Jump to content



plaisio stock προσφορές


firekiller

Recommended Posts

το όλο θέμα είναι ηθικό.

για να μην παρεξηγούμαι, μιας και κάποιος αντεδρασε

"Τι άλλο θα ακούσουμε δλδ"

λέω πως εγώ δεν θα το έκανα αυτό.

αλλά κάποιοι το κάνουν, μπράβο τους.

είναι κάτι που συνήθως δεν το εγκρίνουμε.

για μια περίπτωση που κάτι μένει κι ας είναι καινούριο, οκ, να μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

αλλά το να βλέπω πράγματα απο προσφορές e-shop crazy sundays, (πχ. απο 59Ε > 18Ε) να τα πουλά κάποιος στα πχ 35, λίγες μέρες μετά τη λήξη της προσφοράς, το θεωρώ προκλητικό. όταν ειδικά ακόμα προλαβαίνεις να το αλλάξεις το προιόν.

εντός 20 ημερών αν δεν σου κάνει πας και παίρνεις άλλο.

όταν στις .... 3 μέρες "αγοράς" ανεβάζει κάποιος αγγελία, λέω "τι γίνεται;"

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply
......e-shop crazy sundays..........όταν ειδικά ακόμα προλαβαίνεις να το αλλάξεις το προιόν.

Μπα.... με το e-shop?.........μπα...μακριά....καλύτερα να το πετάξεις στα σκουπίδια παρά να κάνεις το λάθος να μπλέξεις με επιστροφή σε αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απεναντι απο το καταστημα Πλαισιου της Μεταμορφωσης

Προφανως μιλαμε για Αθηνα ετσι ?

Γιατι οταν αναφερονται προσφορες απο το πλαισιο stock ..αναφερονται λες και ειναι εξαιρετικα ευκολα στο να εχεις προσβαση σε αυτες...ενω οπως φαινεται δεν υπαρχει κανενας ειδους προσβαση περα απο το Λεκανοπαιδιο

Link to comment
Share on other sites

το όλο θέμα είναι ηθικό.

για να μην παρεξηγούμαι, μιας και κάποιος αντεδρασε

"Τι άλλο θα ακούσουμε δλδ"

λέω πως εγώ δεν θα το έκανα αυτό.

αλλά κάποιοι το κάνουν, μπράβο τους.

είναι κάτι που συνήθως δεν το εγκρίνουμε.

για μια περίπτωση που κάτι μένει κι ας είναι καινούριο, οκ, να μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

αλλά το να βλέπω πράγματα απο προσφορές e-shop crazy sundays, (πχ. απο 59Ε > 18Ε) να τα πουλά κάποιος στα πχ 35, λίγες μέρες μετά τη λήξη της προσφοράς, το θεωρώ προκλητικό. όταν ειδικά ακόμα προλαβαίνεις να το αλλάξεις το προιόν.

εντός 20 ημερών αν δεν σου κάνει πας και παίρνεις άλλο.

όταν στις .... 3 μέρες "αγοράς" ανεβάζει κάποιος αγγελία, λέω "τι γίνεται;"

Στα λεγομενα σου θα επρεπε να σχολιαζεις το e-shop και καθε e-shop που στο πουλαγε 364 μερες 59ε ...και μια κυριακη "του ηρθε" να γινει φιλανθρωπικο ιδρυμα και να το πουλαει 18.

1)Για να το δινει τοσο σημαινει οτι , εχοντας στοκ 200 κομματια εβγαλε το προσδοκομενο ή και μεγαλυτερο κερδος απο τα 101 και τα υπολοιπα 99 του μενουν για να τα ξοδεψει για προσωπικη του προβολη.Αυτο ξερεις τι σημαινει...σημαινει οτι στο πουλαγε στην διπλασια ή και παραπανω τιμη τοσο καιρο.Κοινως αισχροκερδουσε που λεει και ο εισαγγελατος.

