Jump to content



Θρίλερ με συλλήψεις διαχειριστών Ελληνικού torrent tracker


Dante80

Recommended Posts

Σίγουρα δεν κολυμπάνε στο χρήμα, αλλά να σου πω τι κάνουμε λάθος -κατά την γνώμη μου- όταν βλέπουμε τα 113€? Ξεχνάμε ότι είναι από έναν και μόνο ιστοτόπο. Ξεχνάμε ότι είναι για ένα και μόνο τραγούδι και το μεγαλύτερο σφάλμα μας? Κοιτάμε τα 113€ έχοντας στο μυαλό μας τα χιλιάδες ή εκατοντάδες χιλιάδες € που βγάζουν από τις πωλήσεις των υπέρκοστολογημένων CDs/DVDs. Ποιος λέει ότι τα 113€ δεν είναι ποιο κοντά στην δίκαιη αμοιβή του κάθε καλλιτέχνη για ένα και μόνο τραγούδι;

Αυτό που είπα εγώ ήταν απάντηση στη φράση

Εκει οι καλλιτεχνες μεσω των δισκογραφικων τους εισπρατουν χρηματα απο τα δικαιωματα

Οπότε η ερώτησή μου είναι: Τα πνευματικά δικαιώματα είναι 113€ για περισσότερες από 1.000.000 ακροάσεις;

Και μάλιστα από ένα site του οποίου μέτοχοι και ιδιοκτήτες είναι αυτοί οι οποίοι στο όνομα των πνευματικών δικαιωμάτων των τραγουδιστών απαιτούν να μην υπάρχει απόρρητο τηλεπικοινωνιών στο διαδίκτυο, απαιτούν ανά παράνομο mp3 εξωφρενικά ποσά της τάξης των 80.000$ (479 φορές περισσότερα απ'όσα πήρε η Gaga για το 1.000.000 ακροάσεις του ενός κομματιού της)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply
Οπότε η ερώτησή μου είναι: Τα πνευματικά δικαιώματα είναι 113€ για περισσότερες από 1.000.000 ακροάσεις;

Και μάλιστα από ένα site του οποίου μέτοχοι και ιδιοκτήτες είναι αυτοί οι οποίοι στο όνομα των πνευματικών δικαιωμάτων των τραγουδιστών απαιτούν να μην υπάρχει απόρρητο τηλεπικοινωνιών στο διαδίκτυο, απαιτούν ανά παράνομο mp3 εξωφρενικά ποσά της τάξης των 80.000$ (479 φορές περισσότερα απ'όσα πήρε η Gaga για το 1.000.000 ακροάσεις του ενός κομματιού της)

Ναι εντάξει, από αυτή την άποψη έχεις δίκιο μιας και είναι γνωστό ότι τα υπολογίζουν πάντα όπως τους βολεύει, άλλοτε ζητώντας υπερβολικά ποσά από απλούς χρήστες και άλλοτε αδικώντας τους ίδιους ανθρώπους που υποτίθεται ότι προστατεύουν, τους καλλιτέχνες και όταν μιλάω για αδικία δεν αναφέρομαι στα 113€.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είδα ότι το έκλεισαν οι ιδιοκτήτες του για να προστατέψουν τους χρήστες του. Έτσι έλεγε σε ένα blog, δεν μπορώ να το βρω τώρα.

Eιναι επισημο, RIP Blue-White GT :( :cry: :(

http://www.inout.gr/showthread.php?t=58198

Link to comment
Share on other sites

ωραία λύση......τι να σου πω.....:TD:

είναι ξανά το ίδιο με την πολιτική προσφορών του πλαισίου όταν δεν πάει κάτι καλά....να κυνηγάει ο πελάτης.........

όχι φίλε μου...δε θα τους κάνω τη χάρη να κανονίζω κάθε τετάρτη το σινεμά μου λόγω ''προσφοράς''

βρήκαν κόλπο και το μάθαν όλοι πως να τζιράρουμε και τις νεκρές μέρες......

εγώ θέλω πτώση τιμών χωρίς ημερολογιακές ή χρονικές εξαιρέσεις.

