Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Δεν μπορώ να σου πω κάτι παραπάνω απ' το ότι έχεις μεγάλη απαισιοδοξία, το οποίο είναι ναι μεν χαρακτηριστικό πλέον της εποχής (και όπλο για κάποιους που το επιβάλλουν και το εκμεταλλεύονται), αλλά όμως είναι... λάθος...

Εμείς γενικά είμαστε περαστικοί, όλο αυτό που βλέπεις γύρω σου σίγουρα είναι πολύ μεγαλύτερο από εμάς και θα συνεχίσει να υπάρχει και μετά από εμάς... παρόλ' αυτά όσες αλλαγές έγιναν στην ιστορία έγιναν από την αισιοδοξία ορισμένων που κατάφεραν να την περάσουν και στους υπόλοιπους... πολλοί λίγοι περνάνε καλά αυτές μέρες και στο μέλλον θα περνάνε καλά ελάχιστοι, δεν είσαι ο μόνος...

Όμως πρέπει να ξανασκεφτείς το κατά πόσο η στάση σου βοηθά ή αλλάζει κάτι... ξέρεις ορισμένες φορές πρέπει ακόμα και να παίξεις με τους κανόνες του άλλου για να κερδίσεις, δεν είναι δα ότι το έχουν σίγουρο το παιχνίδι... όσο όμως είσαι απαισιόδοξος και περιθωριοποιήσαι, απλά αφήνεις να κάνουν ότι θέλουν αυτοί... Σκέψου έξω από το κουτί... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έξω απ' το κουτί σκέφθομαι. Ακριβώς γιατί βάζω τον εαυτό μου πιο πάνω απ' την "κοινωνία".

Γνώμη μου είναι πως η κοινωνία έχει υποχρέωση απέναντι στο άτομο και όχι το άτομο σε αυτήν, αν θέλει να είναι σωστή κοινωνία. Και θα είναι, αν ο καθένας ατομικά έκανε το σωστό στο μεγαλύτερο βαθμό που μπορεί.

Δεν είμαι απαισιόδοξος, αλλά ούτε και αισιόδοξος. Το "ιδανικό σύστημα" δεν είναι στο λεξικό μου. Δεν μπορώ να το φανταστώ με πολίτες που δεν είναι ιδανικοί. Αυτό δεν είναι απαισιοδοξία, κουράγιο και δύναμη είναι, πάτημα στην γη. Θέλω να αλλάξουν τα πράγματα, δεν παραιτούμαι, αλλά αυτό που προτείνω σαν όπλο αλλαγής είναι να προσπαθήσει ο καθένας να γίνει όσο πιο καλός μπορεί, σε οτιδήποτε. Και τότε θα έχουμε φθάσει σε σημείο να μιλάμε για "ιδανικά συστήματα". Μέχρι τότε δεν με ενδιαφέρει αν δεν υπάρχει σύστημα ή κοινωνία, σάμπως τώρα που υπάρχει γίνεται κάτι;

Με ενοχλεί η δύναμή μου να ορίζεται και να περιορίζεται από νόμους, κοινωνικά συμβόλαια και γραμμές που χαράχθηκαν μόνο και μόνο για την καλή λειτουργία της Μηχανής.

Τί να σου πω... απαισιόδοξος δεν είμαι πάντως. Κάθε μέρα καλά περνάω είτε με 2 είτε με 0 ευρώ. Και γενικά προτιμώ να αλλάξω εγώ, να περιμένω να αλλάξει ο καθένας μας ξεχωριστά, παρά να σκέφθομαι "το σύστημα στο οποίο κανένας δεν θα πεινάει". Αυτά είναι ανισόρροπα πράγματα. Η αρμονία έχει το + και το -. Δεν θα μπω στον κόπο...

Αν πετύχουμε το ατομικό, ένας ένας σαν κομμάτι μοναδικό θα το φτιάξουμε το παζλ σωστά...

Το τέλειο δεν θα είναι και ούτε θα υπάρξει, γιατί θα πρέπει να κάνει πίσω το άτομο για το σύνολο, όμως θα είναι κάτι καλύτερο - είμαι σίγουρος και το εύχομαι.

