Jump to content


plaisio stock προσφορές


firekiller

Recommended Posts

Και μια και το θυμήθηκα, για όσους κοιτάνε αγγελίες, να ξέρετε το πιο απλό. Ισχύει για όλους μας. ΌΤαν ένα προιόν δεν έχει παρελκόμενα - ακόμα και η λέξη σε Πλαίσιο στοκ παραπέμπει - σίγουρα κάτι .. θυμίζει. Τι ίδιο και όταν εντελώς τυχαία κάποιοι χανουν τάχα μου την εγγύηση σε προιόν που πωλείται και σε στοκ, για να μην φανεί ότι είναι μούφα η ιστορία, και ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΑ όταν ΚΑΙ ΚΑΛΑ πουλάνε κάτι που τους το κάνανε δώρο και δεν τους έκανε κιόλας! Συγγνώμη αλλά 1 στους 5 πρέπει να πιστεύουμε αν τα λένε αυτά.

Οι γενικεύσεις συνεχίζουν κατά ριπάς. Τόσο μίσος για αυτόν που θα πάει στο στοκ και θα σταθεί τυχερός. Τόσο μίσος επειδή δεν είμαστε εμείς αυτοί που θα πετύχουμε την ευκαιρία. Και βέβαια κανείς μα κανείς δεν σχολιάζει ότι το στοκ έτσι όπως είναι είναι αποκλειστικό "προνόμιο" για την Αθήνα. Τι μας ενδιαφέρει η επαρχία; Αρκεί να είμαστε εμείς αυτοί που θα πετύχουν την 8800GT στα 20€. Αυτό μετράει. Αν την πάρει ο άλλος είναι απατεώνας διότι εμείς δώσαμε 100€. Με ποιο δικαίωμα αυτός την παίρνει 20€; Να δώσει και αυτός 100€!

Σταματήστε να γενικεύεται και να προσβάλλετε με γενικολογίες. Και εγώ έχω μια DFI mobo full κομπλέ της οποίας έχω χάσει την εγγύηση. Και εγώ πήρα μια 9600GT στην - όχι και τόσο τρελή - τιμή των 45€ χωρίς παρελκόμενα. Όταν θα πουλήσω, αν πουλήσω, την DFI χωρίς απόδειξη θα με δείχνετε με το δάκτυλο; Αν πουλήσω την 9600GT χωρίς παρελκόμενα θα με δείχνετε με το δάκτυλο; Ο άλλος που θα πουλήσει την κάρτα που του έδωσε bulk κάποιος φίλος του; Στην πυρά και αυτός; Αν έχει χάσει την απόδειξη; Εκτελεστικό απόσπασμα προφανώς; Αλλά ναι, προς το τέλος κοιτάξαμε να τα μπαλώσουμε λίγο. 1 στους 5 θα τους πιστεύουμε. Ποιον; Α.... αυτόν που συμφώνησε μαζί μας σε κάποιο post και μας είναι συμπαθής, κάποιο μέλος της ΔΟ που δεν θα τολμήσουμε να προσβάλουμε, κάποιον άλλον για τον Χ άσχετο αλλά πάνω από όλα αντικειμενικό λόγο.

Γιατί βγάζετε τόσο μίσος προς τα έξω προς όλους ανεξαιρέτως; Από τους επαγγελματίες πωλητές απλά ΜΗΝ αγοράζετε. Στους υπαλλήλους του στοκ όταν σας λένε καλημέρα γράψτε τους. Ακόμα καλύτερα; ΜΗΝ ΠΑΤΑΤΕ στο στοκ και πείτε και σε άλλους να μην πηγαίνουν. Να δούμε όταν τα μόνα που θα φεύγουν θα είναι τα συμφωνημένα κάτω από τον πάγκο και τα υπόλοιπα σαπίζουν στα ράφια τι θα κάνουν.

Υ.Γ. Το να χαρακτηρίσουμε κάποιον συγκεκριμένα, "όχι έξυπνο", με βάση την συμπεριφορά του επιφέρει ποινή. Το να αρχίσουμε να δείχνουμε στα τυφλά άλλους με το δάκτυλο και να αφήνουμε υπονοούμενα για το ήθος τους προφανώς αξίζει συγχαρητηρίων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Yanni μήπως υπερβάλεις λίγο?Μίλησα συγκεκριμένα.Είναι μεγάλη απατεωνιά να αγοράζεις κάτι απο το στοκ με 70€ και να το πουλάς 270.Είναι ότι και να λέμε.Όταν έχει δέκα μητρικές και τις παίρνει ένας όλες με σκοπό το κέρδος εις βάρος των άλλων είναι απατεωνιά.Πως να το κάνουμε δηλαδή?

