Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Μα φυσικά και υπάρχει σύγκριση, αφού και τα δυο διαδραματίζονταν την ίδια εποχή... Το καπέλωμα όμως που λες δεν ισχύει κατά την οργάνωση του ΕΑΜ γιατί δεν έγινε μόνο από το ΚΚΕ, αλλά ύστερα από συνεννόηση του ΚΚΕ με άλλες αντιπολιτευτικές δυνάμεις, οι οποίες αρχικά αρνούνταν...

Όχι δεν υπάρχει, γιατί με κάνεις να φαίνομαι σαν να είμαι υπέρ του Τσολάκογλου, των Ταγματασφαλιτών, των Γερμανών, του Παπανδρέου κλπ επειδή χαρακτήρισα κάπως το ΕΑΜ. Δηλαδή αν κάποιος ανεβάσει τον ύμνο του ΠΑΣΟΚ και πω ότι οι ΠΑΣΟΚοι είναι γελοίοι θα πρέπει να είμαι αναγκαστικά ΝΔ;

Αν εξαιρέσεις μερικές επιχειρήσεις που έγιναν από κοινού (πχ γέφυρα Γοργοποτάμου), τι άλλο έκαναν οι υπόλοιπες αντάρτικες ομάδες...? Ο Ζέρβας έκανε τα στραβά ματιά (ύστερα από συνθηκολόγηση λέγεται και μου φαίνεται είχαν βγει και έγγραφα γι' αυτό) με την μεραρχία Έντελβαϊς που ξεκλήρισε ολόκληρα χωριά και χιλιάδες ανθρώπους... Αντίσταση λέγεται αυτό...?

Εξαρτάται τι πηγές έχεις. Εγώ μπορώ να πω ότι στο σαμποτάζ του Γοργοποτάμου ο Βελουχιώτης πήγε βαριά καρδιά να συμμετάσχει με τους Άγγλους. Όπως επίσης έλεγε ότι ο εχθρός δεν είναι οι Γερμανοί γιατί αυτοί μια μέρα θα φύγουν και ότι θα πρέπει να σκοτώσουν τους υπόλοιπους αντιστασιακούς για να μείνει μόνο το ΕΑΜ-ΕΛΑΣ να κάνει αντίσταση και να πάρει την εξουσία. Και φυσικά έχω δει και εγώ έγγραφα μεταξύ ΕΛΑΣ-Γερμανών για την ανεμπόδιστη υποχώριση των δεύτερων, συμφωνίες ΕΛΑΣ-Βουλγάρων για ίδρυση σοβιετικής δημοκρατίας βορείου Ελλάδας και άλλα ωραία. Τέλος η αντίσταση του ΕΛΑΣ ήταν "πάμε να σκοτώσουμε ένα Γερμανικό περίπολο" και να την πληρώσει τελικά ένα ολόκληρο χωριό από τα αντίποινα χωρίς να τους προστατεύουμε.

Η συνθηκολόγηση που λες ότι έκανε ο Ζέρβας λέγεται ότι την έκανε για να αποκρούσει την επίθεση του ΕΛΑΣ, αν και αρκετές πηγές λένε ότι ουδέποτε συνεργάστηκε με τους Γερμανούς.

Έπαιρνε εντολές για επιχειρήσεις, όχι για να σκοτώνει αθώο κοσμάκι... Το ΚΚΕ έκανε τα στραβά μάτια και κοίταζε αλλού, γιατί είχε ανάγκη τον Βελουχιώτη να κάνει την βρώμικη δουλειά, γι' αυτό και όταν τελείωσαν όλα τον ξεπάστρεψαν και μάλιστα διώκτες του ήταν και το ίδιο το ΚΚΕ...

Ήξεραν όμως τι κάθαρμα ήταν, όπως και οι υπόλοιποι που είχαν μαζέψει. Οπότε και μερικούς Γερμανούς μπορεί να καθάρισε, αλλά καθάρισε και πολύ αθώο κόσμο που είχε την ατυχία να είναι κοινοτάρχης, δήμαρχος, γιατρός, χωροφύλακας ή γενικά πλούσιος για να σπάσει ο τσαμπουκάς όλων και να συστρατευτούν μαζί του.

Τέλος είναι πάγια τακτική του ΚΚΕ να αποτάσσει όποιον αρχίζει να αποκλίνει έστω και λίγο από τις γραμμές του.

Μα Βρετανική κατοχή ήταν, δεν υπάρχει άλλη ορολογία... ήθελαν να επιβάλλουν την δική τους εξουσία βάζοντας ανδρείκελα που θα εκτελούν τις προσταγές τους... Αυτό έκαναν πάντα οι Άγγλοι όπου και να πήγαν, είναι καθαρά αποικιοκρατικό έθνος...