θέλω 7ευρώ εισητήριο ΚΑΙ την ημέρα που γίνεται χαμός (π.χ. κυριακή) και είναι μέρα σινεμά.

μάθαμε όλοι να τρέχουμε πίσω από την κάθε off day και την κάθε προσφορά μην υπολογίζοντας πόσο φέρνουμε στα μέτρα τους τη ζωή μας.

15να είναι οι ώρες τους ξαναλέω.

Επειδη κανονισα χτες και πηγα στο mall να σου πω οτι απο τις 9 μεχρι τις 12 η ταινιες που ηθελα ειχαν μονο πρωτη σειρα. +τεραστια ουρα για τα ταμεια.

Ουτε η τεταρτη ειναι νεκρη μερα πλεον.Οσοι ειναι για village χωρις κοσμο τοτε δευτερα,τριτη ή μεταμεσονυχτιες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κανονισα χτες και πηγα στο mall να σου πω οτι απο τις 9 μεχρι τις 12 η ταινιες που ηθελα ειχαν μονο πρωτη σειρα. +τεραστια ουρα για τα ταμεια.

Ουτε η τεταρτη ειναι νεκρη μερα πλεον.Οσοι ειναι για village χωρις κοσμο τοτε δευτερα,τριτη ή μεταμεσονυχτιες.

Ο κοσμος πηγαινει σινεμα τεταρτη πλεον για να αποφυγει τους πιτσιρικαδες του σκ.Εγω σκ ουτε δεμενος δεν παω.Νεκρη μερα για σινεμα καμια δεν ειναι πλεον εγω και τριτη και δευτερα που παω παντα εχει κοσμο κατω στο κοσμπολις στην συγγρου.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΕΣ οι μέρες είναι νεκρές αν προνοήσεις στοιχειωδώς και το πρωί της ίδιας μέρας κλείσεις από το νετ ή το τηλέφωνο τα εισιτήρια σου. Ούτε ουρές ούτε τίποτα εδώ και πολλά χρόνια, πρεμιέρα ή μη, «νεκρή» ώρα ή όχι.

Σε ελάχιστες περιπτώσεις (πρεμιέρα Avatar) χρειάστηκε να κλείσω 2 μέρες πριν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει τα προηγουμενα ποστ παντως 6 ατομα απο τους συλληφθεντες ειναι ελευθεροι....
περιοριστικών όρων

Αρθρο 286.- 1. Αν στη διάρκεια της ανάκρισης προκύψει ότι δεν

υπάρχει πλέον ο λόγος για τον οποίο διατάχθηκε η προσωρινή κράτηση ή

επιβλήθηκαν οι περιοριστικοί όροι, μπορεί ο ανακριτής αυτεπαγγέλτως ή

με πρόταση του εισαγγελέα να άρει αυτά τα μέτρα ή να υποβάλει στο

συμβούλιο αίτηση για την άρση τους. Εναντίον αυτής της απόφασης ο

κατηγορούμενος μπορεί να προσφύγει στο συμβούλιο των εφετών.

2. Εκείνος που προσωρινά κρατείται ή εκείνος στον οποίο έχουν

επιβληθεί περιοριστικοί όροι μπορεί να υποβάλει αίτηση στον ανακριτή

για την άρση των μέτρων αυτών ή για την αντικατάσταση της προσωρινής

κράτησης με περιοριστικούς ορους ή για την αντικατάσταση των

περιοριστικών όρων με άλλους. Εναντίον της διάταξης του ανακριτή

επιτρέπεται προσφυγή στο συμβούλιο μέσα σε πέντε ημέρες από τότε που

κοινοποιήθηκε η ανακριτική διάταξη σ`εκείνον που υπέβαλε την αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

http://www.hegrade.gr/viewtopic.php?t=2326&sid=4dc69be493c455eb44e6fab2f9aa9167

Ας μας πει και ο Τσάκωνας τι πιστεύει, ως νομικός, για όλα αυτά :)

ειναι το ιδιο κειμενο με αυτο του ποστ #98.

