Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

http://chronicle.com/article/Does-Engineering-Education/235800

Ένα άρθρο που θα σας αλλάξει την άποψη που είχατε ως τώρα για τη γενειάδα του Σωτήρη.

Η δυσανάλογα μεγάλη εκπροσώπηση των μηχανικών στις τάξεις των τρομοκρατών και οι επικρατέστεροι ψυχολογικοί λόγοι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Διαβασμένος φασίστας, να κάτι καινούργιο που μάθαμε σήμερα. Αυτό ακριβώς σου επισήμανα, το ότι εσύ θεωρείς δικαιολογημένη την φασιστική/ρατσιστική αντιμετώπιση διαφόρων θεμάτων με λάβαρο την προσωπική διασφάλιση της ευημερίας σου ΔΕΝ σου δίνει κανένα δίκιο. Το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο από το μικρό ΕΓΩ σου. Αν νομίζεις ότι είναι δικαίωμα σου να ζεις όπως θέλεις τότε είναι και ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ σου να ΒΟΗΘΑΣ χωρίς δεύτερη σκέψη το ανθρώπινο είδος που εξ αρχής ανήκεις. Επειδή ΑΝΗΚΕΙΣ σε αυτό το είδος έχεις και το δικαίωμα που προανέφερα, αλλιώς φίλε μου χωρίς παρεξήγηση χαρακτηρίζεσαι σαν ένα φιλοτόμαρο ανθρωποειδές που δεν θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να ζεί όπως θέλει ΕΙΣ βάρος της υπόλοιπης ανθρωπότητας. Εσύ τώρα συνέχιζε να κάνεις φόκους σε μερικές χιλιάδες αγράμματα ανθρωπάρια που δεν σέβονται την ανθρώπινη ζωή, και κράτα έξω από την εικόνα μερικά εκατομμύρια ανθρώπους ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ που έπεσαν θύματα τους και έχασαν τα σπίτια και την καθημερινότητα τους, με τη extra δικαιολογία ότι και αυτοί είναι μουσουλμάνοι.

 

Η γή που πατάς δεν είναι δική σου, ανήκει σε όλους.  η Ελλάδα είναι απλά μια λέξη, οι θρησκείες είναι στην αρχή του τέλους τους, εσείς που δεν είστε γέροι ποτισμένοι μέχρι το κόκκαλο με λάθος αντιλήψεις θα ξεκολλήσετε επιτέλους?

 

Δεν υπάρχει διαβασμένος φασίστας, μην δημιουργείς αντίλογο όταν δεν μπορείς να απαντήσεις. Οι μαιμουδισμοί και τα "απλά πραματάκια" είναι τρόποι συζήτησης προσχολικής ηλικίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Ναι, βέβαια, άλλη μια επιτυχία του Ελληνικού Κράτους που υποχρεώνει τους Πομάκους να μάθουν τούρκικα την στιγμή που οι Πομάκοι δεν θέλουν να δουν Τούρκο ζωγραφιστό. Για να μην πούμε για τα χωριά που δεν έχει σήμα ούτε η ΕΡΤ.

Παιδιά τους "μετανάστες" τους "μετανάστες" !!!

Με τους δικούς μας Πομάκους θα ασχολούμαστε τώρα ?

 

Πριν μερικό καιρό οι περισσότεροι νόμιζαν ό,το οι Πομάκοι είναι πόλη στο Περού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Matia έγραψε:

Διαβασμένος φασίστας, να κάτι καινούργιο που μάθαμε σήμερα. Αυτό ακριβώς σου επισήμανα, το ότι εσύ θεωρείς δικαιολογημένη την φασιστική/ρατσιστική αντιμετώπιση διαφόρων θεμάτων με λάβαρο την προσωπική διασφάλιση της ευημερίας σου ΔΕΝ σου δίνει κανένα δίκιο. Το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο από το μικρό ΕΓΩ σου. Αν νομίζεις ότι είναι δικαίωμα σου να ζεις όπως θέλεις τότε είναι και ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ σου να ΒΟΗΘΑΣ χωρίς δεύτερη σκέψη το ανθρώπινο είδος που εξ αρχής ανήκεις. Επειδή ΑΝΗΚΕΙΣ σε αυτό το είδος έχεις και το δικαίωμα που προανέφερα, αλλιώς φίλε μου χωρίς παρεξήγηση χαρακτηρίζεσαι σαν ένα φιλοτόμαρο ανθρωποειδές που δεν θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να ζεί όπως θέλει ΕΙΣ βάρος της υπόλοιπης ανθρωπότητας. Εσύ τώρα συνέχιζε να κάνεις φόκους σε μερικές χιλιάδες αγράμματα ανθρωπάρια που δεν σέβονται την ανθρώπινη ζωή, και κράτα έξω από την εικόνα μερικά εκατομμύρια ανθρώπους ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ που έπεσαν θύματα τους και έχασαν τα σπίτια και την καθημερινότητα τους, με τη extra δικαιολογία ότι και αυτοί είναι μουσουλμάνοι.