2)Εγω που το αγορασα σαββατο 59ε και κυριακη επεσε στα 18...σε περιπτωση ελαττωματικου προϊοντος...την δευτερα που θα εχει "εξαντληθει" ξερεις τι θα παρω?Καλα μαντεψες....τρια...τρια επι εξι=18ε πιστωτικο.

3)Μολις "εξαντληθει η προσφορα", δλδ το αποθεμα, ερχεται νεα παραλαβη μετα απο λιγες μερες/μηνες....η οποια για μαντεψε...δεν κανει πλεον 18ε, αλλα 59ε!Θυμησου οτι η προσφορα ισχυε για οσο υπηρχε το παλιο αποθεμα.

4)Αυτοι που αγοραζουν 10-10 τις προσφορες να ξερεις δεν ειναι χαζοι να τα σκοτωσουν στο ιντερνετ...Απο νετ(forums) αγοραζουν κυριως "ψαγμενοι",ξερουν ποσο και τι,οι υπολοιποι φοβουνται...Ασε που αμα το πουλαει ενας 10ε και πας να το βαλεις 12ε δεν θα το παρει κανεις...Υπαρχουν αλλα μερη που τα σπρωχνουν...βλεπε το σερβις της γειτονιας κτλ.

5,6,7...10000)Οι επιχειρισεις που συμφωνουν μεταξυ τους για τις τιμες κτλ κτλ,συμφωνιες κατω απο το τραπεζι....

Ο ανηθικος της υποθεσης παραμενει ο τυπας που το αγορασε 18ε και στο πουλαει 35ε...

Κοιταμε το δεντρο και χανουμε το δασος....

(το πρωτο και δευτερο ενικο το χρησιμοποιω για λογους ευκολιας των παραδειγματων, δεν εχω τπτ με κανεναν...αναφερομαι στην γενικοτερη νοοτροπια):flower:

@JohnnyX

Και σ'αυτο η πρωτευουσα φταιει τον νομαρχη μου μεσα :p ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με την επαρχεία και το στοκ είναι ποιο άσχημα τα πράγματα και καλά έκανε ο JohnnyX και μας θύμισε ότι δεν υπάρχει μόνο η Αθήνα. Λέμε ότι δεν είναι σωστό να εξαφανίζονται οι προσφορές στο στοκ με αυτόν τον τρόπο, αλλά ξεχνάμε ότι δεν μένουν όλοι 15' μακριά από το κατάστημα της Μεταμόρφωσης ώστε να εκμεταλλευτούν τις όποιες προσφορές. Κάποιος από την επαρχεία δεν μπορεί να αγοράσει από στοκ. Η μόνη του ελπίδα είναι αυτοί που θα πάρουν αυτά τα προϊόντα να την τα χρειάζονται!!!

Link to comment
Share on other sites

ας μην πάμε να τα λύσουμε όλα σε αυτό το thread.

σίγουρα η νοοτροπία καταστρημάτων είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα. αλλά μιας και μιλήσαμε για τον καταναλωτή αυτό θίγω κι εγώ.

το ότι είχε ένα προιόν 59Ε και το πετά στα 18 λέει πολλά για ένα προιόν και το υποτιθέμενο κόστος του. κι ας μην ξεχνάμε πως στον τομέα της τεχνολογίας η έλλειψη συστηματικών και θεσμοθετημένων εκπτώσεων καλά κρατεί.

my point is : λίγη ηθική δεν βλάπτει.

αλλά θα μου πείς, ποιός νοιάζεται για την ηθική, τη σήμερον ημέρα των spreads, της Goldman Sachs, του μονοπωλίου κλπ κλπ?

btw αν κανείς βρεί καμία .. 8800GT στα 20Ε απο στοκ και τα αδειάσει όλα, ακόμα και 22-23Ε του δίνω για τον κόπο του μέσα στην υπεραξία. αλλά ως εκεί. όταν την πουλήσει 40, θα ψάξω απο άλλη αγγελία για να έχω και απόδειξη και εγγύηση κανονικη.