τὸ ἀντίξουν συμφέρον καὶ ἐκ

τῶν διαφερόντων καλλίστην

ἁρμονίαν (καὶ πάντα κατ' ἔριν

γίνεσθαι).

ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ

μτφ:

Το αντίθετο συγκλίνει, και απ'

τις διαφορές (γεννιέται) η πιο

όμορφη αρμονία, και τα πάντα

γίνονται με τη διχόνοια

[MENTION=14026]jiohkor3[/MENTION] (για το από κάτω)

Όχι, αλλά όπως λέω στο ίδιο post μου, θα είναι μια καλύτερη κοινωνία από αυτήν που 'χουμε, όχι τέλεια όμως.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να υπαρξει κοινωνια χωρις συστημα;

Απαντηση ΕΝΤΙΤ, και για το απο πανω :Ρ

Καλα αυτα που λες, αλλα ο βασικος και οι συμβασεις δεν ειχαν μπει στην εποχη των αρχαιων, τωρα

μεσω συστηματος θα μπορεσεις να παρεις πισω ανθρωπινο βασικο και ισως καποτε καποια συνταξη...

Έγινε επεξεργασία από jiohkor3
Link to comment
Share on other sites

Και δεν λέω γιατί κανείς δεν κάνει κάτι. Κάνω μόνος μου κάνω κάτι. Το μόνο που θα περίμενα από τους άλλους είναι να κάνουν όλοι από μόνοι τους κάτι. Αυτό που πρέπει να κάνουν, τη δουλειά τους, τον οικογενειάρχη, τον δάσκαλο, τον μπάτσο, δεν ξέρω τί, να το κάνουν όσο πιο καλά και σωστά μπορούν, ποτέ λιγότερο από όσο μπορούν.

Τότε μπορεί να σκεφτόμουν "συλλογικά".

Δεν υπάρχει κάνω κάτι μόνος για τους άλλους.

Εσύ λες "μακάρι όλοι να έκαναν σωστά την δουλειά τους, έτσι ο κόσμος θα ήταν καλύτερος", ναι έχεις απόλυτο δίκιο, αλλα με ευχές δεν γίνεται τίποτα. Το "σωστά την δουλειά τους" όμως από την άλλη, συχνά αντιτίθεται στο προσωπικό τους συμφέρον, και εφόσον το "μπράβο για την στάση σου" όχι μόνο δεν λέγεται, αλλά επίσης δεν τρώγεται, τότε κανείς δεν κάνει σωστά την δουλειά του. Ο οικογενειάρχης έχει συμφέρον να βγάλει λεφτά για να θρέψει την οικογένεια του, οπότε θα εργαστεί περισσότερο αμελώντας την οικογένεια του. Μετά θα δει ότι η ευχαρίστηση που πήρε αγοράζοντας δώρα στα παιδιά του δεν του είναι πλέον αρκετή, οπότε από τα λεφτά που δίκαια έβγαλε θα δώσει μερικά για ένα καλύτερο αυτοκίνητο. Η γυναίκα του θα του τα κάνει τόσα επειδή αμέλησε τα παιδιά και αργεί το βράδυ που τρέχει με το αυτοκίνητο και αυτός δεν θα διστάσει να έχει περιπετειούλες με την γραμματέα του.

Ο δάσκαλος ξέρει ότι ότι και να κάνει, ίδια λεφτά θα πάρει, αλλά το συμφέρον του είναι να ξεκουραστεί.. Οπότε γιατί να χαλάει την ζαχαρένια του και να κάθεται να απαντάει 1 ώρα σε ερωτήσεις όταν απλά πρέπει να βγάλει την ύλη? Ε με τον μπάτσο βαριέμαι να βρίσκω παραδείγματα.

Δεν κάνω αυτό που θέλουν. Ο κόσμος το κάνει, νομίζοντας ότι η δύναμή του να αλλάξει κάτι είναι μία ψήφος στις 9 εκατομμύρια. Μπα... άσε που δε δέχομαι να μου αποδίδουν την ίδια δύναμη με τον κάφρο που τα σπάει στο γήπεδο ή τη γιαγιά που παίρνει 3 συντάξεις.