 

Η γή που πατάς δεν είναι δική σου, ανήκει σε όλους.  η Ελλάδα είναι απλά μια λέξη, οι θρησκείες είναι στην αρχή του τέλους τους, εσείς που δεν είστε γέροι ποτισμένοι μέχρι το κόκκαλο με λάθος αντιλήψεις θα ξεκολλήσετε επιτέλους?

 

Δεν υπάρχει διαβασμένος φασίστας, μην δημιουργείς αντίλογο όταν δεν μπορείς να απαντήσεις. Οι μαιμουδισμοί και τα "απλά πραματάκια" είναι τρόποι συζήτησης προσχολικής ηλικίας.

Κάθε μέρα θα μαθαίνεις κάτι καινούριο όπως όλοι μας.

 

Τα επιχειρήματα τα οποία δεν μας αρέσουν, βαφτίζονται ρατσισμός με την ίδια ευκολία που ο σοβινιστής χαρακτηρίζει τους άλλους βαρβάρους ή γενικά κατώτερους. Οι διαβασμένοι είναι αποκλειστικότητα των πολιτικών/ιδεολογικών ομάδων που μας αρέσουν και η Ελλάδα είναι απλά μια λέξη! Μάλιστα. Πόσο ισοπεδωτικό και εθνομηδενιστικό είναι αυτό; Πόσο προσβλητικό για όσους έχουν δώσει τη ζωή τους για αυτή την "απλώς μία λέξη"; Την σημαντικότητα της έννοιας πατρίδα, ούτε ο Μπακούνιν δεν την αμφισβήτησε. Αντιθέτως παραδέχεται ότι είναι κάτι πραγματικό και όχι τεχνητό. Και αυτή είναι η αλήθεια. Η Ελλάδα δεν είναι απλά μία λέξη. Είναι παράδοση, είναι ιστορία που έχουν περάσει στο αίμα, στη σάρκα και στις αληθινές σκέψεις και στη θέληση του λαού. Οι εν Ελλάδι αριστεροί βέβαια υποστηρίζουν ότι τα έθνη είναι απλά κάτι τεχνητό σαν έννοια και μάλιστα δημιούργημα του καπιταλισμού της πρόσφατης ιστορίας.

 

Λυπάμαι που θα σου διαταράξω το συννεφάκι στο οποίο ζεις, αλλά δυστυχώς( ; ) διαβασμένοι υπάρχουν και φασίστες και ρατσιστές και ναζί, και κoμμoυνιστές και τροτσκιστές, μαοϊκοί, σαηεντολόγοι, φιλελεύθεροι, νεοφιλελεύθεροι, αρχαιόπληκτοι, καπιταλιστές, δημιουργηστές, εβραίοι, σαολίν, μασόνοι, ταλμουδιστές καλόγεροι, άθεοι, σατανιστές μaλακiστές και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς! Η πολιτικοϊδεολογικά "θρησκόληπτη" και άκρως δογματική αντίληψη ότι η δική σου θεώρηση ή η χ/ψ θεώρηση έχει το μονοπώλιο των διαβασμένων δεν έχει καμία διαφορά από τις παρωπίδες των τζιχαντιστών για τη μία και μοναδική αλήθεια του ιερού τους βιβλίου, των αντίστοιχων χριστιανοταλιμπάν του Μεσαίωνα ή των (ευτυχώς λίγων) αντίστοιχων χριστιανοταλιμπάν του σήμερα. Απλά αυτοί χρησιμοποιούν τη στάμπα του άπιστου ή αιρετικού ενώ οι μεσαιωνιστές της πολιτικής "ορθότητας" προτιμούν λέξεις όπως ρατσιστής ή φασίστας. Τα επιχειρήματα δεν μετράνε, μόνο οι ταμπέλες και οι προσβολές.

 

Το πρόβλημα είναι σίγουρα πολύ μεγαλύτερο από το μικρό "ΕΓΩ μου" όπως λες αλλά και πολύ μεγαλύτερο από την επηρεαστική "εμβέλεια" της Ελλάδας η οποία είναι "απλά μια λέξη" βέβαια για να μην ξεχνιόμαστε. Ναι, είναι δικαίωμά μου να ζω όπως θέλω (αρκεί να μην ενοχλώ τον διπλανό μου) και επίσης υποχρέωσή μου να βοηθάω (λίγο χριστιανικό ακούγεται μήπως έχεις επηρεαστεί; ), αλλά όχι χωρίς δεύτερη σκέψη. Χωρίς δεύτερη σκέψη για παράδειγμα βοήθησε το Βέλγιο τους γονείς των δεύτερης γενιάς καλόπαιδων που έδειξαν έμπρακτα το ευχαριστώ τους στο μετρό και στο αεροδρόμιο. Ναι ξέρω, εξαιρέσεις και μεμονωμένες περιπτώσεις μη σχετικές και εντελώς συμπτωματικές, σωστά;

 

