Jump to content



Θρίλερ με συλλήψεις διαχειριστών Ελληνικού torrent tracker


Dante80

Recommended Posts

πάντως αυτό με τα videoclub που κλείνουνε... πιο πολύ κλείνουνε από άτομα σαν και εμενα που χρωστούσα και στα 8 videoclubs τις περιοχής μου από 80-100E στο καθένα(που φυσικά ποτε δεν τα πείραν πίσω άσε που κλείσαν και όλας :D).

τελειωμένος κλάδος εξαρχής ήταν.

οι περισσότεροι ενοικίαζαν κανονικά τους πρώτους 2-3 μήνες και μετά βερεσέ κόντρα βερεσέ και μην τον είδατε τον παναγή

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply
πάντως αυτό με τα videoclub που κλείνουνε... πιο πολύ κλείνουνε από άτομα σαν και εμενα που χρωστούσα και στα 8 videoclubs τις περιοχής μου από 80-100E στο καθένα(που φυσικά ποτε δεν τα πείραν πίσω άσε που κλείσαν και όλας :D).

τελειωμένος κλάδος εξαρχής ήταν.

οι περισσότεροι ενοικίαζαν κανονικά τους πρώτους 2-3 μήνες και μετά βερεσέ κόντρα βερεσέ και μην τον είδατε τον παναγή

(Το αυτο που ειπε ο φραγμας)

+ του αν δεν το εδινε βερεσε θα εχανε τον πελατη... + το απο κατι τετοια ατομα γινομαστε ρδελομπου (εσενα εννω):tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::hang3:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι ακόμα δεν πήραν χαμπάρι ότι όσα φράγκα ήταν να βγούν από το playback/διανομή βγήκαν. Ακόμα ασχολούνται με το πώς ακριβώς θα πεθάνει η βιομηχανία τους: με την κοινή γνώμη αηδιασμένη απέναντι τους.

Λές και όλοι εμείς που κατεβάζαμε από το gamato.info ξαφνικά θα αρχίσουμε να κάνουμε ουρές μπροστά από τα cinema και τα video game stores περιμένοντας το playstation 5 και το x-box 720 και το Rocky 10.

Τα λεφτά είναι πολλά για να μην κάνουν τίποτα, πόσο μάλλον εύκολα πράγματα: επίθεση σε torrent tracker με ανοιχτό registration.

Link to comment
Share on other sites

Τα video club Κλείνουν και για άλλους, φυσιολογικούς λόγους, όπως π.χ. ότι κάποια τα ανοίγουν άτομα άσχετα με τον χώρο οπότε λογικό είναι να μην πάνε καλά ή σε κάποιες περιπτώσεις πάνε και ανοίγουν δίπλα σε ένα άλλο όλο σιγουριά ότι θα κλείσουν το παλιό και θα ηγεμονεύσει η αφεντιά τους. Η δεύτερη περίπτωση ισχύει για video club που πήγε και άνοιξε 20 μέτρα δίπλα σε άλλο που είναι χρόνια εδώ. Και ξέρετε ποια είναι η πλάκα. Εδώ που μένω δεν είναι και ιδιαίτερα πυκνοκατοικημένα ώστε να συντηρηθούν δύο video clubs. Ήταν δεδομένο ότι ένα από τα δύο θα έκλεινε είτε υπήρχαν είτε δεν υπήρχαν τα torrents.

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι ηλίθιοι....

Η αστυνομία προχώρησε στις συλλήψεις μετά από μηνύσεις που είχαν υποβάλει τουλάχιστον 10 εταιρείες από τον χώρο του κινηματογράφου, της μουσικής βιομηχανίας και της πληροφορικής, οι οποίες υπολογίζουν ότι έχασαν τα τελευταία 7 χρόνια από διαφυγόντα κέρδη, περίπου 1 δισεκατομμύριο.

1 ΔΙΣ! Ελπίζω να μην πληρώσουν αυτοί τα σπασμένα της ελληνικής οικονομίας. Άλλον ζητάμε να χώσουν φυλακή.....άλλος θα την πληρώσει...

Ελπίζω σε δικαστικά "τρικς"...

Είναι χαρακτηριστικό ότι μέσω του gamato.info "κατέβασαν" το περίφημο βίντεο της Τζούλιας Αλεξανδράτου περισσότεροι από 900.000 χρήστες.

Ρε λέτε αυτή η ***** να τα ξεκίνησε όλα; :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Θα είχε πραγματικά πολύ ενδιαφέρον γα ακούγαμε τις αναλύσεις των επαϊόντων της αντιπειρατείας αν με αφορμή αυτό το γεγονός (και με τελικό ζητούμενο εξορθολογισμό των τιμών) βρίσκονταν αντιμέτωποι με ένα μπουκοτάζ 5 - 6 μηνών, ενω ο κόσμος επέλεγε να ανοίξει και κανένα βιβλίο αντί των τετριμμένων μορφών διασκέδασης (λέμε τώρα...)