Link to comment
Share on other sites

btw αν κανείς βρεί καμία .. 8800GT στα 20Ε απο στοκ και τα αδειάσει όλα, ακόμα και 22-23Ε του δίνω για τον κόπο του μέσα στην υπεραξία. αλλά ως εκεί. όταν την πουλήσει 40, θα ψάξω απο άλλη αγγελία για να έχω και απόδειξη και εγγύηση κανονικη.

Κοίτα, επειδή πριν χρόνια που είχε καλές προσφορές το στοκ βόλταρα προς εκεί σε εβδομαδιάια βάση (όχι δεν είμαι από αυτούς που τα παίρνανε 10-10) τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά. Προσωπικά ήθελα 1,5 ώρα να πάω και 1,5 ώρα να γυρίσω. Επιπλέον 1 στα 3 προϊόντα είχε στάνταρ πρόβλημα. Αν αυτό το προϊόν ήταν μητρική ήθελες άλλες 2 ώρες βάλε βγάλε στο κουτί για να δεις αν δουλεύει + άλλες 3 ώρες πήγαινε έλα να την επιστρέψεις.

Δεν είναι όλοι όσοι παίρνουν πράγματα από το στοκ "Παίρνω 10 σε 5', δεν τα δοκιμάζω καν και τα βάζω αγγελία". Μην απαξιώνεις τα πάντα και αν μου έλεγες εμένα 22-23 και πολλά σου δίνω δεν θα σου απαντούσα καν στο πμ διότι αν σου απαντούσα θα σε έβριζα με την ταλαιπωρία που μπορεί να είχα φάει.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, ξεφεύγουμε, αλλά δεν θα μιλούσα κι ετσι. ("22-23 και πολλά σου δίνω")

απλά λέω πως αν κάποιος φαινόταν να μην λέει αλήθεια για το προιόν που πουλά

-διότι δεν είναι και λίγοι αυτοί-

απλά θα ρωτούσα λίγο παραπάνω.

αν ειναι απο το στοκ, πρέπει να ξέρω, σωστά;

αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες στα stock αυτοί που τα παίρνουν 10-10 τα πουλάνε κυρίως στα service της γειτονιάς όπως ειπώθηκε.

Είχε βγει προσφορά twintech 9800gx2 στα 50 ευρώ, πήρανε ορισμένοι 1-2 και ύστερα τις πουλάγανε 120-100 στο ίντερνετ.

Ο άλλος όμως που τα έδινε στο service της γειτονιάς την έδινε 80, τις είχε πάρει 5+5 και πάλι κερδισμένος έβγαινε.

Το θέμα οκ μπορείς να βρεις κάτι και να το πουλήσεις καλά, αλλά στον άλλο δεν δίνεις εγγύηση τπτ και έχεις και αισχροκέρδεια.

Εγώ προσωπικά όταν δεν μου αρέσει κάτι που έχω πάρει από stock το πουλάω όσο το πήρα αν βαριέμαι να το πάρω πάλι σε πιστωτικό.

Τώρα το να το παίξω έξυπνος του τύπου στο δίνω 30 και το έχω πάρει 15 μπορείς να το κάνεις, άλλα του το δίνεις χωρίς καθόλου εγγύηση και με την ψυχή στο στόμα μήπως τύχει και του κακαρώσει.Άσε να είμαστε ήρεμοι και ήσυχοι.Τα 10 ευρώ θα μας σώσουν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση και από μένα καθώς δεν έχω ψωνίσει ποτέ από το stock του πλαισίου...τα προιόντα που πουλάει εκεί είναι μεταχειρισμένα και απλώς τα έχουν επισκευάσει ή παίζει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση. Έχω πάρει μητρική η οποία ήταν σε σακουλάκι με το αυτοκόλλητο ανέπαφο και μητρική που όταν την πήγα σπίτι έφριξα αφού ήταν όλο χώματα (αυτή έκανα το λάθος να μην την δω επί τόπου διότι βιαζόμουν, ήταν αλλαγή άλλης μητρικής με πρόβλημα και ο εκεί υπάλληλος με είχε διαβεβαιώσει ότι ήταν ελεγμένη).