Είναι αποικιοκρατικό έθνος αλλά πες μου από όσες χώρες απελευθέρωσαν κατά το Β' ΠΠ πόσες έγιναν αποικία τους. Εκτός αν θεωρούμε τις οικονομικές ενισχύσεις αποικιοκρατία. Και στην τελική δεδομένης της κατάστασης στο τέλος του πολέμου ήταν εξαιρετικά δύσκολο και επικίνδυνο για κάποια μικρή χώρα να μην είναι ανοιχτά με κάποιον. Και αν έχεις να επιλέξεις μεταξύ Αγγλίας και ΕΣΣΔ, καλύτερα την Αγγλία.

Τι ήθελαν να εκδικηθούν όμως...? Δηλαδή οι Έλληνες πολίτες τι έπρεπε να κάνουν για να εκδικηθούν όλους τους δωσίλογους που έκαναν τα άπειρα εγκλήματα εναντίων τους...? Απλά οι ακροδεξιές ομάδες είχαν την υποστήριξη των Άγγλων και του Βασιλιά και άρχισαν με μανία την εξαφάνιση όλων των "κομουνιστών"... Και φυσικά αμνηστία δεν δώθηκε ουσιαστικά ποτέ, αλλιώς δεν θα γινόντουσαν και όλα αυτά... Όλοι θέλησαν να κρατηθούν στην εξουσία και ξεκίνησε το ντόμινο...

Εγκλήματα που τους είχαν κάνει οι κομμουνιστές, όπως Μελιγαλά. Και οι δωσίλογοι έπρεπε να δικαστούν και αν κρίνονταν ένοχοι να καταδικαστούν, αλλά το ρόλο του χωροφύλακα-δικαστή-εκτελεστή είχε αναλάβει η ΟΠΛΑ, με ενδιαφέρουσα περίπτωση της Ελένης Παπαδάκη για "φιλογερμανική στάση". Όπως βλέπεις υπήρχε ένα γενικότερο κλίμα "κάνουμε ό,τι μας αρέσει και δε δίνουμε λόγο". Και με ανησυχεί που πλέον γίνεται και αυτό τώρα.

Ήταν κατοχή και προσπάθεια εξαφάνισης των Ελλήνων στην οποία είχαν επιδοθεί με μανία οι Γερμανοί, οι οποίοι "θεωρούσαν" ότι πραγματικοί Έλληνες δεν υπάρχουν πια και ότι είμαστε και εμείς κατώτερο είδος... Σε αυτό βοήθησαν οι δεξιοί καθώς είδαν οφέλη εξουσίας και ρεμούλας... Οι αριστεροί από την άλλη όμως, δεν ήταν αγγελούδια, γιατί ξεκίνησαν την αντίσταση μόνο όταν η Ρωσία κήρυξε τον πόλεμο στους Γερμανούς... Αλλά όμως κάποια στιγμή υπήρξε ένοπλη αντίσταση, αυτό ήταν που υποκίνησε τους περισσότερους... Μην τα χρωματίζουμε όλα...! Αν δεν είχες να φας, έβλεπες δεκάδες κρεμασμένους στα φανάρια στην Πανεπιστημίου και στο Σύνταγμα και σε φτύνανε στα μούτρα σαν το τελευταίο κατακάθι της Γης, θα σκεφτόσουν κομματικά ή θα έπαιρνες το πρώτο όπλο που θα σου έδιναν και θα το άδειαζες στον Γερμανό ή τον ταγματασφαλίτη ή τον δωσίλογο...? Αυτό υποκίνησε τον κόσμο...

Δε διαφωνώ ότι ο κόσμος βρήκε ένα διέξοδο και άρπαξε την ευκαιρία. Αλλά κατακρίνω την προσπάθεια καπελώματος του αγώνα από το ΚΚΕ.

Δες και αυτό το βίντεο του Παπαναστασίου (είναι το μοναδικό που υπάρχει από την κατοχική Αθήνα) και μετά πες μου για πια αντίποινα μιλάνε οι ταγματασφαλίτες, οι οποίοι έκαναν τις απίστευτες φρικαλεότητες όσο ήταν στο πλάι των Γερμανών...

Υπόψη, για όσους δεν το ξέρουν, αυτό το βίντεο ήταν σχεδόν διπλάσιο σε διάρκεια και το '79 νομίζω, εν καιρό αντιδικτατορικής κυβέρνησης, αφαιρέθηκε από κάποιον κρατικό λειτουργό (και μάλλον καταστράφηκε) μεγάλο τμήμα του, γιατί έδειχνε πρόσωπα δοσίλογων και ταγματασφαλιτών... Αν ψάξει κανείς για τον Άγγελο Παπαναστασίου θα βρει ολόκληρη την ιστορία...