Συμφωνώ στο ότι είναι κακό να γενικολογούμε αλλά εγώ σου μίλησα συγκεκριμένα.Κι εγώ πούλησα πράγματα χωρίς εγγύηση ή με εγγύηση απευθείας από εταιρία που πριν τα είχα χρυσοπληρώσει αλλά ουδέποτε θα έπερνα 10 mobo ώστε να κάνω την αρπαχτή μου.Πόσο μάλλον επανειλημμένα.

Όσο για το γιατί δεν υπάρχει στοκ στην επαρχία θα σου δώσω την απάντηση.Ελειπες σύστημα.Όπως με τις προσφορές του πλαισίου (βλ. DDR2 πρόσφατα) που υπήρχε ελάχιστο απόθεμα και έγινε χαμός επειδή κάποιοι δεν πρόλαβαν.

Link to comment
Share on other sites

ενα λινκ που εδωσε ο crio 5-6 ποστ νωριτερα, με μια αγγελια το ειδε κανεις?

εκανα το προφανες,ειδα,τσεκαρα το προφιλ του χρηστη και βρηκα οτι 9 στα 10 νηματα που ξεκινησε απο το 2004 που γραφτηκε εως και σημερα,ειναι αγγελιες...

9/10 αγγελιες ειναι με προιοντα που δεν εχουν συνοδευτικα...

καλα κανει ο ανθρωπος και πουλαει..δεν λεω οτι τα παιρνει με το κιλο απο το στοκ και τα σπρωχνει εδω,απλα με αφορμη αυτο, φανταζομαι οτι δεν ειμαστε φορουμ πωλησεων και τετοιες πρακτικες θα ηταν καλυτερα να ερευνηθουν...

ειλικρινα εμενα δεν με ενοχλει,αλλά περα τουτου,κατι βρωμαει στο βασιλειο της δανιμαρκιας και σιγουρα δεν ειναι η τσικνα απο ξεροψημενο κοκορετσι...

Link to comment
Share on other sites

Yanni μήπως υπερβάλεις λίγο?Μίλησα συγκεκριμένα.Είναι μεγάλη απατεωνιά να αγοράζεις κάτι απο το στοκ με 70€ και να το πουλάς 270.Είναι ότι και να λέμε.Όταν έχει δέκα μητρικές και τις παίρνει ένας όλες με σκοπό το κέρδος εις βάρος των άλλων είναι απατεωνιά.Πως να το κάνουμε δηλαδή?

Συμφωνώ στο ότι είναι κακό να γενικολογούμε αλλά εγώ σου μίλησα συγκεκριμένα.Κι εγώ πούλησα πράγματα χωρίς εγγύηση ή με εγγύηση απευθείας από εταιρία που πριν τα είχα χρυσοπληρώσει αλλά ουδέποτε θα έπερνα 10 mobo ώστε να κάνω την αρπαχτή μου.Πόσο μάλλον επανειλημμένα.

Όσο για το γιατί δεν υπάρχει στοκ στην επαρχία θα σου δώσω την απάντηση.Ελειπες σύστημα.Όπως με τις προσφορές του πλαισίου (βλ. DDR2 πρόσφατα) που υπήρχε ελάχιστο απόθεμα και έγινε χαμός επειδή κάποιοι δεν πρόλαβαν.

Βασικά δεν έκανα quote δικό σου κείμενο.

Δεν θεωρώ ότι υπερβάλω όταν λέω ότι δεν είναι σωστό να γενικεύουμε. Την DFI την είχα πάρει στα 70€ (ε ρε σύμπτωση:p), σχεδόν μισοτιμής από το κανονικό κατάστημα σε ένα από τα γνωστά ξεστοκαρίσματα. Κάποια στιγμή που έψαξα την απόδειξη είδα ότι την είχα χάσει. Αν αύριο βάλω αγγελία - που δεν θα βάλω μιας και με καλύπτει ο 9750 - θα έρθει ένας mod, θα με κάνει ΒΑΝ από τις αγγελίες και θα νομίζει ότι έκανε και κάτι έξυπνο! Ότι τιμώρησε τον απατεώνα! Δεν είναι πράγματα αυτά.

Ούτε εγώ θεωρώ ότι αυτό που κάνουν, που τα δίνουν όλα σε ένα άτομο ή τα χώνουν κάτω από τον πάγκο είναι σωστό. Το ότι το έχουν κάνει και επάγγελμα ούτε εμένα μου αρέσει, διότι και εγώ για χρόνια αναβαθμιζόμουν μέσω του stock. Προφανώς πλέον δεν έχω αυτή την επιλογή όπως και εσύ ή οι υπόλοιποι που διαμαρτύρονται. Δεν επεδίωκα να κάνω εμπόριο, απλά αναβαθμιζόμουν. Αν καμιά φορά έπαιρνα π.χ. δύο μητρικές αντί για μία το έκανα διότι είχα φάει ουκ ολίγες φορές το παλούκι της προβληματικής μητρικής ή διότι ήθελα να δω ποια π.χ. οβερκλοκάρει καλύτερα στο chipset. Και πίστεψέ με ο λόγος που δεν στέλνουν επαρχία ή δεν πουλάνε online δεν έχει να κάνει με το ελλιπές τους σύστημα αλλά διότι θα υποχρεωθούν να ελέγχουν τι στέλνουν. Πολλά δεν νομίζω ότι τα ελέγχουν. Απλά τα στέλνουν όπως είναι στο στοκ. Δουλεύουν δεν δουλεύουν θα το διαπιστώσει ο πελάτης. Αν ο πελάτης μπορεί να πάει ο ίδιος στο στοκ μικρό το κακό για το κατάστημα. Αν όμως μένει επαρχία χαιρετίσματα.

