Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

3 hours ago, cna said:

1) Δεν ξέρω εάν την 11η Σεπτεμβρίου την οργάνωσαν οι ίδιοι. Ως πολιτικός μηχανικός μπορώ να πω μόνον τούτο: Είναι εξαιρετικά δύσκολο να πετύχει κανείς τόσο τακτοποιημένη ολική κατεδάφιση κτιρίου και μάλιστα εις διπλούν μετά από τυχηματική δράση. Σκεφτείτε ότι σε μια κανονική κατεδάφιση μελετάται εξονυχιστικά το στατικό σύστημα, τα εκρηκτικά τοποθετούνται σε συγκεκριμένες αναλογίες ανά στύλο και πυροδοτούνται με συγκεκριμένο χρονισμό (ποτέ ταυτόχρονα) ώστε να εξασφαλιστεί η πλήρης κατάρρευση του κτιρίου. Σκεφτείτε πόση δουλειά θα χρειάζονταν για να κατεδαφίσουμε αυτούς τους πύργους με τον τρόπο που έπεσαν, χωρίς να υπάρχουν ουσιαστικές αποκλίσεις από το κέντρο μάζας της κάτοψης. Προσωπικά θα περίμενα, συνυπολογίζοντας το ύψος και τις εντάσεις που προκαλούν οι άνεμοι, να πέσουν οι κορυφές προς κάποια κατεύθυνση (κυρίως προς το σημείο εισόδου του αεροσκάφους) και το υπόλοιπο κτίριο να μείνει λίγο πολύ άθικτο.

Αμφισβητείς την ανάλυση του NIST με βάση το γενικότερο τρόπο κατεδάφισης κτιρίων? Δεν ήταν το αυθαίρετο του μπαρμπα-μήτσου, ήταν δύο ουρανοξύστες, με συγκεκριμένους τρόπους κατασκευής / στήριξης κλπ. και υπάρχουν φωτογραφίες που στηρίζουν την ανάλυση του NIST, το ότι το φαίνόμενο ήταν το ... τηγανίτειν (έπεσαν σαν τηγανίτες ο ένας όροφος πάνω στον άλλον - pancaking) και ότι λόγω κατασκευής αυτό που έγινε ήταν implode και όχι explode, δυστυχώς δεν έχουμε το ρήμα στα ελληνικά, έκρηξη έχουμε μόνο. 

 

http://www.nist.gov/el/disasterstudies/wtc/index.cfm

http://www.tms.org/pubs/journals/jom/0112/eagar/eagar-0112.html

http://www.debunking911.com/collapse.htm

 

Εμένα με τα λίγα που ξέρω μου φαίνονται λογικές αυτές οι εξηγήσεις, μεγάλη η μάζα των ορόφων, αδυνατίζει το ατσάλι από τις θερμοκρασίες (οι οποίες πιθανώς μεταφέρονται κιόλας λόγω θερμοαγωγιμότητας ατσαλιού) και το μπετό από τους ορόφους πέφτει το ένα πάνω στο άλλο σαν ντόμινο. 

Προφανώς εάν το φαινόμενο γινόταν σε μια συμβατική κατασκευή με κολώνες από μπετό κλπ. θα μου φαινόταν κι εμένα ύποπτο να έπεφτε προς τα κάτω και να μην έπεφτε και λίγο στο πλάι, αλλά με τις συνθήκες που περιγράφονται και με τη δεδομένη κατασκευή δεν μπορώ να δικαιώσω τους ... συνομώτες! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@sotiris μπούρδες κατσαρές λέει η NIST. Γραμμένες με τέτοιο τρόπο που φαντάζουν λογικές.

ΙΔΙΕΣ ακριβώς μπούρδες με τη δολοφονία του Κέννεντυ.

