Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

54 minutes ago, colt3003 said:

Αυτά προστάζει η τρέχουσα νομοθεσία. Απο εδώ και πέρα, ο καθένας μπορεί να κάνεi τις συγκρίσεις, και να εξάγει τα συμπεράσματά του.

Τελευταία φορά που κοίταξα, το Διεθνές Δίκαιο, ήταν ισχυρότερο από την τρέχουσα Ελληνική νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

http://www.womantoc.gr/life/article/fania-diasostria-oi-diasostes-ton-mko-epaizan-ksylo-gia-mia-fotografia-me-to-moro-sta-xeria

Quote

Θεωρούν ότι είμαστε οι μόνοι παγκοσμίως που νοιαζόμαστε γι αυτούς. Κατεβαίνουν από τη βάρκα και σου φιλάνε τα χέρια, τα πόδια. “Γιουνάν. Μόνο οι Γιουνάν είναι για μας” λένε. 

Quote

Και τότε γιατί ακούμε στις ειδήσεις ότι διαμαρτύρονται ακόμη και για την ποιότητα της τροφής που τους παρέχουμε, δίνοντας την εντύπωση της αγνωμοσύνης; «Αυτές οι διαμαρτυρίες είναι φτιαχτές. Τους βάζουν και τα λένε».

Άλλος λέει ότι είναι ευγενικοί και ευγνώμονες και άλλος ότι δεν τους αντέχει άλλο. Τί πραγματικά συμβαίνει; Ποιός μας δουλεύει;

http://www.parakato.gr/2016/03/blog-post_113.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, DEADLAZARUS said:

Επειδή μένω στη Μυτιλήνη, θα πώ τούτο μόνο: Τον Αύγουστο του 2015 η πόλη είχε κατακλυστεί (κυριολεκτικά) από 20.000 πρόσφυγες. Αυτό συνέβη σε μια πόλη 30.000-35.000 κατοίκων. Πέρα από τους κατ΄ επάγγελμα ανθρωπιστές, ο υπόλοιπος κόσμος είχε φθάσει σε οριακό σημείο καθώς το κέντρο της πόλης είχε γκετοποιηθεί, το λιμάνι ήταν απροσπέλαστο και οι πρόσφυγες είχαν κατασκηνώσει σε όλα τα πάρκα της πόλης, πολλοί δε εξ' αυτών ξάπλωναν στη μέση των πεζοδρομίων και των δρόμων. Τότε ήταν που συνειδητοποίησα ότι μια λεπτή κλωστή χωρίζει τη διάθεση για βοήθεια και την πραγματική συμπόνοια από το ξέσπασμα έναντι δικαίων και αδίκων, ξέσπασμα στο οποίο πρωτεύοντα ρόλο παίζει το ανθρώπινο ένστικτο της επιβίωσης.

Πιστεύεις ότι αν έχετε και φέτος 20.000 στη Μυτιλήνη υπάρχει περίπτωση η Thomas Cook και η Thompson να σας έρθουν? 

Γιατί την πάτησαν πέρυσι.

Ανθρωπισμός ανθρωπισμός αλλά όταν ο Άγγλος έχει να επιλέξει για το που θα ξεσκάσει 2 βδομάδες από την εργασία του που λιώνει 1 χρόνο, το 90% δεν ενδιαφέρεται να επιδείξει ανθρωπισμό στις διακοπές του αλλά να αράξει ή να κλαμπάρει ή ότι γουστάρει τέλος πάντων, αλλά σίγουρα όχι να δουλεύει για τους πρόσφυγες.

Ναι, υπάνθρωποι, κακοί, δεν σέβονται την ανθρώπινη ζωή αλλά πρόβλημα που δεν σε αγγίζει δεν είναι δικό σου.

 

Οπότε με τα τρύπια σύνορα και τη μηδενική πολιτική φωνή και τις πίπες των λιαστών μεταναστών της Χριστοβλακοπούλου, αυτός που στο τέλος θα χάσει είναι όπως πάντα ο Έλληνας πολίτης. Ο οποίος θα κληθεί να πληρώσει τα σπασμένα στο τέλος της χρονιάς μέσω... εξτρα φορολόγησης!