Κάτι στο οποίο σίγουρα κάποιοι θα διαφωνήσουν, ίσως και εσύ, είναι σχετικά με την τιμή πώλησης. Τώρα η ειλικρίνεια τιμωρείται και πολλοί θα κοιτάξουν να κοουτάρουν μόνο το παρακάτω αλλά δεν βαριέσαι. Έχω μάθει να λέω αυτό που σκέφτομαι και μετά να το πληρώνω.

Αν κάποιος πάρει ένα προϊόν των 150€ με 50€ και το δώσει 70€, δεν μπορούμε να τον κατακρίνουμε. Το ότι δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε να κάνουμε το κόπο να πάμε στο στοκ δεν καθιστά τον άλλον αυτομάτως υπηρέτη μας ώστε να απαιτούμε αν το πήρε 50€ να το πουλήσει και 50€. Το τι τρέξιμο μπορεί να έφαγε ο ίδιος για να πάει να βρει αυτή την προσφορά ή το αν χρειάστηκε να πάει δύο φορές διότι το πρώτο κομμάτι είχε πρόβλημα δεν μπορούμε να το απαξιώσουμε. Αυτό όμως που οφείλει να κάνει αυτός που το πήρε 50€ από το στοκ και το δίνει 70€ είναι να πει ξεκάθαρα "Είναι από στοκ, υπάρχει απόδειξη με τόσους μήνες διάρκεια και η τιμή που γράφει πάνω είναι 50€" και το σημαντικότερο να το έχει ελέγξει ότι δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα η ειλικρίνεια τιμωρείται και πολλοί θα κοιτάξουν να κοουτάρουν μόνο το παρακάτω αλλά δεν βαριέσαι. Έχω μάθει να λέω αυτό που σκέφτομαι και μετά να το πληρώνω.

Αν κάποιος πάρει ένα προϊόν των 150€ με 50€ και το δώσει 70€, δεν μπορούμε να τον κατακρίνουμε.

δεν μπορουμε να τον κατακρινουμε αν το κανει 1 αντε 2 φορες..

αν το κανει συνηθεια τι πρεπει να κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορουμε να τον κατακρινουμε αν το κανει 1 αντε 2 φορες..

αν το κανει συνηθεια τι πρεπει να κανουμε?

Αν δούμε ότι το κάνει συνέχεια μπορούμε απλά να μην αγοράζουμε από αυτόν. Βέβαια κάποιος που τα 6 χρόνια έχει κάνει 9 αγγελίες δεν θεωρώ ότι είναι έμπορας ή ότι μας έχει ζημιώσει, διότι εκεί είναι το θέμα, ότι όσοι μένουμε Αθήνα νιώθουμε δικαίως ζημιωμένοι από τους επαγγελματίες εμπόρους του στοκ. Όχι όμως και από τον απλό χρήστη που του κάθεται μια αγορά κάθε λίγους μήνες και αν.

Ξέρεις που θα στράβωνα εγώ με κάποιον; Αν ακουστεί ότι αυτά που στέλνει έχουν πρόβλημα, διότι προφανώς δεν τα ελέγχει, τότε ναι, θα στράβωνα. Κοιτάς ρε φίλε να βγάλεις κέρδος; Τουλάχιστον έλεγξέ τα πρώτα. Ο άλλος τι σου φταίει; Επίσης θα στράβωνα αν μπαίνει στα threads ατόμων που ψάχνουν για παρόμοιο προϊόν και το διαφημίζει σπαμάροντας "Φίλε δες την τάδε αγγελία". Και εκεί θα θεωρούσα ότι βλέπει το forum σαν το μαγαζάκι του.

Αυτός όμως που βάζει μια αγγελία κάθε 6-12 μήνες χωρίς να κάνει κιχ, προσωπικά εμένα, δεν μου φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος πάρει ένα προϊόν των 150€ με 50€ και το δώσει 70€, δεν μπορούμε να τον κατακρίνουμε. Το ότι δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε να κάνουμε το κόπο να πάμε στο στοκ δεν καθιστά τον άλλον αυτομάτως υπηρέτη μας ώστε να απαιτούμε αν το πήρε 50€ να το πουλήσει και 50€. Το τι τρέξιμο μπορεί να έφαγε ο ίδιος για να πάει να βρει αυτή την προσφορά ή το αν χρειάστηκε να πάει δύο φορές διότι το πρώτο κομμάτι είχε πρόβλημα δεν μπορούμε να το απαξιώσουμε. Αυτό όμως που οφείλει να κάνει αυτός που το πήρε 50€ από το στοκ και το δίνει 70€ είναι να πει ξεκάθαρα "Είναι από στοκ, υπάρχει απόδειξη με τόσους μήνες διάρκεια και η τιμή που γράφει πάνω είναι 50€" και το σημαντικότερο να το έχει ελέγξει ότι δουλεύει.

