Jump to content



Θρίλερ με συλλήψεις διαχειριστών Ελληνικού torrent tracker


Dante80

Recommended Posts

Σε ότι αφορά την TV ,έχω να πω , πως υπάρχουν sites που μπορείς να δεις ελληνικές σειρές online(stream) ,χωρίς να κάνεις καν εγγραφή. Οι ταινίες δε νομίζω να είναι το πρόβλημα. Τα σινεμά δεν έχουν πτώση τζίρου , πιστεύω. Ο κακός χαμός γίνεται με τα τραγούδια περισσότερο. Αυτές είναι οι εταιρίες που κυνηγάνε τα warez και torrent sites. Επίσης με τα προγράμματα. Σιγά μη δώσω εγώ 400 δολάρια(300 ευρώ περίπου) για να αγοράσω το Office 2007 standard edition. Από τη στιγμή που ενώ είχα το 97' (παλιό θα μου πείτε,οκ. Έκανα τη δουλειά μου πάντως) , επειδή ήταν προ εγκατεστημένο χωρίς CD από το μαγαζί που αγόρασα το pc , το έχασα όταν έκανα Format.Αποτέλεσμα ;να έχω 50 word documents σε ένα Εξ.σκληρό και να μη μπορώ να τα ανοίξω. Η microsoft βέβαια σε παραπέμπει να επικοινωνήσεις με τον κατασκευαστή του PC ,αλλά τι να επικοινωνήσω μετά από 4 χρόνια ; Οπότε πάπα το word για μένα , επειδή δεν είχα πάρει backup. Τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply
Ρε παιδιά, οκ, ένα θέμα οι ταινίες.

Με τις σειρές τηλεόρασης ποια είναι η άποψή σας?

Να πάμε να ζήσουμε στην Αμερική για να τις βλέπουμε on-time?

Ή να περιμένουμε πότε θα παίξουν οι επαναλήψεις?

Εγώ ας πούμε βλέπω το 24, το παίζει πουθενά (έστω σε συνδρομητική) για να το δω?

Τι πρέπει να κάνω?

Η FOX πότε θα βγει κερδισμένη, αν εγώ κατεβάσω το 24, ή αν εγώ αγνοώ την ύπαρξή του?

Αγοραζεις τα DVD απο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη είναι ότι τους είχαν βάλει στο μάτι. Δε μπορεί μέσα σε 2 μήνες επαναλειτουργίας να ξανακλείσει και μάλιστα με συλλήψεις, τη στιγμή που αρκετά άλλα torrentάδικα δεν έκλεισαν ούτε για μια μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Όπως το νερό που ακολουθεί το μονοπάτι με την μικρότερη αντίσταση...έτσι και οι άνθρωποι κάνουν ακριβώς το ίδιο...την στιγμή που υπάρχει καλύτερη, φθηνότερη, ταχύτερη λύση, η οποία παράλληλα είναι και εφικτή, ΑΥΤΗΝ θα προτιμήσει ο καθε άνθρωπος πάει και τελείωσε...και εγώ βλέπω 2 μελλοντικούς δρόμους :

1) Οι εταιρείες με τα copywrongs (εεχμ copyrights) προσπαθούν να κάνουν την διαδρομή της πειρατείας πιο δύσκολη/δυσπρόσιτη και τον πίνουν γιατί απλά η ιστορία θα επαναληφθεί με σύμμαχο το epic-legendary human inginuity :devil:

2) Οι εταιρείες με τα copywrongs (εεχμ copyrights) προσπαθούν να κάνουν την δική τους "νόμιμη" διαδρομή πιο εύκολη/εφικτή (μειώσεις τιμών, προβολή νέων σειρών σε χώρες που εισάγουν σειρές μέσα στην δεκαετία και με πρόγραμμα:to_pick_ones_nose3: κλπ κλπ) και ως αποτέλεσμα όλοι απολαμβάνουμε τις ταινίες μας και τα κέρδη μας

Link to comment
Share on other sites

XAXAXAXAXXAX!!:laughing:

παίζει να είμαστε η μονη χωρα που το έκανε αυτό παγκόσμιος. (να διαδηλώσουμε υπέρ torrent)

btw ποσα άτομα μαζεύτηκαν? σαλόνικα να φανταστώ τίποτα e?