Εις βάρος της υπόλοιπης ανθρωπότητας εμμέσως ή και αμέσως ζούνε όλες οι λεγόμενες δυτικές χώρες και λίγες ακόμα μη δυτικές, αυτό είναι γεγονός. Οι φτωχοί των μεγαλουπόλεων πρέπει να είναι οι πρώτοι (και μάλλον οι μόνοι) που θα την πληρώσουν; Οι κλίκες που κινούν τα νήματα στις χώρες αυτές είναι λίγο πολύ γνωστές. Βέβαια όποιος κατακρίνει αυτές τις κλίκες με τα πραγματικά τους ονόματα, όλως τυχαίως πάλι τη στάμπα του φασίστα τρώει (ή του συνωμοσιολόγου στην καλύτερη). Αυτό το γεγονός (της αδικίας) έχει επεισόδιά που έχουν γίνει άλλα εν γνώσει των δημοκρατικών λαών, άλλα με την ανοχή τους και άλλα εν αγνοία τους αλλά πλέον με τις σημερινές δυνατότητες πληροφόρησης λίγοι μπορούν να πουν ότι δικαιολογημένα δεν έχουν μάθει έστω και τώρα τι γίνεται. Οι ελάχιστες χώρες όμως που μπορούν (αλλά φυσικά δεν θέλουν) να το αλλάξουν αυτό (την αδικία), δεν περιλαμβάνουν την Ελλάδα η οποία επίσης δεν ανήκει στους πρωταγωνιστές της διαιώνισης αυτής της αδικίας. Παρόλα αυτά εξισώνεται με ευκολία με όλους τους άλλους όπως ο νοικοκύρης εξισώνεται με τον ναζί. Και έτσι λοιπόν οι περισσότεροι Έλληνες "υιοθετούν" εθελοντικά τύψεις και υποχρεώσεις "επανόρθωσης" των αμαρτιών, για τις Σταυροφορίες, τους βομβαρδισμούς των ΗΠΑ, την αποικιοκρατία και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Τα ποτισμένα παιδιά των λουλουδιών νομίζουν ότι μπορούν να σώσουν τον κόσμο κοροϊδεύοντας πρώτα από όλα τον εαυτό τους και μετά όλους τους άλλους ακολουθώντας το τρίπτυχο Αναρχία, Ειρήνη, Mercedes.

 

Είτε πεις "ποσόστωση και μελετημένη πολιτική ισορροπιών", είτε πεις "πετάξτε τους στη θάλασσα και όσους γλυτώσουν σφάξτε τους" είναι το ένα και το αυτό και παίρνουν την ίδια απάντηση-κασέτα από το σύστημα αφ' ενός, αλλά και από τους μονοπωλιακά ευαίσθητους αντι-χ αφετέρου. (Όπου χ βάλε φασίστας/ρατσιστής/ναζί/μισάνθρωπος νοικοκύρης κτλ).

 

Αλήθεια, πόσες φορές συμπίπτει η άποψη του διεθνιστή/ανθρωπιστή, με αυτή του υπερεθνικιστή/ρατσιστή γειτονικής χώρας; Τυχαίο ε;

 

Η γη που πατάω φυσικά και δεν μου ανήκει αλλά ότι ελάχιστο έχω εξασφαλίσει με τον ιδρώτα μου, μου ανήκει και δεν το χρωστάω σε κανέναν εκτός ίσως από τους προγόνους μου και τους αγέννητους. Στον Ερντογάν και στους Μαροκινούς/Αφγανούς πάντως, δεν χρωστάω τίποτα. Το ότι κάποια μέρα μπορεί κάποια ανωτέρα βία να με πετάξει στο μηδέν δεν σημαίνει ότι καλώς έγινε και κάνω ότι μπορώ για να μη γίνει κάτι τέτοιο όπως κάθε λογικός (συγγνώμη φιλοτομαριστής ήθελα να πω) άνθρωπος. Και κάθε μεμονωμένος άνθρωπος ή έθνος/κράτος ή οποιαδήποτε άλλη ομάδα ανθρώπων αυτό που είναι λογικό να κάνει είναι να εξασφαλίσει την επιβίωση, μετά να καλυτερεύσει την ζωή του και μετά να βάλει σύνορα ώστε να μη μπορεί κανένας να του κλέψει/καταστρέψει τα κεκτημένα. Τα κεκτημένα δεν είναι μόνο τα χωράφια και τα ντουβάρια ή τα αποθεματικά των τραπεζών. Είναι και όλα αυτά που συνιστούν την πατρίδα που δεν είναι απλά μια λέξη. Τα σύνορα λοιπόν τα περνάνε μόνο οι φιλικοί επισκέπτες και οι πραγματικοί πρόσφυγες με οργάνωση και κανόνες απαραβίαστους.

 

Αυτά προς το παρόν από τον ρατσιστή δολοφόνο της γειτονιάς σας.

 

Σε όποιον δεν αρέσουν τα άκρα, να φροντίζει να μην σπρώχνει κανέναν προς τα εκεί, και να μην ξεχνάει ότι υπάρχουν άκρα προς διάφορες κατευθύνσεις.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

11220831_1191888854155424_1440389499561687113_n.png

Πιθανότατα αληθεύει. Και; Μήπως θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνει και "people killed by isis last year" για να είναι λιγότερο... ρατσιστικό;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Αναρχία, Ειρήνη, Mercedes.