 

Επειδή ξέρω κι εγώ ιστορίες από Μυτιλήνη μέσω φιλικού προσώπου, απλά να πω ότι κοπέλες που ταξίδευαν μόνες είχαν σταματήσει να χρησιμοποιούν το πλοίο της γραμμής διότι μετέφερε συνεχώς λαθρομετανάστες και πηγαινοέρχονταν μόνο αεροπορικώς. Στο τέλος ποιος θα χάσει? Με τις εικόνες του Πειραιά ποιος θα χάσει? 

 

Εμένα από Αγγλία μου είναι πιο φτηνό να πάω Ισπανία παρά να πάω Ελλάδα για καλοκαίρι, άσε να στρώσει η κατάσταση πρώτα και μετά δοκιμάζουμε πάλι Ελλάδα. Έτσι σκέφτεται ο μέσος Άγγλος που έχει τη διάθεση να σπαταλήσει ένα ποσό για να πάει εξωτερικό διακοπές και όχι να αράξει σπίτι του με τη βροχούλα. Και οι οικονομίες πολλών από τα νησιά, τουλάχιστον αυτά που έχουν αεροδρόμιο, βασίζονται στον τουρισμό από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Wizard! said:

Sorry που θα στο χαλάσω, αλλά ο νόμος αυτός δεν ισχύει. Αναφέρεται σε παράνομη είσοδο στη χώρα. Οι περισσότεροι δε μπήκαν παράνομα, διασώθηκαν ως ναυαγοί.

 

Ανθρωπιστικό Δίκαιο που εφαρμόζεται σε ένοπλες συρράξεις

Κεφάλαιο 17 τόμος Αντωνόπουλου Κ., Μαγκλιβέρα Κ.

Δίκαιο Διεθνούς Κοινωνίας

 

 

Όταν σκίζεις τη βάρκα και ναυαγείς, δεν είναι δόλος? Παρ'όλο που πιστεύω ότι τα σύνορα της χώρας πρέπει να είναι πολύ αυστηρά και να μην περνάει τίποτα (θα προτιμούσα φράχτη ανατολικού βερολίνου) να δεχθώ ότι πρέπει να διασωθούν. 

Το ερώτημα είναι τι ισχύει σε περίπτωση που αυτό γίνεται με δόλο και σύστημα. Συνεχίζει να ισχύει ο νόμος της θάλασσας? Διότι εν καιρώ πολέμου, όταν βυθίζεις ένα εχθρικό πλοιάριο, δεν νομίζω ότι διασώζεις τους ναυαγούς. 

Ποιες ποινές έχει το Σκοπιανιστάν που έκλεισε τα σύνορα? Αυτοί δεν παραβαίνουν κάποιο άρθρο του δικαίου διεθνούς κοινωνίας? 

Οπότε καλό το διεθνές δίκαιο, αλλά τα συμφέροντα της χώρας προέχουν. 

 

Η μαζική είσοδος ανθρώπων αποτελεί ασύμμετρη απειλή. Δεν είναι απευθείας πόλεμος, αλλά όπως είδαμε από τις περιπτώσεις στη Γαλλία και στις Βρυξέλλες, με τη χαλαρότητα στα σύνορα, με τον ανθρωπισμό της πλάκας που επιδείξαμε, δημιουργήσαμε νεκρούς στις Βρυξέλλες. Για αυτούς τους νεκρούς, η Χριστοδουλοπούλου έχιε ευθύνη. Αυτοί οι νεκροί, θα μπορούσε να είμαστε εγώ κι εσύ. Και εκεί έγκειται η διαφορά από τις άλλες βομβιστικές επιθέσεις που ανεβάζεις, ότι εγώ στην Τζακάρτα ή στην Ακτή Ελεφαντοστού παρ'όλο που θα ήθελα πολύ δε νομίζω να πάω ποτέ. Ενώ στο Βέλγιο και έχω πάει και θα μπορούσα να δούλευα εκεί, και έχω και πολλούς μου φίλους που δουλεύουν. 