Sorry που κάνω quote μόνο το τελευταίο, αλλά το κάνω καλοπροαίρετα κι' αυτό γιατί θεωρώ ότι δεν έχεις καταλάβει ποιές πρακτικές κατακρίνουμε.

Αυτό που περιγράφεις είναι θεμιτό. Οχι μόνο το τρέξιμο που λες έχει ενα αντίτιμο, αλλά ακόμα και η βενζίνη που καίει κάποιος για να πάει στη Μεταμόρφωση.

Αυτός που αγοράζει 50 και πουλάει 70 δεν είναι κατακριτέος, αλλά μάλλον χρήσιμος στην κοινότητα μας.

Δεν πρέπει επίσης να ανησυχείς ότι κάποιος θα σε κακολογήσει ή θα αμφισβητήσει την ηθική σου αν γράψεις ''χωρίς παρελκόμενα''. Οι περισσότεροι δε θα κάνουν καν αυτή τη σκέψη γιατί δε ξέρουν τι συμβαίνει με το στοκ, και αυτοί που ξέρουν, ξέρουν γιατί έχουν παρατηρήσει από ποιούς και με ποιό τρόπο γίνεται.

Τέλος, για εμένα η βασική προϋπόθεση είναι αυτή που λες και εσυ :

να πει ξεκάθαρα "Είναι από στοκ, υπάρχει απόδειξη με τόσους μήνες διάρκεια και η τιμή που γράφει πάνω είναι 50€

Ας γράψει αυτό, και ας το πουλήσει και 500...

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα από αγγελία μία μητρική DFI για να αντικαταστήσω την δική μου που τα έπαιξε. Ο πωλητής την έδινε €40 χωρίς συνοδευτικά, και είμαι κατά 99% σίγουρος πως είναι από το στοκ επειδή ένας γνωστός μου είπε πως έδιναν το συγκεκριμένο μοντέλο αρκετά χαμηλότερα (ας πούμε το 1/4 της τιμής που έδωσα) μερικές εβδομάδες πριν.

Δεν με πείραξε όμως, επειδή:

1) Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν υπάρχει πλέον σε κανένα κατάστημα στην Ελλάδα,

2) Την χρειαζόμουν άμεσα,

3) Ακόμα κι αν την έβρισκα στο στοκ, θα την έφερνα σπίτι και υπήρχε πάντα η πιθανότητα να μην δούλευε και να να είχα χάσει πολύτιμο χρόνο από την εργασία μου.

Δεν είναι λοιπόν όλα άσπρο-μαύρο, ακόμα και αυτοί που παίρνουν τα κομμάτια σε δέκαδες κάνουν ένα σημαντικό έργο. Το μόνο που οφείλουμε να κάνουμε ως χρήστες του φόρουμ είναι να αποφεύγουμε αυτούς που αισχροκερδούν, ένα 25% πάνω από την τιμή του στοκ είναι λογικό ΙΜΗΟ αλλά όταν δεν επειγόμαστε το προϊόν της αγγελίας και φτάνουμε στα 200-300% πάνω οφείλουμε να αποφύγουμε τους εν λόγω πωλητές.

Link to comment
Share on other sites

...
Βασικά αυτό που με ενοχλεί είναι το κυνήγι μαγισσών και πολύ περισσότερο ο... ενθουσιασμός γύρω από αυτό. Κάποιοι πρέπει να κατανοήσουν ότι υπάρχει και το γκρίζο, όχι μόνο το μαύρο και το άσπρο. Δεν έχει λογική να κοιτάμε το πρωί την σελίδα του στοκ και το βράδυ να δείχνουμε με το δάκτυλο όποιον πουλάει παρόμοιο προϊόν με αυτό που είχε το στοκ στην σελίδα του.

Όσο για μένα ποιο πολύ σαν παράδειγμα με παρουσιάζω. Πλέον το hardware προτιμώ να το δίνω σε φίλους και γνωστούς -εφόσον τους χρειάζεται- σε σαφέστατα χαμηλότερες τιμές από ότι θα μπορούσα να πετύχω μέσω των αγγελιών ή να το κρατάω για πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πάλι χαθήκαμε.Δεν με πειράζει να είναι χωρίς παρελκόμενα.Δεν με πειράζει να είναι χωρίς εγγύηση.Δεν λέω ότι η μη ύπαρξη των δύο σημαίνει στοκ.