Θα το δω το βράδυ από το σπίτι. Αν και δεν αρνούμαι ότι κάνανε και οι ταγματασφαλίτες εγκλήματα σε συνεργασία με τους Γερμανούς, έχω την εντύπωση ότι με αντιμετωπίζεις κάπως έτσι.

Τέλος πάντων, μην τα ανάγουμε όλα τα θέματα πολιτικά, γιατί και οι μεν και οι δε (όσων αφορά τα κόμματα) λειτούργησαν βάση του συμφέροντός τους, αλλά δεν δέχομαι ότι όλοι (βασικά οι περισσότεροι) που πήραν μέρος στην αντίσταση ήταν βαμμένοι ή εξυπηρετούσαν συμφέροντα... Δηλαδή σκέψου να γίνει το μπαμ τώρα λέμε και να το ξεκινήσει πχ το ΚΚΕ και να τους πάρουμε όλους φαλάγγι και τους σταυρώσουμε... Φαντάζεσαι σε 70 χρόνια από τώρα να μας λένε κομουνιστές και ότι μας ξεγέλασαν τάχα μου το ΚΚΕ...? Άλλο ιδεολογία και άλλο τα ιδανικά... Ας κρατήσουν αυτοί (όποιοι και αν είναι) τις ιδεολογίες τους, αλλά όποιος μοιράζεται τα ίδια ιδανικά με μένα δεν με κάνει και της ίδιας ιδεολογίας... Όμως, αυτή την εποχή κανένας δεν μοιράζεται πλέον τα ιδανικά του απλού κόσμου, όλοι είναι συμμέτοχοι στο ίδιο φαγοπότι, δεν υπάρχει καμία οργάνωση αλλά αντίθετα προσπάθειες για αποδιοργάνωση και όλοι αυτοί οι κερατάδες που τρώνε είτε κάθονται αριστερά, δεξιά ή στο κέντρο του τραπεζιού, είναι το ίδιο σάπιοι και ξεπερασμένοι...

Σαφώς και είναι πολιτικό το θέμα και προφανώς όλα τα κόμματα προσπαθούν να πετύχουν τους σκοπούς τους. Ούτε οι περισσότεροι που ήταν αντιστασιακοί ήταν βαμμένοι, αλλά πιστεύω ότι ακούσια ακολουθούσαν εντολές.

Και για να έρθω στο παράδειγμά σου για την τωρινή κατάσταση, επειδή ξέρω πώς δουλεύει το ΚΚΕ για παράδειγμα δε θα συστρατευτώ μαζί του κι ας το παίζει 100 φορές αντιμνημονιακό, γιατί τα υπόλοιπα που λένε είναι 30 χρόνια πίσω και η συμπάθειά τους σε εξουσίες τύπου Β.Κορέας μου φέρνει αναγούλα. Οπότε καταλαβαίνεις ότι όλα όσα κάνουν είναι μέρος σχεδίου για να καταφέρουν τους σκοπούς τους. Αν γίνουν όλα αυτά που λες και μετά την επανάσταση εγκατασταθεί Λαϊκή Δημοκρατία (sic) στην Ελλάδα πού το βλέπεις το περίεργο να σε λένε κομμουνιστή τα εγγόνια σου; Ή μήπως θα γίνει το μπαμ και μόλις ησυχάσει η κατάσταση θα αποσυρθούν από την εξουσία για να γίνουν εκλογές;

Τέλος πάντων, κόμματα υπάρχουν. Κάποια από αυτά πιστεύω ότι είναι σοβαρά και υγιή και αξίζουν την ψήφο μας, σε αντίθεση με τα ξεπερασμένα κόμματα της μεταπολίτευσης που απλά λένε, τάζουν και ενδιαφέρονται μόνο για να πάρουν τις ψήφους μας και να κυβερνούν χωρίς να ελέγχονται.

Και επειδή έχει ξεφύγει κάπως η κουβέντα από το θέμα, προτείνω να το διασπάσουμε και να συνεχίσουμε σε νέο θέμα τη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε, μετά από αυτόν ποιόν θα βρει ο λαός να ασκήσει "το υπερδημοκρατικό δικαίωμα - υπερόπλο του σωστού πολίτη της υπερδημοκρατίας"

ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ...

Κοίτα στην κάλπη πρέπει να θεωρείται δεδομένο ότι τα 6-7 πρώτα κόμματα (μην πω και παραπάνω), έχουν μικρότερη ή μεγαλύτερη συμμετοχή/ευθύνη στην κατάσταση που έχει περιέλθει η χώρα σήμερα... αυτό όμως δεν σε απαλλάσσει από την ευθύνη και την υποχρέωσή σου να ψηφίσεις σωστά και κατά βούληση... υπάρχουν όμως και άλλοι άξιοι που αξίζουν την ψήφο μας...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στην κάλπη πρέπει να θεωρείται δεδομένο ότι τα 6-7 πρώτα κόμματα (μην πω και παραπάνω), έχουν μικρότερη ή μεγαλύτερη συμμετοχή/ευθύνη στην κατάσταση που έχει περιέλθει η χώρα σήμερα... αυτό όμως δεν σε απαλλάσσει από την ευθύνη και την υποχρέωσή σου να ψηφίσεις σωστά και κατά βούληση... υπάρχουν όμως και άλλοι άξιοι που αξίζουν την ψήφο μας...