 

Το ερώτημα που τίθεται λοιπόν είναι ναι στην ασύμμετρη απειλή ή όχι? Το μυστικό του ανθρωπισμού, έρχεται με τον αριθμό προσφύγων/λαθρομεταναστών (illegal immigrants, για να συννενούμαστε και να μη λέμε παράτυποι ή άλλες βλακείες, illegal = παράνομος, όχι παράτυπος). 

Είναι διαχειρίσιμα τα μεγέθη? 

 

Από το 2010 "φωνάζω" πως όχι. 

 

Δεν μπορώ να είμαι σκληρός με τα γυναικόπαιδα, αυτό εξυπακούεται, αλλά με όσους βιάζουν, πετάνε πέτρες, βγάζουν μαχαίρια φιλοξενούμενοι εντός ελληνικού εδάφους καλύτερα να μη γράψω εδώ ποια θα ήθελα να είναι η ποινή τους.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

«Αν βοηθήσεις κάποιον, σημαίνει ότι τον θεωρείς ανίκανο. Αν αυτός ο κάποιος δεν είναι ανίκανος, τότε ή τον κάνεις ανίκανο ή τον θεωρείς ανίκανο. Στην πρώτη περίπτωση πρόκειται για τυραννία και στη δεύτερη για περιφρόνηση. Στη μια περιορίζεις την ελευθερία του άλλου και στην άλλη ξεκινάς, τουλάχιστον ασυνείδητα, με το δεδομένο ότι ο άλλος είναι άξιος περιφρόνησης, δίχως υπόληψη ή κι  ανίκανος για ελευθερία.»

 

Φερνάντο Πεσσόα από τον Αναρχικό τραπεζίτη

 

 

Δεν το συμμερίζομαι απόλυτα αλλά όπως και να έχει είναι τροφή για σκέψη.

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, sotiris said:

Η μαζική είσοδος ανθρώπων αποτελεί ασύμμετρη απειλή. Δεν είναι απευθείας πόλεμος, αλλά όπως είδαμε από τις περιπτώσεις στη Γαλλία και στις Βρυξέλλες, με τη χαλαρότητα στα σύνορα, με τον ανθρωπισμό της πλάκας που επιδείξαμε, δημιουργήσαμε νεκρούς στις Βρυξέλλες. Για αυτούς τους νεκρούς, η Χριστοδουλοπούλου έχιε ευθύνη. Αυτοί οι νεκροί, θα μπορούσε να είμαστε εγώ κι εσύ. Και εκεί έγκειται η διαφορά από τις άλλες βομβιστικές επιθέσεις που ανεβάζεις, ότι εγώ στην Τζακάρτα ή στην Ακτή Ελεφαντοστού παρ'όλο που θα ήθελα πολύ δε νομίζω να πάω ποτέ. Ενώ στο Βέλγιο και έχω πάει και θα μπορούσα να δούλευα εκεί, και έχω και πολλούς μου φίλους που δουλεύουν. 

Αν θέλεις να ψάξεις τί δουλειά έχουν οι τζιχαντιστές στο Βέλγιο, το οποίο έχει την μεγαλύτερη πληθυσμιακή αναλογία τζιχαντιστών (14 ανά 1.000.000 κατοίκους) στην Ευρώπη, ψάξε να βρεις τί παίχτηκε και παίζεται στις σχέσεις Βελγίου - Σαουδικής Αραβίας. Δεν τους προέκυψαν τώρα οι τζιχαντιστές - λόγω προσφυγικού - αλλά είναι μια διαδικασία που ξεκίνησε τουλάχιστον 20 χρόνια πριν...

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άμα ξεκινήσουμε κουβέντα για τα κίνητρα αυτών των ανθρώπων δε θα τελειώσουμε ποτέ. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι μαζί τους αλλά είναι πόλεμος και για τις 2 πλευρές και δε μπορεί παρά να υπάρξουν απώλειες και από τις 2 μεριές. Το θέμα είναι ότι οι ηθικοί αυτουργοί δε τιμωρούνται...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mad_dog said:

Kαι τι δουειά έχει τότε το NATO και η ΕΕ με τρίτες χώρες και μάλσιτα μη ασφαλές ?