Link to comment
Share on other sites

ετσι, μια απορία που μόλις μου ήρθε, το youtube θα το κυνηγήσουν;;;; εκει και αν έχει πράμα....:crazy_pilot:

LOL WUT?

Εκει οι καλλιτεχνες μεσω των δισκογραφικων τους εισπρατουν χρηματα απο τα δικαιωματα.

Link to comment
Share on other sites

XAXAXAXAXXAX!!:laughing:

παίζει να είμαστε η μονη χωρα που το έκανε αυτό παγκόσμιος. (να διαδηλώσουμε υπέρ torrent)

btw ποσα άτομα μαζεύτηκαν? σαλόνικα να φανταστώ τίποτα e?

Επί εποχή piratebay δίκης είχαν νοικιάσει και πουλμαν και έκαναν και πάρτυ.

Τώρα στο θέμα μας.

ΕΠΟΕ: Θα ήθελα να καταγγείλω ότι το ip XXX.XXX.XXX.XXX κατά την διάρκεια της ά ημερομηνίας διαμοίραζε το Copyright υλικό "Dom Αλεξανδρ Pérignon 20εκατοστά και κάτι ψιλά"

Λαγωνικό: Βεβαίως θα ξεκινήσουμε κατεθείαν έρευνα. Μισό να κλέισω το μtorrent (36% Complete Alex_sampania_seiriana.avi)

Λαγωνικό: Αφού ψάχνει τις λίστες με isp/ip βρίσκει ότι το ΧΧΧ.ΧΧΧ range ανήκει στην ΠΟΤΕ-ΝΕΤ (σηκώνει το τηλέφωνο, 69625-55555)

Τηλεφωνήτρια: Καλώς ήρθατε στο κέντρο εξυπηρέτησης της ΠΟΤΕ-ΝΕΤ, πως μπορούμε να σας εξηπηρετήσουμε;

Λαγωνικό: Ναι, από το κέντρο δίωξης ηλεκτρ. εγκλήματος και πρωταθλητών πασιέτζας 2009 σας παίρνουμε. Θέλω να μου πείτε σε ποιον ανήκει το ΧΧΧ.ΧΧ.. ip.

Μισό λεπτό να σας συνδέσω με τον τεχνικό...

Τεχνικός: Τεχνική εξυπηρέτηση ΠΟΤΕ-ΝΕΤ, πως μπορώ να σας εξυπηρετήσω;

Λαγωνικό: Ναι το ip XXX.XX σε ποιον ανήκει;

Τεχνικός : Ναι ακούστε τι θέλω να κάνετε. Δείτε το μόντεμ σας, ανάβουν 3 λαμπάκια;

Λαγωνικό: όχι κύριε, αστυνομία εδώ, το τάδε ip θέλω να μάθω σε ποιον ανήκει

Τεχνικός: Α, μάλιστα, συγνώμη, μισό να σας συνδέσω με το...

μετά από μισή ώρα

Τεχνικός: Για πείτε μου το ip

Λαγωνικό: Επιτέλους. ΧΧΧ.ΧΧΧ.... τα χαρτιά απο την εισαγγελία θα σας έρθουν σύντομα

Τεχνικός: Προς Θεού, τι να τα κάνουμε, μη μας στέλνετε χαρτούρα. Ευχαρίστως να καταπατήσουμε τα προσωπικά δεδομένα των πελατών μας για την αστυνομία. Δε χρειαζόμαστε και λόγο. Λοιπόν, έχετε χαρτί και μολύβι;

Λαγωνικό: Δε χρειάζεται, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και καταγράφουμε το τηλεφώνημα. Τόσα μηχανήματα πλήρωσαν οι μαλ...ε..οι φορολογούμενοι μας, να μη τα χρησιμοποιήσουμε;

Τεχνικός: Ωραία, έχουμε και λέμε: Ο Μήτσος ο χασάπης είχε το ip αυτό, μετά κάποιος στην Λ. Αλεξάνδρας 173 στον 2ρό όροφο, ένας ζαχαροπλάστης, κάτι ρώσσοι μαφιόζοι στην Αθηνάς...