αρα ισχυει η απαντηση μου απο το ποστ #100

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.contra.gr/Columns/KnockDown/269044.html

Το παραπάνω άρθρο δεν είναι εντελώς άκυρο με το θέμα των torrents. Συνολικά το άρθρο, πέρα από την άποψη του Πανούτσου, που είναι ενδιαφέρουσα, δείχνει πόσο χρήσιμα είναι τα τορεντάδικα για ανθρώπους που ψάχνουν παλιές καλές ταινίες οι οποίες δεν μπορούν να βρεθούν ίσως με κανέναν άλλον τρόπο* και βέβαια δεν έχουν σχέση με τον Rambo.

* Για το "The Hireling" για παράδειγμα που αναφέρεται, στο [ame=http://www.amazon.com/Hireling-Ian-Hogg/dp/B00005JOBT]Amazon.com: The Hireling: Ian Hogg, Christine Hargreaves, Patricia Lawrence, Lyndon Brook, Alison Leggatt, Caroline Mortimer, Sarah Miles, Robert Shaw, Petra Markham, Elizabeth Sellars, Peter Egan, Alan Bridges: Movies & TV[/ame] σημειώνεται ότι "This item has been discontinued by the manufacturer.'

Link to comment
Share on other sites

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=380516

Άντε και στα δικά μας!

Μεταξύ άλλων, ο νόμος προβλέπει την υποχρεωτική διακοπή της πρόσβασης στο διαδίκτυο για όσους προβαίνουν σε πειρατεία κατ' εξακολούθηση και καθιστά υπόλογους τους ιδιοκτήτες των wi-fi hotspot για ενδεχόμενη πειρατεία μέσω του δικτύου που παρέχουν δημοσίως.

Σαν να λέμε...

"Μεταξύ άλλων, ο νόμος προβλέπει την υποχρεωτική διακοπή της πρόσβασης στο μπορντέλα για όσους προβαίνουν σε παράνομη πράξη συνουσίας κατ' εξακολούθηση και καθιστά υπόλογους τους ιδιοκτήτες των μπορντέλων (βλ. Τσατσάδες) για ενδεχόμενη αύξηση του παράνομου και επι πληρωμή σεξ, μέσω του μπορντέλου που παρέχουν δημοσίως."

Link to comment
Share on other sites

Το Steki.gr ήταν πολύ δημοφιλές στους Έλληνες του εξωτερικού, καθώς ήταν ένας τρόπος να κρατήσουν επαφή με την ελληνική τηλεόραση και πραγματικότητα.

Με το παραπάνω σχόλιο κλείνει το άρθρο για την είδηση του κλεισίματος του steki.gr στην ιστοσελίδα fimes.gr.

Ασχέτως του πόσο δίκιο είχαν αυτοί που μήνυσαν την εν λόγω σελίδα, εγώ τους δίνω αν είναι και 100% δίκιο, ελπίζω να σκεφτούν και την ζημιά που κάνανε. Ελπίζω κάποιος να σκεφτεί να ανοίξει μια παρόμοια σελίδα, νόμιμη αυτή τη φορά, για να καλύψει το κενό που δημιουργήθηκε με το κλείσιμο του steki.gr.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για εμάς τους φοιτητές εξωτερικού παιδιά, είναι μεγάλο το χτύπημα. BWGT, gamato, τώρα και steki/greekmovies down.

Το μόνο Ελληνικό κανάλι που υπάρχει είναι το δορυφορικό ERT World, που είναι στο πακέτο της καλωδιακής μου. Απ' αυτό το μόνο που αξίζει είναι οι ειδήσεις (είναι realtime - ίδιες με NET), τις οποίες και βλέπω.

Όταν έκλεισαν το gamato και το BWGΤ, πήγα για καφέ στα flocafe εδώ (στέκι των Ελλήνων/Κυπρίων), και παντού έβλεπες κατεβασμένα μούτρα. :hehe:

Παλιά, πήγαινες για καφέ με κάνα γκομενάκι, έμπαινες με το HTC στο VNC του server, και έβαζες σειρούλες, δελτία ειδήσεων, documentaries κτλ να κατεβαίνουν.

Χωρίς πλάκα τώρα... Όλα εδώ πληρώνονται ΕΠΟΕ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.