Το ΝΑΤΟ βρήκε ευκαιρία να κατασκοπεύσει τις κινήσεις των Ρωσικών πλοίων και όσο για την ΕΕ πρόκειται για το γνωστό χαριέντισμα μεταξύ Γερμανίας - Τουρκίας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, sotiris said:

Όταν σκίζεις τη βάρκα και ναυαγείς, δεν είναι δόλος?

Μπερδεμένο... Δόλος είναι, αλλά άντε απέδειξε ότι το γνώριζαν όλοι ή συμφωνούσαν όλοι. Ένας τη σκίζει... Δε νομίζω τα παιδάκια που πνίγηκαν να το γνώριζαν ή να συμφωνούσαν, το ίδιο φαντάζομαι και οι γονείς τους. Επίσης, αν το ψάξεις λίγο, θα δεις ότι δεν το κάνουν πάντα μόνοι τους.

 

Quote

Υπάρχουν πολλά βίντεο και φωτογραφίες (όπως π.χ. του Αχιλλέα Κιαχαγιά στο Lifo.gr) που δείχνουν «περίεργα» πράγματα: Μια βάρκα ξεκινά από τα τουρκικά παράλια απέναντι από τη Λέσβο• στα μισά, μια τουρκική ακταιωρός ελίσσεται γύρω της, κάνοντας επίτηδες κύματα, και τη βουλιάζει. Την ίδια ώρα μια άλλη βάρκα περνά ανενόχλητη, ενώ πιο πίσω παρακολουθεί μια ελληνική άκατος του Λιμενικού. Φαίνεται ότι οι Τούρκοι διαλέγουν ποιους αφήνουν ανενόχλητους -με το αζημίωτο, μάλλον- και ποιους όχι, το θέμα όμως είναι πως τίποτα απ' όλα αυτά δεν γίνεται στα κρυφά. Κλαίμε όλοι για τα πνιγμένα παιδιά και τα βάζουμε με τους κακούς διακινητές, ενώ είναι φανερό ότι οι Τούρκοι τα οργανώνουν έτσι: Θέλουν να πνίγονται άνθρωποι, τους στέλνουν οι ίδιοι στα ελληνικά νησιά και όχι κάποιοι ανώνυμοι διακινητές.

 

http://www.philenews.com/el-gr/arthra-apo-f-ch-arvanitis/117/284855/metrontas-pnigmena-paidia

 

 

43 minutes ago, sotiris said:

Η μαζική είσοδος ανθρώπων αποτελεί ασύμμετρη απειλή. Δεν είναι απευθείας πόλεμος, αλλά όπως είδαμε από τις περιπτώσεις στη Γαλλία και στις Βρυξέλλες, με τη χαλαρότητα στα σύνορα, με τον ανθρωπισμό της πλάκας που επιδείξαμε, δημιουργήσαμε νεκρούς στις Βρυξέλλες. Για αυτούς τους νεκρούς, η Χριστοδουλοπούλου έχιε ευθύνη. Αυτοί οι νεκροί, θα μπορούσε να είμαστε εγώ κι εσύ. Και εκεί έγκειται η διαφορά από τις άλλες βομβιστικές επιθέσεις που ανεβάζεις, ότι εγώ στην Τζακάρτα ή στην Ακτή Ελεφαντοστού παρ'όλο που θα ήθελα πολύ δε νομίζω να πάω ποτέ. Ενώ στο Βέλγιο και έχω πάει και θα μπορούσα να δούλευα εκεί, και έχω και πολλούς μου φίλους που δουλεύουν. μη γράψω εδώ ποια θα ήθελα να είναι η ποινή τους.

Δηλαδή μου λες, έξω από την αυλή μου, ας σφάζονται, αρκεί να εγώ να έχω την ησυχία μου... Αν θέλεις την ησυχία σου, μην τους βομβαρδίζεις.