Ήμουν στις καταστροφές στο στρατό. Δε μπορείς να φανταστείς πόσο δύσκολο είναι να κάνεις ένα κτήριο να πέσει έτσι και αυτοί θέλουν να μας πείσουν ότι έγινε έτσι στην τύχη και μάλιστα, όχι μία, αλλά δύο φορές. Ούτε για τα ανέκδοτα.

Για να μη συνεχίσουμε την ιστορία με το αεροπλάνο που ΔΕΝ έπεσε στο Πεντάγωνο...

Ειλικρινά, ήθελα να ήξερα ποιός έχαψε το ότι βρέθηκε καψαλισμένο το διαβατήριο του ενός τρομοκράτη, όταν έγιναν στάχτη 140 όροφοι γραφεία... Επέζησε ένα διαβατήριο που ήταν και μέσα στο αεροπλάνο... ΈλεοC. Αυτό ξεπέρασε το παραμύθι με τη μία σφαίρα του Oswald που σκότωσε τον Κέννεντυ.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, sotiris said:

Αμφισβητείς την ανάλυση του NIST με βάση το γενικότερο τρόπο κατεδάφισης κτιρίων? Δεν ήταν το αυθαίρετο του μπαρμπα-μήτσου, ήταν δύο ουρανοξύστες, με συγκεκριμένους τρόπους κατασκευής / στήριξης κλπ. και υπάρχουν φωτογραφίες που στηρίζουν την ανάλυση του NIST, το ότι το φαίνόμενο ήταν το ... τηγανίτειν (έπεσαν σαν τηγανίτες ο ένας όροφος πάνω στον άλλον - pancaking) και ότι λόγω κατασκευής αυτό που έγινε ήταν implode και όχι explode, δυστυχώς δεν έχουμε το ρήμα στα ελληνικά, έκρηξη έχουμε μόνο. 

 

http://www.nist.gov/el/disasterstudies/wtc/index.cfm

http://www.tms.org/pubs/journals/jom/0112/eagar/eagar-0112.html

http://www.debunking911.com/collapse.htm

 

Εμένα με τα λίγα που ξέρω μου φαίνονται λογικές αυτές οι εξηγήσεις, μεγάλη η μάζα των ορόφων, αδυνατίζει το ατσάλι από τις θερμοκρασίες (οι οποίες πιθανώς μεταφέρονται κιόλας λόγω θερμοαγωγιμότητας ατσαλιού) και το μπετό από τους ορόφους πέφτει το ένα πάνω στο άλλο σαν ντόμινο. 

Προφανώς εάν το φαινόμενο γινόταν σε μια συμβατική κατασκευή με κολώνες από μπετό κλπ. θα μου φαινόταν κι εμένα ύποπτο να έπεφτε προς τα κάτω και να μην έπεφτε και λίγο στο πλάι, αλλά με τις συνθήκες που περιγράφονται και με τη δεδομένη κατασκευή δεν μπορώ να δικαιώσω τους ... συνομώτες! 

 

Δεν μπορώ να αμφισβητήσω κάτι για το οποίο δεν έχω πληροφόρηση σχετικά με τις αρχικές παραμέτρους που λαμβάνει υπόψιν. Έκαναν προσομοίωση της καταστροφής. ΟΚ, ποιες αρχικές παραμέτρους έλαβαν υπόψιν; Σαφώς το ατσάλι είναι θερμοαγώγιμο και η θερμότητα επηρεάζει την αντοχή αλλά μιλάμε για πολλά μέτρα ατσάλι, που σημαίνει ότι η θερμότητα έφτασε μέχρι ένα σημείο και όχι μέχρι την θεμελίωση. Επιπλέον για να γίνει το Implode τότε θα πρέπει να ξεπεραστεί ένα συγκεκριμένο όριο επιτάχυνσης ώστε να σπάσουν όλες οι βίδες και οι σύνδεσμοι όλων των στύλων όλων των ορόφων. Δηλαδή, εν προκειμένω, έγινε implode - δηλαδή κατέρρευσε μαζικά ο πυρήνας του κτιρίου - και δεν έγειρε καν το κτίριο όταν το χτύπησε το αεροσκάφος, οπότε και απώλεσε σχεδόν όλους τους στύλους της νότιας πλευράς, όπως λέει και η αναφορά της NIST; Έπεσε ο πυρήνας λόγω ισχυρών θλιπτικών δυνάμεων και δεν έπεσε νωρίτερα η κορυφή λόγω των εξίσου ισχυρών εφελκυστικών δυνάμεων;