Αυτό που λέω είναι ότι άτομα σαν αυτά είναι αρπακτικά.Τρυγιρνάνε σαν τα όρνεα γύρω απο το στοκ και μολις κάτσει κάτι καλό ξερογλύφονται γιατί πάλι θα βγάλουν ένα εξτρα μεροκάματο.

Γιατί κύριε να στερήσεις απο τους άλλους την ευκαιρία να πάρουνε μια καλή X58 mobo φτηνά αλλά εσύ την παίρνεις και μετά τη μοσχοπουλάς βάζοντας 4 φορές πάνω κέρδος.Γιατί να όταν βλέπεις 10 vga τις παίρνεις και τις δέκα και μετά τις χρεώνεις 3 φορές πάνω?

O webhunter δηλαδή που πήρε από το στοκ μια P5K στα 22€ και επειδή δεν του άρεσε τελικά την δίνει στα 20€ είναι χαζός?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειμαι σιγουρος οτι οσοι το κατακρινουν αυτο αν ειχαν τον χρονο/διαθεση θα κανανε ακριβως το ιδιο?Απο την στιγμη που αλλος το εχει παρει ζεστα και ξημερωβραδιαζετε στο στοκ η ξερω γω που για να βγαλει φραγκα εμενα διολου με ενδιαφερει απο την στιγμη που θα το λειτουργει αψογα και θα το παρω σε καλη τιμη.Η μητρικη που εχω απο οτι θυμαμαι επειδη την πηρα απο αλλο παιδι προερχετε απο στοκ και λειτουργει αψογα.Ξερω γω ετσι ειναι η ζωη ρε παιδια ο ποιο πονηρος/λαμογιο/που ασχολειτε θα βγαλει τα λεφτα τον κοσμο θα αλλαξουμε εδω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

φίλε yanni μιας και δικό μου ποστ έκανες quote, θα σου απαντήσω απλά πως δεν γενικεύω κατά ριπάς, αλλά λέω τη γνώμη μου, και ΑΝ παρατήρησες είναι γνώμη αρκετών εδώ μέσα.

Απο κει και πέρα, καλό αυτό που λές για το ότι και καλά μόνο για την Αθήνα ισχύει το στοκ, αλλά δεν σε πιάνει να το λές μιας και αποσο βλέπω, δηλώνεις "Αθήνα - Ίλιον", ενώ εγώ μένω μόνιμα Θεσσαλονίκη.

Επίσης μάλλον εσύ γενικεύεις γιατί όπως σου είπε και ο crio στο ποστ 91, έχασες λίγο το νόημα.

ΔΕΝ μιλάμε για μία πώληση, αλλά για πολλές. Μάλλον το ξέχασες αυτό.

Μιλάμε για αυτούς που τα αγοράζουν ΟΛΑ για να μην μπορείς εσύ να πάρεις την μία απο τις 5 κάρτες γραφικών σε προσφορά, και να τους πετύχεις στις αγγελίες.

Προσωπικά κοιτάω τα προφίλ αν και άλλα είναι αυτά που πρέπει να θυμόμαστε.

το θέμα είναι ΤΙ αγγελία ανεβάζει ο άλλος. και τι ιστορία έχει. όπως είπε κάποιος πιο πρίν, όταν κάποιος πουλά κάτι μόνιμα χωρίς παρελκόμενα, ή χωρίς εγγύηση, κάτι μπορεί να παίζει. θα αγοράσω αν ειναι τελή η τιμη, αλλά όχι για να τον καβαντζώσω αλλά για να καβαντζώσω εμένα, όπως όλοι πιστεύω θα έκαναν.

Δηλαδή το πληκτρολόγιο προσφορά απο 59 στα 18Ε, αν τον πούλαγε ένας στα 20Ε θα το αγόραζα ακόμα και τώρα γιατί είναι απίθανο. όταν όμως το πουλά 40 τι να του πείς;

επίσης, όταν ο άλλος πουλά ένα κομμάτι που πήρε απο στοκ, και στέλνεις μέσω φίλου αλλά και ο ίδιος, και σου λέει πως υπάρχει το κομμάτι ενώ κλείνεις την προσφορά, δεν φαίνεται πως έχει παραπάνω απο ένα; εκεί τι του λές;

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πάλι χαθήκαμε.Δεν με πειράζει να είναι χωρίς παρελκόμενα.Δεν με πειράζει να είναι χωρίς εγγύηση.Δεν λέω ότι η μη ύπαρξη των δύο σημαίνει στοκ.

Αυτό που λέω είναι ότι άτομα σαν αυτά είναι αρπακτικά.Τρυγιρνάνε σαν τα όρνεα γύρω απο το στοκ και μολις κάτσει κάτι καλό ξερογλύφονται γιατί πάλι θα βγάλουν ένα εξτρα μεροκάματο.