Τι σημαίνει αυτό? Το ότι είσαι εξυπνότερος, γιατί μπήκες σε κάποια σχολή κτλ, δεν σημαίνει ότι έχετε διαφορετικούς στόχους, ο απότερος στόχος είναι ίδιος για όλους. "Να βγάλω όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα, με όσο το δυνατόν λιγότερο κόπο, έτσι θα γίνω άρχοντας της ζωής μου, και θα καταλήξω με κάποιο γκομενάκι στο κρεβάτι".

Άλλοι θεωρούν ότι θα το καταφέρουν αυτό δουλευοντας οικοδομή από τα 18 τους, ή έστω τα τρώνε από τους γονείς μους μέχρι τα 30 τους, και ξεσπάνε στο γήπεδο γιατί μόνο αυτό τους μένει, ενώ άλλοι, θεωρούν ότι είναι καλύτερο να επενδύσεις σε γνώση, να μάθεις πράγματα που θα σε .. ανταμείψουν αργότερα. Το ότι διαβάζεις περισσότερο και το ψάχνεις περισσότερο σημαίνει ότι βρίσκεσαι "στον τομέα σου", αν δεν ήταν ο τομέας σου, δεν θα είχες την ίδια όρεξη να το διαβάσεις. Του κάφρου ο τομέας είναι να φτιάχνει μύες, ή να σπάει πράγματα γιατί έτσι γουστάρει και αυτό κάνει.

Στην τελική λοιπόν, και οι 2 το ίδιο θέλετε και οι 2 έχετε τα ίδια μέσα να το αποκτήσετε και θα έχετε την ίδια δύναμη.

Γιατί λες να έκαναν τον νόμο να πηγαίνει η αποχή σαν ψήφος;

Δεν παραξενεύεσαι;

φυσικά όμως επαναστάτες τύπου "ΚΚΕ", "ΣΥΡΙΖΑ" και λοιποί αριστεροί δεν μιλούν γι αυτό, καθώς τους συμφέρει.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, ΕΛΕΟΣ, αυτό είναι νοθεία!

Όταν λέμε ότι η αποχή ευνοεί τον πρώτο είναι γιατί συμβαίνει το εξής.

Έχεις 100 ανθρώπους σύνολο, για να ψηφίσουν 5 κόμματα.

29 ψηφίζουν το Α, 24 το Β, 20 το Γ, 10 το Δ και 7 το Ε, ενώ 10 απέχουν. Αυτοί οι 10, θα είχαν την δυνατότητα να μην βγει πρώτο το Α, αφού θα μπορούσαν να αναδείξουν το Β, ακόμα και το Γ σαν νικητή.

Το ότι δεν ψήφισαν, σημαίνει ότι ΔΕΝ θεωρούν καλό κανέναν άρα σίγουρα δεν θα ψήφιζαν το Α. Αφού λοιπόν με το να μην ψηφίζουν το Α βγήκε πρωτο, ενώ αν ψήφιζαν, μπορεί το Α να έχανε, τότε η αποχή συνέφερε το Α. Είναι ψήφισε το λιγότερο κακό η φάση βέβαια, αλλά το Α όπως έχει αποδειχθεί, πολλές φορές χρησιμοποιεί πολύ δόλια μέσα για να βγει πρώτο και δεν ειναι τελικά η καλύτερη λύση.

Και όπως δεν νιώθω καμμία υποχρέωση απέναντι στον νόμο, δε νιώθω και καμμία ενοχή απέναντι σε κάτι που δεν έκανα. Αυτά είναι παγίδες του συστήματος και δεν τις καταλαβαίνω. Αυτοί που λένε ότι πέφτουμε εμείς, γιατί δεν κοιτούν που ασυνείδητα τουλάχιστον πέφτουν κι εκείνοι σε χειρότερη παγίδα;

Απέναντι σε νόμους που παραβιάζουν την προσωπική μου ελευθερία και υποβαθμίζουν την προσωπικότητά μου σαφώς και δεν συμφωνώ.