Υποχρέωση; Ευθύνη;

Δεν δέχομαι αυτόν τον φασισμό του νόμου. Γιατί φασισμός είναι, αν δεν σε εκφράζει κανείς... να πρέπει να έχεις την "υποχρέωση" και την "ευθύνη".

Προσωπικές απόψεις. Καμμία υποχρέωση δεν έχω...

528257_2987020709858_1092249972_32520522_258224972_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που κανουν παντως προεκλογικα me τις επιχειρησεις "σκουπα" εχει καταντησει αηδια πλεον, ποιον νομιζουν οτι δουλευουνε ? πιο πολυ τα πηρα με την προβολη που πεφτει παρα με την υποκρισια που υπαρχει, ειμουνα το πρωι Ομονοια και ειδα τους δημοσιογραφισκους να τραβανε με τις καμερες τους μπατσους με τα σκυλια τους, την ιδια στιγμη θυμηθηκα αυτο που μας λεγανε στο δημοτικο με τους Φαρισαιους, δηλαδη οτι κανανε οτι κανανε, μονο για το "φαινεσθαι" , τελικα δεν ητανε και τοσο αχρηστο μαθημα τα Θρησκευτικα :p

Για το τι θα ψηφισω δεν εχω κατασταλαξει ακομα, κανεις δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη, το 9 ειχα ψηφισει τσιπρα επειδη ειμουν και ειμαι κατα του δικομματισμου ( ο Παπουτσης το 7 ητανε μια στιγμη αδυναμιας, i was young and naive :p ) Τωρα εχω καταλαβει οτι προσπαθουμε ολοι να διαλεξουμε απτα 2(3-4-5-6-300) κακα το λιγοτερο ... κακο :S

Πριν 3 μερες ειπα δεν μαμιεται θα ψηφισω ΔΗΜ.ΑΡ, χθες διαβασα για 3 παραιτησεις μελων της Κεντρικης Επιτροπης επειδη μπηκανε 5 πρασινοι στο ψηφοδελτιο και προχθες διαβασα για τα 30 εκατομυρια του Κακουλιδη, εχουμε και την Κανελλη να λεει " πληρωσα το χαρατσι, αλλα δεν προτεινω σε κανεναν να το κανει "

Νταξει δεν το κουραζω αλλο προς το παρων, η επιστημη σηκωνει τα ποδια ψηλα ......

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=PG4TmkErlu4]Gewrgiou: "Ferte mou Depon!" - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Υποχρέωση; Ευθύνη;

Δεν δέχομαι αυτόν τον φασισμό του νόμου. Γιατί φασισμός είναι, αν δεν σε εκφράζει κανείς... να πρέπει να έχεις την "υποχρέωση" και την "ευθύνη".

Προσωπικές απόψεις. Καμμία υποχρέωση δεν έχω...

Αν δε σε εκφράζει κανείς υπάρχει το λευκό. Αλλά πιστεύω ότι κάποιο μικρό κόμμα θα σε εκφράζει. Εναλλακτικά μπορείς να κατέβεις με το δικό σου κόμμα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει, γιατί με κάνεις να φαίνομαι σαν να είμαι υπέρ του Τσολάκογλου, των Ταγματασφαλιτών, των Γερμανών, του Παπανδρέου κλπ επειδή χαρακτήρισα κάπως το ΕΑΜ. Δηλαδή αν κάποιος ανεβάσει τον ύμνο του ΠΑΣΟΚ και πω ότι οι ΠΑΣΟΚοι είναι γελοίοι θα πρέπει να είμαι αναγκαστικά ΝΔ;

Βασικά χαρακτήρισες τον κόσμο που έκανε αντίσταση σαν "γελοίους, φονιάδες και μια ζωή πιόνα"... δεν σου φταίω εγώ αν φαίνεσαι υπέρ του Τσολάκογλου κλπ... και ο Ράλλης αυτά έλεγε για το ΕΑΜ και όσους τους υποστήριζαν, ανεξάρτητα αν ήταν αριστεροί ή όχι...

