Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

Τι γίνεται όταν οι μετανάστες μείνουν άεργοι για μεγάλο χρονικό διάστημα? 

Κοντράρουν στα ίσια τη μαφία:

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/news/koza-nostra-h-mafia-ta-vazei-me-toys-metanastes.4024160.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ε ναι, αλλά θα σου πούνε ότι κακώς υπάρχει η μαφία η οποία με αποδείξεις έχει κάνει μεγαλύτερα εγκλήματα από των μεταναστών,  άρα πάλι καλά που βρέθηκε κάποιος να τους κοντράρει! :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το αν τους λυπάστε βάλτε τους σπίτι σας είναι κλασική ατάκα που πάντα αντιμετωπίζεται με χλεύη (το γιατί δεν το έχω καταλάβει ακόμα αλλά τεσπα).

Να τι γίνεται όταν οι αλληλέγγυη δοκιμάζουν λίγη απο τη δική τους ψαρόσουπα

http://www.gazzetta.gr/plus/article/911846/ekane-stin-katalipsi-xenodoheioy-alla-meta-katalave-pos-itan-diko-tis-pics

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει αυτό:

 

Παράθεση

ατελειωτο χαος
Να ρωτήσουμε τι; θα έπρεπε να αισθάνεται τιμή και υπερηφάνεια που στεγάζονται πρόσφυγες εκεί. Δεν είναι τίποτα άλλο από ένα εθισμμενο σκουπίδι στο χρημα. Τα άτομα που είναι 2 μέρες εκεί μια χαρά το χρησιμοποιούν καλύτερα απ αυτή.

Ψευδώνυμο τεφαρίκι :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 4/24/2016 at 5:20 ΜΜ, το μέλος sotiris έγραψε:

Αυτά είναι τα ζώα: 

https://www.facebook.com/solidarity2refugees/

ευτυχώς ζουμε σε φιλόζωη κοινωνία και το δίκαννο που επικαλέστηκες θα σε έστελνε στη φυλακη..

πάντα τέτοια εύχομαι, αξιοποίηση ακίνητης περιουσίας "που την κανω ότι γουστάρω" για τις πραγματικές ανάγκες της ανθρωπότητας..

όταν με το καλό η ιδιοκτήτρια (που βρισκεται σε κατι περίεργες λιστες απο αυτές που κράζουμε όλοι) πληρώσει τις οφειλές της προς τους εργαζόμενους τα ξαναλέμε, μεχρι τότε υπάρχει και το ΤΟΡ..

Καλή ανάσταση στους απανταχού Χριστιανούς, καλό Πάσχα και και ήρεμα με τους χαρακτηρισμούς (ζωα κλπ) μέρες που είναι.. (όχι τιποτα άλλο αλλά θυμίζει άλλους κακούς πολιτισμούς...)

 

Spoiler

πόσοι από εδώ μέσα έχουν υποστηρίξει να τα "πάρουμε πίσω τα κλεμμένα" από αυτούς που χρωστάνε και ειναι στις διάφορες λίστες? όπως ακριβώς κάποιοι επικαλήστε τα δίκαννα για την ιερή ιδιοκτησία σας έτσι και μία ομάδα ανθρώπων κατέλαβε αυτό το κτίριο προς όφελος κάποιων που το έχουν ανάγκη.. ελπίζω το κράτος κάποια στιγμή να το κατασχέσει προς όφελός του (μιας και δεν ήταν συνεπής οι ιδιοκτήτες) και να το αξιοποιήσει για κοινωνικούς σκοπούς. Μέχρι τότε δε βρίσκω λόγο να μην ειναι κατηλλείμένο..

όχι, να τους αφήσουμε στις πλατείες να λιάζονται και να μας χαλάνε την αισθητική δηλαδή...

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα μας λες ο καθένας να πράττει ό,τι θεωρεί ως δίκαιο ανεξαρτήτως των νόμων. Διότι η κατάληψη κτιρίου έχω την εντύπωση ότι κι αυτή σε στέλνει φυλακή. Εκτός βέβαια εάν εφαρμόζουμε τους νόμους όπως μας συμφέρει.

 

Από αυτά που βγήκαν στη φόρα έχει φανεί ότι οι μισθοί δεν τους χρώσταγε ο ιδιοκτήτης αλλά ο εκμεταλλευτής του ακινήτου (που ήταν διαφορετικές εταιρίες και διαφορετικά συμφέροντα). Αυτή την επαγωγική συλλογιστική την έχουμε βιώσει κατά κόρον από τα αριστερά κόμματα στα πανεπιστήμια γι' αυτό και οι περισσότεροι από εμάς δηλώνουμε πρώην αριστεροί, διότι με επαγωγικούς συλλογισμούς και κατηγοριοποιήσεις δεν μπορείς να ζεις σε ευνομούμενη κοινωνία αλλά σε ζούγκλα. Μόνο που στη ζούγκλα το δίκαιο το έχει ο ισχυρότερος, και γι' αυτό θα συνιστούσα προσοχή, γιατί κάποιοι από εμάς μπορούμε ίσως να ζήσουμε πιο άνετα σε ζούγκλα από κάποιους θιασώτες του ταρζάν που τους ταΐζει η μαμά και ο μπαμπάς.