Επειδή λοιπόν όπως είπαμε πιο πάνω οι άνθρωποι λειτουργούν με γνώμωνα το δικό τους συμφέρον και όχι "for the greater good" έχουν φτιαχτεί οι νόμοι.. Νόμοι για να προστατευουν τον κόσμο από τα συμφεροντα αλλωνών. Το συμφέρον μου είναι να σε σκοτώσω, ευτυχώς κάποιος νόμος το απαγορευει, κάποιος άλλος νόμος απαγορευει στον τραπεζουπάλληλο να πάρει το ταμίο σπίτι του, ευτυχώς γιατί τότε τα δικά μου λεφτά (συμφέρον) θα είχαν πρόβλημα.

Το πρόβλημα είναι ότι οι νόμοι παραέγιναν περίπλοκοι, και για να σώσουν κάποια συμφέροντα (συνήθως αυτόν που έχουνε καλές σχέσεις με τους νομοθέτες), καταστρέφουν άλλα.

Για παράδειγμα τα διόδια.. ο Νόμος δεν μου απαγόρευε να περνάω χωρίς να πληρώνω, όμως αυτό δεν άρεσε σε αυτούς που τα τσέπωναν. Οι εργολάβοι λοιπόν, που έχουν φιλίες με τους βουλευτές, τους έπεισαν να απαγορευτεί τελικά αυτό. (πολύ απλοποιημένα όλα αυτά, υπήρχαν δεκάδες κείμενα που εξηγούσαν τα πως και τα γιατί, και έπιανε από νόμους διαφύλαξης προσωπικών δεδομένων, μέχρι σχέσεις ιδιώτη-ιδιώτη και ιδιώτη-κράτος).

Το να μην νιώθεις λοιπόν υποχρέωση στον νόμο είναι αντικειμενικά περίεργο γιατί όπως δεν γουστάρεις τον νόμο π.χ. που λέει "ένα σύγγραμα ανά μάθημα ανά φοιτητή", άλλο τόσο γουστάρεις τον νόμο περί μη αφαίρεσης ανθρώπινης ζωής, ή τον νομο που απαγορευει σε κάποιον να σε ληστεψει.

Από εκεί και πέρα το πρόβλημα είναι με την εφαρμογή των νόμων, ποιος τους εφαρμόζει κάθε φορά και πότε. Αυτά θα στα πουν οι δικηγόροι καλύτερα, αλλά για να καταλάβεις τι εννοώ. Κάποιος νόμος μου λέει να πληρώσω στο κράτος το χ ποσό, κάποιος άλλος νόμος, λέει στο κράτος να μου δώσει το ψ ποσό με ψ>χ . Το κράτος έχει πολλούς τρόπους να σε κάνει να πληρώσεις το ποσό αυτό (άσχετα αν αργεί πολύ, ή αν κάποιοι έχουν καλύτερη μεταχείριση από άλλους κτλ κτλ), εσύ από την άλλη δεν έχεις πολλούς τρόπους να κάνεις το κράτος να σε πληρώσει. Ότι τρόπο έχεις, είναι σίγουρο ότι θα πάρει πολύ περισσότερο χρόνο από ότι ο χρόνος που θα καταφέρεις να καθυστερήσεις εσύ την πληρωμή σου..

Τα φοιτητικά κινήματα το έθεταν πάντα ωραία το θέμα όταν ψηφιζόταν ένας νόμος που δεν συμφωνούσαν. "Θέλουμε ο νόμος να μην εφαρμοστεί, ώστε στην πράξη να καταργηθεί"

Αυτό συμβαίνει δυστυχώς με το κράτος.. τους νόμους που στρέφοντε εναντίον του, δεν τους εφαρμόζει, και στην πράξη .. καταργούντε.

Πολλά συγνώμη για το wall of text.. χρωστάω άλλο ένα στον Trendy, αλλά αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Που κολλάνε τα βιντέακια της μολότωφ στην τράπεζα με τον τίτλο και ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ που βάζει αυτός που το έγραψε?