Εξαρτάται τι πηγές έχεις. Εγώ μπορώ να πω ότι στο σαμποτάζ του Γοργοποτάμου ο Βελουχιώτης πήγε βαριά καρδιά να συμμετάσχει με τους Άγγλους. Όπως επίσης έλεγε ότι ο εχθρός δεν είναι οι Γερμανοί γιατί αυτοί μια μέρα θα φύγουν και ότι θα πρέπει να σκοτώσουν τους υπόλοιπους αντιστασιακούς για να μείνει μόνο το ΕΑΜ-ΕΛΑΣ να κάνει αντίσταση και να πάρει την εξουσία. Και φυσικά έχω δει και εγώ έγγραφα μεταξύ ΕΛΑΣ-Γερμανών για την ανεμπόδιστη υποχώριση των δεύτερων, συμφωνίες ΕΛΑΣ-Βουλγάρων για ίδρυση σοβιετικής δημοκρατίας βορείου Ελλάδας και άλλα ωραία. Τέλος η αντίσταση του ΕΛΑΣ ήταν "πάμε να σκοτώσουμε ένα Γερμανικό περίπολο" και να την πληρώσει τελικά ένα ολόκληρο χωριό από τα αντίποινα χωρίς να τους προστατεύουμε.

Η συνθηκολόγηση που λες ότι έκανε ο Ζέρβας λέγεται ότι την έκανε για να αποκρούσει την επίθεση του ΕΛΑΣ, αν και αρκετές πηγές λένε ότι ουδέποτε συνεργάστηκε με τους Γερμανούς.

Ήξεραν όμως τι κάθαρμα ήταν, όπως και οι υπόλοιποι που είχαν μαζέψει. Οπότε και μερικούς Γερμανούς μπορεί να καθάρισε, αλλά καθάρισε και πολύ αθώο κόσμο που είχε την ατυχία να είναι κοινοτάρχης, δήμαρχος, γιατρός, χωροφύλακας ή γενικά πλούσιος για να σπάσει ο τσαμπουκάς όλων και να συστρατευτούν μαζί του.

Τέλος είναι πάγια τακτική του ΚΚΕ να αποτάσσει όποιον αρχίζει να αποκλίνει έστω και λίγο από τις γραμμές του.

Δεν διαφωνεί κανείς ότι ο Βελουχιώτης ήταν στυγνός εγκληματίας αντίστοιχος των γερμανοτσολιάδων... Σ' αυτό δεν λέω, υπήρχε ισορροπία... Όπως σου είπα τον ανέχονταν και τον χρησιμοποίησαν σαν εργαλείο και τίποτα παραπάνω, πράγμα το οποίο τους κάνει και αυτούς που τον εκμεταλλεύτηκαν αντίστοιχα ενόχους... Γενικά δεν ανήκω σε κάποιο χώρο για να έχω προτιμήσεις, οπότε προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα έξω από χρώματα και παρατάξεις...

Είναι αποικιοκρατικό έθνος αλλά πες μου από όσες χώρες απελευθέρωσαν κατά το Β' ΠΠ πόσες έγιναν αποικία τους. Εκτός αν θεωρούμε τις οικονομικές ενισχύσεις αποικιοκρατία. Και στην τελική δεδομένης της κατάστασης στο τέλος του πολέμου ήταν εξαιρετικά δύσκολο και επικίνδυνο για κάποια μικρή χώρα να μην είναι ανοιχτά με κάποιον. Και αν έχεις να επιλέξεις μεταξύ Αγγλίας και ΕΣΣΔ, καλύτερα την Αγγλία.

Πως θεωρείς την επιβολή κυβέρνησης (που μιλούσε για "λαοκρατία") από τους Άγγλους προσαρτημένης σε αυτή, αν όχι αποικιοκρατική...? Επειδή αλλάζει η μορφή, δεν αλλάζει η ουσία... Κανονικά έπρεπε να γίνουν εκλογές... Επίσης αφορμή ήθελαν οι Άγγλοι για να κάνουν εκκαθαριστικές επιχειρήσεις εναντίων του ΕΑΜ και όσων των υποστήριζαν, γι' αυτό και ήθελαν τα τάγματα ασφαλείας, γι' αυτό δεν καταδικάστηκε κανείς προδότης (εκτός πολύ λίγων εκτελεστώ) και γι' αυτό όλοι προδότες πήραν προαγωγή και πήραν ακόμα και κυβερνητικές θέσεις... Το θα ήταν καλύτερο δεν ξέρω, πάντως βλέπω με σιγουριά τα αποτελέσματα αυτού που έγινε, αν εσύ τα κρίνεις ικανοποιητικά τότε μάλλον δεν έχουμε ίδια γούστα...

Εγκλήματα που τους είχαν κάνει οι κομμουνιστές, όπως Μελιγαλά. Και οι δωσίλογοι έπρεπε να δικαστούν και αν κρίνονταν ένοχοι να καταδικαστούν, αλλά το ρόλο του χωροφύλακα-δικαστή-εκτελεστή είχε αναλάβει η ΟΠΛΑ, με ενδιαφέρουσα περίπτωση της Ελένης Παπαδάκη για "φιλογερμανική στάση". Όπως βλέπεις υπήρχε ένα γενικότερο κλίμα "κάνουμε ό,τι μας αρέσει και δε δίνουμε λόγο". Και με ανησυχεί που πλέον γίνεται και αυτό τώρα.