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με βάση τη θερμοχωρητικότητα του ατσαλιού, τους τόνους ατσάλι που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή και τα καύσιμα που ήταν διαθέσιμα στα αεροπλάνα, μπορούμε να υπολογίσουμε με μια χονδροειδή προσέγγιση (διαιρώντας /4 πιθανώς τους τόνους του ατσαλιού μιας και δεν πύρωσαν όλοι) εάν όντως έφτασε η θερμότητα στη θεμελίωση.

 

Αυτό που λένε είναι ότι ο τρόπος δόμησης ήταν με οριζόντιους σιδηροδοκούς οι οποίοι είχαν κάποια "γατζώματα" στις άκρες και έδεναν το κτίριο. Αυτοί οι οριζόντιοι σιδηροδοκοί όντως φαίνονται παραμορφωμένοι σε φωτογραφίες, και η εξήγηση ότι τα "γατζώματα" αυτά άντεχαν μόνο 1 όροφο και όχι 5-10 ορόφους που κατέρρευσαν πάνω τους εμένα μου φαίνεται λογική, δεδομένης της μειωμένης ακαμψίας του ατσαλιού στην αυξημένη θερμοκρασία. Αν θυμάμαι καλά τα βιντεάκια καταρρέει πρώτα στο σημείο που έγινε η πρόσκρουση του αεροπλάνου.

 

Από κει και πέρα: 

1. δεν είμαι πολιτικός μηχανικός

2. ξεφεύγει αρκετά από το μεταναστευτικό

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο video αδερφές μουσουλμάνοι είχαν ρημάξει νεκροταφείο χρηστιανικό. Μετά από ενένδρα πιάστηκαν.

Στην Αυστραλία αυτά.

 

 

 

 

Επίσης χτες (στο Πακιστάν) 29 νεκρά παιδιά και 60 στο σύνολο μετά από βόμβα όπου οι χριστιανοί είχαν μαζευτεί για να γιορτάσουν το Πάσχα.

Η βόμβα είχε τοποθετηθεί σε παιδική χαρά !

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει μέχρι τώρα στην ζωή μου να καταστρέφονται τάφοι μουσουλμάνων από άλλες θρησκείες.

Ούτε να βάζουνε βόμβες σε μεγάλες εορτές.

 

Είπαμε. Το islam δεν έχει θέση στην Ευρώπη, δεν ταιριάζει με τον Δ. Πολιτισμό. Δεν θέλουν ενσωμάτωση δεν επιθυμούν τον δυτικό τρόπο ζωής και δεν τους αρέσει.

166 χώρες μουσουλμανικές. Γιατί Ευρώπη ???

Link to comment
Share on other sites

Καμία θρησκεία δεν έχει θέση πουθενά. Η πίστη του κάθε ένα είναι ένα θέμα προσωπικό και πρέπει να μείνει έτσι.

Τόσοι θάνατοι, τόση δυστυχία, γιατί; Για να χρησιμοποιείται η πίστη του καθένα ως δικαιολογία για την ικανοποίηση κάποιων παραφρόνων;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@mad_dog

Γιατί η Ευρώπη είναι πιο ειρηνικό μέρος για να ζει κανείς, ακόμη και μετά τις πρόσφατες τρομοκρατικές επιθέσεις.

