Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Επειδη εχουμε και πολλους γονεις εδω. ΠΡΟΣΟΧΗ!! 1000 φορες καλυτερα ντεςτσο στο ιντερνετ παρα καρτουν καταντησε η φαση.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-yQDUjq7j5E]ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ δια ανηλίκους! - YouTube[/ame]

Απο εδω

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχουμε και πολλους γονεις εδω. ΠΡΟΣΟΧΗ!! 1000 φορες καλυτερα ντεςτσο στο ιντερνετ παρα καρτουν καταντησε η φαση.

Απο εδω

Άρθρα του τύπου

"Υπάρχει μια παγκόσμια συνωμοσία την οποία εγώ αποκαλύπτω διότι είμαι ανώτερο είδος ανθρώπου και δεν περνάνε σε μένα αυτά - ελάτε να σας ανοίξω τα μάτια κατηγορώντας τους πάντες και τα πάντα"

πάντα μου προκαλούσαν εκνευρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Άρθρα του τύπου

"Υπάρχει μια παγκόσμια συνωμοσία την οποία εγώ αποκαλύπτω διότι είμαι ανώτερο είδος ανθρώπου και δεν περνάνε σε μένα αυτά - ελάτε να σας ανοίξω τα μάτια κατηγορώντας τους πάντες και τα πάντα"

πάντα μου προκαλούσαν εκνευρισμό.

Και που να δεις τα υπόλοιπα αρθρα αυτού του site

Link to comment
Share on other sites

το βιντεο παντως εμενα μου εκανε τρομερη εντυπωση... ειδικα το τελευταιο καρτουνακι...

Το Video ναι, σου δίνει ερεθίσματα για να σκεφτείς, αν και πάλι θα έλεγα ότι υπάρχει υπερβολή στην αντιμετώπιση αυτού. Θα πρέπει να υποθέσεις ότι πίσω από κάθε κινούμενο σχέδιο υπάρχει κάποιος φυτευτός από διάφορα συμφέροντα με σκοπό να "προγραμματίσει" τα παιδιά. Σε κάποιες περιπτώσεις ίσως να υπάρχει, στις περισσότερες όμως θα είναι απλά κάποιος τυπάς που προσπαθεί να φτιάξει στα γρήγορα κάποιους διαλόγους, διότι απλά αυτή είναι η δουλειά του.

Ή να προσπαθήσω να το πω κάπως αλλιώς. Φανταστείτε, αντίστοιχα με τα κινούμενα σχέδια, κάθε τι που γράφαμε εδώ στο forum να πέρναγε από ανάλυση. Είμαι σίγουρος ότι στα πάνω από 3500 posts που έχω κάνει κάποιος θα μπορούσε να βρει μπόλικα... καταδικαστικά ή ύποπτα ίσως και κατευθυνόμενα σχόλιά. :innocent:

Το κείμενο στο άρθρο.... εντάξει μιλάμε για πολλά ναρκωτικά και πολύ λάσπη.

Link to comment
Share on other sites

Το Video ναι, σου δίνει ερεθίσματα για να σκεφτείς, αν και πάλι θα έλεγα ότι υπάρχει υπερβολή στην αντιμετώπιση αυτού. Θα πρέπει να υποθέσεις ότι πίσω από κάθε κινούμενο σχέδιο υπάρχει κάποιος φυτευτός από διάφορα συμφέροντα με σκοπό να "προγραμματίσει" τα παιδιά. Σε κάποιες περιπτώσεις ίσως να υπάρχει, στις περισσότερες όμως θα είναι απλά κάποιος τυπάς που προσπαθεί να φτιάξει στα γρήγορα κάποιους διαλόγους, διότι απλά αυτή είναι η δουλειά του.

Ή να προσπαθήσω να το πω κάπως αλλιώς. Φανταστείτε, αντίστοιχα με τα κινούμενα σχέδια, κάθε τι που γράφαμε εδώ στο forum να πέρναγε από ανάλυση. Είμαι σίγουρος ότι στα πάνω από 3500 posts που έχω κάνει κάποιος θα μπορούσε να βρει μπόλικα... καταδικαστικά ή ύποπτα ίσως και κατευθυνόμενα σχόλιά. :innocent:

Το κείμενο στο άρθρο.... εντάξει μιλάμε για πολλά ναρκωτικά και πολύ λάσπη.

Κοιτα δεν ξερω αν ΟΛΑ τα καρτουν περνανε μνμ. Με νοιαζει που ΚΑΠΟΙΑ περνανε. Εγω προσωπικα δεν θυμαμαι κανενα καρτουνακι οσο μεγαλωνα να αναφερει "new world order".