Τώρα μην αρχίζουμε να αριθμούμε τα εγκλήματα που έκανε ο ένας και ο άλλος, γιατί αφενός οι δεξιοί παρέα με τους Γερμανούς έκαναν περισσότερα και αφετέρου το έγκλημα είναι έγκλημα απ' όποια πλευρά και να γίνεται... πχ στα Καμίνια ήταν ίσως από τα χειρότερα που έγιναν μόνο στην Αθήνα...

Δε διαφωνώ ότι ο κόσμος βρήκε ένα διέξοδο και άρπαξε την ευκαιρία. Αλλά κατακρίνω την προσπάθεια καπελώματος του αγώνα από το ΚΚΕ.

Όλοι πήγαν να το καπελώσουν, γι' αυτό και έγινε και ο εμφύλιος... απλά κατέληξαν να φαίνονται σωτήρες οι γερμανοτσολιάδες, οι χίτες και οι λοιποί συνεργάτες των Γερμανών...

Τέλος πάντων, κόμματα υπάρχουν. Κάποια από αυτά πιστεύω ότι είναι σοβαρά και υγιή και αξίζουν την ψήφο μας, σε αντίθεση με τα ξεπερασμένα κόμματα της μεταπολίτευσης που απλά λένε, τάζουν και ενδιαφέρονται μόνο για να πάρουν τις ψήφους μας και να κυβερνούν χωρίς να ελέγχονται.

Και επειδή έχει ξεφύγει κάπως η κουβέντα από το θέμα, προτείνω να το διασπάσουμε και να συνεχίσουμε σε νέο θέμα τη συζήτηση.

Ο καθένας είναι ελεύθερος να ψηφίζει για όφελος της χώρας... άνθρωποι άξιοι πάντως σίγουρα υπάρχουν...

Η κουβέντα δεν έχει ξεφύγει καθόλου, ίσα-ίσα είναι πολύ σχετική γιατί αν σκεφτείς τα παιδιά και τα εγγόνια αυτών που λέμε μας κυβερνούν και μας προδίδουν πάλι με τον ίδιο τρόπο για άλλη μια φορά στους ίδιους που μας πρόδοσαν το '40... δεν έχει αλλάξει τίποτα ουσιαστικό, μόνο το περιτύλιγμα, οπότε καλό είναι να ξέρουμε την ιστορία μας για να την συγκρίνουμε με τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σε εκφράζει κανείς υπάρχει το λευκό. Αλλά πιστεύω ότι κάποιο μικρό κόμμα θα σε εκφράζει. Εναλλακτικά μπορείς να κατέβεις με το δικό σου κόμμα.

Όχι λευκό αλίμονο!! Καλύτερα οικολόγους πράσινους ή κάτι άλλο. Τα λευκά βοηθούν τους μεγαλύτερους. Μακρυά μακρυά μακρυά!

Link to comment
Share on other sites

Καμμενος, λεβεντης, μητρογλου και χρυση αυγη στη βουλη...

Ναι οκ, ενας χοντροκωλης που ειναι βολευτης απτο '93 και ξαφνικα τον επιασε ο "πονος" να γινει επαναστατης.

Ενας γραφικος γεροξεκουτης προερχομενος απο την ΝΔ που μοιραζει καταρες και καρκινους απτην τηλεοραση.

Μητρογλου ποιον λες ? εκεινο τον τσιγγανο του Ολυμπιακου που εκανε πανυγυρισμους σε στυλ Hitman ?

Aπο Χρυσα Αυγα προτιμω να ψηφισω Καρατζαφυρερ που εχει τουλαχιστον χιουμορ ο ανθρωπος.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=P-elOawuDh8]Η μεγαλύτερη μπούρδα που ακούστηκε στη Βουλή - YouTube[/ame]

Ιν κονκλουζιον

Τον Χύτρα στην Βουλή να φθηνύνει το μ**νί :hehe:

Και ναι η ψηφος ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ, δεν υπαρχει λογος να το κουρασουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι η ψηφος ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ, δεν υπαρχει λογος να το κουρασουμε.

Ε και αύριο μεθαύριο ένας νόμος θα είναι υποχρεωτικός και θα λέει: "Μετά τις 9 σπίτια σας" "αν μιλήσετε, θα φάτε σφαίρα στο κεφάλι"

Ας μην το κουράσουμε, ας κάνουμε τους παλαβούς...

Εφόσον μπορώ να μην πάω, δεν είναι υποχρεωτική. ;)

Link to comment
Share on other sites

Υποχρέωση; Ευθύνη;

Δεν δέχομαι αυτόν τον φασισμό του νόμου. Γιατί φασισμός είναι, αν δεν σε εκφράζει κανείς... να πρέπει να έχεις την "υποχρέωση" και την "ευθύνη".