 

Μια μικρή επισήμανση.

Είναι ατυχές το ειρωνικό σου τρίπτυχο, γιατί όπως οι περισσότεροι αποδίδεις εσφαλμένα στην αναρχία το μονόδρομο τού αναρχοκομμουνισμού που φυσικά δεν συνάδει με ακριβά αυτοκίνητα, λησμονώντας ή μη γνωρίζοντας ότι ο δεξιός δρόμος του αναρχισμού είναι ο αναρχοκαπιταλισμός που «κουμπώνει»  και με Ferrari.  : )

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Wizard! said:

11220831_1191888854155424_1440389499561687113_n.png

Από το πρώτο random site που μου έβγαλε το google, το 2015, μόνο με τρομοκρατικές επιθέσεις (όχι στον πόλεμο με Συρία/Ιράκ δηλαδή) τα νούμερα για τον κόσμο είναι αυτά:

http://www.thereligionofpeace.com/attacks/attacks.aspx?Yr=2015

 

Το Weekly report που έχουν λέει:

Weekly Report 
Mar 19, 2016 
Mar 25, 2016

Attacks 20
Killed 185
Injured 386
Suicide Blasts 8
Countries 10

 

και το μηνιαίο:

Jihad Report 
Last 30 Days

Attacks 134
Killed 1011
Injured 2914
Suicide Blasts 30
Countries 24

 

Νομίζω οι ανησυχίες είναι genuine, εάν σκεφτείς ότι για να επιτεθεί κάποιος στην Αμερική (και Αυστραλία) είναι πολύ πιο δύσκολο απ'ότι στη Μέση Ανατολή/Ασία ή στην Αφρική ή ακόμη και στην Ευρώπη σε ορισμένες περιπτώσεις (όπως φάνηκε στο Βέλγιο). Με εξαίρεση τα γεγονότα της Βοστώνης. Απλά στην Αμερική δεν μπορείς να ταξιδέψεις εύκολα στη Συρία να εκπαιδευτείς, ενώ από Ευρώπη και δίπλα είναι και οι συνοριακοί έλεγχοι είναι υποτυπώδεις.

 

Ο Donald Trump, ο Farange-ο-καρατζαφύρερ της Αμερικής έκανε χθες/προχθές τη δήλωση ότι θα σταματούσε να αγοράζει πετρέλαιο από τη ΣΑ εάν δεν πολεμήσει το ΙΣΙΣ.

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/news/tramp-tha-stamatousa-na-agorazw-petrelaio-apo-th-s-aravia-an-den-polemhsei-to-isis.3976511.html

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sotiris said:

Από το πρώτο random site που μου έβγαλε το google, το 2015, μόνο με τρομοκρατικές επιθέσεις (όχι στον πόλεμο με Συρία/Ιράκ δηλαδή) τα νούμερα για τον κόσμο είναι αυτά:

Πρώτα από όλα, μέσα σε αυτά τα νούμερα το συντριπτικό ποσοστό είναι στις χώρες τους. Επίσης μετράνε οι τρομοκρατικές επιθέσεις που γίνονται σε στρατιώτες στις κατεχώμενες απελευθερομένες χώρες.

Δεύτερον, αν θέλεις να έχεις μια ουσιαστική σύγκριση, για το πόσο σοβαρό είναι το πρόβλημα, βάλε μαζί και τα θύματα από τα υπόλοιπα εγκλήματα, τα ατυχήματα, κλπ, να δούμε βρε αδερφέ πόσο σοβαρή απειλή είναι. Γιατί στην Ελλάδα πχ, σκοτώνονται ~350 άτομα το χρόνο από τροχαία, αλλά δεν είδα τόσα θύματα από τους "Τζιχαντιστές", όμως δε βλέπω κανέναν να διαμαρτύεται για τους δρόμους και την ασχετοσύνη των οδηγών.

Link to comment
Share on other sites

@Wizard! Ήμουνα σίγουρος ότι θα μου έλεγες για τα τροχαία :)

Επίσης πολλά άτομα πεθαίνουν από καρκίνο ή από καρδιαγγειακά νοσήματα, σίγουρα πιο πολλά απ'ότι τα θύματα των τζιχαντιστών εν ελλάδι.

Ακόμη και οι θάνατοι από το κουνούπι του Νείλου μπορεί να είναι περισσότεροι.

 

Το να συγκρίνουμε άσχετα πράγματα μεταξύ τους, δεν έχει νόημα. Μπορούμε να κάνουμε άπειρες συγκρίσεις απείρων πραγμάτων, στα πρότυπα του ... Γιατί Μπαμπά? του ΑΜΑΝ.

 

Συμπερασματικά: 

 

Δεν είδα κι εγώ να κόβει κανένας το χοιρινό πιτόγυρο με το έξτρα λίπος μπας και ξεμπουκώσει καμιά αρτηρία, άρα ας ιδρύσουμε μια ένωση φίλων τζιχάντ ελλάδας (ΕΦΤΕ), ΕΦΤΕ-λίζοντας κι άλλο λίγο το επίπεδό μας.