Γιατί η Ευρώπη είναι πιο οργανωμένη και είναι απείρως ευκολότερη η ανάληψη δράσεων από τους Διεθνείς Οργανισμούς (πχ Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ)

Γιατί η Ευρώπη έχει μιαν κάποια οικονομική ευρωστία σε σχέση με τις 166 μουσουλμανικές χώρες. 

Φαντάζομαι ότι στην περίπτωση που κάποιο κακό συνέβαινε στην Ελλάδα τότε θα προτιμούσαμε να προσφύγουμε σε χώρες όπως η Γερμανία ή η Γαλλία παρά στην ορθόδοξη Ρωσία ή την Αρμενία, έτσι δεν είναι;

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, astrolabos said:

Καμία θρησκεία δεν έχει θέση πουθενά. Η πίστη του κάθε ένα είναι ένα θέμα προσωπικό και πρέπει να μείνει έτσι.

Τόσοι θάνατοι, τόση δυστυχία, γιατί; Για να χρησιμοποιείται η πίστη του καθένα ως δικαιολογία για την ικανοποίηση κάποιων παραφρόνων;

Κάποια ζώα δεν πιστεύανε τον DJD και τον Victor οταν τα λεγανε... τώρα, θα τους πιστέψουν ευτυχώς και τα ζώα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, astrolabos said:

Καμία θρησκεία δεν έχει θέση πουθενά. Η πίστη του κάθε ένα είναι ένα θέμα προσωπικό και πρέπει να μείνει έτσι.

Τόσοι θάνατοι, τόση δυστυχία, γιατί; Για να χρησιμοποιείται η πίστη του καθένα ως δικαιολογία για την ικανοποίηση κάποιων παραφρόνων;

 

Υπάρχει ένα θεματάκι πάντως στη διαχείριση της πίστης:

http://www.independent.co.uk/voices/after-asad-shahs-religiously-prejudiced-death-we-know-inter-muslim-hatred-is-a-problem-in-britain-a6955146.html

 

Ή έχουν μαζευτεί πιο πολλοί παράφρονες απ'ότι περιμέναμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To islam δεν είναι μόνο θρησκεία αλλά και τρόπος ζωής.

Οι μουσουλμάνοι μπορούνε να πάνε σε μια από τις 166 μουσουλμανικές χώρες που υπάρχουν στον πλανήτη.

Δεν αίσθανομαι άνετα με τριτοκοσμικούς και ανθρώπους του μεσαίωνα και μάλιστα με τύπους που δεν σέβονται καμία άλλη θρησκεία !

Καμία ανοχη σε τέτοιες καταστάσεις !!!

Πως να το κάνουμε τώρα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο εμείς φτιάχνουμε αραβόφωνα δελτία και αραβοποιούμαστε, οι μεγάλοι υποδοχείς του μεταναστευτικού κύματος δηλώνουν:

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/diethnis-politiki/germania-ypoxrewtika-ta-germanika-gia-toys-prosfyges-osoi-arnountai-tha-apelathoun.3979277.html

8 hours ago, cna said:

@mad_dog

Γιατί η Ευρώπη είναι πιο ειρηνικό μέρος για να ζει κανείς, ακόμη και μετά τις πρόσφατες τρομοκρατικές επιθέσεις.

Γιατί η Ευρώπη είναι πιο οργανωμένη και είναι απείρως ευκολότερη η ανάληψη δράσεων από τους Διεθνείς Οργανισμούς (πχ Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ)

Γιατί η Ευρώπη έχει μιαν κάποια οικονομική ευρωστία σε σχέση με τις 166 μουσουλμανικές χώρες. 

Φαντάζομαι ότι στην περίπτωση που κάποιο κακό συνέβαινε στην Ελλάδα τότε θα προτιμούσαμε να προσφύγουμε σε χώρες όπως η Γερμανία ή η Γαλλία παρά στην ορθόδοξη Ρωσία ή την Αρμενία, έτσι δεν είναι;

Υπάρχει ο αντίλογος των πλούσιων εμιράτων, χαλιφάτων και φεουδαρχών γεννημένων πάνω σε πετρελαιοπηγές. 

