Jump to content


Θρίλερ με συλλήψεις διαχειριστών Ελληνικού torrent tracker


Dante80

Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply
"Το πιο γνωστό torrent site της Ελλάδας με πάνω απο 900 000 χρήστε πλέον δεν είναι διαθεσιμο και η σύλληψη των διαχειριστών του έχουν συγκλονίσει την κοινωνία του δυαδικτύου ήδη πολλα group sto facebbok έχουν δημιουργηθεί και...

καταδικάζουν αυτό το γεγονό τη σύλληψη των παιδιώ ήδη διοργανώνενται και η πρώτη συγκέντρωση έξω απο την βουλή σύμβολο τη Δημοκρατίας την Παρασκευή 12 Μαρτίου στις 5 το απόγευμα."

Αν δω διαμμαρτυρία για το gamato.info τότε να δω τι θα λέει ο Γιάγκος για τις συγκεντρώσεις των οικονομικών μέτρων :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν είναι τόσο απλά όσο τα λέτε τα πράγματα. Έμαθα πριν λίγο ότι τα παιδιά που έπιασαν ηταν απλά vips στο site, όχι ιδιοκτήτες. Θα μπορούσε να είναι σχεδόν οποιοσδήποτε από εμάς στη θέση τους.

Είναι υποκριτικό να ζητάτε την τιμωρία τους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι υποκριτικό να ζητάτε την τιμωρία τους.

Γιατί, ποιος ζήτησε την τιμωρία τους; Πάμε καλά, τέτοιο κλίμα καλλιεργούμε τώρα; Να φαγωθούμε μεταξύ μας;

Η ανακοίνωση λέει ότι οι ιδιοκτήτες κατείχαν λογαριασμούς VIP, Mods κλπ και έκαναν sharing. Στο κάτω κάτω, όλοι το ξέρουμε, αν έρθει η αστυνομία και σε πιάσει με 27 σκληρούς δίσκους να κάνεις seedάρισμα "επαγγελματικά" μάλλον έχεις λερωμένη τη φωλιά σου..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, ποιος ζήτησε την τιμωρία τους; Πάμε καλά, τέτοιο κλίμα καλλιεργούμε τώρα; Να φαγωθούμε μεταξύ μας;

Η ανακοίνωση λέει ότι οι ιδιοκτήτες κατείχαν λογαριασμούς VIP, Mods κλπ και έκαναν sharing. Στο κάτω κάτω, όλοι το ξέρουμε, αν έρθει η αστυνομία και σε πιάσει με 27 σκληρούς δίσκους να κάνεις seedάρισμα "επαγγελματικά" μάλλον έχεις λερωμένη τη φωλιά σου..

Απλά βλέπω ένα χλευασμό προς αυτό το group:

http://www.facebook.com/home.php?#!/pages/Lefteria-Sta-Paidia-Tou-Gamatoinfo/353561824683?ref=mf

που απλά ζητάει αλληλεγγύη προς τα παιδιά που πιάσανε.

Στο δεύτερο έχεις κάποιο δίκιο, αλλά αν δεν ήταν αυτοί, εμείς δεν θα βλέπαμε πχ χθες lost :unsure: (γενικά μιλάω, όχι συγκεκριμένα για το gamato).

Link to comment
Share on other sites

οχι,αυτο με τα αυτοκινητιστικα και τις αποζημιωσεις ειναι ακομη μεγαλυτερη νομικη βλακεια.

Αφου,οποιον και να πατησω με το 5.0(φαηβ ποιντ ο) ,αργα η γρηγορα θα πεθαινε.

Θα ζουσε για παντα?Θα τρελλαθουμε???

Οσοι ειναι να ζησουν εζησαν.

Τσάκο, δες αυτό:

Στο κατω κάτω, και πρακτικά να το πάμε, δεν έχω τα χρήματα να αγοράσω αυτά που κατεβάζω, άρα θέλοντας και μη, είτε θα πούλαγα το σπίτι μου για να το κάνω παιχνίδια του playstation και τραγούδια της γαρμπή, είτε πολύ απλά δεν θα τα άκουγα.

Αυτό που θέλω να πω/δείξω/κλπ. είναι ότι ΔΕΝ επαρκεί το budget για κάποια είδη πολυτελείας.

Πιστεύω ότι για τις εταιρίες είναι προτιμότερο να δίνουν τα προϊόντα τους δωρεάν μέσω του internet, παρά να κάνουν όλη αυτή την ιστορία με τα δικαιώματα.

Γιατί υπάρχουν 1002 τρόποι για να αντιγράψεις δεδομένα, δηλαδή αν δεν κατεβάσεις την ταινία και την νοικιάσεις από το dvd-club, την κοπιάρεις, και την μοιράσεις σε 10 φίλους σου είναι καλύτερα? Ειδικά πολύ αστείο είναι το hdmi και το lock του, καλά, εν έτει 2005 που σχεδιάστηκε, δεν ήξεραν ότι και διαστημικό κλείδωμα να έχει, απλά θα αντιγράψεις το δισκάκι και δεν θα συνδέσεις το hdmi σε συσκευή εισόδου κάνοντας απευθείας εγγραφή?

Απορώ με τη χαζομάρα πολλές φορές των ανθρώπων, και κυρίως, των οικονομοτεχνολόγων. Καλώς ή κακώς (καλώς κατά τη γνώμη μου), οι άνθρωποι της τεχνολογίας είναι που ορίζουν το μέλλον. Δηλαδή αν δεν έχεις τεχνογνωσία, δεν έχεις και μέλλον.

Δεν καταλαβαίνω πολλές φορές γιατί στοχοποιείται το internet.