Link to comment
Share on other sites

Που κολλάνε τα βιντέακια της μολότωφ στην τράπεζα με τον τίτλο και ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ που βάζει αυτός που το έγραψε?

Δεν με απασχολεί αν έγινε από μολότοφ που πέταξαν οι αναρχικοί, οι του ΚΚΕ, ή της χρυσής αυγής .

Δεν με νοιάζει αν αυτός που έβαλε την φωτιά είχε τατού στο κούτελο την σβάστικα το σφυροδρέπανο η φύλο κάνναβης.

Είμαι πεπεισμένος ότι η δουλειά οργανώθηκε από μέσα, και πληρωθήκανε γερά οι κουκουλοφόροι των Γερμανών.

Βεβαίως στοιχεία έχουν οι Εγγλέζοι οι Αμερικάνοι, και πλείστοι που έχουν εμπλακεί με το θέμα.

Όποιος λοιπόν επικαλείται έλλειψη στοιχείων και ανημποριά διεκδίκησης εξ αυτού, επίσης προδότης είναι.

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί αν έγινε από μολότοφ που πέταξαν οι αναρχικοί, οι του ΚΚΕ, ή της χρυσής αυγής .

Δεν με νοιάζει αν αυτός που έβαλε την φωτιά είχε τατού στο κούτελο την σβάστικα το σφυροδρέπανο η φύλο κάνναβης.

Είμαι πεπεισμένος ότι η δουλειά οργανώθηκε από μέσα, και πληρωθήκανε γερά οι κουκουλοφόροι των Γερμανών.

Για άλλο το λέω, το βιντεάκι είναι για κάτι που έγινε τον Μαιο του 2010, στην Marfin Bank (με τους 3 νεκρούς), και για τις φωτιές που ειχαν μπει τότε, ο τίτλος όμως στο βιντεακι, και ο τίτλος στο site λέει

"ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ - ΑΥΤΟΠΤΗΣ ΜΑΡΤΥΡΑΣ > Η "απόρρητη" πυρκαγιά της 11ης Μαρτίου στο υπ. Οικονομικών έχει σχέση με τα έγγραφα-ντοκουμέντα;

Κυριακή 11 Μαρτίου 2012 >"

Δηλαδή 20 μέρες πριν!

Δεν θυμάμαι φωτιά στην Αθήνα 20 μέρες πριν, ούτε γενικά διαδήλωση με έκτροπα, πέρσι ή πρόπερσι τον Μάρτιο.

Link to comment
Share on other sites

To video είναι παλιότερο και μάλλον το έβαλαν για μόστρα... Στα επεισόδια του '10 που κάηκε το υπουργείο είχε καεί επιλεκτικά και τότε ο 4ος όροφος... Τώρα το άρθρο μιλάει για φωτιά μάλλον στα υπόγεια του υπουργείου, γιατί στο υπόγειο είναι και η ιστορία με το κλοφέν...

Όπως και να έχει, κάθε χρόνο θα καίνε και έναν όροφο για να εξαφανίζουν τις αποδείξεις, μέχρι να μην χρειάζεται πια να κρύβονται έστω και τυπικά και να καταστρέφουν τα έγγραφα επί τόπου...

Εδιτ: εν τω μεταξύ άλλοι λένε για κλοφέν, άλλοι για φωτιές και κανείς δεν ξέρει τι γίνεται...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Καλημέρα. Να σου πω καταρχάς ότι είσαι απο τους λίγους που συμφωνώ σε πολλά όταν γράφεις εδώ. Όμως με απογοήτευσες, γιατί αντικειμενικά όσα έγραψα είναι πολύ ξεκάθαρα και τα απλούστευσες. Σε σημείο που δεν με αντιπροσωπεύουν αυτά που λες...

Δεν υπάρχει κάνω κάτι μόνος για τους άλλους.