 

On a more serious note:

Αν δεν θεωρείς σοβαρή απειλή την αιτία που έχει κατέβει ο στρατός στους δρόμους της Ευρώπης επειδή οι καρχαρίες σκοτώνουν περισσότερους, δεν μπροώ να βοηθήσω σε κάτι, ελεύθερος άνθρωπος είσαι να αναπτύσσεις τη συλλογιστική σου και έχεις κάθε δικαίωμα να πιστεύεις ό,τι θες!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, sotiris said:

Αν δεν θεωρείς σοβαρή απειλή την αιτία που έχει κατέβει ο στρατός στους δρόμους της Ευρώπης επειδή οι καρχαρίες σκοτώνουν περισσότερους, δεν μπροώ να βοηθήσω σε κάτι, ελεύθερος άνθρωπος είσαι να αναπτύσσεις τη συλλογιστική σου και έχεις κάθε δικαίωμα να πιστεύεις ό,τι θες!

Όχι, δεν το θεωρώ σοβαρή αιτία, το θεωρώ προπαγάνδα για να πουλάνε όπλα και να περνάνε νόμους που μας αφαιρούν κάθε δικαίωμα.

Κι αν εσύ, θεωρείς ότι οι Αμερικάνοι δεν έκαναν μόνοι τους το 9/11, τότε δεν έχω να συζητήσω τίποτα άλλο.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Για να επνάλθουμε στο θέμα μας.

Πρέπει να ανοίξουν καινούργια κέντρα κράτησης λαθρομεταναστών και να μην γυρίζουν στην χώρα από εδώ και από εκεί.

Επίσης το γρηγορότερο δυνατόν αυτοί που είναι για απέλαση όπως είναι πάνε πακέτο πίσω.

Αυτοί που είναι για άσυλο και έχουν το δικαίωμα ασύλου μένουν.

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Wizard! said:

Όχι, δεν το θεωρώ σοβαρή αιτία, το θεωρώ προπαγάνδα για να πουλάνε όπλα και να περνάνε νόμους που μας αφαιρούν κάθε δικαίωμα.

Κι αν εσύ, θεωρείς ότι οι Αμερικάνοι δεν έκαναν μόνοι τους το 9/11, τότε δεν έχω να συζητήσω τίποτα άλλο.

 

Η αναλογία είναι ότι τα τροχαία είναι κι αυτά προπαγάνδα, που το κάνουν οι βιομηχανίες της αυτοκίνησης για να μας πουλάνε ακριβά αυτοκίνητα με εξοπλισμό που δεν χρειαζόμαστε και να κερδίζουν στην πλάτη μας, με τη στήριξη της Ε.Ε. Δες αερόσακοι, ESP, ABS, παθητική ασφάλεια, ένα αυτοκίνητο 15000 θα στοίχιζε 10000 χωρίς τα συστήματα αυτά και χωρίς το κόστος εξέλιξης EuroNCAP. 

 

Αδυνατώ να πιστέψω ότι το 9/11 είναι καλά οργανωμένο χτύπημα των μυστικών υπηρεσιών των ΗΠΑ, με ποιο τρόπο θα έπαιρναν νομιμοποίηση να σκοτώσουν 5000 νοματαίους και με ποιο τρόπο αυτό δεν θα διέρρεε από διάφορους υπαλλήλους με πρόσβαση στα έγγραφα, όπως αντίστοιχα το WikiLeaks etc.? Είμαι σίγουρος ότι θα είχε διαρρεύσει.

 

Δεν είμαι φαν των θεωριών συνομοσίας, βλέπω τα πάντα δίπλα μου ως έχουν. Προφανώς υπάρχει ευθύνη των ΗΠΑ στην άνοδο του Ισλάμ εδώ και δεκαετίες (συμμαχία με το διάβολο για να πάνε κόντρα στην ΕΣΣΔ - τώρα που έκλεισε όμως η ΕΣΣΔ, τι θ' απογίνουμε χωρίς βαρβάρους?) , προφανώς υπάρχει ευθύνη στη νομιμοποίηση του Ισλάμ εντός του Ευρωπαϊκού εδάφους (έχουν υπάρξει ουκ ολίγες σφαγές και μάχες για να ξεκουμπιστεί η Οθωμανική αυτοκρατορία, και γι' αυτό χώρες που τελούσαν υπό Οθωμανική επιροή = Ουγγαρία έχουν και τόσο ανεπτυγμένα αντι-μαυριδερά αισθήματα που ευκόλως τους λέμε φασίστες, αλλά κάποιοι ... καθάρισαν την Ευρώπη από την Οθωμανική αυτοκρατορία, και προχθές γιορτάζαμε μια εθνική επέτειο σχετιζόμενη με την κάθαρση αυτή). 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

αλλά κάποιοι ... καθάρισαν την Ευρώπη από την Οθωμανική αυτοκρατορία, και προχθές γιορτάζαμε μια εθνική επέτειο σχετιζόμενη με την κάθαρση αυτή). 

Πιπέρι στο στόμα !!

Τώρα θα σε πούνε τα συντρόφια φασίστα !