Προσωπικές απόψεις. Καμμία υποχρέωση δεν έχω...

Ρε ύδρα σε χάλασε η υποχρέωση...? Κάν 'το καθήκον, δεν ήξερα ότι σου αρέσει τόσο ο Καντ...

Πάντως, αν δεν σε ικανοποιεί τίποτα απολύτως από αυτά που προτείνουν κάποιοι και έχεις δική σου εικόνα για την κοινωνία, αυτό δεν είναι κακό... Απεναντίας... όμως ή θα πρέπει να κάνεις κάτι για να βγάλεις από το σκοτάδι και τους υπόλοιπους ή θα πρέπει να βρεις μια κοινωνία που να σου αρμόζει... Αλλιώς γίνεσαι περιθωριακός, κοινωνιολογικά εννοώ...

Αν δεν πας είσαι συνυπεύθυνος για το τι θα συμβεί στην χώρα. Μη πεις μετά γιατί κανείς δε κάνει κάτι.

Ναι, με τον ισχύον νόμο ουσιαστικά στηρίζει αυτόν που θα βγει πρώτος...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πας είσαι συνυπεύθυνος για το τι θα συμβεί στην χώρα. Μη πεις μετά γιατί κανείς δε κάνει κάτι.

Νομίζεις.

Και δεν λέω γιατί κανείς δεν κάνει κάτι. Κάνω μόνος μου κάνω κάτι. Το μόνο που θα περίμενα από τους άλλους είναι να κάνουν όλοι από μόνοι τους κάτι. Αυτό που πρέπει να κάνουν, τη δουλειά τους, τον οικογενειάρχη, τον δάσκαλο, τον μπάτσο, δεν ξέρω τί, να το κάνουν όσο πιο καλά και σωστά μπορούν, ποτέ λιγότερο από όσο μπορούν.

Τότε μπορεί να σκεφτόμουν "συλλογικά".

[MENTION=5249]Jaco[/MENTION]

Δεν μου αρέσει ο Καντ, αλλά ξέρω γιατί μιλάς.

Απλώς δεν νιώθω υποχρέωση ή καθήκον απέναντι σε καμία κοινωνία. (ειδικά αυτή που με έκανε να γυρνώ με 2 ευρώ στην τσέπη και να περιμένω να γίνω σουβλατζής με 2 πτυχία) Αλλά ούτε... και σε νόμους άδικους.

Δεν έχω εικόνα, δεν σκέφθομαι κοινωνικά. Φυλακίζει το εγώ... δυστυχώς.

Υ.Γ: Και πάλι, όσο και να το αποφεύγω αν πει κανείς, άμα όλοι έκαναν ατομικά το σωστό στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό, τότε η κοινωνική σύσταση θα ήταν καταπληκτική για να μπορεί να υπάρξει κάτι αξιόλογο και άρα να ψηφίσω.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η νοοτροπια του οτι δε κανω τιποτα απο αυτους που δεν εχουν υποστει κατι

απο την κριση. Επισης υπαρχει και η ιδεα οτι θα μας βοηθησουν οι φιλοι μας οι ξενοι ανιδιοτελως οπως παντοτε

εκαναν ανα τα χρονια.

Κατι διαβασα χθες για ισραηλινο ενδιαφερον για το φυσικο αεριο.

Ομως αν δε ξεκινησουμε γενικα να σκεφτομαστε αλλιως εστω ανεβαζοντας αλλα κομματα,

φερνοντας γενικα αλλες ιδεες δεν γινεται δουλεια.

Παντα υποδουλους μας θελουν να παιρνουν τους καρπους και να μας αφηνουν το ποτισμα, τη σαπιλα και τη φωτοσυνθεση.

Θεωρειται πολυ ανωριμο πλεον να μην συμμετεχει στις μερες μας καποιος στα κοινα με τετοια κατασταση.

Οποιος εχει αλλη ιδεολογια απο τις υπαρχουσες, οφειλει να κατεβασει κομμα.

Link to comment
Share on other sites

@Hydra, άρα έρχεσαι σε αντίθεση με την δομή της κοινωνίας που ζεις... όπως σου είπα δεν το θεωρώ "λάθος" ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει, αλλά από την άλλη όμως με τα κριτήρια αυτά, συμμετέχεις έστω και αν δεν το θες στο πως θα επηρεαστεί η κοινωνία αυτή και το κυριότερο είναι ότι οι μη συμμετέχοντες επηρεάζουν το αποτέλεσμα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι οι μετέχοντες...