Νομίζω ήταν ξεκάθαρο τί εννοούσα. Δεν εννοούσα μόνος του ο καθένας να κάνει κάτι για όλους, αλλά μόνος σου εσύ να φτιάχνεις όσο καλύτερη τυρόπιτα μπορείς, αν αυτή είναι η δουλειά σου, εγώ να είμαι όσο καλύτερος υδραυλικός μπορώ, ο άλλος όσο καλύτερος δάσκαλος μπορεί. Όσο πιο πολύ μπορεί, καλύτερος άνθρωπος, καλύτερος γείτονας, καλύτερος γονιός. Λες τότε να μην έχει αναβαθμισθεί η κοινωνία μας; Και ίως να ελπίζουμε για κάτι καλύτερο τότε;

Για τον δάσκαλο πχ δεν με νοιάζει πόσα παίρνει και τί κάνει, αν θέλει να το κάνει να το κάνει σωστά. Οι μεταφράσεις των σχολικών πχ είναι χάλια, δεν είδα ποτέ έναν να μας κάνει από καλές μεταφράσεις. Δεν είδα έναν δάσκαλο να μας πάει μια μέρα στην Ακρόπολη. Ξέρω δασκάλους, που λειτουργούν έτσι. Οπότε μην λέμε τα λεφτά, τα τέτοια κλπ. Αν το αγαπάς το κάνεις και με 100 ευρώ λιγότερα.

Ας έρθω σε ένα άλλο μεγάλο λάθος που κάνεις.Ο απώτερος στόχος μου δεν είναι ίδιος με αυτόν που αναφέρεις. Άρχοντας της ζωή ς γίνεσαι αλλιώς, όχι με μια δουλειά και ένα γκομενάκι. Με νοιάζει μόνο να παίρνω τόσα όσα μου αρκούν, να κάνω τη δουλειά μου όσο πιο καλά και σωστά μπορώ, να είμαι όσο καλύτερος άνθρωπος μπορώ και να βάζω άλλους απώτερους στόχους. Για παράδειγμα και να βρούμε και οι δυό δουλειά, θα συνεχίσω να είμαι καλός άνθρωπος ή θα συνεχίσω να μην τα σπάω στα γήπεδα ή να μην γυρνάω απ' την δουλειά και να βλέπω όλη μέρα Μουτσινά.

Όχι δεν είμαστε λοιπόν το ίδιο εγώ και ο χουλιγκάνος, εγώ και ο παππούς που ψήφισε Βενιζέλο, εγώ και αυτός που έχει φάει μια περιουσία απ' το κράτος, αυτός που γυρνάει με τα κάμπριο και πάει λέγοντας. Και δεν ανέχομαι να ισοδυναμεί καμμία δυναμή μου μαζί του.

Η τακτική της μαζοποίησης ευνοεί μόνο τα συστήματα, το καταλαβαίνεις αυτό έτσι; Στις μάζες όλοι είναι ίσοι και όμοιοι. Δεν μου αρέσει αυτό...

Δεν είπα ότι είμαι πιο έξυπνος. Δεν ξέρω τί είμαι και δεν με νοιάζει. Ας μην το πάρεις και συγκριτικά με άλλους, απλώς δεν θέλω η δύναμή μου να ορίζεται στα χαρτιά ενός συστήματος και μάλιστα με τρόπο που να αντιμετωπίζομαι ως απλός αριθμός μεσ' το πλήθος. Και να ισοδυναμέι με 1/8.000.000 του πλήθους. Τί λες... όταν τα 5.000.000 αξίζουν όλα μαζί για μία ψήφο, πώς να το δεχθώ...

Και το ξαναλέω δεν είναι τα κριτήριά μου χρηματικά/εργασιακά κατά κόρρον. Ο γείτονας είναι άνεργος, ωραία μόνο αυτό μας φταίει; Γίνε ρε λίγο καλύτερος άνθρωπος, βρες καμιά αξία, αν έχεις παράπονα σήκω φώναξε... και άλλα τόσα που σε κάνουν άνθρωπο. Δεν σε κάνει το εισόδημα και το γκομενάκι.