 

:D:D:D

 

Kαι όπως έχω επισημάνει πολλές φορές, οι μουσουλμάνοι του μεσαίωνα όχι μόνο δεν έχουν θέση στον Δ. Πολιτισμό αλλά ούτε επιθυμούν ούτε θέλουν να ενσωμνατωθούν.

Βέβαια δεν είπε κανείς με το ζόρι να έρθουνε στην Ευρώπη. Όπως είπα υπάρχουν 166 χώρες στον πλανήτη που είναι μουσουλμανικές. Μπορούν να πάνε εκεί αν θέλουν.

 

Παράνομος μετανάστης ζητά σπίτι στην Ελλάδα για να φύγει απο την Ειδομένη

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Όχι, δεν το θεωρώ σοβαρή αιτία, το θεωρώ προπαγάνδα για να πουλάνε όπλα και να περνάνε νόμους που μας αφαιρούν κάθε δικαίωμα.

Κι αν εσύ, θεωρείς ότι οι Αμερικάνοι δεν έκαναν μόνοι τους το 9/11, τότε δεν έχω να συζητήσω τίποτα άλλο.

ΚΑΙ σοβαρή αιτία είναι ΚΑΙ προπαγάνδα γίνεται, ο καθένας βλέπει μόνο αυτό που τον βολεύει ή και τα δύο. Όσο για το 9/11 πιθανότατα όντως να το έκαναν μόνοι τους οι Αμερικάνοι με πρωταγωνιστικό ένα συγκεκριμένο λόμπι το οποίο είχε ειδοποιήσει τους δικούς του για να τη γλυτώσουν.(τσ τσ τσ συνωμοσιολογίες!) Εμείς τι φταίμε για όλα αυτά όμως;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΘΕΙΣ ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΕΙΣ

 

 

Quote

Όταν κάνει μια ανόητη δήλωση ένας σαλταρισμένος "δικός μας", θρησκευτικός ή πολιτικός ηγέτης, βγαίνει το σύμπαν και τον ξεμπροστιάζει. Γιατί; Για να δείξουμε ότι δεν είμαστε σαν κι αυτόν, ότι δεν μας εκφράζει και δεν δικαιούται να μιλάει για λογαριασμό μας. Μια δήλωση μόνο, ε; Που ούτε σκοτώνει, ούτε τραυματίζει κανέναν. Φανταστείτε ένας φανατικός χριστιανός παπάς να οργάνωνε μια επίθεση αυτοκτονίας εναντίον ισλαμικού ή βουδιστικού πλήθους. Θα είχε καταδικασθεί σε ισόβια, ΑΠΟ ΜΑΣ, πριν προφτάσει να πει “Κυρ-ελέησον”. Σύμπασα η ανεξίθρησκη χριστιανική Δύση θα εξέφραζε τον αποτροπιασμό της και θα αναλάμβανε την αποκατάσταση των ζημιών και την αποζημίωση (όποια αποζημίωση μπορεί να υπάρξει όταν χάνονται ανθρώπινες ζωές) των θυμάτων. Θα είχαν γεμίσει οι δρόμοι από διαδηλώνοντα πλήθη εναντίον του ομόθρησκου ή ομοεθνή εγκληματία φανατίλα.

Ή, φανταστείτε, ακόμα περισσότερο, να ξεκινούσε το Πατριαρχείο Κωνσταντινούπολης ή το Βατικανό μαζικές σφαγές και εκτελέσεις αλλοθρήσκων και αποστολές βομβιστών αυτοκτονίας, στο πλαίσιο ενός σχεδίου επικράτησης του Χριστιανισμού ως μοναδική θρησκεία επί γης. Θα τους είχαμε μπαγλαρώσει σε dt. Εμείς οι ίδιοι.

Πού είναι οι αντίστοιχες ΜΑΖΙΚΕΣ πρωτοβουλίες των μουσουλμάνων μετριοπαθών; Οι σποραδικές και φοβισμένες ατομικές δηλώσεις συμπάθειας αρκούν; Πόσοι μετριοπαθείς έχουν βγει να βροντοφωνάξουν:

"Ευρωπαίοι, χριστιανοί αδέλφια μας - καταδικάζουμε και αποκηρύσσουμε μετά βδελυγμίας αυτές τις πράξεις! Ζητάμε συγγνώμη που δεν μπορέσαμε ΕΜΕΙΣ να απομονώσουμε και να παραδώσουμε στην αστυνομία αυτά τα ακραία στοιχεία. Και αναλαμβάνουμε την ευθύνη ΕΜΕΙΣ να τους βρούμε και να συνεργαστούμε μαζί σας για να ξεριζωθεί μια και καλή η απειλή της ειρηνικής συνύπαρξης χριστιανών και μουσουλμάνων. Θεωρούμε καρκίνο για τον κόσμο μας το ISIS, θεωρούμε μέγα λάθος μας που το ανεχτήκαμε και θα αναλάβουμε ΕΜΕΙΣ, τώρα, την ευθύνη να τους νικήσουμε στρατιωτικά και να τους τιμωρήσουμε για τα εγκλήματά τους!”

