Jump to content



Βίζα για ΗΠΑ


deninho

Recommended Posts

πάλι καλά....δίκαιη η αναμονή 21 χρόνια....τώρα πλέον έχω έτοιμη τη βαλιτσούλα μου και βουρ απέναντι.......αλλά ξέρετε...για να το κάνω πατροπαράδοτα θα πάω με πλοίο.....και στην κουπαστή θα πω και το εθιμοτυπικό....AMERICAAAAAAAAAA......:p

Link to comment
Share on other sites

@kwsths

Μέχρι να φτάσεις με το πλοίο, μπορεί να ξαναχρειάζεται η βίζα και να σε γυρίσουν πίσω:sarcastic:

Πάντως εμένα μου φάνηκε λίγο ακατανόητη η κατάργηση της βίζας στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

Ο κύριος λόγος ύπαρξης της, ήταν η αποφυγή της ''εύκολης'' και χωρίς κριτήρια μετανάστευσης. Σε μια εποχή που η χώρα μας βουλιάζει και το εργασιακό περιβάλλον γίνεται ασφυκτικό, βλέπουμε γύρω μας ολο και περισσότερους νέους να σκέφτονται τη φυγή από τη χώρα. Σε αυτή τη συγκυρία, οι Αμερικανοί καταργούν τη βίζα. Περίεργο δεν είναι ;

Προφανώς και βλέπω με θετικό μάτι την κατάργηση της.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε 'συ, απλά και η τουριστική βίζα ήταν ενα ακόμα φίλτρο προκειμένου να μην πατήσουν κάποιοι αμερικανικό έδαφος.

Θυμάμαι πως όταν είχα βγάλει τουριστική, με ρώτησαν τι δουλειά κάνω, τι ετήσιο εισόδημα εχω κ.τ.λ. Εγω κατάλαβα ότι με ρωτούν για να δουν αν εχω ή οχι σοβαρά κίνητρα προκειμένου να επιστρέψω στην Ελλάδα.

Αν εγω είμαι άνεργος στην Ελλάδα, δεν εχω καμμία περιουσία και στον ήλιο μοίρα γενικότερα, τότε θα πάρω πιο εύκολα τα ρίσκα μου, δοκιμάζοντας την τύχη μου στο America ακόμα και ημιπαράνομα. Με την κατάργηση της βίζας, δε μου βάζουν πια κανένα περιορισμό σε αυτό.

Σε τέτοιες περιπτώσεις αναφέρομαι, και προσπαθώντας να δω το θέμα από τη σκοπιά των Αμερικανών.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατάλαβα ότι με ρωτούν για να δουν αν εχω ή οχι σοβαρά κίνητρα προκειμένου να επιστρέψω στην Ελλάδα.

πολύ καλά το κατάλαβες:

The presumption in the law is that every visitor visa applicant is an intending immigrant. Therefore, applicants for visitor visas must overcome this presumption by demonstrating that:

The purpose of their trip is to enter the U.S. for business, pleasure, or medical treatment;

That they plan to remain for a specific, limited period;

Evidence of funds to cover expenses in the United States;

Evidence of compelling social and economic ties abroad; and

That they have a residence outside the U.S. as well as other binding ties that will insure their return abroad at the end of the visit

από http://travel.state.gov/visa/temp/types/types_1262.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ρωτάνε, ναι, αρκετές χώρες έχουν καταργήσει την βίζα με παρόμοια συμφωνία:

Andorra, Australia, Austria, Belgium, Brunei, Denmark, Finland, France, Germany, Iceland, Ireland, Italy, Japan, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, the Netherlands, New Zealand, Norway, Portugal, San Marino, Singapore, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, United Kingdom

Για περισσότερες πληροφορίες, http://dublin.usembassy.gov/vwp_estcountries.html

Δεν νομίζω ότι έχουν φόβο οι Αμερικανοί για Έλληνες λαθρομετανάστες γι'αυτό δεν με παραξενεύει η συμφωνία.

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρετε κάτι btw, επειδή θα πάω σε 20 μέρες.

Από 10/4 που καταργείτε κανονικά η Visa για να πας άνευ, θα χρειάζεται να έχεις διαβατήριο με τα βιομετρικά στοιχεία σου μέσα, ή αλλιώς το «τσιπάκι».

Να σειμειώσω εδώ πως όσοι από εμάς βγάλαμε να νέα διαβατήρια όταν μας είχαν πει (πριν ~3 έτη) που και καλά θα είχα το «τσιπάκι» μέσα, εν τέλει ήταν μούφα και ΔΕΝ το είχανε γιατί δεν είχαν οργανωθεί σωστά.

Συνεπώς υπάρχει κόσμος που ναι μεν έχει το καινούργιο διαβατήριο, αλλά ΔΕΝ έχει αυτό με το τσιπάκι (είμαι μέσα σε αυτούς) και συνεπώς ΔΕΝ μπορεί να πάει Αμερική μέσω του Waiver Program και χρειάζεται κανονικά η έκδοση Visas.

Link to comment
Share on other sites

και πως αναγνωρίζεις αν έχεις το τσιπάτο διαβατήριο ή όχι; Το διαβατήριό μου έχει εκδοθεί στα τέλη Σεπτεμβρίου 2006, ενώ στο σάιτ της αμερικανικής πρεσβείας λέει ότι όλα τα διαβατήρια που έχουν εκδοθεί από τα τέλη Αυγούστου 2006 είναι εν τάξει

Κοίτα να δεις που και η κατάργηση της βίζας είναι ένας τρόπος να πάρει λεφτά το Δημόσιο, από την έκδοση νέων διαβατηρίων :hehe:

Απάντηση by myself (and google of course):

http://www.passport.gov.gr/npc-periexomeno/npc-periexomeno/viometrika-xaraktiristika-diavatiriou.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.