Το να μην νιώθεις λοιπόν υποχρέωση στον νόμο είναι αντικειμενικά περίεργο γιατί όπως δεν γουστάρεις τον νόμο π.χ. που λέει "ένα σύγγραμα ανά μάθημα ανά φοιτητή", άλλο τόσο γουστάρεις τον νόμο περί μη αφαίρεσης ανθρώπινης ζωής, ή τον νομο που απαγορευει σε κάποιον να σε ληστεψει.

Γιατί άμα γουστάρω κάποιους νόμους, πρέπει να τους γουστάρω όλους αναγκαστικά; Ποιά κοινωνική προσταγή το λέει πάλι αυτό;

Γενικά και καταληκτικά, δεν έχω ίδιους στόχους με αυτούς που λες. Δεν νιώθω υποχρέωση σε κάτι που φυλακίζει την ελευθερία μου. Δεν έχω την ίδια δύναμη με όλους, όπως και κάποιος άλλος θα έχει περισσότερη δύναμη από εμένα - εύχομαι να μην τη σπαταλά στις ψήφους.

Η ελευθερία, η θέληση για ελευθερία και η δύναμη του καθενός δεν πρέπει να περιορίζεται σε έναν κλοιό που ούτε καν την κοινωνία δεν ευνοεί. Ευνοεί μόνο τα κεφάλια. Εγώ δε θα ήμουν σύμφωνος να ευνοεί ακόμη και την κοινωνία εις βάρος μου.

Και αυτό που κάνεις, δηλαδή να συζητάς μαζί μου για το ότι πρέπει να ψηφίζω, αντιπροσωπεύει την κοινωνία που δεν σε αφήνει να έχεις υπόσταση σαν άτομο και προσωπική ελευθερία.

Καλημέρα ξανά.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Καποιοι θα πουν οτι δε κολαει, καποιοι θα ασχοληθουν με τον πληγωμενο αριστεροδεξιοκεντρικο εγωισμο τους και θα κοιταξουν τη λαθος πλευρα.

Ομως λεει πολλα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=sG_XNKyM3CQ&feature=g-vrec&context=G208f27fRVAAAAAAAAAg]ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ! - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι θα πουν οτι δε κολαει, καποιοι θα ασχοληθουν με τον πληγωμενο αριστεροδεξιοκεντρικο εγωισμο τους και θα κοιταξουν τη λαθος πλευρα.

Ομως λεει πολλα.

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ! - YouTube

Ναι αλλά σήμερα ο κόσμος είναι μορφωμένος, έχει ξυπνήσει και δεν τα μασάει αυτά. Σήμερα ο κόσμος πάει με την μόδα (που του πασάρουν). :nothing:

Link to comment
Share on other sites

πως να το κάνουμε ρε γμτ....έχουμε ανώτερα γονίδια από όλους τους άλλους. έχουμε μεγαλύτερη ψυχή, μεγαλύτερη ψ@λή και μεγαλύτερη ιδέα για τον εαυτό μας. ουπς λάθος το τελευταίο ήταν ειρωνικό

:hehe:

(γι αυτό μας βάζουν τα γυαλιά αιώνες τώρα άλλοι λαοί που δεν είχαν ιστορία και πολιτισμό πριν το μεσαίωνα)

και δε μιλάω σε τεχνολογία....αλλά σε αξιοπρέπεια και πράξεις σεβασμού και αλληλεγγύης προς τον συνάνθρωπο που έχει ανάγκη.

ξεκολλάτε το μυαλό σας. τα ανώτερα γονίδια είναι η πιο γλυκιά καραμέλα για να παρηγορηθούμε που τα χουμε κάνει τόσα χρόνια πιο σκ@τα και από κεντρικό σύστημα αποχέτευσης

Link to comment
Share on other sites

από αύριο :

οι μισθοί στα 5,500Ευρώ (βασικός ανειδίκευτου)

+600 (ειδικευόμενος 3 χρόνια προϋπηρεσία)

+1000 (ειδικευόμενος 10 χρόνια προϋπηρεσία)

+800 (επίδομα γάμου)

+2000 (κίνητρο καλής απόδοσης {για μηχανικούς και πτυχιούχους})

Για όσους δηλώνουν στη φορολογική τους δήλωση έξοδα που καλύπτουν το 80% των εισφορών τους, θα δίνεται επίδομα υπερκαταναλωτισμού αξίας 10,000Ευρώ.

