Jump to content



Θρίλερ με συλλήψεις διαχειριστών Ελληνικού torrent tracker


Dante80

Recommended Posts

Ένα θρίλερ εκτυλίσσεται τις τελευταίες ώρες με την ιστοσελίδα ενός από τα μεγαλύτερα torrent trackers στην Ελλάδα, που προσφέρει στους χρήστες της τη δυνατότητα να «κατεβάζουν» δωρεάν ταινίες, μουσική και αρχεία.

Πληροφορίες αναφέρουν ότι βρίσκεται σε εξέλιξη αστυνομική επιχείρηση για τη σύλληψη των διαχειριστών του ιστότοπου σε Αθήνα, Ρόδο και Θεσσαλονίκη, γεγονός που μέχρι τώρα δεν επιβεβαιώνεται από το αρχηγείο της ΕΛΑΣ και τη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης.

Ωστόσο, φίλοι και χρήστες του συγκεκριμένου site, μέσω blog και forum, κάνουν λόγο για τρεις συλλήψεις στην Αθήνα, τρεις στη Θεσσαλονίκη και μία στη Ρόδο, μετά από μήνυση που κατέθεσε εταιρεία προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων και δικαιωμάτων δημιουργών στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για καταπάτηση της πνευματικής ιδιοκτησίας και τον διαμοιρασμό υλικού χωρίς την άδεια των δημιουργών.

Σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, οι συλλήψεις έγιναν στο πλαίσιο του αυτοφώρου, μετά από έρευνες σε σπίτια και γραφεία, όπου κατασχέθηκαν υπολογιστές, και οι συλληφθέντες θα οδηγηθούν στον εισαγγελέα.

Ταυτόχρονα, το site του Ελληνικού tracker τις τελευταίες ώρες δεν λειτουργεί, γεγονός που ενισχύει τη φημολογία για το μπαράζ συλλήψεων των διαχειριστών του.

Πηγή: Zougla.gr

Ouch...αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι η δεύτερη φορά που κλείνει o συγκεκριμένος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

καλα,take it with a bit of salt αυτο... προχθες ημουν σε επισημη ενημερωση για το ηλεκτρονικο εγκλημα που εκανε το ΣΔΗΕ στον αρειο παγο και ελεγαν ποσο δυσκολευονται απο το νομοθετικο πλαισιο.

Link to comment
Share on other sites

καλα,take it with a bit of salt αυτο... προχθες ημουν σε επισημη ενημερωση για το ηλεκτρονικο εγκλημα που εκανε το ΣΔΗΕ στον αρειο παγο και ελεγαν ποσο δυσκολευονται απο το νομοθετικο πλαισιο.

δηλαδή..?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή..?

με λιγα λογια ελεγαν οι e-καπς (καμμια σχεση με τους δρομισιους,ηταν ενα παιδι που νομιζες οτι βγηκε απο μεταλ συναυλια με μια κοτσιδα μετα συγχωρησεως να και ενα κοριτσακι με ταγιερακι)οτι για να συλληφθεις λογω δραστηριοτητας στο ιντερνετε στις περισσοτερες περιπτωσεις πρεπει να εχεις κανει πολυ βαρυ εγκλημα (διακινηση παιδικης π0ρν0γραφιας/απατες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

O anonymous ειπε επι του θεματος

Από την λειτουργια των site σαν του gamato έχουν κλείσει πάνω από 2000 dvd club σε ολη την ελλάδα.

Έχουν μείνει άνεργοι πάνω από 4000 άτομα....

το κράτος χάνει πάνω από 1 δις ευρώ τον χρόνο από φόρους και φπα...

Η απόλυτη παρανομία καιρός ήταν να τελειώσει.

Έβαλαν στο τριπακι τον κέθε έναν να βλέπει τζάμπα ταινίες που αν έπρεπε να τις πληρώσει φυσικά και δεν θα τις έβλεπε...

οι εταιρίες παροχής ιντερνετ για να πουλήσουν ταχύτητης το προωθησαν και οι τυποι που είχαν τα site θησαυριζαν από τις διαφημίσεις. 500000 είχε στην τράπεζα 23χρονος από την ροδο.

Καιρός ήταν να σταματήσει αυτό το αίσχος..

Ειμαι άνεργος και φταίει το gamato.info

Link to comment
Share on other sites

O anonymous ειπε επι του θεματος

αυτήν την καραμέλα ποτε θα σταματήσουν να την πιπιλάνε?

ΑΝΕΡΓΟΣ έμεινε γιατί δεν προσαρμόστηκε, και οι πεταλωτές εξαλείφθηκαν σαν κλάδος αλλα δεν κάναν έτσι.

και το κράτος χάνει τα X10000 τον χρόνο από την εκκλησια αλλα εδώ και αιώνες δεν φάνηκε να τους κάνει καμια αίσθηση.

επί του θέματος.

τελικά τι θα γίνει δηλαδή με τα παλικαρια?

Link to comment
Share on other sites

αυτήν την καραμέλα ποτε θα σταματήσουν να την πιπιλάνε?

ΑΝΕΡΓΟΣ έμεινε γιατί δεν προσαρμόστηκε, και οι πεταλωτές εξαλείφθηκαν σαν κλάδος αλλα δεν κάναν έτσι.

και το κράτος χάνει τα X10000 τον χρόνο από την εκκλησια αλλα εδώ και αιώνες δεν φάνηκε να τους κάνει καμια αίσθηση.

επί του θέματος.

τελικά τι θα γίνει δηλαδή με τα παλικαρια?

Ο ανωνυμος τα ειπε αυτα.