Γιατί κύριε να στερήσεις απο τους άλλους την ευκαιρία να πάρουνε μια καλή X58 mobo φτηνά αλλά εσύ την παίρνεις και μετά τη μοσχοπουλάς βάζοντας 4 φορές πάνω κέρδος.Γιατί να όταν βλέπεις 10 vga τις παίρνεις και τις δέκα και μετά τις χρεώνεις 3 φορές πάνω?

O webhunter δηλαδή που πήρε από το στοκ μια P5K στα 22€ και επειδή δεν του άρεσε τελικά την δίνει στα 20€ είναι χαζός?

Δεν είναι όλοι αρπαχτικά και δεν πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε έτσι, αν και νομίζω σε αυτό συμφωνούμε. Αν ο Χ δει μια μητρική των 200€ στα 20€ και την πάρει διότι δεν είχε ποτέ ξανά μητρική των 200€, κάνει τη πλάκα του με τα οβερκλόκια τις ρυθμίσεις τα φρου φρου και αρώματα της μητρικής και μετά πει ότι "Ας την πουλήσω, έχω την άλλη των 50€ που με καλύπτει", δεν μπορείς να τον πεις αρπαχτικό επειδή την δίνει στα π.χ. 50€. Και πάλι θα την δίνει στο 1/4 της τιμής. Δεν θα τον πυροβολήσεις, απλά δεν είσαι υποχρεωμένος να του πεις ευχαριστώ ή μπράβο από την στιγμή που με τα επιπλέον 30€ θεωρεί ότι καλύπτει και τον κόπο του και βγάζει και ένα κέρδος. Στον webhunter από την άλλη αν θέλεις θα πεις και ευχαριστώ και μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα, για μένα μετρά αυτός που θα πεί το πήρα απο στοκ και είναι σωστός και ας πουλήσει όσο θέλει. το ψέμμα όμως το έχω βαρεθεί και ούτε το ανέχομαι ούτε και στενοχωριέμαι αν ξεμπροστιάσω έναν ψεύτη.

σχετικά με το προφίλ που σχολίασε κάποιος πιο πρίν, να πω ότι ισχύουν και ανάποδα οι κανόνες. θα δώσω το δικό μου παράδειγμα. έχω σταματήσει τα ποστ διότι, πού ξέρεις, ίσως είμαι mod αλλού, ίσως έχω 1500 ποστ αλλού και δεν μπαίνω πολύ στο λάμπη τώρα. το να ανεβάσεις αγγελία εδώ δεν σε κάνει απατεώνα. κι εγώ ανεβάζω αγγελίες γιατί εδώ με βολεύει που κρίνω εγώ ότι έχει αρκετό κόσμο, ούτε αυτό με κάνει απατεώνα.

ΑΛΛΑ όταν πουλά κάποιος σε ΔΙΟΛΟΥ ευκαταφρόνητητα ποσά απαιτώ να ξέρω τι μου πουλά. και απο πού. κι εγώ έχω δώσει πράγματα και μάλιστα έχω χαρίσει κιόλας σε άτομα απο δω που διαβάζουν το νήμα αυτό, και έχω κάνει και χώμα τιμές σε πράγματα που άλλος τα πουλούσε κοντά στην τιμή αγοράς. προφανώς λοιπόν όταν πουλάς αντικειμενικά φτηνά δεν έχεις προβλήματα αξιοπιστίας, όταν όμως πουλάς ακριβά πράγματα, λογικό δεν είναι ο άλλος να θέλει να μάθει το story?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλοι αρπαχτικά και δεν πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε έτσι, αν και νομίζω σε αυτό συμφωνούμε. Αν ο Χ δει μια μητρική των 200€ στα 20€ και την πάρει διότι δεν είχε ποτέ ξανά μητρική των 200€, κάνει τη πλάκα του με τα οβερκλόκια τις ρυθμίσεις τα φρου φρου και αρώματα της μητρικής και μετά πει ότι "Ας την πουλήσω, έχω την άλλη των 50€ που με καλύπτει", δεν μπορείς να τον πεις αρπαχτικό επειδή την δίνει στα π.χ. 50€. Και πάλι θα την δίνει στο 1/4 της τιμής. Δεν θα τον πυροβολήσεις, απλά δεν είσαι υποχρεωμένος να του πεις ευχαριστώ ή μπράβο από την στιγμή που με τα επιπλέον 30€ θεωρεί ότι καλύπτει και τον κόπο του και βγάζει και ένα κέρδος. Στον webhunter από την άλλη αν θέλεις θα πεις και ευχαριστώ και μπράβο.