Λαγωνικό: Ώπα ζαχαροπλάστης; Τώρα θα τους δείξω εγώ, άκου 4 ευρώ την πάστα...

Κάπου εκεί θα βρίσκεται και η αλήθεια. Συγνώμη για το μεγάλο ποστ

Link to comment
Share on other sites

LOL WUT?

Εκει οι καλλιτεχνες μεσω των δισκογραφικων τους εισπρατουν χρηματα απο τα δικαιωματα.

πραγματικά, απ'όλα αυτά τα δικαιώματα του διαδικτύου, οι καλλιτέχνες πρέπει να κολυμπάνε στο χρήμα...

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά, απ'όλα αυτά τα δικαιώματα του διαδικτύου, οι καλλιτέχνες πρέπει να κολυμπάνε στο χρήμα...

Το χω διαβασει ρε συ.

Αλλα πχ Last.fm και Youtube αφου οι ιδιοι τα ανεβαζουν (δεν μιλαμε για ρεμιξακια που μπορει να κανει καποιος ουτε για του Diabolia Satanoburburuthrum που ανεβασαν το Demo τους)

Εισπρατουν δικαιωματα...

Και ναι οι πειρατες αγοραζουν περισσοτερη μουσικη/ταινιες απο τους μη πειρατες.

Τεσπα ...

Δεν βγαζεις ακρη.

Link to comment
Share on other sites

LOL WUT?

Εκει οι καλλιτεχνες μεσω των δισκογραφικων τους εισπρατουν χρηματα απο τα δικαιωματα.

:nada: δεν ειχα ιδεα.....

ε, τοτε ποια πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη μωρε... καλα οχι πως και πριν το μαθω δεν υποστήριζα πως, ισα ισα, τη προωθεί αλλα τωρα πλεον ειναι εξόφθαλμο :angry:

δλδ ποιος θα αγοραζε το σιντι της κολετσα πχ;; ενω με το youtube, το dc++ κλπ κλπ όλο και καποιος θα το ακουσει, θα γινει γνωστο.. όλο και καποιος θα το ζηταει σε κανα ραδιοφωνο (που ετσι κιαλλιως λογο "συρματος" παιζει προ πολου...) για να μη πω τα λεφτα που βγαζουν απο τα δικαιωματα απο καφετεριες και γενικα μαγαζια που παιζουν μουσικη... ΕΛΕΟΣ δλδ....:rant:

Link to comment
Share on other sites

μιας και πιάσαμε το θέμα της μουσικής και των δικαιωμάτων, ορίστε ένα ελληνικό σάιτ που δίνει νόμιμη On demand μουσική: http://www.freeplay.gr/

Σύμφωνα με όσα δηλώνει:

Η μουσική στο freeplay.gr αναπαράγεται με την άδεια της ΑΕΠΙ.

& σχετικά με το θέμα μας:

http://www.gr-ix.gr/services/statistics/grix-aix-total/

εντυπωσιακό το πόσο πολύ έπεσε η κίνηση στο GR-IX απ'όταν έκλεισε το mamato.info. Αν προσέξετε στα 2 τελευταία γραφήματα, (Μηνιαίο και Ετήσιο), θα δείτε αντίστοιχα χαμηλή κίνηση την περίοδο που ήταν πάλι κλειστό το εν λόγω σάιτ

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά, απ'όλα αυτά τα δικαιώματα του διαδικτύου, οι καλλιτέχνες πρέπει να κολυμπάνε στο χρήμα...