Οχι εγω.

Μαζι σου οτι τα DVD-αδικα δεν προσαρμοστηκαν στην μετα-DSL εποχη.

Λογικα θα φανε προστιμο/φυλακη για πνευματικα δικαιωματα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν την "πειρατεία" τα DVDάδικα χρεώνανε 2.50 € τη μέρα το DVD. Εγώ που θέλω να βλέπω μία ταινία την ημέρα να δεχτώ ότι θέλω 75€ το μήνα μόνο για ταινία στο σπίτι; Κάποτε νοίκιαζα σαν τρελός, με 1.50€ τη μέρα, κάποτε πήγαινα σινεμά σαν τρελός με εισητήριο 5-6€.

Για να μην πιάσουμε το θέμα της μουσικής που είναι το υπέρτατο κλέψιμο, κάθε CD με 1-2 super hit, 3-4 που ακούγονται και άλλα 7-8 άχρηστα είχε φτάσει σχεδόν 20€.

Ο DVDάς της γειτονιάς μου μόστραρε το ολοκαίνουριο TypeR μαζί με την Ducati.

Δεν λέω ότι η απόλυτη λύση είναι στην πειρατεία, αλλά κάπου στη μέση.

Βέβαια, είναι κι αυτός ένας τρόπος να απασχολείται η νεολαία και να φεύγει το μυαλό του κόσμου από την οικονομία, ποτέ δεν ξέρεις :p

Link to comment
Share on other sites

Ο ανωνυμος τα ειπε αυτα.

Οχι εγω.

Μαζι σου οτι τα DVD-αδικα δεν προσαρμοστηκαν στην μετα-DSL εποχη.

Λογικα θα φανε προστιμο/φυλακη για πνευματικα δικαιωματα.

δεν την είπα σε εσένα αλλα στον μουλιασμένο ανώνυμο

αντί να γίνονται εφευρετικοί στο πως να μας προσελκύσουν ώστε να σκάσουμε φράγκα προσπαθούν να μας κόψουν τα χερια...

και δεν είναι το πως το πως δεν έχω λεφτά και κλέβω ψωμί, αλλα άμα το ψωμί είχε 50E θα το έκλεβα. (no comment on this).

any way, βάση τις ελληνικής νομοθεσίας τι γίνετε όμως?

τι έχουν να φορτώσουν πάνω στα trackers?

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ δεν θέλατε?

τουλάχιστον πάνω στον ερωτα που θα μας κάνει το κράτος με τα μουλιάσματα του έπρεπε να μας αφήσει το τζάμπα κινηματογραφικό υλικό να ξεχνιόμαστε, γιατί τώρα που θα κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι.. που φράγκα για πολυτέλειες?!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με μελέτη που εκπονήθηκε από διεθνή εταιρεία ερευνών παρ’ όλο που πραγματοποιείται σημαντική πρόοδος στην καταπολέμηση της πειρατείας στη χώρα μας, αυτή τη στιγμή η Ελλάδα βρίσκεται στην τρίτη θέση μεταξύ των ευρωπαϊκών χωρών με το υψηλότερο ποσοστό πειρατείας, με 57%, ενώ τις άλλες δύο θέσεις καταλαμβάνουν η Βουλγαρία (68%) και η Ρουμανία (66%).

ρε σεις μας έχει περάσει η Ρουμανία και η Βουλγαρία!!! αίσχος!!! χαλάνε τα ποσοστά μας στην Ευρώπη!!! seedarete γιατί χανόμαστε!!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά το κλείσιμο των dvd-clubs , εκείνους που κατηγορούν περισσότερο οι ιδιοκτήτες τους (των dvd-clubs) , αλλά και ο σύνδεσμός τους, μιας και είχαν στραφεί και νομικά εναντίων τους, είναι τα περιοδικά και οι εφημερίδες που μοιράζουν καμιά 100στη ταινίες τη βδομάδα(όλες-όλα μαζί). Φίλος πρώην

"βιντεοκλάπας" μου τα έλεγε αυτά, ο οποίος και έκλεισε.

Σε ότι αφορά το site, ε.., εντάξει. Την "πηγή" θα κυνηγήσουνε. Μιλάμε για 830.000 μέλη. Και εκεί ανέβαιναν τα πάντα-όλα. Τους υπόλοιπους trackers δε τους έχουν πειράξει και μάλλον δε πρόκειται.

Σχετικά με την πειρατεία... δε ξέρω. Είμαι κάπως μπερδεμένος. Όταν μου παραθέτουν επιχειρήματα όπως: Κλείνουν εταιρίες και μένει κόσμος άνεργος, τότε συμφωνώ κατά της πειρατείας. Όταν πάλι μου λένε πως "η πειρατεία σκοτώνει την αφραγκία" και πως ο διαμοιρασμός αρχείων(οποιουδήποτε περιεχομένου) πρέπει να είναι ελεύθερος-αναρχικός, πάλι ψιλοσυμφωνώ. Δε ξέρω σίγουρα ποιάς πλευράς το μέρος να πάρω. Οχι πως είμαι αναγκασμένος να συμφωνήσω με κάποια πλευρά ντε και καλά. Δεν έχω όμως απόλυτη γνώμη πάνω στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ξερω 4 επιχειρματιες οποιοι ειναι ιδιοκτητες Video Club Σε περιοχες Πειραια-Αθηνα-Νεα ερυθραια και Αιγαλεω και μαντεψτε... Πανε μια χαρα με ανοδικο τζιρο εδω και καιρο... Ο λογος ? Ξερουν τι παει να πει marketing ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.