Σε κάθε περίπτωση έχεις 6 μήνες εγγύηση και όποτε χρειάστηκε να γυρίσω κάτι ποτέ δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα (βέβαια έχω και καιρό να επιστρέψω κάτι αφού σπάνια πατάω).

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...απλώς πήρα σήμερα τηλέφωνο για ένα πληκτρολόγιο που δίνανε και μου λέει το παλικάρι εκεί ότι είναι επισκευασμένο και οκ...και σκάλωσα λίγο..:confused:

Βασικά για το stock ισχύουν δύο κανόνες.

1) Ελέγχεις ότι η τιμή πράγματι είναι καλή σαν προσφορά με π.χ. το Skroutz.

2 - και βασικότατο) Όταν το παραλάβεις κάνεις τουλάχιστον πολύ καλό οπτικό έλεγχο σε αυτό που θα πάρεις ώστε να βεβαιωθείς ότι δεν έχει εμφανές πρόβλημα π.χ. σε κάποια μητρική κάποιο καμένο chip.

Όταν παλιότερα πήγαινα στο stock δικαιολογούσα τις τιμές αυτές π.χ. μητρική των 100€ στα 40€, με το εξής σκεπτικό. Ότι εμείς που τις αγοράζαμε ουσιαστικά κάναμε την δουλειά των τεχνικών. Αντί όλα αυτά τα προϊόντα να περνάνε από εξονυχιστικό τεχνικό έλεγχο από τους τεχνικούς του Πλαισίου, κάτι που προφανώς κοστίζει σε εργατοώρες, απλά τα στέλνανε στο stock. Τα παίρναμε εμείς και αν δούλευαν καλώς, αν όχι τα επιστρέφαμε και ή πήγαιναν στον επόμενο άτυχο ή δεν ξέρω και εγώ τι τα έκαναν. Μην ξεχνάτε πόσο χαλαρή είναι η πολιτική του Πλαισίου στις επιστροφές.

Επιπλέον βέβαια ήταν και bulk ή ελλιπής συσκευασίες στον συντριπτικό βαθμό των περιπτώσεων, αλλά νομίζω ότι ποιο πολύ το Πλαίσιο κοίταγε να μην δυσαρεστήσει τους πελάτες του αντιμετωπίζοντας τους καχύποπτα, να μην απασχολεί τζάμπα τεχνικούς στις επιστροφές των εξαρτημάτων, αλλά και να βγάλει και κάποια χρήματα από αυτά τα προϊόντα που ήταν απολύτως φανερό ότι δεν μπορούσαν να πάνε στο ράφι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν παλιότερα πήγαινα στο stock δικαιολογούσα τις τιμές αυτές π.χ. μητρική των 100€ στα 40€, με το εξής σκεπτικό. Ότι εμείς που τις αγοράζαμε ουσιαστικά κάναμε την δουλειά των τεχνικών. Αντί όλα αυτά τα προϊόντα να περνάνε από εξονυχιστικό τεχνικό έλεγχο από τους τεχνικούς του Πλαισίου, κάτι που προφανώς κοστίζει σε εργατοώρες, απλά τα στέλνανε στο stock. Τα παίρναμε εμείς και αν δούλευαν καλώς, αν όχι τα επιστρέφαμε και ή πήγαιναν στον επόμενο άτυχο ή δεν ξέρω και εγώ τι τα έκαναν. Μην ξεχνάτε πόσο χαλαρή είναι η πολιτική του Πλαισίου στις επιστροφές.

Επιπλέον βέβαια ήταν και bulk ή ελλιπής συσκευασίες στον συντριπτικό βαθμό των περιπτώσεων, αλλά νομίζω ότι ποιο πολύ το Πλαίσιο κοίταγε να μην δυσαρεστήσει τους πελάτες του αντιμετωπίζοντας τους καχύποπτα, να μην απασχολεί τζάμπα τεχνικούς στις επιστροφές των εξαρτημάτων, αλλά και να βγάλει και κάποια χρήματα από αυτά τα προϊόντα που ήταν απολύτως φανερό ότι δεν μπορούσαν να πάνε στο ράφι.