περισσότερα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

πως να το κάνουμε ρε γμτ....έχουμε ανώτερα γονίδια από όλους τους άλλους. έχουμε μεγαλύτερη ψυχή, μεγαλύτερη ψ@λή και μεγαλύτερη ιδέα για τον εαυτό μας. ουπς λάθος το τελευταίο ήταν ειρωνικό

:hehe:

(γι αυτό μας βάζουν τα γυαλιά αιώνες τώρα άλλοι λαοί που δεν είχαν ιστορία και πολιτισμό πριν το μεσαίωνα)

και δε μιλάω σε τεχνολογία....αλλά σε αξιοπρέπεια και πράξεις σεβασμού και αλληλεγγύης προς τον συνάνθρωπο που έχει ανάγκη.

ξεκολλάτε το μυαλό σας. τα ανώτερα γονίδια είναι η πιο γλυκιά καραμέλα για να παρηγορηθούμε που τα χουμε κάνει τόσα χρόνια πιο σκ@τα και από κεντρικό σύστημα αποχέτευσης

Μικρότερο όλων το πέος των Ελλήνων | iefimerida.gr

Link to comment
Share on other sites

πως να το κάνουμε ρε γμτ....έχουμε ανώτερα γονίδια από όλους τους άλλους. έχουμε μεγαλύτερη ψυχή, μεγαλύτερη ψ@λή και μεγαλύτερη ιδέα για τον εαυτό μας. ουπς λάθος το τελευταίο ήταν ειρωνικό

:hehe:

(γι αυτό μας βάζουν τα γυαλιά αιώνες τώρα άλλοι λαοί που δεν είχαν ιστορία και πολιτισμό πριν το μεσαίωνα)

και δε μιλάω σε τεχνολογία....αλλά σε αξιοπρέπεια και πράξεις σεβασμού και αλληλεγγύης προς τον συνάνθρωπο που έχει ανάγκη.

ξεκολλάτε το μυαλό σας. τα ανώτερα γονίδια είναι η πιο γλυκιά καραμέλα για να παρηγορηθούμε που τα χουμε κάνει τόσα χρόνια πιο σκ@τα και από κεντρικό σύστημα αποχέτευσης

Το παρουσιάζεις λες και ο μόνος λόγος που τα κάναμε σκ@τά είναι η ιστορία που έχουμε ως λαός. Λες και όποιος λαός έχει μεγάλη ιστορία είναι γραπτό να αποτύχει. Λες και η μεγάλη ιστορία είναι μειονέκτημα. Το παρουσιάζεις λες και το να έχει κάποιος λαός έναν λόγο να νιώθει υπερήφανος είναι κάτι το κακό. Μετά πας και μπλέκεις το θέμα της αξιοπρέπειας, του σεβασμού και της αλληλεγγύης νομίζω στο εντελώς άσχετο. Δεν νομίζω ότι το να έχεις ιστορία και να νιώθεις υπερήφανος για αυτή, σε κάνει κατ' ανάγκη αλαζόνα, χωρίς ίχνος αξιοπρέπειας, χωρίς σεβασμό για τους άλλους και τάσεις να θέλεις να ποδοπατήσεις αυτόν που έχει ανάγκη. :hm:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μεγαλύτερη μιζέρια και ξενολαγνεία έχουμε από τους άλλους , ανάμεσα στα άλλα. Εδώ δεν ήταν που παρουσιάζαμε επιτεύγματα και εταιρίες Ελλήνων που τις έφαγε η μαρμάγκα , με δική μας υπαιτιότητα; Φυσικά έχουν οι άλλοι μεγαλύτερα επιτεύγματα , σίγουρα ο λόγος όμως δεν είναι ότι εμείς είμαστε ανίκανοι και δεν δείχνουμε έργο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.