Όχι όλοι φυσικά.Αλλά επειδή πολλές φορές που πάω στα στοκ βλέπω τα ίδια άτομα να τριγυρίζουν.Υπήρξε ενα διάστημα όταν πρωτοασχολίθηκα με τα άζωτα και πάγους κτλ που πήγαινα τακτικά διότι έβρισκα παλιές καρτούλες και ξέδινα.Τις καλές όμως τις τσιμπάγανε αμέσως.Όπως σου είπα και σε προηγούμενο ποστ ήμουνα μάρτυς μπροστά σε φάση όπου ένας πήρε και έκρυψε 10 3870 όταν ακόμα κάνανε 150-200€ και θα τις έπερνε 30€ τη μία.Γιατί λοιπόν να μην πάρει 2-3 και να αφήσει τις άλλες μπας και οφεληθεί και κανένας άλλος?Γιατί τότε πολύ απλά δεν θα έπερνε κανεί απο αυτόν αν τις πούλαγε με 80-100€.Ξεζουμίζουν το στοκ απ'τα καλά ώστε να είναι μονοπώλιο και μετά βαράνε στις τιμές.

Στο δεύτερο σκέλος θα σου πω το εξής.Δεν απαιτώ απο τον άλλον να πάει για μένα στο στοκ και να μου βρει τζιτζί πραγματα και να μου τα δώσει όσο τα πήρε.Απαιτώ όμως απο αυτούς που πάνε και παίρνουνε ότι καλό γυρίζει εκεί μέσα να σταματήσουν να παίζουν με τη νοημοσύνη μας.Άλλο να πάρεις κάτι 30€ και να το πουλήσεις 40€ ώστε να πεις βάζω και κάτι για τον κόπο μου και άλλο να το πουλάς 150€ ώστε να κάνεις μπάζα.

Link to comment
Share on other sites

To δικαιο βρισκεται καπου στην μεση.

Αυτος που θα βρει 10 καρτες στο στοκ και θα τις παρει ολες για να μην εχει ανταγωνισμο στις αγγελιες με χαμηλοτερη τιμη ειναι κορακι.

Αυτος που θα παρει 1-2 για χ-ψ λογους και θα αποφασισει να πουλησει την μια χωρις παρελκομενα και εγγυηση ειναι ο μεσος ψαγμενος χρηστης.Αν υπαρξουν αντιρρησεις μπορω να το εξηγησω περετερο απλα θεωρω οτι ειναι ευνοητο.

Αυτος που θα αγορασει απο αυτους, εγω δλδ, πρεπει να ειμαι μαγκας και σωστος καταναλωτης...Αν δεν θελω να με πιανουν κοριοδο πρεπει να εχω κανει ερευνα αγορας, οπως στα κανονικα μαγαζια...

Το ειπα και πριν, αν θελω να κατακρινω τον κωστακη που μεταπωλει πραγματα απο το στοκ...και να λεω οτι πρεπει να φαει μπαν κτλ....να κανω μηνυσεις και στα multirama που πουλανε 7800 στα 500ε και το e-shop Ρ4 στα 100ε και παει λεγοντας.Και απο κει αμοιρη χρηστες η/υ θα αγορασουν...οχι μονο απο τις αγγελιες του λαμπη.

Link to comment
Share on other sites

φίλε yanni μιας και δικό μου ποστ έκανες quote, θα σου απαντήσω απλά πως δεν γενικεύω κατά ριπάς, αλλά λέω τη γνώμη μου, και ΑΝ παρατήρησες είναι γνώμη αρκετών εδώ μέσα.
Βρε την γνώμη σου πες την, αλλά μην μου λες ότι δεν γενικεύεις όταν δίνεις οδηγίες λέγοντας ότι κάποιοι τάχα χάνουν τις εγγυήσεις. το ξέρεις και εσύ ο ίδιος ότι γενικεύεις για αυτό και στο τέλος προσθέτεις ότι άντε, ας πιστεύουμε μόνο 1 στους 5. Αλλά ποιον; Το προφίλ που αναφέρεις ποιο κάτω δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο πάντως.
Απο κει και πέρα, καλό αυτό που λές για το ότι και καλά μόνο για την Αθήνα ισχύει το στοκ, αλλά δεν σε πιάνει να το λές μιας και αποσο βλέπω, δηλώνεις "Αθήνα - Ίλιον", ενώ εγώ μένω μόνιμα Θεσσαλονίκη.
Αυτό δεν αλλάζει κάτι στο πως αντιμετωπίζω αυτά που γράφεις.
Επίσης μάλλον εσύ γενικεύεις γιατί όπως σου είπε και ο crio στο ποστ 91, έχασες λίγο το νόημα.
ΔΕΝ μιλάμε για μία πώληση, αλλά για πολλές. Μάλλον το ξέχασες αυτό.

Μιλάμε για αυτούς που τα αγοράζουν ΟΛΑ για να μην μπορείς εσύ να πάρεις την μία απο τις 5 κάρτες γραφικών σε προσφορά, και να τους πετύχεις στις αγγελίες.