Πίστευα, πιστεύω και θα πιστεύω, ότι όταν έχεις ένα τόσο δυνατό μέσο, από άποψη διάδοσης της γνώσης, θα πρέπει να το χρησιμοποιείς όπως του αξίζει.

Η χρήση που γίνεται είναι ανάλογη του πνευματικού επιπέδου του καθενός.

Καλώς ή κακώς, το να κατεβάσεις μια ταινία ΔΕΝ είναι έγκλημα, είναι κάτι σύνηθες στη νεολαία, και αυτοί που προσπαθούν να το στοχοποιήσουν, θα έπρεπε να κόπτονται περισσότερο για τα πρότυπα που περνάνε στη νεολαία (βλέπε Τζούλια) και όχι για τα δικαιώματα 5-10 εταιριών, τουλάχιστον όχι τόσο πολύ.

Και κάτι που θα έλεγε και ο Καρατζαφύρερ, τα χρήματα που δίνεις για αγορά των προϊόντων που θίγει η πειρατία, είναι χρήματα που θα εξαχθούν, δηλαδή στην Ελλάδα, θα πάμε ακόμη χειρότερα οικονομικά.

Το internet είναι ένας μηχανισμός οικονομικής, κοινωνικής, πολιτικής, πολιτισμικής και ό,τι άλλο θες ανάπτυξης. Η ανάπτυξή του, βασίζεται όχι τόσο στην ευκολία του, όσο στην παγκοσμιότητά του. Όταν αρχίζεις και το πετσοκόβεις, μπορεί προσωρινά να εμφανίσεις αυξημένα κέρδη, μακροπρόθεσμα όμως όλοι χαμένοι θα βγουν, ακόμη και οι εταιρίες που κόπτονται για τα δικαιώματά τους.

Επιμένω, ότι διαφύγοντα κέρδη, σημαίνει κέρδη που θα τα έπαιρνες στην τσέπη.

Θεωρείς ότι όλοι αυτοί που κατεβάζουν υλικό μέσω του διαδικτύου έχουν να το πληρώσουν?

Εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Απλά βλέπω ένα χλευασμό προς αυτό το group:

http://www.facebook.com/home.php?#!/pages/Lefteria-Sta-Paidia-Tou-Gamatoinfo/353561824683?ref=mf

που απλά ζητάει αλληλεγγύη προς τα παιδιά που πιάσανε.

Στο δεύτερο έχεις κάποιο δίκιο, αλλά αν δεν ήταν αυτοί, εμείς δεν θα βλέπαμε πχ χθες lost :unsure: (γενικά μιλάω, όχι συγκεκριμένα για το gamato).

Προσωπικά, δεν ξέρω για τον Γιάννη που το έβαλε, χλευάζω κάθε τέτοιο group στο facebook.

Είναι τουλάχιστον ανούσια. Δεν θα πω παραπάνω, αλλά δυστυχώς η νεολαία έχει την εντύπωση ότι κάνοντας join σε ένα group στο Facebook(ουάου) έκανε κάτι.

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν κάποιοι, είναι όχι μόνο ότι δεν γίνεται τίποτα με ένα ρημάδι group στο facebook, αλλά ότι το 80% μπαίνει απλά επειδή το είδε από συνήθεια, οι μισοί μπορεί να έκαναν το ίδιο λεπτό join σε groups του στυλ "Να γίνει η Τζούλια μελαχρινή" ή "Δεν κόβω ποτέ τα νύχια μου τις Τετάρτες".

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν ξέρω για τον Γιάννη που το έβαλε, χλευάζω κάθε τέτοιο group στο facebook.

Είναι τουλάχιστον ανούσια. Δεν θα πω παραπάνω, αλλά δυστυχώς η νεολαία έχει την εντύπωση ότι κάνοντας join σε ένα group στο Facebook(ουάου) έκανε κάτι.

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν κάποιοι, είναι όχι μόνο ότι δεν γίνεται τίποτα με ένα ρημάδι group στο facebook, αλλά ότι το 80% μπαίνει απλά επειδή το είδε από συνήθεια, οι μισοί μπορεί να έκαναν το ίδιο λεπτό join σε groups του στυλ "Να γίνει η Τζούλια μελαχρινή" ή "Δεν κόβω ποτέ τα νύχια μου τις Τετάρτες".

Σε αυτό συμφωνώ :)

Link to comment
Share on other sites

Και κάποιο άλλο site , direct site που έχει μανία με τα ελληνικά(καταλάβατε πιστεύω) , δε λειτουργεί. Μου βγάζει κάποιο μήνυμα, "403 Forbidden , You don't have permission to access.." και κάτι τέτοια. Να υποθέσω πως πάπα λα κι αυτό ε ; Trackers ελληνικοί και καλοί λειτουργούν ακόμη πάντως. Βέβαια μικρότερης εμβέλειας από το gamato, αλλά ποιοτικότεροι σίγουρα.Και λειτουργούν μάλλον επειδή είναι πολύ Private στις εγγραφές. Μόνο με invite γράφεσαι εκεί, λένε.Τώρα για τα groups στο facebook δε θέλω να εκφέρω γνώμη , διότι πολύ απλά, ΟΛΌΚΛΗΡΟ το Facebook το χαρακτηρίζω όπως ο jpavly τα groups. Ανούσιο και άξιο χλευασμού . Δε θέλω να θίξω κανέναν χρήστη βέβαια( κι εγώ ο ίδιος είμαι μέλος) , απλά αυτή είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αφου invite μπορουν να κανουν μονο οι VIPS πλεον εδω και αρκετο καιρο...

Λογικα ειναι ασφαλεις... Αυτοι ετρεξαν να καλυφθουν απο την εποχη της 1ης ιστοριας με το gamato.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.