Link to comment
Share on other sites

παντως ρε παιδια θελω να αγιασω και δε με αφηνουνε :(

Αγορασα αυτον το μηνα ουτε 1 ουτε 2 αλλα 9 αυθεντικα παιχνιδια για pc. Ε λοιπον απο αυτα τα 6 μου ζητανε να εχω το cd μεσα για να κανουν ελεγχο πριν παιξω...

Ειμαι στο τσακ να βαλω τα αντιστοιχα κρακ για no cd και να γινω στην ουσια παρανομος.

Αν τωρα το κανω εγω θα φταιω?

Τα cd αυτα εαν δε τα ειχα δοκιμασει πειρατικα σε γνωστους δε θα τα αγοραζα. Οποτε σε αυτους που λενε πως χανουν λογο πειρατιας εχω να προσθεσω οτι οσοι ειναι καλοι στη δουλεια τους πολλες φορες κερδιζουν κιολας. Θα μου πειτε ας κατεβαζες το ντεμο, ε δεν ειναι το ιδιο με πετσοκομμενα future να δοκιμασεις παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

παντως ρε παιδια θελω να αγιασω και δε με αφηνουνε :(

Αγορασα αυτον το μηνα ουτε 1 ουτε 2 αλλα 9 αυθεντικα παιχνιδια για pc. Ε λοιπον απο αυτα τα 6 μου ζητανε να εχω το cd μεσα για να κανουν ελεγχο πριν παιξω...

Ειμαι στο τσακ να βαλω τα αντιστοιχα κρακ για no cd και να γινω στην ουσια παρανομος.

Αν τωρα το κανω εγω θα φταιω?

Τα παιχνίδια τα πληρώνεις ακόμα και πειρατικά μέσω των αναβαθμίσεων. Κλασσικό παράδειγμα η συνεργασία nvidia και crytek για το crysis που ακόμα και οι σημερινές κάρτες ζορίζονται για να το βγάλουν.

Δεν είναι σώφρον να έχουμε τύψεις απέναντι σε δημιουργούς πλασματικών απαιτήσεων.

Όσο για τα σπαστικά κλειδώματα, έχεις απόλυτο δίκιο. Ο μόνος τρόπος για να πείσουν κάποιον ψυχρό ωφελιμιστή να αγοράσει αυθεντικό το game θα ήταν να δίνουν όσο το δυνατόν περισσότερη αξία πέραν του βασικού προϊόντος. Αξία που δεν θα μπορούσες να αποκτήσεις με πειρατικό προϊόν λόγω του μοναδικού serial number από το οποίο συνοδεύονται τα γνήσια.

Παρά λοιπόν την πολλάκις αποδεδειγμένη δεινότητα των hackers στο σπάσιμο ακόμα και των πιο σοφιστικέ συστημάτων ασφαλείας οι εταιρείες του χώρου φροντίζουν πάντοτε να τιμωρούν το νόμιμο χρήστη. Έχει κανείς την εντύπωση ότι υποστηρίζουν την πειρατεία.

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω επισης οτι ετυχε σε επανεγκατασταση των windows να μου τα βγαζει οτι ειναι πειρατικα και να μην προχωρα την εγκατασταση!!!!

Εμεινα ολο το βραδυ χωρις pc εως οτου πηρα τη microsoft και μου δωσανε εναν αλλο αριθμο και τα ενεργοποιησα απο την επιλογη μεσω τηλεφωνου. Οταν ημουν πιο μικρος ε και σαν παιδι και εγω ειχα δοκιμασει καποιες πειρατικες εκδοσεις, ουδεποτε ειχα τετοιο θεμα.

Προφανως δεν ενθαρυνω να τα παιρνετε αντιγραμμενα. Απλα τονιζω λογους που ολοι μας εχουμε σπαστει κατα καιρους με το συστημα των εταιριων. Οπως αναφερεις πετρο ο νομιμος χρηστης τιμωρειται...

Επισης θυμαμαι που πριν απο 6 χρονια ειχε αγορασει ο πατερας μου ενα προγραμμα για πολιτικους μηχανικους με 1000 ευρω περιπου. Ειχε λοιπον μεσα ενα "μαρκουτσι" που για να λειτουργησει το προγραμμα επρεπε να το εχεις απο πισω συνδεδεμενο στο pc. Οταν καποια στιγμη αλλαξε pc και ετυχε λογω λαθος συναδελφου, να χασει εκεινο το πραματακι το προγραμμα το αυθεντικο δε δουλευε !! Κατεληξε να το εχει αγορασμενο και ομως στο pc να εχει την αντιστοιχη σπασμενη εκδοση για να κανει τη δουλεια του... Τι να πεις μετα..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, τo BWGT είναι εδώ και ώρες down, έχουμε κάνα νέο;

Κάπου είδα ότι το έκλεισαν οι ιδιοκτήτες του για να προστατέψουν τους χρήστες του. Έτσι έλεγε σε ένα blog, δεν μπορώ να το βρω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα διαφύγοντα κέρδη είναι η μεγαλύτερη νομική βλακεία.