Σε αυτό συμφωνούμε, το θέμα είναι όμως όταν γράφεις την άποψή σου φροντίζεις να το ξεκαθαρίζεις αυτό.
Προσωπικά κοιτάω τα προφίλ αν και άλλα είναι αυτά που πρέπει να θυμόμαστε.
το θέμα είναι ΤΙ αγγελία ανεβάζει ο άλλος. και τι ιστορία έχει. όπως είπε κάποιος πιο πρίν, όταν κάποιος πουλά κάτι μόνιμα χωρίς παρελκόμενα, ή χωρίς εγγύηση, κάτι μπορεί να παίζει. θα αγοράσω αν ειναι τελή η τιμη, αλλά όχι για να τον καβαντζώσω αλλά για να καβαντζώσω εμένα, όπως όλοι πιστεύω θα έκαναν.

Κάποια στιγμή εξήγησέ μου γιατί όταν κάτι σε ενδιαφέρει και θέλεις να το αγοράσεις ακόμα και ποιο ακριβά από ότι το είχες δει π.χ. στο στοκ, το ποτήρι παύει να είναι μισό άδειο και γίνεται μισό γεμάτο. Διότι αυτό κάνεις. Στην φωτιά οι έμποροι, μην τους καβατζώνετε. Όταν όμως με ενδιαφέρει να αγοράσω εγώ, αλλάζω την ερμηνεία των πραγμάτων και το παρουσιάζω σαν δική μου καβάτζα;

Δηλαδή το πληκτρολόγιο προσφορά απο 59 στα 18Ε, αν τον πούλαγε ένας στα 20Ε θα το αγόραζα ακόμα και τώρα γιατί είναι απίθανο. όταν όμως το πουλά 40 τι να του πείς;
Ή δεν θα το αγοράσεις ή θα του στείλεις ένα πμ όπου θα λες "Ξέρω ότι το πήρες 18€, λογικά η απόδειξη τόσο γράφει πάνω και για αυτό το λόγο σου προτείνω 30€". Αν δεχτεί το παίρνεις σε μια καλή τιμή και για εσένα και για τον άλλον. Αν δεν δεχτεί βάζεις αγγελία ζήτησης ή το αγοράζεις καινούριο ή παραμένεις με αυτό που έχεις. Το ότι θέλεις να αγοράσεις το Χ προϊόν και χάνεις κάποια προσφορά, είτε διότι δεν πρόλαβες είτε διότι κάποιος φρόντισε να είναι ο μόνος που πρόλαβε, ναι μεν είναι ξεφτίλα και σε τρώει το παράπονο, αυτό όμως δεν σε κάνει δικαιούχο του συγκεκριμένου προϊόντος στην τιμή προσφοράς. Η τιμή του προϊόντος για σένα παραμένει η ίδια που ισχύει για όλον τον άλλον κόσμο τα 59€. Ο άλλος που δεν ξέρει από Crazy Sundays γιατί να το πάρει στα 59€ και εσύ να θεωρείς ότι πρέπει να το πάρεις 20€; Εδώ αδικείς με την σειρά σου αυτόν που δεν ξέρει περί Crazy U, Getinnow ή Crazy Sundays με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που νιώθεις ότι σε αδικεί αυτός που σου "κλέβει" την προσφορά βουτώντας όλα τα κομμάτια.
επίσης, όταν ο άλλος πουλά ένα κομμάτι που πήρε απο στοκ, και στέλνεις μέσω φίλου αλλά και ο ίδιος, και σου λέει πως υπάρχει το κομμάτι ενώ κλείνεις την προσφορά, δεν φαίνεται πως έχει παραπάνω απο ένα; εκεί τι του λές;
"Έχεις και άλλα κομμάτια; διότι με ενδιαφέρει να πάρω 2 και αν είναι να κάνουμε καλύτερη τιμή".

ή

"Φίλε μόλις κατάλαβα ότι είσαι από αυτούς που τα βουτάνε δέκα δέκα από το οποιοδήποτε στοκ. Επειδή δεν θέλω να συναλάσομαι με τέτοιους ανθρώπους άκυρη η αγορά"

Όχι όλοι φυσικά.Αλλά επειδή πολλές φορές που πάω στα στοκ βλέπω τα ίδια άτομα να τριγυρίζουν.

Παλιότερα βολτάρανε ένας ασπρομάλης και ένας κοντός, και οι δύο μεσήλικες. Δεν ξέρω αν κάνουν ακόμα business αυτοί με το stock.

Link to comment
Share on other sites

Ασποραμάλλη έχω δει κι εγώ και μάλιστα όταν μπήκε είπε του υπαλλήλου να του παραγγείλει και καφεδάκι γιατί θα έμενε κάποσο.....:patsak:

Για αυτό και πάω μια φορά το εξάμηνο στο στοκ. Πριν κάτι χρόνια πήγαινα μια φορά κάθε 15 μέρες ή και σε εβδομαδιαία βάση. Πολλές φορές υποχρεωνόμουν βέβαια λόγω προβληματικού προϊόντος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.