Ευρωπαίοι τρέχουν εκεί για τα λεφτά (κι εγώ το ψάχνω δηλαδή μήπως πάω για 1-2 χρόνια), δεν μπορούν αυτοί να φιλοξενήσουν πρόσφυγες?

Μην τρελαθούμε, απλά επειδή δεν υπάρχει το κοινωνικό κράτος εκεί ιδιαίτερα για τους ξένους, θα πάνε και θα κάνουν τους πακιστανούς στις οικοδομές.

Ενώ στην Ευρώπη υπάρχει το τζάμπα social security για το οποίο αξίζιε να κάτσεις 1 χρόνο στο Καλαί απέξω να περιμένεις να περάσεις στη γη της επαγγελίας.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Όταν βγεί η μεταβλητή "θρησκεία" από την εξίσωση της κοινωνίας, θα ησυχάσουμε.

"Ευσεβείς" πόθοι. Και η κατάργηση των θρησκειών, και η πιθανότητα να ησυχάσουμε, στην (απίθανη) περίπτωση που όντως καταργηθούν. Απλώς οι ίδιοι άνθρωποι που τώρα σκοτώνονται για θρησκευτικούς λόγους, θα σκοτώνονται μετά για φυλετικούς, πολιτικούς, σεξουαλικούς, πολεοδομικούς κτλ :) Μόνο το πλήρες μπαστάρδεμα όλων των φυλών του κόσμου κάτω από μία παγκόσμια κυβέρνηση ίσως να φέρει αυτήν την "ησυχία" που πολλοί ελπίζουν. Ή μια νέα Pax Romana. Αυτό δεν είναι η λεγόμενη παγκοσμιοποίηση; Απλά κάτι μου λέει ότι αυτή η παγκόσμια κυβέρνηση θα μοιάζει πιο πολύ με καταπιεστική τυραννία παρά με κάτι καλό και γι'αυτό δεν τη θεωρώ και πολύ καλή ιδέα.

πριν 12 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Καμία θρησκεία δεν έχει θέση πουθενά. Η πίστη του κάθε ένα είναι ένα θέμα προσωπικό και πρέπει να μείνει έτσι.

Τόσοι θάνατοι, τόση δυστυχία, γιατί; Για να χρησιμοποιείται η πίστη του καθένα ως δικαιολογία για την ικανοποίηση κάποιων παραφρόνων;

Οι θρησκείες ανέκαθεν υπήρξαν ομαδικό "σπορ" (και κρατικό μη σου πω) και κατ' επέκταση τρόπος ζωής, ουδέποτε ήταν κάτι το ατομικό και απομονωμένο χαρακτηριστικό κάθε ανθρώπου. Άρα μπορεί ίσως να γίνει προσωπικό, πάντως όχι να μείνει προσωπικό θέμα. Αυτό που διαφέρει από θρησκευόμενο σε θρησκευόμενο (της ίδιας θρησκείας) είναι ο βαθμός "συμμόρφωσης" (ή τυπολατρίας/θρησκοληψίας αν προτιμάτε) προς τα κελεύσματα αυτής της θρησκείας. Ο βαθμός αυτός είναι περισσότερο ευθύνη του ανθρώπου και όχι μόνο της κακής (σφάξτε αλλόθρησκους) ή καλής (αγαπάτε αλλήλους) θρησκείας. Αν οι άνθρωποι δεν εμποδίζουν τους παράφρονες να ικανοποιηθούν όπως λες, θα εξακολουθούν οι τόσοι θάνατοι και η δυστυχία με ή χωρίς θρησκεία σαν μεταβλητή.