Κοινώς κάνεις αυτό που θέλουν, αυτός είναι ο σκοπός τους... Προσπαθείς να λειτουργήσεις με δικούς σου κανόνες σε κάτι το οποίο έχει προκαθορισμένους κανόνες, όπως οι εκλογές...

Ακόμα και το να κάνεις μια δική σου οργάνωση είναι καλύτερο από το να μην κάνεις τίποτα...

edit: οπότε δεν συμφωνείς και με το ηθικό καθήκον ή την ηθική υποχρέωση ε;

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10676]Hydra[/MENTION], άρα έρχεσαι σε αντίθεση με την υποδομή της κοινωνίας που ζεις... όπως σου είπα δεν το θεωρώ λάθος ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει, αλλά από την άλλη όμως με τα κριτήρια αυτά, συμμετέχεις έστω και αν δεν το θες στο πως θα επηρεαστεί η κοινωνία αυτή και το κυριότερο είναι ότι οι μη συμμετέχοντες επηρεάζουν το αποτέλεσμα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι οι μετέχοντες...

Κοινώς κάνεις αυτό που θέλουν, αυτός είναι ο σκοπός τους... Προσπαθείς να λειτουργήσεις με δικούς σου κανόνες σε κάτι το οποίο έχει προκαθορισμένους κανόνες, όπως οι εκλογές...

Ακόμα και το να κάνεις μια δική σου οργάνωση είναι καλύτερο από το να μην κάνεις τίποτα...

Καλύτερο για ποιόν; Για την κοινωνία, αυτό λέω τόσην ώρα...

Δεν κάνω αυτό που θέλουν. Ο κόσμος το κάνει, νομίζοντας ότι η δύναμή του να αλλάξει κάτι είναι μία ψήφος στις 9 εκατομμύρια. Μπα... άσε που δε δέχομαι να μου αποδίδουν την ίδια δύναμη με τον κάφρο που τα σπάει στο γήπεδο ή τη γιαγιά που παίρνει 3 συντάξεις.

Λέει κάποιος ότι ευθύνομαι (/μαστε, είμαστε πολλοί - θα 'ρθουμε και σ' αυτό).

Πώς ευθυνόμαστε; Καθώς δήθεν με την αποχή παραχωρούμε ψήφο στο πρώτο κόμμα; Και αυτό είναι το ίδιο με αυτόν που ψηφίζει συνειδητά και με την κίνηση του χεριού του ένα κόμμα; Οποιοδήποτε. Όλα είναι σκατά και όλα ποντάρουν με τη λογική του "εγώ είμαι λιγότερο σκατά, άρα προτίμαμε".

Ο νόμος για την αποχή, το 52' νομίζω, έγινε από την κυβέρνηση γιατί φοβούνταν το μέγεθός της. Την βγάλαν 10%, ενώ ήταν 35% και βάλε!! Έτσι και τώρα τη φοβούνται. Αν επηρεάζω τα πράγματα, δέχομαι να έρθουν αύριο 500 μαζί μου να φωνάξουμε για την κατάργηση του φασιστικού νόμου!! Δυστυχώς δεν θα γίνει γιατί το σύστημα τους έκανε να νομίζουν ότι αυτή είναι η δύναμή τους και τέλος. Γιατί λες να έκαναν τον νόμο να πηγαίνει η αποχή σαν ψήφος;

Δεν παραξενεύεσαι;

φυσικά όμως επαναστάτες τύπου "ΚΚΕ", "ΣΥΡΙΖΑ" και λοιποί αριστεροί δεν μιλούν γι αυτό, καθώς τους συμφέρει.

Και όπως δεν νιώθω καμμία υποχρέωση απέναντι στον νόμο, δε νιώθω και καμμία ενοχή απέναντι σε κάτι που δεν έκανα. Αυτά είναι παγίδες του συστήματος και δεν τις καταλαβαίνω. Αυτοί που λένε ότι πέφτουμε εμείς, γιατί δεν κοιτούν που ασυνείδητα τουλάχιστον πέφτουν κι εκείνοι σε χειρότερη παγίδα;

Δεν μπορώ να τον καταλάβω τον λαό... αφού δέχεται ότι η δύναμή του είναι 1-2 joule της κίνησης της χειρός, ας μείνει με αυτό. Πρόβλημά του.

οπότε δεν συμφωνείς και με το ηθικό καθήκον ή την ηθική υποχρέωση ε;

Απέναντι σε νόμους που παραβιάζουν την προσωπική μου ελευθερία και υποβαθμίζουν την προσωπικότητά μου σαφώς και δεν συμφωνώ.

Ωστόσο, αν στο λεωφορείο δω μια γιαγιά ή έναν παππού θα σηκωθώ αμέσως να καθίσει. Αν με σώσεις και με βοηθήσεις, έχω καθήκον να σταθώ δίπλα σου. Δεν είμαι μηδενιστής, απλώς δεν συμφωνώ με τον νόμο.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.