Να προσθέσω ότι και σε stock ελαττωματικό να πέσεις σε κρατάει σαν πελάτη με το πιστωτικό που σου κόβει, λεφτά δεν δίνει πισω ;)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι και σε stock ελαττωματικό να πέσεις σε κρατάει σαν πελάτη με το πιστωτικό που σου κόβει, λεφτά δεν δίνει πισω ;)

Θα το έγραφα, αλλά ποτέ δεν θυμάμαι να ζήτησα επιστροφή χρημάτων οπότε δεν ήμουν σίγουρος αν μπορείς να ζητήσεις ή όχι λεφτά.

Thanks που το επιβεβαίωσες.

Link to comment
Share on other sites

Ακούστηκαν αρκετά σωστά εδώ μέσα όμως είμαι ήμουν και θα είμαι της άποψης ότι είναι αισχρό να πηγαίνει στο στοκ να παίρνεις ότι καλή προσφορά υπάρχει και μετά να κονομάς εις βάρος των άλλων που δεν έχουνε την ώρα ή το κονέ ώστε να το πάρουν.Πριν λίγες μέρες είχε την 3way SLI Classified στα 70€ και ως δια μαγίας εξαφανίστηκαν εν ριπή οφθαλμού και εμφανίστηκαν σε αγγελία σε forum στα 200+€ χωρίς εγγυήση κτλ..Πέρυσι είχε 8800Ultra στα 20€ η οποία εμφανίστηκε και αυτή την ίδια μέρα αγγελία στα 120€.Μπροστά μου πέρυσι άνοιξε ο υπάλληλος μια κούτα και είχε μέσα καμιά 10αριά 3870 στα 30€ έκαστη και είπε του υπαλλήλου να τις κρύψει και ξανάκλεισε το κουτί ώστε να τις πάρει μετά.Αν θυμάμαι αυτές είχανε βγει αγγελία στα 80€.

Όλοι αυτοί κατ'εμέ είναι απατεώνες και θα έπρεπε η μικρή μας κοινότητα να τους αποβάλει.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως πέρυσι τέτοια εποχή με τους δίσκους από το Ε-shop μιλάγαμε για ban σε όποιον του βάλει αγγελία κτλ και τώρα κάνουμε τα στραβά μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως πέρυσι τέτοια εποχή με τους δίσκους από το Ε-shop μιλάγαμε για ban σε όποιον του βάλει αγγελία κτλ και τώρα κάνουμε τα στραβά μάτια.

Αν ξερεις τετοιες περιπτωσεις εδω μεσα καλο θα ηταν να τις κανεις report.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι αυτοί κατ'εμέ είναι απατεώνες και θα έπρεπε η μικρή μας κοινότητα να τους αποβάλει.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως πέρυσι τέτοια εποχή με τους δίσκους από το Ε-shop μιλάγαμε για ban σε όποιον του βάλει αγγελία κτλ και τώρα κάνουμε τα στραβά μάτια.

οπως σου λεει κ ο απο πανω,ριπορτ ασαπ χασαπ αρχηγε μου.12.000 μελη εχουμε ,ολο και κατι θα ξεφυγει της ΔΟ.Βοηθηστε κ εσεις να πεταξουμε εξω τα κορακια .Θυμομαστε ολοι φανταζομαι πως οταν διατυπωσε χρηστης κριτικη για πωλησεις λαπτοπς απο το δεστην ψηφιακα,διαγραψαμε τις σχετικες αγγελιες...

ΥΓ:και για οποιον αρχισει τις γνωστες φιλοσοφιες "μα δικαιωμα τους να πωλουν οσο θελουν,ελευθερη αγορα,πλεονεκτημα της δουλειας τους κλπ κλπ,κατα βαθος σε πειραζει που δεν προλαβες κ εσυ" ,η απαντηση ειναι "δικαιωμα μου κ εμενα να σβηνω τις αγγελιες τους,ελευθερο φορουμ,πλεονεκτημα του μοντερατοριλικιου,κατα βαθος σε πειραζει που δεν εκανες αρπαχτη κι εσυ"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.