 

Οπότε στην τελική καμία εξαφάνιση θρησκειών δεν πρόκειται να σώσει τίποτα, απλά θα αλλάξει τα πεδία των αντιπαραθέσεων. Τις συμπεριφορές των πιστών δεν τις καθορίζουν τόσο τα ιερά τους βιβλία, όσο καθορίζουν οι ίδιοι τι θα τηρούν και τι όχι, από αυτά τα ιερά βιβλία, και που θα δίνουν την περισσότερη σημασία.

πριν 12 ώρες, το μέλος cna έγραψε:

@mad_dog

Γιατί η Ευρώπη είναι πιο ειρηνικό μέρος για να ζει κανείς, ακόμη και μετά τις πρόσφατες τρομοκρατικές επιθέσεις.

Γιατί η Ευρώπη είναι πιο οργανωμένη και είναι απείρως ευκολότερη η ανάληψη δράσεων από τους Διεθνείς Οργανισμούς (πχ Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ)

Γιατί η Ευρώπη έχει μιαν κάποια οικονομική ευρωστία σε σχέση με τις 166 μουσουλμανικές χώρες. 

Φαντάζομαι ότι στην περίπτωση που κάποιο κακό συνέβαινε στην Ελλάδα τότε θα προτιμούσαμε να προσφύγουμε σε χώρες όπως η Γερμανία ή η Γαλλία παρά στην ορθόδοξη Ρωσία ή την Αρμενία, έτσι δεν είναι;

Η Ευρώπη τα έχει όλα αυτά, και τα έχει εξαιτίας των Ευρωπαίων! Καλό θα ήταν αυτά τα καλά να τα διατηρήσει και να τα βελτιώσει και όχι το αντίθετο. Αν ρωτήσεις έναν Βέλγο αν το Μόλενμπεκ θυμίζει περισσότερο Ευρώπη τώρα, ή παλιότερα, νομίζω είναι προφανής η απάντηση. Όπου Μόλενμπεκ μπορείς να βάλεις πολλές ακόμα ευρωπαϊκές γειτονιές. Και δεν μιλάω αυτή τη στιγμή ούτε για τρομοκρατία ούτε για εγκληματικότητα. Σε πρώτη φάση μιλάω για το αν θυμίζει Ευρώπη και σε δεύτερη, αν τελικά καταντήσει όχι μόνο να μη θυμίζει Ευρώπη, αλλά και να μην είναι Ευρώπη!

 

Όσο για τους Έλληνες, έχουν ήδη προσφύγει/μεταναστεύσει και στη Γερμανία και αλλού αλλά πάντα με την τάση να προσαρμόζονται τουλάχιστον σε κάποια πολύ βασικά πράγματα.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μην φωνάζεις πολύ σε παρακαλώ !

Θα σε πουν φασίστα !

 

Αλλά εδώ που τα λέμε έτσι όπως είναι σήμερα τα πολυτεχνεία...μια χαρά είναι...ταιριάζει στην εικόνα...

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λαθρομετανάστες στο πολυτεχνείο

 

STH_2703_014_cmyk.jpg?resize=752%2C440

 

Πρέπει να επέμβει η αστυνομία, να γίνει πιστοποίηση στοιχείων. Στην περίπτωση που δεν έχουν έγγραφα όπως είναι σε κέντρο κράτησης λαθρομεταναστών.

 

Εδώ δείτε χάλια...

 

f3hotspot.jpg?resize=600%2C300

 

 

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

:D:D:D:D

 

Επίσης διαγραφή των φοιτητών στην περίπτωση που προέβησαν σε τέτοιες ενέργειες.


 

Spoiler

 

Μου θυμίζει κλανοφοιτητές που είχαν έρθει Γερμανία για σπουδές (μόδα τότε του 1960) και νόμισαν είναι Ελλάδα και πήγανε βάψανε τοίχους.

Μέσα σε μια εβδομάδα διαγραφή και πακέτο Ελλαδιστάν.

 

 

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.