημασία για αυτόν ότι και να γίνει. Απλά στην μια περίπτωση θα σεβαστείς τις επιθυμίες του όσο ήτανε ζωντανός και στην άλλη θα πράξεις όπως νομίζεις εσύ καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Τα θέλω του ανθρώπου σταματούν με το θάνατο του. "Θέλω το σώμα μου να καεί να βραστεί να τηγανισθεί" είναι μπούρδες που γελοιοποιούν τους ζωντανούς

Αν δεν προσδίδεις μεταφυσικές ιδιότητες στο πτώμα, είναι ένα άχρηστο σκουπίδι για πέταμα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει ψυχή και που πάει, ξέρω όμως σίγουρα ότι δεν είναι το πτώμα ο άνθρωπος μας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συφμωνώ και με τους δύο, μία είναι η λύση: αυτοκτονία. χαχαχα

Κάπως έτσι για να γλιτώσεις εκτός του προβληματισμού και την ταφή:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=z7WKx7C9qtU]Denethor - You Are On Fire - YouTube[/ame]

Όμως η εκκλησία δεν είχε λόγο όντως.

Πλάκα κανω με την αυτοκτονία, ε...

:T:

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα μία φορά η ασυδωσία δεν έχει όριο. Από πού και ως πού παρεμβάλλονται σε θέματα κοσμικά; Η επιστολή που έστειλε ο Μητροπολίτης από τη μία λέει ότι η εκκλησία δεν έχει λόγο σε τέτοια θέματα (όπως και στις ταφές αλλόθρησκων), αλλά από την άλλη καταγγέλει το αποτεφρωτήριο γιατί θα "διαταρράξει" ήθη και έθιμα του πιστού λαού. Τα ανθρώπινα δικαιώματα για μία ακόμα φορά παραμερίζονται.

Εντάξει βέβαια. Εκείνοι κατάφεραν το σκοπό τους. Να κρατήσουν το μονοπώλιο της κηδείας. Είναι πολλά τα λεφτά.

Ανθρώπινο δικαίωμα είναι να τρως παιδάκια την Καθαρά Δευτέρα και να ρίχνεις βεγγαλικά αντί να πετάς χαρταετό. Αν όμως αποφασίσει κάποιος δήμος της χώρας να μοιράζει παϊδάκια μαζί με την λαγάνα και την φασολάδα εκείνη την ημέρα και να κάνει και ρίψη βεγγαλικών παράλληλα με το πέταγμα των χαρταετών, θα υπάρξει μπόλικος κόσμος που θα αντιδράσει και δικαιολογημένα. Του Καμίνη σίγουρα θα του πέρασε η ιδέα :p

Όσον αφορά τον Μητροπολίτη και το ότι κοιτάει πρώτα τα συμφέροντα της εκκλησίας και μετά των άθεων και των αλλόθρησκων δεν είναι παράλογο.

Δεν διαφωνώ με την αναγκαιότητα ύπαρξης αποτεφρωτηρίου, αλλά γίνεσαι υπερβολικός στους χαρακτηρισμούς σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ξέρουμε οι συνθήκες στις φυλακές είναι άθλιες και φιλοξενούν περισσότερο κόσμο απ'όσο μπορούν. Τον τελευταίο καιρό πολύ δεν φυλακίζονται/προφυλακίζονται γιατί δεν υπάρχει χώρος.

4 φυλακές είναι έτοιμες και δεν λειτουργούν επειδή δεν μπορούν να προσλάβουν προσωπικό.

angry-desk-flip.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα θέλω του ανθρώπου σταματούν με το θάνατο του. "Θέλω το σώμα μου να καεί να βραστεί να τηγανισθεί" είναι μπούρδες που γελοιοποιούν τους ζωντανούς

Αν δεν προσδίδεις μεταφυσικές ιδιότητες στο πτώμα, είναι ένα άχρηστο σκουπίδι για πέταμα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει ψυχή και που πάει, ξέρω όμως σίγουρα ότι δεν είναι το πτώμα ο άνθρωπος μας.

25536337.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.