Το ακούσατε από κανέναν;

Ακόμα και μετά τη σφαγή στο Παρίσι, οι εκδηλώσεις συμπαράστασης των μετριοπαθών μουσουλμάνων ήταν μετρημένες στα δάχτυλα και τραγικά αναιμικές. Μια χούφτα διαδηλωτές στη Ρώμη και 5-6 στη Βαρκελώνη. Και καναδυό δηλώσεις δυτικοποιημένων διανοούμενων για την “φιλευσπλαχνία” του Ισλάμ. Έτσι όπως την φαντάζονται, αλλά κανένας δεν την έχει δει. Τι έκαναν οι “μετριοπαθείς” στο Λονδίνο, στο Βερολίνο, στο Αμβούργο, στις Βρυξέλλες, στο Παρίσι, στη Μαδρίτη, στη Μασσαλία, στο Άμστερνταμ; Τσιμουδιά. Για να μην ρωτήσω τι κάνουν οι ισλαμιστές “διανοούμενοι" όταν οι ίδιες οι κυβερνήσεις των μουσουλμανικών κρατών, χέρι-χέρι με τους μουλάδες, απαγχονίζουν και αποκεφαλίζουν οποιονδήποτε πολίτη έχει διαφορετική γνώμη ή τρόπο ζωής από τον επίσημο, που είναι ταυτόχρονα και ιερός;

 

Δεν θα μπλέξω με την ερμηνεία των “ιερών” βιβλίων, τι λέει το Κοράνι και τι λένε οι χαντίθ. Οι θρησκείες δεν είναι στα βιβλία αλλά στα μυαλά των ανθρώπων. Και η Παλαιά Διαθήκη βρίθει φρικαλεοτήτων, όμως κανένας χριστιανός, ούτε καν Εβραίος, δεν την επικαλείται ως οδηγό ζωής το 2016. Με ενδιαφέρει η στάση των ανθρώπων και μόνο. Με ενδιαφέρει κυρίως αυτό που ονομάζεται από τους Δυτικούς “μετριοπαθές Ισλάμ”. Ποιο είναι; Ποιο είναι το ποσοστό του σε σχέση με το τζιχαντιστικό Ισλάμ; Ποια η δύναμή του; Είναι οργανωμένο; Έχει κοινή έκφραση; Ποια η σχέση του με τους φανατικούς; Ανοχής; Αδιαφορίας; Συγκαλυμμένης επιδοκιμασίας; Αντιπαλότητας; Σε ποιον βαθμό; Πώς αντιλαμβάνεται τον ρόλο του σε έναν πόλεμο που έχει ήδη ξεσπάσει; Τι κόσμο τελικά φαντάζεται αυτό το “μετριοπαθές Ισλάμ” σε περίπτωση που επικρατήσει διά της πληθυσμιακής επέκτασης στην Ευρώπη; (Προσοχή: δεν πρόκειται για πιθανότητα αλλά για μαθηματική βεβαιότητα που θα την ζήσουν τα παιδιά μας, μπορεί κι εμείς…) Θα υποστήριζε ένα κοσμικό κράτος; Θα ήταν το ίδιο ανεκτικό και μεγαλόψυχο προς την διαφορετικότητα όπως οι δυτικές κοινωνίες; Και αν ναι, πώς θα αντιμετώπιζε τους μόνιμα πολεμοχαρείς μαχητές του Ισλάμ, σαλαφιστές; Αν το ίδιο δεν απαντήσει σε αυτά τα ερωτήματα, ποιος θα απαντήσει;

Και για να πάμε στα πιο δύσκολα. Ποια είναι η άποψη του “μετριοπαθούς Ισλάμ” για συγκεκριμένες σούρες του Κορανίου οι οποίες:

1. Διατάζουν τον πιστό του Αλλάχ να σκοτώσει κάθε έναν που προσβάλλει το Ισλάμ ή τον Μωάμεθ, όπως και τους μουσουλμάνους που εγκαταλείπουν το Ισλάμ.

2. Θεωρούν ότι το Κοράνι δεν μπορεί να αμφισβητηθεί και το Ισλάμ είναι η μόνη αποδεκτή θρησκεία.

3. Αποκαλούν τους μη Μουσουλμάνους γουρούνια και πιθήκους.

4. Απαγορεύουν την φιλία μουσουλμάνων και "απίστων”.

5. Επιτρέπουν τον βιασμό "απίστων” γυναικών θεωρώντας τες σκλάβες του σεξ.

6. Προτρέπουν τους μουσουλμάνους να τρομοκρατούν τους απίστους και να μην δείχνουν κανένα έλεος.

7. Δίνουν στους μουσουλμάνους τη δυνατότητα να αποκεφαλίζουν "απίστους”.

8. Επιτρέπουν τον "γάμο” με παιδιά προεφηβικής ηλικίας.

9. Επιτρέπουν τον βιασμό και τη βιαιοπραγία κατά των γυναικών.