Με νοιαζει (απλο παραδειγμα που μου ηρθε τωρα με αφορμη το τελευταιο κλιπ... οχι οτι το σκεφτομουν 20 χρονια...) οτι βλεπωντας τον συμπαθη χαρακτηρα Πολντο στο Ποπαυ θα μαθω εγω οτι ειναι καλο και εχει πλακα να τρως 30 χαμπουργκερ στην καθησια σου κι ας τρωει ο αλλος ενα κουτι σπανακι... Αν τον Πολντο τον εκαναν "κακο" ??

Η παιδικη ψυχολογια ειναι πολυ υπουλο πραγμα και μπορεις ανετα να παιξεις μαζι της καθως δεν υπαρχει (ακομα) κριτικη σκεψη. Ειδικα με τους γονεις μακρια να δουλευουν/αδιαφορουν/χωριζουν/κλπ.

Ειναι προφανως δικαιωμα σου να μην θεωρεις οτι υπαρχει παγκοσμια συνωμοσια γυρω μας, αλλα εγω βλεποντας το τι γινεται, με ποιο τροπο γινεται και κυριως το πως αντιδρουμε ΕΜΕΙΣ σε αυτα που γινονται δεν μπορω να πιστεψω οτι ΔΕΝ υπαρχει.

Απλα η λεξη "συνωμοσια" εχει στις μερες γελοιοποιηθει (σκοπιμα??) και οποιος την αναφερει σου ερχεται στο μυαλο το X-Files, ενας τυπος που καπνιζει 10 πακετα "Μαλμπορο" και οι εξωγηινοι στο area 51... ενω συνωμοσια ειναι οποτεδηποτε 2 ή περισσοτεροι εχουν μια ιδεα για να μαμησουν μια αλλη ομαδα...

Ειναι τουλαχιστον αφελες να ξερεις και να πιστευεις οτι υπαρχει ελληνικη κυβερνητικη συνωμοσια, που δεν την μαθαινεις, για να "αγορασουμε 56 χαλασμενα υποβρυχια και 100 αχρηστα τανκς και κατι S-300 πυραυλους και να δινουμε εργα στην siemens και καθε βραδυ να βαζουμε την Τρεμη και τον Πρετεντερη να σε πηζουνε στα καναλια..." αλλα να μην πιστευεις οτι κατι αναλογο γινεται σε παγκοσμιο επιπεδο...

Για μενα ελαχιστη σημασια εχει να καταλαβει ή να πιστεψει καποιος οτι υπαρχει παγκοσμια συνωμοσια... Το θεμα ειναι τι κανεις και πως αντιδρας σε αυτα που συμβαινουν γυρω σου οταν και αν τα μαθεις.

το κειμενο δεν το διαβασα καν... :p

Παρολο που σεβομαι τον τιτλο του και πιστευω οτι εχει 100% αληθεια μεσα του, αμα βλεπω κειμενο με οξειες και περισπωμενες, κανω οτι κανει οταν βλεπει χημικος, μαθηματικες εξισωσεις... Αλλαζει σελιδα. :hehe:

Απλα το ποσταρα σαν πηγη

Link to comment
Share on other sites

το κειμενο δεν το διαβασα καν... :p

Παρολο που σεβομαι τον τιτλο του και πιστευω οτι εχει 100% αληθεια μεσα του, αμα βλεπω κειμενο με οξειες και περισπωμενες, κανω οτι κανει οταν βλεπει χημικος, μαθηματικες εξισωσεις... Αλλαζει σελιδα. :hehe:

Απλα το ποσταρα σαν πηγη

Δεν είχα πατήσει την πηγή μέχρι που διάβασα αυτά για τις περισπωμένες και μου κεντρίσθηκε η περιέργεια.

Έχει καλλιτεχνικό γούστο η γυναίκα: Εξαιρετική γραμματοσειρά και χρώμα, σαν έργο τέχνης.

Ελληνικά είναι η καθαρεύουσα με τις περισπωμένες, δεν είναι άλλη γλώσσα

Κυρίως όμως ανήκει σε όλους τους έλληνες και δεν θα έπρεπε να χρωματίζετε πολιτικά, καθιστώντας την νεκρή γλώσσα. Δηλαδή : Μην τους την χαρίζεις

Αυτά που γράφει τα έχουν πει και άλλοι . Είναι γνωστά σε όσους ασχολούνται, δεν αναφέρει κάτι που πρώτη ανακάλυψε.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν ξερω αν ΟΛΑ τα καρτουν περνανε μνμ. Με νοιαζει που ΚΑΠΟΙΑ περνανε. Εγω προσωπικα δεν θυμαμαι κανενα καρτουνακι οσο μεγαλωνα να αναφερει "new world order".