Έστω ότι κατεβάζω π.χ. μια μούφα ταινία.

Υπάρχει περίπτωση έστω 1 στο εκατομμύριο να την αγόραζα?

Π.χ. κατεβάζω την Τζούλια. Θα έδινα 19.90 για Τζούλια? Θα τρελαθούμε?

Όσοι είναι να αγοράσουν, αγόρασαν.

Αυτό που λένε διαφύγοντα κέρδη, έχει ποσόστωση 1%.

Στο κάτω κάτω, και πρακτικά να το πάμε, δεν έχω τα χρήματα να αγοράσω αυτά που κατεβάζω, άρα θέλοντας και μη, είτε θα πούλαγα το σπίτι μου για να το κάνω παιχνίδια του playstation και τραγούδια της γαρμπή, είτε πολύ απλά δεν θα τα άκουγα.

Κι όμως, το σύστημα λέει ότι φίλε, θα το πούλαγες το σπίτι, απλά δεν το ξέρεις.

Αυτά παθαίνεις όταν χάνεται η κοινή λογική και αρχίζουν και κανονίζουν τις επιστημονικές εξελίξεις οι δικηγορίσκοι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα διαφύγοντα κέρδη είναι η μεγαλύτερη νομική βλακεία.

Έστω ότι κατεβάζω π.χ. μια μούφα ταινία.

Υπάρχει περίπτωση έστω 1 στο εκατομμύριο να την αγόραζα?

Π.χ. κατεβάζω την Τζούλια. Θα έδινα 19.90 για Τζούλια? Θα τρελαθούμε?

Όσοι είναι να αγοράσουν, αγόρασαν.

οχι,αυτο με τα αυτοκινητιστικα και τις αποζημιωσεις ειναι ακομη μεγαλυτερη νομικη βλακεια.

Αφου,οποιον και να πατησω με το 5.0(φαηβ ποιντ ο) ,αργα η γρηγορα θα πεθαινε.

Θα ζουσε για παντα?Θα τρελλαθουμε???

Οσοι ειναι να ζησουν εζησαν.

Link to comment
Share on other sites

οχι,αυτο με τα αυτοκινητιστικα και τις αποζημιωσεις ειναι ακομη μεγαλυτερη νομικη βλακεια.

Αφου,οποιον και να πατησω με το 5.0(φαηβ ποιντ ο) ,αργα η γρηγορα θα πεθαινε.

Θα ζουσε για παντα?Θα τρελλαθουμε???

Οσοι ειναι να ζησουν εζησαν.

Αν πατήσεις έναν και φας 10 φορές ισόβια διότι προφανώς αφού πάτησες έναν είναι δεδομένο ότι θα πατήσεις και άλλους 20?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα διαφύγοντα κέρδη είναι η μεγαλύτερη νομική βλακεία.

Έστω ότι κατεβάζω π.χ. μια μούφα ταινία.

Υπάρχει περίπτωση έστω 1 στο εκατομμύριο να την αγόραζα?

Π.χ. κατεβάζω την Τζούλια. Θα έδινα 19.90 για Τζούλια? Θα τρελαθούμε?

Όσοι είναι να αγοράσουν, αγόρασαν.

Αυτό που λένε διαφύγοντα κέρδη, έχει ποσόστωση 1%.

Στο κάτω κάτω, και πρακτικά να το πάμε, δεν έχω τα χρήματα να αγοράσω αυτά που κατεβάζω, άρα θέλοντας και μη, είτε θα πούλαγα το σπίτι μου για να το κάνω παιχνίδια του playstation και τραγούδια της γαρμπή, είτε πολύ απλά δεν θα τα άκουγα.

Κι όμως, το σύστημα λέει ότι φίλε, θα το πούλαγες το σπίτι, απλά δεν το ξέρεις.

Αυτά παθαίνεις όταν χάνεται η κοινή λογική και αρχίζουν και κανονίζουν τις επιστημονικές εξελίξεις οι δικηγορίσκοι.

Η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση. Πιστεύω πως αρκετές επιπλέον χιλιαδες επιπλέον κομου θα έπαιρναν το εν λόγω dvd αν δεν ήταν διαθέσιμο στο internet, αλλά και άλλοι τόσοι θα έπαιρναν έστω μια ταινία την εβδομάδα από τα video clubs.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παράνομος είσαι και όταν νοικιάζεις ένα dvd και το βλέπεις με την παρέα σου! αυτοί δεν πλήρωσαν να το δουνε άρα είναι παράνομοι. Παράνομοι είναι και τα φιλαράκια σου όταν παίζετε pro, να πληρώσουν συνδρομή.

Έτσι δεν γινόταν και παλιά στις γειτονιές? φιλαράκι έπαιρνε ένα παιχνίδι και οι υπόλοιποι το παίρναν απο αυτόν? Επειδή οι ορίζοντες της τότε "γειτονιάς" διευρύνθηκαν με το ιντερνετ να αλλάξουμε συνήθειες? να προσαρμοστούν αυτοί στα νέα στάνταρ τς.:nerd:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.