Ο  Χριστιανισμός βρήκε τη συμβιβαστική λύση της “Καινής Διαθήκης”. Ο πολεμικός Θεός των Εβραίων, λέει, άλλαξε χαρακτήρα και πολιτική. Εκεί που νοιαζόταν μόνο για τον περιούσιο λαό του, απέκτησε ενδιαφέρον για την ανθρωπότητα. Εκεί που τιμωρούσε επί τόπου με πυρ και θείον και κατακλυσμό τους αμαρτωλούς έδωσε “αναστολή” μέχρι τη Δευτέρα Παρουσία. Εκεί που διέταζε τον δικό του στρατό να πατάξει τους απίστους “εν στόματι μαχαίρας” έδωσε "εντολήν καινήν": “αγαπάτε τους εχθρούς σας”. Απίστευτα επιχειρήματα για έναν μη… πιστό, αλλά δεν μας ενδιαφέρει η θεωρητική τεκμηρίωση. Μας ενδιαφέρει ότι η στροφή των 180 μοιρών λειτουργεί! Το 100% των θεολογικών κειμένων που αναφέρονται σήμερα στην ηθική στάση του Χριστιανού βασίζονται στην Καινή Διαθήκη. Ούτε ένα στα βιβλία της αιμοσταγούς “Πεντατεύχου” μολονότι εξακολουθούν να συμπεριλαμβάνονται στην “Αγία Γραφή”. Έχουν σκεφτεί την αναγκαιότητα μιας παρόμοιας μεθόδευσης στο Ισλάμ για να περάσουν από τον 6ο μ.Χ. αιώνα στον 21ο;

Δεν το βλέπω, δεν το ακούω, δεν το διαβάζω. Μέχρι τώρα “οι μετριοπαθείς του Ισλάμ” υπήρξαν εξαιρετικά απαθείς στην δράση των εγκληματιών ομοθρήσκων τους. Σχεδόν ανύπαρκτοι. Στοιχείο που είναι αδύνατον να μην το λάβεις υπόψη.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Μια μικρή επισήμανση.

Είναι ατυχές το ειρωνικό σου τρίπτυχο, γιατί όπως οι περισσότεροι αποδίδεις εσφαλμένα στην αναρχία το μονόδρομο τού αναρχοκομμουνισμού που φυσικά δεν συνάδει με ακριβά αυτοκίνητα, λησμονώντας ή μη γνωρίζοντας ότι ο δεξιός δρόμος του αναρχισμού είναι ο αναρχοκαπιταλισμός που «κουμπώνει»  και με Ferrari.  : )

Σωστός! Μάλλον αναφέρεσαι σε αυτήν την εκδοχή:

nazichristianoslamogio.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν ξέρω εάν την 11η Σεπτεμβρίου την οργάνωσαν οι ίδιοι. Ως πολιτικός μηχανικός μπορώ να πω μόνον τούτο: Είναι εξαιρετικά δύσκολο να πετύχει κανείς τόσο τακτοποιημένη ολική κατεδάφιση κτιρίου και μάλιστα εις διπλούν μετά από τυχηματική δράση. Σκεφτείτε ότι σε μια κανονική κατεδάφιση μελετάται εξονυχιστικά το στατικό σύστημα, τα εκρηκτικά τοποθετούνται σε συγκεκριμένες αναλογίες ανά στύλο και πυροδοτούνται με συγκεκριμένο χρονισμό (ποτέ ταυτόχρονα) ώστε να εξασφαλιστεί η πλήρης κατάρρευση του κτιρίου. Σκεφτείτε πόση δουλειά θα χρειάζονταν για να κατεδαφίσουμε αυτούς τους πύργους με τον τρόπο που έπεσαν, χωρίς να υπάρχουν ουσιαστικές αποκλίσεις από το κέντρο μάζας της κάτοψης. Προσωπικά θα περίμενα, συνυπολογίζοντας το ύψος και τις εντάσεις που προκαλούν οι άνεμοι, να πέσουν οι κορυφές προς κάποια κατεύθυνση (κυρίως προς το σημείο εισόδου του αεροσκάφους) και το υπόλοιπο κτίριο να μείνει λίγο πολύ άθικτο.

2) Όταν αναφερόμαστε σε μετριοπαθείς μουσουλμάνους για ποιους συγκεκριμένα μιλάμε; Πολλοί πρόσφυγες έχουν δηλώσει, έστω με πλακάτ, ότι λυπούνται για τις επιθέσεις. Ο Άσσαντ έχει καταδικάσει το ISIS. Αν πάμε στα λοιπά κράτη της περιοχής τότε το καθένα κινείται ανάλογα με το συμφέρον του. Ιράν και Ιράκ είναι κατά του ISIS, η Τουρκία δηλώνει κατά για να μην την πηδήξει η Ρωσία ενώ η Σ. Αραβία τηρεί σιγήν ιχθύος μιας και στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σκοινί. Έχουμε, επίσης, σκεφτεί ότι δηλώσεις καταδίκης από πολίτες μπορεί να μην πολυδημοσιεύονται γιατί απλώς πουλάνε λιγότερο από άλλες ειδήσεις; Καλώς ή κακώς η κοινή γνώμη έχει εθιστεί στο αίμα οπότε αν η είδηση δεν έχει αίμα, μίσος και λοιπά παρόμοια χαρακτηριστικά τότε δεν πουλάει.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.