Με νοιαζει (απλο παραδειγμα που μου ηρθε τωρα με αφορμη το τελευταιο κλιπ... οχι οτι το σκεφτομουν 20 χρονια...) οτι βλεπωντας τον συμπαθη χαρακτηρα Πολντο στο Ποπαυ θα μαθω εγω οτι ειναι καλο και εχει πλακα να τρως 30 χαμπουργκερ στην καθησια σου κι ας τρωει ο αλλος ενα κουτι σπανακι... Αν τον Πολντο τον εκαναν "κακο" ??

Οτιδήποτε στην TV και όχι μόνο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να περάσει μια ιδέα ή μπορεί να παρεξηγηθεί.

Από τις σύγχρονες ταινίες που εν μέρη είναι μεγάλης διάρκειας διαφημίσεις, μέχρι τις παλιές καουμπόικες όπου σε μαθαίνουν ότι ο λευκός είναι ο ήρωας και οι ερυθρόδερμοι οι κακοί. Μικρός είχα στεναχωρηθεί βλέποντας το αγαπημένο μου ιππικό του Κάστερ να αποδεκατίζεται από του κακούς Ινδιάνους. Σήμερα μάλλον θα έβλεπα με πολύ διαφορετικό μάτι την εν λόγω ταινία (που όλο το μελετάω να την ξανά δω, αν βρω ποια ήταν από όλες τις σχετικές που έχουν γυριστεί).

Από τον Πόλντο μέχρι τον Καραγκιόζη που μοιράζει σφαλιάρες. Το ότι παρεξηγούμε την ιδιαίτερη συμπεριφορά του Πόλντο ή του Καραγκιόζη ίσως να δείχνει κάτι για την δική μας ψυχολογία και όχι κάτι ύποπτο για αυτόν που εμπνεύστηκε τον χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε στην TV και όχι μόνο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να περάσει μια ιδέα ή μπορεί να παρεξηγηθεί.

Από τις σύγχρονες ταινίες που εν μέρη είναι μεγάλης διάρκειας διαφημίσεις, μέχρι τις παλιές καουμπόικες όπου σε μαθαίνουν ότι ο λευκός είναι ο ήρωας και οι ερυθρόδερμοι οι κακοί. Μικρός είχα στεναχωρηθεί βλέποντας το αγαπημένο μου ιππικό του Κάστερ να αποδεκατίζεται από του κακούς Ινδιάνους. Σήμερα μάλλον θα έβλεπα με πολύ διαφορετικό μάτι την εν λόγω ταινία (που όλο το μελετάω να την ξανά δω, αν βρω ποια ήταν από όλες τις σχετικές που έχουν γυριστεί).

Από τον Πόλντο μέχρι τον Καραγκιόζη που μοιράζει σφαλιάρες. Το ότι παρεξηγούμε την ιδιαίτερη συμπεριφορά του Πόλντο ή του Καραγκιόζη ίσως να δείχνει κάτι για την δική μας ψυχολογία και όχι κάτι ύποπτο για αυτόν που εμπνεύστηκε τον χαρακτήρα.

Μπορει ναι, μπορει οχι...

Δυστυχως εφ οσον βλεπω γυρω μου οτι απειρες φορες "επιστρατευονται" καρτουνακια για να κανουν τα παιδια να πλενουν να δοντια τους, να τρωνε... σπανακι ή να πηγαινουν στον οδοντογιατρο, δεν μου ειναι καθολου (ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ομως) δυσκολο να πιστεψω οτι "επιστρατευονται" καρτουν ΚΑΙ για αλλα πραγματα.

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION]. Ναι καπου ειχα ακουσει τη φημη οτι ειναι ελληνικα και η καθαρευουσα αλλα δεν το εχω διασταυρωσει ακομα. :p

Δεν την "χαριζω" πουθενα ουτε την πεθανα... Alloste den perimenei apo mena na pethanei i elliniki glossa. Vodafone-Diamantopoulou ®.

Απλα οταν βλεπω κειμενο απο ατομο που ΕΠΙΛΕΓΕΙ εν ετει 2012 να γραψει στην καθαρευουσα ή στην αρχαια Ελληνικη, αν δεν ξερω το ποιον του γραφοντα ή αμα δεν ειναι τραγουδι του Αρτεμη/Ευθυμη, δεν καθομαι να ασχοληθω.

Ειμαι λιγουλακι ευαισθητουλι σε οποιαδηποτε εθνικιστικη κορωνα, και παρολο που με τα χρονια εχω ψιλο-πεισθει για την ανωτεροτητα της αρχαιας ελληνικης γλωσσας και για τον πλουτο της, και την μαθηματικοτητα της :hehe: σε σχεση με την... βαρβαρικη γραφη, επιλεγω απλα να μην ασχολουμαι... δεν με "τραβαει" απλα.

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.