Jump to content



Βίζα για ΗΠΑ


deninho

Recommended Posts

τα χαρτια θα τα βρεις στο σιτε της πρεσβειας οπου και θα κλεισεις το ραντεβου αφου πας να πληρωσεις το παραβολο γυρω στα 100 ευρω στην τραπεζα πειραιως και εφ'οσον εγκριθει μεσα σε 4-5 μερες το πολυ στην εχουν στειλει(πλεον) στο σπιτι σου.

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

μια χαρα τα λεει ο aggelopas!!!

στο ραντεβου σε ρωτανε τον λογο του ταξιδιου, που θα μενεις, κτλ...

θελεις φωτογραφιες με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα (να μην χαμογελας, να εισαι ξυρισμενος, ορισμενο μεγεθος, αναλογια προσωπου/πλαισιου φωτογραφιεας και αλλες τετοιες μ@λ@κ#σ! (τα λεει στο site της πρεσβειας!)

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τις βγαλεις εκεινη την ωρα εκει ( εχει φωτογραφο εκει, νομιζω στα ~10Ε) να εισαι σιγουρος πως δεν θα σου κανουν προβλημα!

υποψην οτι σου παιρνουν και τα δαχτυλικα αποτυπωματα στο ραντεβου!

καλο ταξιδι!!!

Link to comment
Share on other sites

Περνάς από συνέντευξη, αλλά πλέον είναι απλή διαδικασία.

Παλιότερα είχε ερωτήσεις τύπου "Ειστε τρομοκράτης;" :p

Επίσης, συμπληρώνεις κάποιες αιτήσεις ηλεκτρονικά στο σαιτ της πρεσβείας.

Εννοείται χρειάζεσαι και διαβατήριο.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχε ερωτήσεις τύπου "Ειστε τρομοκράτης;" :p

πλέον το έχει στην ηλεκτρονική αίτηση που πρέπει να συμπληρώσεις:

"Do you seek to enter the United States to engage in export control violations, subversive or terrorist activities, or any other unlawful purpose? Are you a member or representative of a terrorist organization as currently designated by the U.S. Secretary of State?"

και φυσικά όλοι οι τρομοκράτες απαντάνε yes :p

Είναι πακέτο τελικά το να "παραγγείλεις" Visa για τις USA... Και η γραμμή για τις ερωτήσεις είναι κατηγορίας 090, με 1,19€/λεπτό...

ΥΓ Το ξύρισμα που ανέφερες goku, δεν ισχύει. Ευτυχώς δηλαδή, γιατί έχω ξεχάσει πως πιάνεται το ξυράφι :p

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Το ξύρισμα που ανέφερες goku, δεν ισχύει. Ευτυχώς δηλαδή, γιατί έχω ξεχάσει πως πιάνεται το ξυράφι :p

:hehe: παλι καλα!

υγ: πριν ~4 χρονια που την εβγαλα, καπου ελεγε το μουσι/γενι/μουστακι/παρπετες κτλ να ειναι σε τετοιο σχημα/μεγεθος/εκταση που να μην αλλοιωνουν τα χαρακτηριστικα του προσωπου...γι'αυτο και σου ειπα για το ξυρισμα!

απο περιεργια...τωρα τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

αξύριστος, μακρύ μαλί, κελεμπία και είσαι ΟΚ! :p

δεν ξέρω για τώρα πάντως όταν έβγαλα πριν 2 χρόνια εγώ δεν παίχτηκε τίποτα...τα λεφτά είναι περίπου αυτά που ανέφεραν τα παιδιά πριν και στην συνέντευξη θα δεις αλλα 100 άτομα να περιμένουν...όταν έρθει το νουμεράκι σου απλά πας σε τύπο/τύπισσα πίσω από ένα booth σαν ταμείο τράπεζας...τίποτα δεν είναι...αν έχεις και referals ακόμα καλύτερα...:jump1:

Link to comment
Share on other sites

καποια τιπς.

στην αιτηση ακομα και τα κενα πρεπει να ειναι συμπληρωμενα, τιποτα δεν αφηνεις.

αν δεν την εχεις σωστα θα σε βαλουν να την κανεις εκει χανοντας και αλλο χρονο απο τις 2-3 ωρες που θα χασεις.

οσοι εχουν βιζα σε παλιο διαβατηριο χωρις βιομετρικα χαρακτηριστικα πρεπει να ξαναβγαλουν βιζα προσκομιζοντας και την παλια.

μπορεις να επικοινωνησεις και με εμαιλ απαντουν σχετικα γρηγορα.αν και δεν χρειαζεται να ρωτησεις τιποτα το εχουν ολα στο σιτε.

αποτυπωματα φωτογραφιες σου παιρνουν και μολις πατησεις την homeland.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως βγηκε ηδη ανακοινωση και πως απο αυριο δε θα χρειαζεται βιζα

θα εκλεινες ταξιδι για αυριο χωρις βιζα?

κατσε να παει ο ντενινιο να εχουμε και χαντς ον εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαίρι θα πάω αν είναι, οπότε ψάξτε για άλλο πειραματόζωο :p Μακάρι να έχει καταργηθεί η βίζα μέχρι τότε, γιατί, για να πω το κρίμα μου, δεν το πολυθέλω αυτό το ταξίδι, και τα 131$ με βαριά καρδιά θα τα δώσω αν είναι

Link to comment
Share on other sites

double post, αλλά για να φανεί: http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=139890

τώρα σκέφτομαι να κάνω ένα θέμα "τι χρειάζεται για να κερδίσω το τζόκερ", μπας και βρω στο δρόμο κανένα δελτίο που να κερδίζει :p

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να πάω εγώ το πάσχα, έχω συνέντευξη στις 24/3, ακόμα δεν με πείρε κανείς να μου το ακυρώσει βέβαια...

Εδώ η διαδικασία είναι ΤΕΛΕΙΩΣ τυπική, όταν είχα βγάλει την 1η βίζα στο Λονδίνα είχα προσκομίσει της παναγιάς τα μάτια για να τους πείσω πως ΔΕΝ θα πάω και θα μείνω εκεί. Απο αντίγραφα μισθοδοσίας, ενοικιαστήριο σπιτιού, μηνιαία τραπεζικά statements, λογαριασμους τηλεφώνου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.