Σίγουρα δεν κολυμπάνε στο χρήμα, αλλά να σου πω τι κάνουμε λάθος -κατά την γνώμη μου- όταν βλέπουμε τα 113€? Ξεχνάμε ότι είναι από έναν και μόνο ιστοτόπο. Ξεχνάμε ότι είναι για ένα και μόνο τραγούδι και το μεγαλύτερο σφάλμα μας? Κοιτάμε τα 113€ έχοντας στο μυαλό μας τα χιλιάδες ή εκατοντάδες χιλιάδες € που βγάζουν από τις πωλήσεις των υπέρκοστολογημένων CDs/DVDs. Ποιος λέει ότι τα 113€ δεν είναι ποιο κοντά στην δίκαιη αμοιβή του κάθε καλλιτέχνη για ένα και μόνο τραγούδι;

Link to comment
Share on other sites

http://www.inout.gr/showthread.php?t=58198

για το blue-whitegt

αν και ήταν μόνο με invate και δύσκολα έβρισκες .. καλα κριμα ειναι ! αλλα μην μασάτε υπάρχουν και ξένα .. απλά δεν θα βρίσκεις αγαπημένες ελληνικές σειρές και υπότιτλους

και αφού η ελλαδα ειναι 3 χώρα στην παρανομία μήπως να αρχίσουμε να ψάχνουμε και τα site τον 2 πρώτον χωρών ?

δεν συμφωνώ με την πειρατικά τελείως ... αλλά κάποια πράγματα δεν μπορ εις να τα αγοράζεις original . αλλα αν αρχίσουμε όλοι και δεν βλέπουμε έργα δεν θα πάθουμε τίποτα! έξω ολοι για μπάλα! και μπάσκετ! άσε να καλοκαιρέψει λίγο! και μετά στης παράλιες! πάντως τώρα που κλίνουν τους traker αν πιστεύουν να πάει ο κόσμος σινεμά .. δύσκολο νομίζω ιδικά με την κρίση και το μισθό που παίρνουνε ολοι.. καλά 1-2 φορές οκ.. και 1-2 original game to χρόνο νομίζω ειναι καλά!!

αλλα για όλα φταίει η Τζούλια ! μας έκαψε όλους ( κάντε 900.000Χ20 euro) σκεφτείτε πόσα θα παίρνε η σιρινα.. αλλα μόνο 200.000 περιοδικά πούλησε.. ναι κρημα για μια τοσο μεγάλη παραγωγή και τόσα εφφε φάγανε και εκατομμύρια να κανουνε αυτή τιν ταινία .. και τώρα δεν θα ξαναδούμε τέτοιες μεγάλες παραγωγές .. ξανά .. επειδή δεν βγάλανε τα έξοδα τους

Ξυπνάτε !! τόσα χρονιά δεν τους πείραζε και το γνωρίζανε οτι υπήρχε .. αλλα τώρα όταν επέπεσε το χρήμα και χάσανε και πολύ ... οποίος διποδίστε και αν έχανε χρήμα θα έκανε αυτό που κάνανε .. παιδιά νομίζω δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε κανένα . αν ήμασταν στην θέση τους νομίζω το ίδιο θα κάναμε ..

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις με τις μαλ#@$... εδώ έκοψαν ένα βιντεάκι δικό μου στο youtube επειδή είχε sample 1 λεπτού από ένα κομμάτι του Βαγγέλη Παπαθανασίου. Και είχα κάνει και list τα trademarks που ανήκαν. (σημειωση ότι το συγκεκριμένο κομμάτι δεν ήταν καν licenced στην Ελλάδα από την συγκεκριμένη εταιρία που έκανε file complaint.)

Link to comment
Share on other sites

Πα΄τηστε το παρακάτω λινκ και διαβάστε τι λέει... Μου φαίνεται ότι ο καθένας λέει ότι θέλει! Πραγματικά θα ήθελα να μου δείξει κάποιος αν πράγματι προβλέπονται τέτοια μέτρα:

http://katadoths.blogspot.com/2010/03/bluewhite.html

:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Πα΄τηστε το παρακάτω λινκ και διαβάστε τι λέει... Μου φαίνεται ότι ο καθένας λέει ότι θέλει! Πραγματικά θα ήθελα να μου δείξει κάποιος αν πράγματι προβλέπονται τέτοια μέτρα:

http://katadoths.blogspot.com/2010/03/bluewhite.html

:happy2:

αυτο μονο.Τιποτε αλλο.

(σχετικα με το τελευταιο λινκ,εχω πολλα χρονια να διαβασω τετοιες βλακειες )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.