 

Και για να κάνω μια ερώτηση (προς αριστερούς της δεκάρας), θα της πληρώσετε ΕΝΦΙΑ και φθορές? Ή θα πρέπει να τα πληρώνει αυτή για να ικανοποιείτε τα προσωπικά σας αισθήματα?

 

Πρέπει η ακροδεξιά να φτάσει στα επίπεδα της Αυστρίας για να ακούσετε την αντίθετη άποψη, ή γίνεται και με λιγότερα ποσοστά.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, colt3003 said:

Ρε τους αλήτες, τόση φιλοξενία κι αυτοί εκεί, να μη θελουν να φιλοξενηθούνε!

Ελπίζω να ομαλοποιηθεί η κατάσταση γιατί πώς θα φάνε ψωμί οι αλληλέγγυοι? Κλέφτες θα γίνουν?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι αλληλέγγυοι είναι αυτοί που έχουν υποκαταστήσει το ανύπαρκτο κράτος και έχουν δημιουργήσει τις δομές που έπρεπε να δημιουργήσει το κράτος. έχουν ξοδέψει μέρες και εβδομάδες από τον προσωπικό τους χρόνο, και έχουν ξοδέψει χρήματα, αλλά επειδή υπάρχουν και σάπια φρούτα που αυτοαποκαλούνται αλληλέγγυοι, τους λέμε προπαγανδιστές του εχθρού. όλα καλά

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

α, πες το έτσι. Φαντάζεσαι ότι κάτι κερδίζουν όλοι αυτοί από την υπόθεση αυτή. Οκ.

Και στο ερώτημά σου. Ναι, ξέρω αρκετό κόσμο που ξεκλέβει χρόνο απλά για να βοηθήσει τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Είτε Έλληνες πιο πριν (γιατρούς που στήνανε κοινωνικά ιατρεία, ανθρώπους που δίδασκαν σε κοινωνικά φροντιστήρια, άλλους που μαγείρευαν σε συσσίτια), είτε πρόσφυγες τώρα. Δε ζει όλος ο κόσμος με μόνο κίνητρο το κέρδος.

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

Οι αλληλέγγυοι προσπαθούν να εφαρμόσουν πολιτική…  οπότε καλά ή σάπια τα φρούτα καλύτερα να έλειπαν.

 

εφόσον λείπει το κράτος και η εε, κάποιος θα πάρει τη θέση τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Ρε τους αλήτες, τόση φιλοξενία κι αυτοί εκεί, να μη θελουν να φιλοξενηθούνε!

Ελπίζω να ομαλοποιηθεί η κατάσταση γιατί πώς θα φάνε ψωμί οι αλληλέγγυοι? Κλέφτες θα γίνουν?

 

On 10/12/2015 at 11:56 ΠΜ, το μέλος sotiris έγραψε:

Αποθέωση Μουζάλα για την αστυνομία και άγνοια για το μέλλον των μεταναστών - Πολιτική - Ειδήσεις NewsIt.gr

Για κάποιο περίεργο λόγο μου είναι συμπαθής ο Μουζάλας, μάλλον γιατί μου θυμίζει το δημόσιο που θα ήθελα να δουλέψω κι εγώ, το χαλαρό!

οι περιεργες συμπαθειες   και τα ονειρα για δημοσιουπαλληλικι πληρωνονται :p  ( απο ολους μας :wall: )

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Εσύ ξέρεις πολλούς που να κάνουν ό,τι κάνουν χωρίς να έχουν κάποιο κέρδος; Εκτός από κάτι επαγγελματίες που ζουν με την ελπίδα της αναστροφής του κλίματος εγώ δε ξέρω άλλους.

Εσύ ξέρεις πολλούς προσωπικά που το κάνουν για κέρδος; Γιατί εγώ δε ξέρω κανέναν. Όλοι αυτοί που κάθε μέρα τρέχουν πριν ή μετά τη δουλειά τους να μαζέψουν, να βοηθήσουν, να μαγειρέψουν, να κάνουν ότι δεν κάνει το εγκληματικά απών κράτος, το κάνουν αυτοί. Κι αυτοί είναι που δεν τους δείχνουν τα κανάλια ή τα μοδάτα blogs. Το κάνουν καθαρά γιατί θέλουν να βοηθήσουν τον κόσμο, κι είναι πολύ περισσότεροι από τους σάπιους.

 

Κι όχι μόνο δε βγάζουν κέρδος, αλλά μπαίνουν και μέσα, κυρίως ψυχολογικά και σε δεύτερη μοίρα το οικονομικό, χρόνο κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.