 

 

43 minutes ago, sotiris said:

Δεν μπορώ να είμαι σκληρός με τα γυναικόπαιδα, αυτό εξυπακούεται, αλλά με όσους βιάζουν, πετάνε πέτρες, βγάζουν μαχαίρια φιλοξενούμενοι εντός ελληνικού εδάφους καλύτερα να μη γράψω εδώ ποια θα ήθελα να είναι η ποινή τους.

Δε διαφωνώ καθόλου με αυτό. Άλλο να προστατέψεις έναν πρόσφυγα κι άλλο να τον ανέχεσαι ως εγκληματία. Μάλιστα, σε αυτές τις περιπτώσεις οι ποινές θα έρπεπε να είναι σοβαρότερες με το σκεπτικό ότι σε έσωσα κι αντί να με ευγνωμονείς, διαπράτεις εγκλήματα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, mad_dog said:

Συγνώμη ρε παιδιά ?

Εγώ τους βομβαρδίζω ???

Εσύ, προσωπικά. Γιατί είσαι μέλλος το ΝΑΤΟ που τελεί τους βομβαρδισμούς και ουδέποτε διαφώνησες με τις προτάσεις του και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις, έχεις στείλει και στρατό (ναι, τον αγαπημένο σου στρατό)

Link to comment
Share on other sites

Βρε βομβάρδισε η Ελλάδα ναι ή όχι ???

 

Είπαμε, καλώς τα παιδιά καλώς τα 3-0

Έλεγχος, αν δεν έχεις χαρτιά σε κέντρο κράτησης.

Απλά πραματάκια.

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, να σου απαντήσω σε όσα είπες: Στη Λέσβο ποτέ κανείς δεν ενδιαφέρθηκε ώστε να προσελκύσει υψηλού επιπέδου τουρισμό. Η δουλειά γίνεται με τον θρησκευτικό τουρισμό (Άγιος Ραφαήλ, Ταξιάρχης), με κάποιους Τούρκους από απέναντι, οι οποίοι έρχονται πλέον εδώ και φαντάζουν μεγιστάνες (όταν πριν λίγα χρόνια συνέβαινε το αντίθετο) και κάποιους τουρίστες οι οποίοι έχουν βρει τον παράδεισο της φθήνιας στη Λέσβο και γι' αυτό την τιμούν. Πράγματι, πολλές επιχειρήσεις με ενοικιαζόμενα δεν θα ανοίξουν φέτος λόγω ακυρώσεων των κρατήσεων. Ακόμη όμως και αυτός ο χαμηλοτάτου επιπέδου τουρισμός απέφερε κάποια έσοδα στον ντόπιο πληθυσμό και σίγουρα αυτό κάνει ζημιά σε όλους μας, καθώς τον χειμώνα (που έτσι κι αλλιώς είναι δύσκολη περίοδος) τα πράγματα θα χειροτερέψουν. Και είναι πολλοί εκείνοι που αποκόμιζαν ένα έξτρα εισόδημα από τον τουρισμό.

Τώρα για τα πλοία έχεις δίκιο. Ελάχιστοι ταξιδεύουν με αυτά πλέον καθώς είναι γεμάτα μετανάστες και οι συνθήκες δεν είναι και οι καλύτερες. Δεν θα ξεχάσω σε ένα πρόσφατο αεροπορικό ταξίδι μου στην Αθήνα, έναν τύπο δίπλα μου ο οποίος στο μέσον της πτήσης άρχισε να μιλάει αραβικά. Λάθος, σωστό, δεν ξέρω, εκείνη την ώρα σκέφτηκα "αυτό ήταν, θα το πατήσει το κουμπί".

Κλείνοντας, να πω ότι εάν είχαμε οργανωθεί ως κράτος και δεν επιλέγαμε την κλασσική μέθοδο του βλέποντας και κάνοντας, πιστεύω τα πράγματα θα ήταν καλύτερα. Υπάρχουν άνθρωποι που τρέχουν να ξεφύγουν από τον πόλεμο και η βοήθεια μας προς αυτούς πρέπει να είναι αδιαπραγμάτευτη. Αλλά η προχειρότητα και η ανοργανωσιά του ελληνικού κράτους κατέστρεψε το νησί, κάτι το οποίο θα φανεί τους επόμενους μήνες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.